Kodėl kūdikis pradėjo kasytis? (13)

Kūdikis kasosi Johnny Valley | istock.com

Kūdikiui sulaukus maždaug 6 mėn. galite pastebėti, kad jis pradėjo intensyviau kasytis. Viena iš priežasčių – jog mažylis tiesiog jau gali tai padaryti. Maždaug tokio amžiaus kūdikio koordinacija yra neblogai išsivysčiusi, taigi jis gali pasiekti rankutėmis norimą vietą, – pavyzdžiui, gali pasikasyti, jei kažkur niežti.

Kūdikiui augant pastebėsite, kad jis be aiškios priežasties nagučiais braižo paviršius, kuriuos geba pasiekti, savo drabužėlius ir kūno dalis. Įsidėmėkite, kad kasymasis – visiškai normalus elgesys. Jeigu besikasant nepažeidžiama gležna kūdikio odelė, papildomai nieko daryti nereikia.

Tačiau jeigu kūdikis labai kasosi, tai gali būti rimtesnės problemos, pavyzdžiui, išsausėjusios odos arba bėrimo simptomas. Taigi, tokiais atvejais į kasymąsi reikėtų atkreipti dėmesį.

Pagrindinės kūdikių kasymosi priežastys

Kūdikiai iš prigimties yra smalsūs ir nori atrasti naujas tekstūras ir objektus. Kasymasis padeda jiems išmokti geriau valdyti rankas ir pirštus. Apskritai tai yra vienas iš pirmųjų būdų, kaip kūdikis tyrinėja pasaulį ir aplinką.

Kūdikiams, ypač iki 6 mėn., tai būdas išlieti susikaupusią energiją: juk jie dar nemoka nei tvirtai sėdėti, nei vaikščioti. Norėdami išeikvoti energijos perteklių, jie gali atlikti tik nesudėtingus veiksmus.

Kaip padėti kūdikiui tą energijos perteklių išlieti? Dažniau guldykite kūdikį ant pilvuko, mankštinkitės ir pan.

Kitos galimos kasymosi priežastys:

 • Odos ligos. Taip pat kasymasis gali būti susijęs su odos ligomis, pavyzdžiui, egzema, atopiniu dermatitu taip pat grybelinėmis infekcijomis. Sergant egzema ar dermatitu kūdikiui niežti odą, dėl to jis ją kasosi, braižo. Tinkamai odą gydant intensyvaus kasymosi ir įbrėžimų galima išvengti.
 • Alergijos. Kūdikis kasytis, ypač galvą, gali ir dėl alergijos tam tikriems maisto produktams. Jei kasytis mažylis pradėjo įvedus kokį nors naują maisto produktą, tai tikrai gali būti maisto netoleravimo pasekmė. Tokiu atveju produkto kelias dienas nebeduokite ir stebėkite, ar ir toliau kūdikis nesiliauja kasytis.
 • Odos sausumas. Gležnai naujagimių ir kūdikių odai reikia laiko prisitaikyti prie aplinkos, o laikui bėgant ji išsausėja, pradeda luptis, ant jos atsiranda spuogelių.
 • Per dažnas maudymas. Kūdikio odą taip pat gali sausinti pernelyg dažnos maudynės. Jų metu pašalinamas natūralus ant odos esantis aliejus. Vienas iš būdų odai apsaugoti – retinti, trumpinti vonios seansus. Taip pat atminkite, kad kūdikių odą labai sausina karštas vanduo, tad vonelėje jis turėtų būti vėsesnis. O po maudynių mažylį ištepkite hipoalerginiu drėkinamuoju kremu.
 • Netinkamai parinktos kūno priežiūros priemonės. Maudant kūdikius negalima naudoti atsitiktinės kosmetikos: ji turi būti specialiai skirta mažyliams, sertifikuota.
 • Vabzdžių įgėlimai. Uodų ir kitų vabzdžių įgėlimus niežti, tad šiltuoju metų laiku pasirūpinkite apsaugos nuo vabzdžių priemonėmis: repelentais, tinkleliais vežimui ir namų langams.
 • Erzinantis drabužių, patalynės audinys ar detalės. Jautrią kūdikio odą gali erzinti šiukštesnis drabužių ar patalynės audinys, atsikišusi etiketė, užtrauktukas, sagos ar kt.
 • Stresas. Kasytis ir braižyti visą kūnelį gali ir stresą patiriantys kūdikiai, ypač kai dėl kažko susijaudina. Stresą gali sukelti gyvenamosios vietos, dienotvarkės pokyčiai, naujas maistas ir kt. O jį sumažinti padės apkabinimas, švelnios glamonės, masažas ir pan.

