Naujagimio oda pleiskanoja: kodėl ir ką daryti?

Naujagimio oda pleiskanoja mikecphoto | Shutterstock.com

Naujagimių odelė toli gražu ne visada būna švelni kaip šilkas. Visai natūralu, kad po gimimo praėjus vos kelioms dienoms oda pradeda luptis ir pleiskanoti.

Visi naujagimiai per pirmąsias kelias gyvenimo savaites išgyvena visiškai įprastą odos lupimosi ir pleiskanojimo fazę. Tai viena iš vadinamųjų pereinamųjų naujagimio būklių. Ji praeina savaime, be jokio gydymo.

Plačiau skaitykite:

Tačiau kartais pleiskanojanti naujagimio oda gali būti ir ligų simptomas. 

Ar normalu, kad naujagimių oda lupasi ir pleiskanoja?

Visiems naujagimiams per pirmąsias dvi gyvenimo savaites, kartais – jau 3–5 dieną, prasideda odos lupimosi fazė. Tai normali (fiziologinė) ir naujagimiams būdinga pereinamoji būklė, kuri lotyniškai vadinama desquamatio neonatorum.

Įprastai pirmiausia pradeda luptis rankų ir kojų oda, kiek vėliau odos atplaišėlių pastebėsite ir ant pilvo, nugaros bei užpakaliuko.

Jei pleiskanoja vaikelio galvos oda, tai vadinamoji „lopšio kepurė“ (pleiskanų luobelė ant galvos). Tai taip pat viena iš fiziologinių (normalių), savaime praeinančių pereinamųjų naujagimių būklių.

Naujagimio oda gali luptis ir tik šiek tiek, ir labai intensyviai, tačiau tai nebūtinai yra ženklas, kad jo oda yra sausa. Pavyzdžiui, gali būti išsausėjęs išorinis besilupančios odos sluoksnis, tačiau gilesniuose sluoksniuose drėgmės gali visiškai pakakti.

Įprastai intensyviau lupasi pilnai išnešiotų ar pernešiotų naujagimių oda.

Mažiau lupasi naujagimių, gimusių su storesniu varškinio dangalo (vernikso) sluoksniu, oda. Taip pat ir tų naujagimių, kurie iškart po gimdymo nebuvo visiškai švariai nuvalyti ar nuprausti, o vernikso likučiams leista susigerti į odą. Dėl šios priežasties rekomenduojama vos gimusį naujagimį tik švelniai apvalyti, o kai kurie specialistai laikosi nuostatos naujagimį apvalyti tik praėjus 6 valandoms po gimimo.

Kodėl naujagimių oda lupasi ir pasidengia pleiskanomis?

Naujagimių oda lupasi dėl kelių priežasčių. Bene dažniausia – tiesiog dėl vaisiaus vandenų poveikio, nors nereikėtų atmesti ir tam tikrų odos ligų tikimybės.

Kaip pastebėti skirtumą? Fiziologinis odos pleiskanojimas būdingas naujagimiams iki 2 sav. ir jis praeina savaime. Jei odos sausumas išlieka ilgiau arba yra itin varginantis (pavyzdžiui, jei odelė pleiskanoja ir trūkinėja labai stipriai, atsiranda žaizdelių, bėrimų ir kt.), reikėtų kreiptis į gydytoją

Fiziologinis (normalus) naujagimio odos pleiskanojimas

Fiziologinį (normalų) naujagimio odos pleiskanojimą lemia nėštumo laikotarpis ir naujagimio prisitaikymas prie pakitusios aplinkos jam gimus:

  • Ribotos odos regeneracinės savybės vaisiui esant įsčiose. Gimdoje esantį vaisių supa amniono skystis. Jis puikiai apsaugo augantį vaisių, bet kartu ir nėra labai draugiškas odai. Štai dėl to maždaug nėštumo viduryje ant vaisiaus odos pradeda formuotis varškinis dangalas (verniksas). Tačiau šis dangalas taip pat riboja odos atsinaujinimo procesus. Po gimimo, kai gimdymo namų personalas nuo vaikelio nuvalo vaisiaus vandenų ir kraujo likučius, dažniausiai kartu pašalinamas ir verniksas. Kai šios apsauginės dangos nebelieka, kūdikių oda gali luptis net kelis kartus, kol pasikeis keli odos sluoksniai.
  • Vaisiaus vandenų poveikis. Verniksas laikui bėgant plonėja, vadinasi, kuo ilgiau vaikelis būna gimdoje, tuo mažiau jo lieka ir tuo prasčiau oda apsaugoma nuo vaisiaus vandenų poveikio. Tokiu atveju vaisius ilgiau veikiamas amniono skysčio, o dėl jo ilgesnio poveikio oda galiausiai ir pradeda luptis.
  • Odos prisitaikymas prie pasikeitusios aplinkos. Po gimimo prie naujų sąlygų besitaikanti oda ima aktyviau atsinaujinti, šalinasi negyvos ląstelės, formuojasi natūrali odos mikroflora.

