Prieširdžių pertvaros defektas (22)

Širdis, mamos ir kūdikio rankos, prieširdžių pertvaros defektas Ground Picture | Shutterstock.com

Prieširdžių pertvaros defektas – viena dažniausių įgimtų širdies ydų (9,8 proc. visų širdies ydų atvejų), antroji po skilvelių pertvaros defekto. Ši širdies yda 2 kartus dažniau diagnozuojama suaugusiesiems nei vaikams.

Gimimo metu skylutę tarp kairiojo ir dešiniojo prieširdžio (vadinamąją ovalinę angą) turi visi naujagimiai, tačiau per pirmuosius kelerius gyvenimo metus ši skylutė užsiveria savaime. Tai nutinka maždaug 15 proc. atvejų.

Jei skylutė neužsidaro, o dešinioji širdies pusė padidėjo, diagnozuojamas prieširdžių pertvaros defektas.

Vaikas ar suaugusysis, kuriam diagnozuota ši yda, turi dažniau lankytis pas gydytoją kardiologą, dažnai skiriama operacija.

Prieširdžių pertvaros defekto simptomai

 • Išblyškusi oda;
 • Širdies ritmo sutrikimas, permušimai;
 • Širdies ūžesiai;
 • Padažnėjęs pulsas;
 • Dusulys;
 • Kūno masės mažėjimas;
 • Dažnai kamuojančios peršalimo ligos;
 • Vaikas aktyvios fizinės veiklos metu greitai pavargsta.

Atkreikite dėmesį: prieširdžių pertvaros defekto simptomai vaikystėje pasireiškia retais atvejais.

Prieširdžių pertvaros defekto priežastys

9 iš 10 atvejų prieširdžių pertvaros defekto priežastys nėra aiškios. 8 proc. ydų priežastis – genetinė patologija, 2 proc. atvejų nulemti aplinkos veiksnių, įskaitant ligas, kuriomis mama sirgo nėštumo metu (raudonukė, citomegalo, herpes, koksakio virusai, cukrinis diabetas), kai kurių medikamentų, alkoholio vartojimą, radiacijos poveikį ir kt.

Ligos eiga

Esant šiai ydai per tarpprieširdinėje pertvaroje esančią skylutę kraujas iš kairiojo prieširdžio patenka į dešinįjį, kuris turi pervaryti daugiau kraujo. Jo daugiau patenka ne tik į dešinįjį skilvelį, bet ir į plaučius.

Laikui bėgant išsiplečia dešinysis skilvelis ir prieširdis, prasčiau užsidaro triburinis vožtuvas (kuris skiria dešinįjį skilvelį nuo dešiniojo prieširdžio). Dėl to kraujas sunkiau prateka pro venas, prasideda tinimai.

Šios širdies ydos eiga priklauso nuo skylutės diametro. Jeigu prieširdžių pertvaros defektas yra nedidelis, nesutrinka nei vaiko augimas, nei raida.

Prieširdžių pertvaros defekto diagnozavimas

Daugelis vaikų, kuriems įtariamas prieširdžių pertvaros defektas, nejaučia jokių simptomų. Ydai diagnozuoti taikomi šie būdai:

 • Stetoskopu klausoma, ar nepasireiškia širdies ūžesiai. Tai vienas aiškiausių pirminių simptomų, leidžiantis įtarti prieširdžių pertvaros defektą;
 • Rentgenu tiriama krūtinės ląsta;
 • Atliekama elektrokardiograma;
 • Atliekama širdies echoskopija;
 • Zondavimas.

Prieširdžių pertvaros defekto gydymas

Gydymą lemia skylutės dydis: jeigu skylutė yra nedidelė, nepasireiškia simptomų, gydymo gali ir neprireikti.

