Bazinė kūno temperatūra nėštumo pradžioje (207)

Nėščia moteris matuojasi kūno temperatūrą Stock-Asso | Shutterstock.com

Bazinė kūno temperatūra (BKT) – ramybės būsenoje matuojama žemiausia kūno temperatūra. BKT padidėjimas gali būti vienas iš nėštumo požymių.

Pagrindiniai BKT matavimo pricipai

 • Matuoti reikia kasdien tuo pat metu: didžiausias galimas laiko nuokrypis – iki 30 min.;
 • Geriausia kūno temperatūrą matuoti vos atsikėlus ir dar neišlipus iš lovos – žemiausia kūno temperatūra būna miegant ir vos pabudus;
 • Prieš matuojant BKT reikia būti miegojus ne trumpiau nei 3 val.;
 • Reikėtų naudoti tą patį termometrą;
 • Matuojama toje pačioje kūno vietoje (pvz., burnoje po liežuviu arba makštyje).

Daugiau apie BKT skaitykite:

Kaip BKT kinta viso moters ciklo metu ir pastojus?

Pirmojoje ciklo pusėje iki ovuliacijos laikosi normali kūno temperatūra (36,6°C).

Po ovuliacijos padidėjęs progesterono lygis pakelia bazinę kūno temperatūrą 0,2-0,4 laipsnio. Temperatūra pakyla santykinai nežymiai – jos pokyčius moterys jaučia labai retai.

Aukštesnė temperatūra laikosi iki pat ciklo pabaigos, t. y. iki prasidedant mėnesinėms.

Jei nesulaukiate mėnesinių ir tuo metu, kai jos turėtų prasidėti, BKT laikosi pakilusi, tai yra ženklas, kad gali būti pastojusi.

Kodėl pastojus BKT pakyla?

Kaip ir daugumos kitų pokyčių nėštumo metu, taip ir dėl pakilusios bazinės temperatūros visų pirma reikėtų kaltinti hormonus:

Ovuliacijos metu, plyšus folikului, susidaro geltonkūnis, pradedantis aktyviai gaminti progesteroną.

Jei kiaušinėlis apvaisinamas, progesterono lygis išlieka pakilęs: tai labai svarbus hormonas, būtinas tam, kad apvaisintas kiaušinėlis implantuotųsi gimdos gleivinėje ir sėkmingai vystytųsi.

Pastojus vėliau progesteroną pradeda gaminti placenta, perėmusi funkcijas iš geltonkūnio.

Jei apvaisinimas neįvyksta, geltonkūnis suyra, progesterono lygis pradeda mažėti, bazinė kūno temperatūra krenta, o kūnas pradeda pasiruošimą naujam menstruacijų ciklui.

Manoma, kad nėštumas paskatina ir organizmo metabolizmą, todėl jis tarsi prisitaiko dirbti už abu – nėščiąją ir vaisių. Dėl to didėja ir BKT.

Kiek laiko BKT būna pakilusi pastojus?

Manyti, kad pastojote, galima tada, kai aukštesnė BKT fiksuojama bent 17 dienų (t. y. nuo ovuliacijos pradžios) ir nesulaukiate mėnesinių.

Paprastai BKT laikosi pakilusi pirmuosius tris nėštumo mėnesius.

Tiesa, pakilusi BKT nebūtinai reiškia, kad esate nėščia: šis simptomas gali signalizuoti apie ligą, taip pat temperatūra padidėja dėl streso, nemigos, vartojant daugiau kofeino turinčių produktų, būnant karštoje aplinkoje ir dėl kitų priežasčių.

Naujausi komentarai

 1. romualdukas
  romualdukas prieš 1 mėn.

  Agrastėlis parašė:
  Susirgt kažkuo galima ir namuose sėdint - pačiai teko tokią "laimę" patirti. Jei temperatūra šokinėja, kaulus laužo, nekaip jaučiatės, tai matyt kažkoks virusiuk…

  Na žiūrėsime kaip bus ryt darysiuosi testą, jei laukiuosi, vaiduokliuką jau turėtų rodyti 😇

 2. Anastasija123
  Anastasija123 prieš 3 sav.

  Sveiki, laukiuosi 4 savaitė ir šiandien pakilo temperatūra 37.5 ir lengvas galvos svaigimas. Normalu ar vertėtu sunerimt? Ačiū💐

 3. LOvelOts prieš 3 sav.

  Anastasija123 parašė:
  Sveiki, laukiuosi 4 savaitė ir šiandien pakilo temperatūra 37.5 ir lengvas galvos svaigimas. Normalu ar vertėtu sunerimt? Ačiū💐

  Man buvo pakilusi kartais net iki 37,7, bet tuomet priguldavau ir atsipūsdavau nuo visų dienos darbų, tai iškart keliais laipsniais nukrisdavo. Kiek man gydytoja sakė, jog iki 38 dar nereikia panikuot. Šiaip reikia žiūrėt bendrą savo savijautą. Bet man tai buvo normalu 37,5, aš tiesiog prisėsdavau ir atsipūsdavau, nes šiaip jaučiausi gerai.

 4. Gervuogė88
  Gervuogė88 prieš 15 val.

  Sveikos merginos, norėčiau pasitarti. Visą savaitę rytais laikėsi 37,2, vakarais 37,4 (pažastyje). Užvakar nukrito rytais iki 37,0, vakare 37,2. O va vakar vakare jau 37,6, bet išgėriau arbatos, pailsėjau, už valandos bebuvo 37,1. Šįryt vėl 37,2... apart temperatūros jokių kitokių peršalimui simptomų nejaučiu. Tik silpnumą šiokį tokį, ir kartu su temperatūra yra atsiradęs šleikštulys. Mum virš 8 savaičių. Esu pasiėmusi nedarbingumą, nes maniau kad peršalau. Bet ginekologė pasakė kad pilnai nuo nėštumo gali būti tokia temperatūra, nes pasiskaičius jūsų kometarus, kad kitom ir mėnesį laikėsi. Tai esu pasimetus. Reikėtų tada grįžti į darbą, bet kadangi koronos laikai ir matuoja mum temperatūrą, tai neleis dirbti. Užburtas ratas 😅 nežinau ką daryt. O mėnesį nesėdėsiu be darbo 😄

 5. Gervuogė88
  Gervuogė88 prieš 14 val.

  P.s. pamiršau paminėti, kad geriu papildomai progesteroną. Gal čia jo įtaka tam temperatūros padidėjimui 🤔