Kūdikio nosies valymas: kaip tą daryti teisingai?

Mama valo kūdikio nosį aspiratoriumi alexeisido | Shutterstock.com

Daugelis kūdikių, negalėdami laisvai kvėpuoti, tampa irzlūs. Jų nosies kanalai – itin smulkūs, greitai ir lengvai užsikemša. Jeigu kūdikis knarkia, jam sunku valgyti ir gerti, o nuotaika – neįprastai pabjurusi, gali būti, kad dėl to kalta užsikimšusi nosytė.

Kokių gudrybių gali imtis tėvai, kad sumažintų kūdikio patiriamą diskomfortą? Kokie būdai norint išvalyti kūdikio nosį – patys efektyviausi ir saugiausi?

Dėl kokių priežasčių užsikemša kūdikio nosis?

Užsikimšusi naujagimio ar kūdikio nosis gali nemenkai įbauginti tėvus: juk dėl slogos efektyviai tik per nosį mokančiam kvėpuoti mažyliui sunku net žįsti.

Dėl kokių priežasčių nosį užgula? Gera žinia – jog tai ne visada susiję su ligomis:

  • Labai smulkūs nosies kanalai. Dėl to net ir nedideli sukietėję gleivių kamščiai gali sutrikdyti kvėpavimą.
  • Kūdikiai nemoka nosies išsipūsti, kaip tai sėkmingai daro vaikai ir suaugusieji.
  • Nosį dirgina aplinkos dirgikliai: tai gali būti kvepalai, cigarečių dūmai, naminių gyvūnų pleiskanos ir kailis, dulkės, žiedadulkės ir kt.
  • Kūdikis peršalo ir sloguoja. Kūdikiai dar neturi stipraus imuniteto, todėl jei kūdikis sušalo arba kažkas iš šeimos narių neseniai persirgo virusine infekcija, ją galėjo perduoti ir kūdikiui.
  • Prasidėjo sunkesnė liga. Slogą, kosulį lemti ir apsunkinti kvėpavimą gali lemti respiracinis sincitinis virusas (RSV infekcija), dėl kurios gali išsivystyti bronchiolitas, taip pat kūdikiai gali sirgti gripu, plaučių uždegimu ir kitomis ligomis, trikdančiomis normalų kvėpavimą.

Kaip tinkamai išvalyti kūdikio nosį? Tėvų patikrinti metodai

1. Nosies lašai arba purškalas

Fiziologinis nosies purškalas arba lašai puikiai tinka kūdikio nosiai valyti. Fiziologinis tirpalas suskystina gleives, padeda iš nosies lengviau pašalinti turinį.

Kaip naudoti? Pirmiausia kūdikį paguldykite ant nugaros, tuomet po kaklu pakiškite pagalvėlę arba savo delną ir pakreipkite galvą atgal. Tada į kiekvieną šnervę įlašinkite po porą lašų fiziologinio tirpalo. Palaukite kelias minutes ir apverskite kūdikį ant pilvo: gleivės turėtų pradėti tekėti. Jei taip nenutiktų, naudokite „kriaušytę“ gleivėms siurbti.

2. Nosies siurbimas specialia „kriaušyte“

Guminės „kriaušės“ sukurtos kūdikių nosiai valyti: jų galite rasti ir bene kiekviename kūdikių higienos rinkinyje.

Kaip naudoti? Guldykite kūdikį ant lygaus paviršiaus ant nugaros. Iš „kriaušytės“ išspauskite orą: ji turi likti plokščia. Tuomet galiuką kiškite į kūdikio nosį (tik jokiu būdu ne per giliai), „kriaušę“ atleiskite: gleivės iš kūdikio nosies nutekės į guminę prietaiso dalį. Tą pačią procedūrą kartokite ir su kita šnerve.

Po kiekvieno naudojimo nepamirškite „kriaušės“ gerai išplauti, dezinfekuoti ir išdžiovinti.

3. Nosies siurbtukas (aspiratorius)

Nosies aspiratorius veikia panašiai kaip „kriaušytė“, tik tiek, kad gleives turėsite siurbti patys.Aspiratorius turi vamzdelį su kandikliu, padedančiu švelniai išsiurbti gleives iš kūdikio nosies.

