Bazinė kūno temperatūra nėštumo pradžioje (223)

Nėščia moteris matuojasi kūno temperatūrą Stock-Asso | Shutterstock.com

Bazinė kūno temperatūra (BKT) – ramybės būsenoje matuojama žemiausia kūno temperatūra. BKT padidėjimas gali būti vienas iš nėštumo požymių.

Pagrindiniai BKT matavimo pricipai

 • Matuoti reikia kasdien tuo pat metu: didžiausias galimas laiko nuokrypis – iki 30 min.;
 • Geriausia kūno temperatūrą matuoti vos atsikėlus ir dar neišlipus iš lovos – žemiausia kūno temperatūra būna miegant ir vos pabudus;
 • Prieš matuojant BKT reikia būti miegojus ne trumpiau nei 3 val.;
 • Reikėtų naudoti tą patį termometrą;
 • Matuojama toje pačioje kūno vietoje (pvz., burnoje po liežuviu arba makštyje).

Daugiau apie BKT skaitykite:

Kaip BKT kinta viso moters ciklo metu ir pastojus?

Pirmojoje ciklo pusėje iki ovuliacijos laikosi normali kūno temperatūra (36,6°C).

Po ovuliacijos padidėjęs progesterono lygis pakelia bazinę kūno temperatūrą 0,2-0,4 laipsnio. Temperatūra pakyla santykinai nežymiai – jos pokyčius moterys jaučia labai retai.

Aukštesnė temperatūra laikosi iki pat ciklo pabaigos, t. y. iki prasidedant mėnesinėms.

Jei nesulaukiate mėnesinių ir tuo metu, kai jos turėtų prasidėti, BKT laikosi pakilusi, tai yra ženklas, kad gali būti pastojusi.

Kodėl pastojus BKT pakyla?

Kaip ir daugumos kitų pokyčių nėštumo metu, taip ir dėl pakilusios bazinės temperatūros visų pirma reikėtų kaltinti hormonus:

Ovuliacijos metu, plyšus folikului, susidaro geltonkūnis, pradedantis aktyviai gaminti progesteroną.

Jei kiaušinėlis apvaisinamas, progesterono lygis išlieka pakilęs: tai labai svarbus hormonas, būtinas tam, kad apvaisintas kiaušinėlis implantuotųsi gimdos gleivinėje ir sėkmingai vystytųsi.

Pastojus vėliau progesteroną pradeda gaminti placenta, perėmusi funkcijas iš geltonkūnio.

Jei apvaisinimas neįvyksta, geltonkūnis suyra, progesterono lygis pradeda mažėti, bazinė kūno temperatūra krenta, o kūnas pradeda pasiruošimą naujam menstruacijų ciklui.

Manoma, kad nėštumas paskatina ir organizmo metabolizmą, todėl jis tarsi prisitaiko dirbti už abu – nėščiąją ir vaisių. Dėl to didėja ir BKT.

Kiek laiko BKT būna pakilusi pastojus?

Manyti, kad pastojote, galima tada, kai aukštesnė BKT fiksuojama bent 17 dienų (t. y. nuo ovuliacijos pradžios) ir nesulaukiate mėnesinių.

Paprastai BKT laikosi pakilusi pirmuosius tris nėštumo mėnesius.

Tiesa, pakilusi BKT nebūtinai reiškia, kad esate nėščia: šis simptomas gali signalizuoti apie ligą, taip pat temperatūra padidėja dėl streso, nemigos, vartojant daugiau kofeino turinčių produktų, būnant karštoje aplinkoje ir dėl kitų priežasčių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  1234567v prieš 8 mėn.

  Sveikos turiu klausimeli, gal kam panasiai buvo esme tame kad planuojame vaikeli, bet vis dar laukime apie 1m.. bet del ko rasau kad man kad dar taip niekad nebuvo, ovuliacija pagal programele buvo pries 6 dienas, paskui truputi paslogavau ir pakosejau, tuo metu pasimatavau temperatura ir ji buvo 37,2, tai neemiau i galva, bet dabar jau kaip ir pasveikus bet temperatura vis dar laikosi ta pati ir visu paros metu (pasvyruoja apie 0.2) taip pat papucia pilva ir kartais pamaudzia kaip per menesines. Be to zinau ka reiskia 37 temp, pati slyksciausia, o dabar as jos visiskai nejauciu, lyg jos nebutu 🤷‍♀️ Menesines turetu but tik uz daugiau nei savaites todel testo daryt neverta dar. Kaip manote ar imanoma ar as cia jau prisigalvoju 😁

 2. User has not uploaded an avatar
  LoriLori prieš 7 mėn.

  Sveikos. Niekada ne stebėjau savo temperatūros. Bet 2-3 dienas ipatingai esu tingi, noriu tik gulėt, miegot. Iki mėnesinių liko 3dienos. Pasimatavau temperatūra 37.5 į vakaro puse 37.4.
  Ar galiu but pastojusu?
  Jaučiuosi gerai tik labai tingi esu ir noriu tik gulėt.

 3. User has not uploaded an avatar
  Justina.pa prieš 6 mėn.

  Sveikos . Gal iš grafikėlio galima pasakyt kodėl nebuvo ovuliacijos?

 4. User has not uploaded an avatar
  Justina.pa prieš 5 mėn.

  parašė:
  Sveikos mamytes, skaičiau, kad nėštumo metu turi būti pakilusi bazinė kūno temperatūra . Paskutinės mėnesinės buvo birželio 3d, nėštumo testas teigiamas, bet mano …

  Man tas pats manau bus negimdyvinis. Kaip jum baigesi

 5. User has not uploaded an avatar
  Justina.pa prieš 1 mėn.

  Sveikos gal kam yra buve taip. Pasibaige menesines po pusantros sav pradejo tepliot skausmai kaip per menesines . O 4 d tepliojimo prasidejo kraujavimas daug anksciau nei visada . Kraujavau 6 d . Tada baigesi kraujavimas . Bet skausmas nepraeina ir vistiek atsiranda kraujingu isskyru. Turejau negimdyvini nestuma . Gyditoja kai jos issivale antibijotikus israse ir inofolika na ir po antibijotiku prasidrju sitas cirkas