Ką daryti norint apsaugoti kūdikį nuo kasymosi ir įdrėskimų?

Kūdikių nagai – labai aštrūs, taigi ant mažylio veido ir kūno gali likti gana gilių įbrėžimų. Ką galima padaryti siekiant jų išvengti?

 • Kirpkite nagus. Pasirūpinkite, kad kūdikio nagai visuomet būtų nukirpti. Jie auga labai greitai, tad nagus kirpti patartina bent kartą per savaitę. Miegančiam kūdikiui galima užmauti pirštinytes: jos turėtų bent šiek tiek sumažinti kasymosi (tiksliau – draskymosi) padarinius.
 • Naujagimį galite vystyti. Tinkamai suvystytas mažylis negalės pajudinti rankų ir susibraižyti veido. Pagrindinis vystymo tikslas – sukurti jaukią miego aplinką, kad naujagimis jaustųsi tarsi mamos įsčiose. Tačiau šį metodą galima pasitelkti ir siekiant išvengti subraižymų.
 • Drėkinkite odą. Drėkindami odą išvengsite niežulio ir įbrėžimų. Geriausia naudoti bekvapius drėkinamuosius kremus – vadinamuosius emolienus, kurie nedirgina odos. Jais odą tepti reikėtų bent 2 kartus per dieną.
 • Rinkitės tinkamus drabužius. Parinkite kūdikiui drabužėlius, pagamintus iš 100 proc. medvilnės ar kitų natūralių pluoštų. Patartina vengti sintetinių pluoštų drabužių bei patalynės.
 • Užtikrinkite optimalią patalpų drėgmę ir temperatūrą. Jei patalpų oras sausas, naudokite specialų drėkintuvą. Kartais odą dirginti gali prakaitas, todėl vargina ir niežulys. Tad stebėkite, ar kūdikiui ne per karšta.
 • Parinkite tinkamą kosmetiką. Maudynių metu venkite gausiai putojančių priemonių, nes jos sausina odą. Rinkdamiesi kosmetiką, būtinai perskaitykite sudėtį, ieškokite švelnių, odos nedirginančių komponentų. Ypač atidžiai rinkitės šampūną: išbandykite hipoalerginius bei ekologiškus produktus. Nors kūdikių kosmetikai taikomi itin griežti reikalavimai, vis tik kai kurios jų sudedamosios dalys gali dirginti jautrią odą.

Susiję straipsniai

Kūdikio raida: objekto pastovumo suvokimas

Vienas iš svarbesnių pažintinių gebėjimų, kurį kūdikis išsiugdys pirmaisiais gyvenimo metais – tai objekto pastovumo suvokimas.

Kada kūdikis savarankiškai pradeda laikyti galvą?

Kada kūdikiai pradeda tvirtai laikyti galvytę? Ko gali imtis tėvai, norintys paspartinti šį procesą? Ir kada reikėtų sunerimti?

Savarankiškas kūdikio žaidimas: kaip jį paskatinti?

Savarankiškas žaidimas kūdikiams labai naudingas – tai žingsnelis nepriklausomybės link. Ką svarbu apie jį žinoti?

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  jusiskis ausi tampo,o maniskis pimpaliuka,atrodo nuples ji,net skaudu ziuret :)))

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  Maniskis irgi pimpaliuka atrado, net nezinau, ka daryt

 3. Gustuko. Mama
  Gustuko. Mama prieš 5 m.

  Mano vaikas pradėjo kasytis 8 mėnesį, bet kasosi galvą. 😀

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  Maniskis kai migdosi visads ranka dasko kaire , bet ne tai kAd kasytus o tiesiog drasko. O naktim pabudes visada sedasi ir spranda drasko 🤷‍♀️ Vis pamirstu daktarei pasakyt. Reikia uzsirasyt 🙄

 5. Daliaaa
  Daliaaa prieš 3 m.

  Mes kasomės jau gerą mėnesį, o labiausiai patinka ausys ☺️