Nerangumas nėštumo metu ir traumų, kritimų rizika (17)

Nerangumas nėštumo metu DONOT6_STUDIO | Shutterstock.com

Nėštumui einant į pabaigą moteris paprastai tampa gerokai mažiau vikri, todėl jai reikėtų elgtis atsargiau ir labiau saugotis traumų ir sužeidimų.

Kodėl nėščia moteris yra nerangi?

Nerangumas nėštumo metu susijęs su besikeičiančiu kūnu, visų pirma, su augančiu kūno svoriu bei apimtimis, tačiau nerangumui yra ir kitų priežasčių:

 • Pasikeitęs svorio centras ir didesnis svoris. Nėštumo metu svorio centras pasislenka į priekį, pasikeičia laikysena - dubuo ir pilvas atsikiša, pečiai sugūžia, o nugara nenatūraliai išsiriečia. Tokioje padėtyje sunkiau išlaikyti pusiausvyrą. Nepatogumų kelia ir didėjantis svoris.
 • Laisvesni raiščiai. Nėštumo hormonai lemia didesnį raiščių elastingumą, laisvumą. Jis reikalingas, kad vaisius turėtų vietos augti ir gimdymo metu galėtų praslysti gimdymo takais, tačiau dėl tų pačių hormonų atsipalaiduoja ir stuburą bei kūno sąnarius laikantys raiščiai. Moteris jaučiasi ne taip stabiliai.
 • Nuovargis. Visi su nėštumu susiję pokyčiai (tiek fiziniai, tiek ir emociniai) labai išvargina, nėščios moterys skundžiasi suprastėjusia miego kokybe, jos gali jaustis silpniau dėl pasikeitusio apetito ar virškinimo sutrikimų. Pavargus sunkiau susikaupti, suprastėja kūno kontrolė.
 • Nugaros skausmas antrajame ir trečiajame trimestre kamuoja daugelį nėščiųjų. Bijant ir vengiant nugaros skausmo pakinta kūno padėtis, eisena, moteris jaučiasi ne taip tvirtai.
 • Ištinusios kojos. Patinus pėdoms, čiurnoms, kojoms moteris jaučiasi nepatogiai, jai sunkiau vaikščioti ir tvirtai stovėti ant žemės dėl pasikeitusių pojūčių, silpnumo, skausmo.
 • Moteris nemato sau po kojomis. Einant (ypač nepažįstamoje aplinkoje, nelygiu takeliu, prietemoje ir pan.) esame įpratę žiūrėti sau po kojomis, kad neužkliūtume, tačiau nėštumo metu pėdas uždengia didelis, stipriai atsikišęs pilvas.

Kaip pagerinti kūno kontrolę nėštumo metu?

Nėščiai moteriai labai svarbu kritiškai įvertinti savo kūno galimybes ir suprasti, kad šiame gyvenimo etape reikėtų pasisaugoti, elgtis atsargiau, neskubėti. Olimpinį šūkį „Citius, Altius, Fortius!“ (Greičiau, aukščiau, smarkiau!) keiskite į „Lėčiau, žemiau, ramiau!".

Vien lėtesnis tempas padės geriau kontroliuoti kūną, tačiau dar tvirčiau jaustis pagelbės taisyklinga laikysena; tinkama avalynė; kokybiškas miegas; raumenų tonusą palaikantis, bet saugus ir nėščiosioms pritaikytas sportas, mankšta ar tiesiog pasivaikščiojimas, plaukiojimas baseine.

Judėti nėštumo metu yra būtina, tačiau reikėtų atsisakyti nukritimo riziką turinčios, geros kūno koordinacijos reikalaujančios sportinės veiklos. Pavyzdžiui, net jei fizinė būklė tai leidžia, verčiau nevažinėti dviračiu ar riedučiais, neslidinėti, nečiuožti pačiūžomis, nejodinėti ir pan. Jau vien todėl, kad ko jau ko, bet šiuo gyvenimo etapu rūpesčių pakaks ir be sugipsuotos rankos ar kojos.

Ką daryti, jeigu nėščia moteris pargriuvo?

Žinoma, pargriuvimų gali būti visokių, tačiau dažniausiai vaikeliui nieko nenutinka, nes krentantis žmogus intuityviai sušvelnina smūgį pasiremdamas rankomis arba susigūždamas, be to vaikelį patikimai saugo jį supantys vaisiaus vandenys, gimda ir dubens kaulai.

Nepaisant to, nukritus reikėtų įvertinti savo būklę, apsižiūrėti, stotis atsargiai, geriausia padedant aplinkiniams, kad ir vėl nenukristumėte, jeigu, pavyzdžiui, pasitempėte čiurną ar imtų svaigti galva.

Net jeigu, atrodytų, nesusižeidėte, vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir įsitikinti, kad viskas gerai, ypač, jeigu jūsų kraujas turi rezus neigiamą faktorių (Rh-): dėl traumos jūsų ir vaisiaus kraujas gali susimaišyti, o tai gali sąlygoti serologinį (rezus) konfliktą).

Ar nerangumas nėštumo metu yra ligos simptomas?

Dažniausiai nerangumas yra natūrali su nėštumu susijusių pokyčių dalis, tačiau kartais tai gali būti rimtesnis, ligą ar pavojingą būklę parodantis simptomas.

Jeigu nerangumą lydi arba jį lemia kiti simptomai (galvos ar bet koks kitas skausmas, dusulys, alpimas, suprastėjęs regėjimas, mirguliavimas akyse, vėmimas, labai staigus svorio prieaugis dėl susikaupusių skysčių, dideli tinimai ir kt.), reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nerangumas nėštumo metu retais atvejais gali būti susijęs su preeklampsija, hipertenzija, įvairiomis infekcijomis ir kt.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  As kaip tik su pirmu nestumu labai prastai miegojau, o su antru labai gerai, dar ir knarkti pradejau seiles tysdavo ant pagalves labiausiai nervindavo pastovus vaiksciojimas i WC

 2. Peta
  Peta prieš 11 m.

  kartais norisi ir likt miegot tualete na taip gydytoja ir sake, kad negalima nestumu lygint. pirma kart buvau 18kg priaugusi, o mergyte gime 3.2kg. sikart ciut 10kg perlipau, o leliukas sake apie 4 kg bus tai net gydytoja juokiasi, kad pilvelis tai jau labai atsikises

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  Pirmas nestumas man tai nelenga pripras prie pastovau uzkliuvimo ki bandau kazka apeit ir tas stenejimas kai kazka nuo zemes pakeliu lyg maisa bulviu tysciau:DDD Nelengva bet uztat smagu pavalgau atsigulu ir negaliu pasikelt kaip koks storas ktinas
  Su vyru pastoviai juokiames:)))

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  o as laukiu kol vyras kita kambari baigs irengti, nes nei as nei jis neissimiega, tai nusprendem atskirai eiti miegot, manau geriausia iseitis

 5. Juustina
  Juustina prieš 6 m.

  Na kai as laukiaus lipau ant barines kedes ir valaiu dulkes nes nebuvo ka veikt nors vyras neleido bet tada buvo darbe nk nenutiko tik atsimenu laiptais budavo jau sunkaiu laipioti