Kūdikis mėto maistą: ką daryti?

Kūdikio lėkšte su įvairiais maisto produktais gabaliukais New Africa | Shutterstock.com

Maisto mėtymas – veikiausiai universali problema bet kuriuo kūdikystės (ypač jeigu kūdikį primaitinate BLW metodu) ir ankstyvosios vaikystės laikotarpiu.

Jeigu ir jūsų kūdikis mėto maistą, turite žinoti du svarbius dalykus:

 1. Kūdikiai ir vaikai maistą mėtys tikrai ilgai. Pasiruoškite tam.
 2. Gera naujiena – ta, kad galite kūdikį po truputį mokyti maisto nemėtyti ir kontroliuoti savo reakcijas.

Kodėl kūdikiai mėto maistą?

 • Kūdikiui įdomu, smalsu, smagu. Kūdikis nori išbandyti, kaip veikia gravitacijos dėsnis, tai jam – priežasties ir pasekmės tyrinėjimas. Juk kūdikiai – mažieji atradėjai. Kiek paaugusiems kūdikiams ar metinukams jau įdomu, kas atsitiks numestam maisto gabalėliui: gal jis nuriedės, skleis tam tikrus garsus, o gal nukritęs ant žemės pavirs į košę.
 • Kūdikis siekia iššaukti tėvų reakciją. Kūdikiui gali būti įdomu, kaip į maisto mėtymą reaguos mama arba tėtis, ką jie sakys, juoksis ar kaip tik dėl tokio elgesio nebus patenkinti.
 • Kūdikiui nepatinka siūlomas maistas. Jeigu dažnai siūlote kūdikiui saldžių vaisinių tyrelių, jogurto ar sausainių, jis tikrai gali nenorėti valgyti garuose virtų brokolių ar morkų, tad natūralu, kad daržoves išmėtys. Kai kurie kūdikiai itin nenoriai ragauja naujus produktus ir yra linkę išmėtyti būtent juos.
 • Kūdikiui sudėtinga valgyti. Jeigu kūdikiui sunku paimti, laikyti ar kramtyti maistą, jis gali susierzinti ir jį išmėtyti.
 • Kūdikis sotus. Jūsų tikslas – išsiaiškinti, kodėl valgio metu mažylis nealkanas. Dažnos priežastys: kūdikis geria per daug mamos pieno ar mišinio; mažylis per dažnai valgo; kūdikis gauna per daug užkandžių ir nenori „normalaus“ maisto.
 • Kūdikis blogai jaučiasi. Pavargęs, per daug stimuliacijos gavęs, dantukų ar kito skausmo kamuojamas, karščiuojantis, apsirgęs vaikas tikrai nenorės sėdėti maitinimo kėdutėje ir valgyti.

Kaip elgtis tėvams, jei kūdikis mėto maistą?

 • Kurkite teigiamą patirtį. Vos tik kūdikis pradedamas primaitinti kietu maistu, stenkitės sukurti teigiamą patirtį, padėkite išvengti bet kokio nerimo ir streso, ypač kai kūdikis nevalgo jūsų patiekto maisto. Jei mažylį kontroliuosite, versite valgyti, jis gali tapti išrankus maistui ar apskritai nenorėti sėdėti maitinimo kėdutėje.
 • Reaguokite ramiai. Jei kūdikis maistą numetė, pasistenkite nereaguoti, trumpam produktus palikite ant grindų, leiskite suprasti, kad numestas maistas nebegrįžta atgal ant stalo. Nerodydami emocijų pasakykite, kad maisto vieta – ant stalo, o ne po juo.
 • Rodykite gerą pavyzdį. Itin naudinga kūdikį maitinti tuo pat metu, kada valgo visa šeima. Mažylis, matydamas valgančius, o ne maistą mėtančius šeimos narius, norės atkartoti jų elgesį.
 • Maitinkite alkaną kūdikį. Alkis yra geriausia motyvacija maistą valgyti, o ne su juo žaisti, tad maitinkite išalkusį kūdikį. Atidžiai panagrinėkite ir, jei reikia, pakoreguokite kūdikio dienos meniu. Pavyzdžiui, nežindykite kūdikio artėjant maitinimo laikui, atsisakyti užkandžių arba sumažinkite su kiekį ir pan.
 • Maistą duokite mažomis porcijomis. Kai kurie kūdikiai sutrinka gavę daug skirtingų maisto produktų arba didelę porciją, todėl į vaiko lėkštutę įdėkite tik kelis kąsnelius ir ją vis papildykite.
 • Pasiūlykite atskirą lėkštutę nepatinkantiems maisto produktams. Jeigu kūdikis nenori valgyti konkrečių maisto produktų, pasiūlykite alternatyvą mėtymui - atskirą lėkštutę į kurią vaikas pats gali susidėti tai, ko nevalgys.
 • Neleiskite formuotis blogam įpročiui. Kai kuriems kūdikiams reikia aiškiai parodyti, kaip elgtis nedera, todėl kai jau pamatysite mažame kumštuke sugniaužtus maisto gabalėlius, sugaukite ranką ir skatinkite maistą sugrąžinti ten, iš kur jis buvo paimtas. Jeigu kūdikis mėto maistą, paimkite iš jo lėkštutę ar dubenėlį. Taip neleisite formuotis įpročiui mėtyti maistą. Žinoma, būtinai elkitės maloniai, švelniai: ši patirtis mažyliui neturi būti traumuojanti.
 • Iškart nepasiduokite, bet nepersistenkite. Ant grindų numestą maistą nauju pakeisti galima du ar tris kartus. Ilgiau „užsižaisti“ neverta (ypač jeigu kūdikis yra pavargęs, piktas). Geriau tuomet pažindyti arba duoti pieno mišinio ir laukti sėkmingesnio maitinimo.
 • Pasiūlykite žaisti mėtymo žaidimus. Patenkinkite kūdikio poreikį mėtyti žaisdami. Pavyzdžiui, pasiūlykite mesti kamuolį, į rūšiuoklę sumesti kaladėles, pro siaurą butelio kaklelį įmesti pupeles (žinoma, atidžiai stebėkite su pupelėmis ar kitais smulkiais daiktais žaidžiantį vaiką) ir pan.

Susiję straipsniai

Kodėl kūdikiams negalima vartoti druskos?

Kūdikiams visiškai užtenka druskos, natūraliai esančios maisto produktuose, tad kūdikių maisto papildomai sūdyti nereikia.

Vaikas nevalgo. Mes – blogos mamos?

Su pirmąja dukra dėl maisto tekdavo žaisti: „Su kiekvienu šaukštu lėktuvėliai skrisdavo į burną, atrodė, kiekvienas kąsnis – laimėjimas.“

Julija Jegorova apie dukrytės mitybą: jokių saldumynų vaikui

„Net džiaugiuosi, kad sekasi vaikui neduoti saldumynų. Yra taip – aš pati nesu saldumynų mėgėja, nors būna dienų, kad norisi, tačiau aš neskatinu to.“