Kūdikis visą laiką nori būti ant rankų: ką daryti?

Mama laiko ant rankų ir bučiuoja kūdikį Alena Ozerova | Shutterstock.com

Nėštumo metu būsimosios mamos daug laiko praleidžia skaitydamos atsiliepimus ir ieškodamos geriausiai įvertintų sūpynių, gultukų ar ergonomiškų lopšelių. Taigi, investavę nemažą dalį mėnesio pajamų, dar iki kūdikiui gimstant būsimieji tėvai jau būna apsiginklavę visa mažyliui nuraminti skirta technika.

Tačiau kūdikis dažnai viską pakoreguoja savaip: paguldytas jis išbūna daugiausia vos 20 min., o po to verkia ir prašosi ant rankų. Žinojimas, kad kūdikis nori būti ant rankų kone 24 val. per parą ir 7 d. per savaitę – kartais tiesiog gniuždantis. Laikyti priglaudus mažą žmogutį – nuostabi patirtis, tačiau ir tėvams būtinos pertraukos, kai jie nori elementariai tiesiog užkąsti, nusiprausti po dušu, persirengti ar tiesiog pabūti vienumoje.

Daugelis tėvų niekaip negali suprasti, kodėl kūdikiai pabunda vos padėjus juos į lovelę. Kaip jie jaučia, kai paguldote juos jau, atrodo, kietai įmigusius? Ką daryti, jeigu toks scenarijus tęsiasi nuolat?

Naujagimį baugina viskas, kas nauja

Daugelis naujagimių nemažą dalį laiko praleidžia ant rankų dėl to, kad jie nori bendrauti, užmegzti ryšį ir jaustis saugūs.

Apie kūdikio prieraišumą galvokite taip: iki gimstant visa jo egzistencija buvo susijusi su mama, ji patenkino visus jo biologinius poreikius (nuo augti padedančių maisto medžiagų iki išgyventi būtino deguonies tiekimo). Gyvenimas po gimimo kardinaliai skiriasi nuo buvimo gimdoje.

Ką daryti? Kur tik įmanoma, pabandykite atkurti gimdos sąlygas. Jums padės vystymas, baltasis triukšmas ir... dažnas kūdikio laikymas ant rankų. Dabar tiesiog save guoskite mintimis, kad laikui bėgant kūdikis jausis saugesnis, apsipras, pradės tyrinėti pasaulį, o ne norės nuolatos būti ant rankų, tad tereikia apsišarvuoti kantrybe ir išlaukti.

Kūdikis nėra tikras, kad prieisite ir paimsite jį ant rankų

Klasikinis elgesys: kūdikis verkia, jūs prieinate ir paimate jį. Kūdikis juk nežino, ar nepalikote jo. Tėvų šaukimasis – visiems jaunikliams būdingas elgesys ir gamtoje. Net jei esate netoliese, pavyzdžiui, kitame kambaryje, kūdikis gali išgyventi atsiskyrimo baimę ir tam tikro laipsnio netektį.

Ką daryti? Pirmomis savaitėmis padėkite naujagimiui užmegzti ryšį su jumis ir leiskite jumis pasitikėti. Jei prieisite kaskart, kai mažylis pradės verkti, jis supras, kad gali jumis pasikliauti ir kad truputį pabūti vienam nėra taip blogai, t.y. formuosis saugaus prieraišumo jausmas.

Visuomet paimkite verkiantį kūdikį ir nesivadovaukite mamų ar močiučių patarimais, neva taip jį išlepinsite. Naujagimiai ir kelių mėnesių amžiaus kūdikiai dar nemoka manipuliuoti, o artumas su mažyliu anaiptol nėra lepinimas: tai natūralus fiziologinis poreikis.

Trumpi kūdikių miego ciklai

Daugelio naujagimių miego ciklas trunka tik vos apie 45 minutes. Tai reiškia, kad per tas 45 min. kūdikis miega budriu miegu, jį galima lengvai prižadinti. Jei tuo metu kūdikis supras, kad yra ne ten, kur užmigo – t. y. ne ant vieno iš tėvų rankų, veikiausiai pabus.

Plačiau skaitykite:

Ką daryti? Svarbu žinoti, kad kūdikį guldyti į lopšelį ar jo lovelę reikėtų palaukus bent apie 20 min. nuo užmigimo momento. Praėjus 30–40 min. kūdikis po truputį išeina iš gilaus miego fazės, o tarp 40–50 min. jam labai lengva pabusti, todėl tuo metu padėtas į lovelę jis ir pradeda verkti bei galutinai išsibudina.

Žinokite, kad naujagimiai tiesiog fiziologiškai dažniau pabunda. Jei užfiksavote, kiek laiko praėjus nuo užmigimo momento kūdikis pradeda budintis, tuo metu pabandykite būti šalia ir nuraminti bei padėti vėl jam užmigti, kol nepervargo.

Kai jau būsite pastebėję, kiek ir kokiomis fazėmis naujagimis miega, per tą brangų langą užkąskite, nusiprauskite ar patenkinkite kitus esminius savo poreikius (o namų ruošos darbais šiuo metu tegul pasirūpina kiti šeimos nariai arba pagalbininkai).

Taigi, kada kūdikis ant rankų praleis mažiau laiko?

Pirmuosius tris gyvenimo mėnesius kūdikis daug laiko norės būti ant rankų ir jausti jūsų kūno šilumą, širdies plakimą. Kadangi naujagimiai ir pirmųjų mėnesių kūdikiai dar nemoka manipuliuoti, jų išlepinti neįmanoma, o ant rankų juos laikykite tiek, kiek tik norėsite ir turėsite tam galimybių (juk dar yra ir kitos pareigos, dėmesio reikia skirti ir kitiems šeimos nariams). Tai padės kūdikiui užmegzti sveikus ir tvirtus ryšius su jumis, o kai bus vyresnis, jis išmoks ilgiau pabūti vienas, pradės domėtis pasauliu, o tėvų rankos natūraliai bus laisvesnės.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.