 • Ikioperacinis gydymas. Gydant prieširdžių pertvaros defektą, kartu gydomi ir širdies rimto sutrikimai, širdies nepakankamumas, ribojama aktyvi veikla.
 • Širdies kateterizacija. Jeigu prieširdžių pertvaros defektas yra didesnis, atliekama operacija, kurios metu užlopoma skylutė. Širdies ydos šalinimas kateteriniu būdu – pats moderniausias metodas. Į širdį per kirkšnies kraujagyslę įvedamas specialus vamzdelis, ant kurio pritvirtintas mažas įtaisas (vadinamas okliuderiu). Juo skylutė užlopoma. Jei tik yra galimybių, šiam metodui visuomet teikiama pirmenybė, nes po širdies kateterizacijos pacientas greičiau atsigauna. Tinkamiausias laikas operacijai – 1–4 metai.
 • Širdies operacija. Jei operacijos dėl tam tikrų priežasčių neįmanoma atlikti naudojant kateterį, prireikia įprasto chirurginio gydymo. Krūtinės centre arba ties šonkauliais dešinėje pusėje atliekamas pjūvis, per kurį skylutė uždengiama.

Atsargumo priemonės po operacijos

Po operacijos kateteriu 6 mėn. vartojami kraują skystinantys vaistai.

Taip pat jei per 6 mėn. po operacijos vaikui bus gydomi dantys ar atliekamos bet kokios kitos chirurginės procedūros, siekiant išvengti infekcinio endokardito prieš intervencijas reikia vartoti antibiotikus.

Prieširdžių pertvaros defekto komplikacijos

 • Širdies ritmo sutrikimas (aritmija);
 • Plautinė hipertenzija;
 • Širdies nepakankamumas;
 • Kraujagyslių užsikimšimas dėl susiformavusio trombo.

Teigiama, kad savalaikis šios širdies ydos gydymas (t. y. operuojant vaikystėje) nesukels neigiamų pasekmių ateityje, todėl jei gydytojas paskyrė, operacijos nereikėtų atidėlioti.

Susiję straipsniai

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Naujausi komentarai

 1. LoriBella
  LoriBella prieš 7 m.

  tala.aira parašė:
  Labas. As turiu sita yra nuo gimimo. Vis tikrindavausi, buvau iskaitoje santariskese, bet kazkaip nuo 17metu nustojau tikrintis. ApvaInejom su seimyna, pamenu, daug…

  Smagu kai taip nusiteikema pozityviai. As ir kol nezinojau ramiau buvo.

 2. LoriBella
  LoriBella prieš 6 m.

  Sveikutes,kaip sekasi? Ar yra dar kas atsilieps su PPD? ☺️☺️☺️

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  LoriBella parašė:
  Sveikutes,kaip sekasi? Ar yra dar kas atsilieps su PPD? ☺️☺️☺️

  as nuo gimimo turiu sirdies skilveliu pertvaros defekta ir burinio voztuvo nesandaruma. 6 metu "uzlope" "skyles", bet vis dar likes voztuvo nesandarumas. visa laika mokykloje buvau spec fizinio grupeje, niekada nieko nedariau, kas buvo sunkiau. gimnazijoje nebuvo galima man rasyti pazymiu uz kuno kultura. o siuo etu tiesiog greiciau pavargstu. pvz, i trecia auksta uzlipti jau sunkoka, pavargstu...

 4. LoriBella
  LoriBella prieš 6 m.

  Tupse Šmupse parašė:
  as nuo gimimo turiu sirdies skilveliu pertvaros defekta ir burinio voztuvo nesandaruma. 6 metu "uzlope" "skyles", bet vis dar likes voztuvo nesandarumas. visa laika…

  Na man viskas visada buvo gerai. Niekuo nesiskundziau. Dabar tik kokia pora sav. Tokia pavargus jauciuos. Kavos isgeriu lyg ir padeda tiesiog gal numigt geraj uztektu bet deja vis nepavyksta tai vaikai darbas ir t t. Pries metus tikrinaus sakau gal grizti i ltu vel pasiziureti. Gal kas i bloga puse pakito ir darytis ta uzdaryma kad rami galva butu nes as esu tokia baile prisimastau visko.. :((

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  jei tik yra galimybe, butinai pasitikrinkit. cia ne juokai yra.