Odos ligos

Kartais besilupanti vaikelio oda gali įspėti apie tam tikras odos ligas:

  • Atopinis dermatitas. Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys, ypač ant veido ir galvos odos. Odai gyjant, galima pastebėti pleiskanojimą, lupimąsi: po šio proceso atkuriama nauja, sveika oda. Su šia liga susiduria net 20–25 % kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams. O 60 % visų sergančiųjų dermatitas išsivysto dar prieš pirmąjį gimtadienį.
  • Ichtiozė. Ichtiozė – reta genetinė liga, kuriai būdingas intensyvus odos ragėjimas, išsausėjimas ir pleiskanojimas. Ji išsivysto paveldėjus baltymo filagrino defektą. Iš šio baltymo odos epidermio ląstelėse susidaro keratinas, todėl sutrikdomas viršutinio odos sluoksnio ląstelių ragėjimas bei vientisumas. Sudėtingais atvejais šią būklę reikia gydyti netgi naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose.
  • Žvynelinė (psoriazė). Tai lėtinė imuninės sistemos liga, labiausiai pažeidžianti odą, o jeigu atvejis yra sunkesnis – ir sąnarius. Liga susergama, kai paviršinės odos ląstelės pradeda ypač sparčiai daugintis, laiku nuo odos nepasišalina, prasideda uždegimas ir atsiranda bėrimų, padengtų pleiskanomis – žvyneliais. Žvynelinė dažniausiai prasideda vyresniame amžiuje, tačiau yra nedidelė tikimybė, kad šia odos liga gali susirgti naujagimis arba kūdikis.

Ką daryti, jeigu naujagimio oda lupasi ir pleiskanoja?

Naujagimio odelei lupantis ir pleiskanojant dažniausiai specifinio gydymo neprireikia. Viskas per maždaug porą savaičių turėtų išsispręsti savaime. 

Dalijamės patarimais, kaip šį procesą palengvinti ir paspartinti:

  • Drėkinkite naujagimio odą. Pirmoji pagalba tokiu atveju – emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai). Tiesa, kartais gali užtekti ir kūdikių drėkinamojo losjono ar aliejuko. Drėkinamieji preparatai padeda apsaugoti odą ir išlaikyti ją sveiką.
  • Parinkite tinkamas odos priežiūros priemones. Labai svarbu kūdikio odą apsaugoti nuo šalčio poveikio, odelę drėkinamosiomis priemonėmis tepti iškart po maudynių. Be to, ir jų metu naudokite tik drungną vandenį, itin minkštas kempinėles ar šluostes ar tiesiog apiprauskite vaikelį rankomis. Labai svarbu rinktis ir kuo natūralesnės sudėties priemones be kvapiklių, dažiklių ir kt.
  • Nelupinėkite, nešveiskite naujagimio odos. Pamačius atsilupusius odos plotelius, pirmoji kilusi mintis – padėti vaikeliui greičiau atsikratyti odos likučių, tačiau šiai pagundai atsispirkite. Senoji oda padeda formuotis naujajai, tad pašalinę ją anksčiau laiko galime tik pakenkti, o ne padėti. Taip pat negalima kūdikių odos šveisti kosmetiniais ar jokiais kitais šveitikliais. Kitaip tariant, leiskite organizmui su šia nedidele problema susitvarkyti pačiam.
  • Pasirūpinkite tinkamu namų mikroklimatu. Drėgmės lygis naujagimio (kūdikio) kambaryje turėtų būti apie 50–60 %. Sausas patalpų oras siejamas ne tik su odos išsausėjimu, bet ir su gleivinių perdžiūvimu, didesne slogos ir alergijų išsivystymo rizika.

O jeigu naujagimio oda stipriai išsausėjo, paraudo, sudirgo, atsirado kraujosruvų ar net matyti kraujo, naujagimis tapo irzlus, karščiuoja, reikėtų vykti pas gydytoją, nes šie požymiai siejami su infekcija.

Į gydytoją reikėtų kreiptis ir jeigu vyresnio nei 2 sav. amžiaus naujagimio oda išlieka labai sausa, pleiskanojimas visai nesumažėja arba atvirkščiai, būklė ima blogėti, atsiranda naujų bėrimų ir pan. 

Susiję straipsniai

Kada reikėtų kreiptis į logopedą?

Straipsnyje detalizuojami požymiai, kada vaikui gali prireikti logopedo pagalbos.

Ortopedinis šalmas kūdikiui

Ortopedinis šalmas naudojamas siekiant švelniai koreguoti kūdikio kaukolės formą.

Visi kūdikiai gimsta žydromis akimis: ar tikrai?

Dažnai galima išgirsti, kad visi naujagimiai gimsta žydromis akimis, tačiau ilgainiui jų akių spalva gali pasikeisti. Ar tai tiesa?