Vaistinėse galima įsigyti elektrinį aspiratorių, turintį gleives siurbiantį varikliuką. Jie gleives siurbia labai švelniai, tad esant tirštai, sunkiai slogai šis prietaisas gali ir nepasiteisinti. Be to, jie, nors ir yra pakankamai tylūs, bet garsą vis tik skleidžia, o tai gali gąsdinti kūdikį.

Kaip naudoti? Pirmiausia į kūdikio nosį įlašinkite kelis lašelius fiziologinio tirpalo ir akimirką luktelėkite. Vėlgi įkiškite galiuką į kūdikio nosį, tik būkite atsargūs, kad jis neatsidurtų per giliai. Kai trauksite gleives, nenaudokite per daug jėgos, nes galite pažeisti jautrią nosies gleivinę.

Aspiratorių vamzdelyje yra specialus filtras, tad gleivės jums į burną nepateks. Procedūra gali atrodyti keistoka, bet ji – tikrai efektyvi, tėvų nuomone, ir kur kas veiksmingesnė, nei įprastas „kriaušės“ naudojimas.

Vėlgi po naudojimo nepamirškite visos įrangos išplauti.

4. Nosies plovimas

Jei kūdikis – vyresnis nei 6 mėn., nosį jam galima plauti. Šis būdas – labai paplitęs ir efektyvus, netgi sutrumpinantis slogos intensyvumą ir trukmę.

Kaip tinkamai plauti nosį? Plovimui galima rinktis specialią sistemą arba didelį švirkštą su specialiu antgaliu. Kūdikio galva šiuo atveju turi būti palenkta žemyn. Svarbu pasirinkti tinkamą pozą: kūdikį galima laikyti virš plautuvės ar dubens, taip pat jį gali laikyti vienas iš tėvų. Tada į nosį reikia tiesiog pilti daug fiziologinio tirpalo, kuris kartu išplaus ir visas gleives.

Plačiau skaitykite:

Kaip dažnai reikėtų plauti kūdikio nosį?

Fiziologinį tirpalą ir nosies lašus reikėtų naudoti, nosį plauti iki 3–4 kartų per parą. Naudojant dažniau gali kilti pavojus pažeisti, sudirginti nosies gleivinę, sukelti kraujavimą.

Kūdikio nosį valyti labai naudinga prieš maitinimą: vaikelis galės lengviau žįsti arba gerti iš buteliuko. Atminkite, kad vienu metu čiulpti ir kvėpuoti pro burną kūdikiai dar nemoka.

Analogiška situacija – ir prieš miegą, siekiant, kad kūdikis geriau, ramiau pailsėtų.

Kelios saugumo rekomendacijos valant kūdikio nosį

  • Naudodami nosies aspiratorių, būkite atsargūs, elkitės švelniai, ramiai.
  • Visada prieš ir po kūdikio nosytės valymo kruopščiai nusiplaukite rankas: juk nenorite dalytis bakterijomis.
  • Naudokite tik specialiai kūdikiams sukurtas priemones. Įsitikinkite, kad laikotės instrukcijų. Beje, vienu aspiratoriumi ar viena „kriauše“ turėtų naudotis tik vienas šeimos narys.
  • Nepersistenkite ir nosį valykite tik esant reikalui, nes perdėm dažnas valymas gali sudirginti ir net pažeisti nosies gleivinę, o sloga gali užsitęsti.
  • Nosies plovimui nenaudokite paprasto vandens. Nosies plovimui labiausiai tinka fiziologinis tirpalas, jūros vanduo ar specialūs nosies plovimo tirpalai.

Kada vaikas išmoks savarankiškai išsipūsti nosį?

Dauguma vaikų išmoksta savarankiškai išsipūsti nosį būdami 2-4 metų. Tiesa, šio įgūdžio reikia mokyti. Tam galite pasitelkti įvairius žaidimus, pavyzdžiui, paraginkite vaiką iš pradžių burna, o tuomet nosimi pūsti orą į stalo teniso kamuoliuką ir tokiu būdu nuridenti jį kuo toliau.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.