Bazinė kūno temperatūra nėštumo pradžioje (196)

Nėščia moteris matuojasi kūno temperatūrą Stock-Asso | Shutterstock.com

Bazinė kūno temperatūra (BKT) – ramybės būsenoje matuojama žemiausia kūno temperatūra. BKT padidėjimas gali būti vienas iš nėštumo požymių.

Pagrindiniai BKT matavimo pricipai

 • Matuoti reikia kasdien tuo pat metu: didžiausias galimas laiko nuokrypis – iki 30 min.;
 • Geriausia kūno temperatūrą matuoti vos atsikėlus ir dar neišlipus iš lovos – žemiausia kūno temperatūra būna miegant ir vos pabudus;
 • Prieš matuojant BKT reikia būti miegojus ne trumpiau nei 3 val.;
 • Reikėtų naudoti tą patį termometrą;
 • Matuojama toje pačioje kūno vietoje (pvz., burnoje po liežuviu arba makštyje).

Daugiau apie BKT skaitykite:

Kaip BKT kinta viso moters ciklo metu ir pastojus?

Pirmojoje ciklo pusėje iki ovuliacijos laikosi normali kūno temperatūra (36,6°C).

Po ovuliacijos padidėjęs progesterono lygis pakelia bazinę kūno temperatūrą 0,2-0,4 laipsnio. Temperatūra pakyla santykinai nežymiai – jos pokyčius moterys jaučia labai retai.

Aukštesnė temperatūra laikosi iki pat ciklo pabaigos, t. y. iki prasidedant mėnesinėms.

Jei nesulaukiate mėnesinių ir tuo metu, kai jos turėtų prasidėti, BKT laikosi pakilusi, tai yra ženklas, kad gali būti pastojusi.

Kodėl pastojus BKT pakyla?

Kaip ir daugumos kitų pokyčių nėštumo metu, taip ir dėl pakilusios bazinės temperatūros visų pirma reikėtų kaltinti hormonus:

Ovuliacijos metu, plyšus folikului, susidaro geltonkūnis, pradedantis aktyviai gaminti progesteroną.

Jei kiaušinėlis apvaisinamas, progesterono lygis išlieka pakilęs: tai labai svarbus hormonas, būtinas tam, kad apvaisintas kiaušinėlis implantuotųsi gimdos gleivinėje ir sėkmingai vystytųsi.

Pastojus vėliau progesteroną pradeda gaminti placenta, perėmusi funkcijas iš geltonkūnio.

Jei apvaisinimas neįvyksta, geltonkūnis suyra, progesterono lygis pradeda mažėti, bazinė kūno temperatūra krenta, o kūnas pradeda pasiruošimą naujam menstruacijų ciklui.

Manoma, kad nėštumas paskatina ir organizmo metabolizmą, todėl jis tarsi prisitaiko dirbti už abu – nėščiąją ir vaisių. Dėl to didėja ir BKT.

Kiek laiko BKT būna pakilusi pastojus?

Manyti, kad pastojote, galima tada, kai aukštesnė BKT fiksuojama bent 17 dienų (t. y. nuo ovuliacijos pradžios) ir nesulaukiate mėnesinių.

Paprastai BKT laikosi pakilusi pirmuosius tris nėštumo mėnesius.

Tiesa, pakilusi BKT nebūtinai reiškia, kad esate nėščia: šis simptomas gali signalizuoti apie ligą, taip pat temperatūra padidėja dėl streso, nemigos, vartojant daugiau kofeino turinčių produktų, būnant karštoje aplinkoje ir dėl kitų priežasčių.

Naujausi komentarai

 1. avietuke
  avietuke prieš 4 mėn.

  1984 parašė:
  O kur jus matuodavote temperatūra, ir tik pabudusi iš kart matuodavote, man ne išlipus lovos tik prabudus 36,7

  Visiškai normali Jūsų kūno temperatūra. Mėnesinės gali vėluoti ir dėl kitų priežasčių ne tik dėl nėštumo. Ypač kai labai norima.

 2. User has not uploaded an avatar
  1984 prieš 4 mėn.

  avietuke parašė:
  Visiškai normali Jūsų kūno temperatūra. Mėnesinės gali vėluoti ir dėl kitų priežasčių ne tik dėl nėštumo. Ypač kai labai norima.

  Turbūt dėl didelio noro, ir prisigalvoju 😏o taip noretusi🤗

 3. User has not uploaded an avatar
  _b_v prieš 4 mėn.

  Sveikos, pirmą kartą užduosiu klausimą forume Kurį laiką ( maždaug apie mėnesį laiko ) man pakilusi kūno temperatūra, kas kart pasimatavus rodo 37-37.5 Matuojantis tiek ryte, tiek per pietus, tiek vakare. Paskutinį kartą mm buvo balandžio 29 d. tačiau pakilusią temperatūrą pastebėjau maždaug nuo balandžio vidurio. Pamaniau, gal koks uždegimas, tačiau pasidariau kraujo ir šlapimo tyrimus, uždegimo jokio nemato, tyrimai puikūs. Tada pagalvojau, gal laukiuosi, tačiau pasidarius ankstyvą nėštumo nustatymo testą parodė neigiamą. Gal kas esate su tuo susidūrusios? Nežinau nei ką galvoti. Labai tikiuosi, kad nėštumas, bet iki mm dar liko 10 d. Taip sunku laukti, norisi atsakymo, bet turbūt vistiek reiks išlaukti tas 10 dienų ir viskas išaiškės. Įdomu kas susidūrėt su tuo, kokios istorijos

 4. Baby14
  Baby14 prieš 4 mėn.

  _b_v parašė:
  Sveikos, pirmą kartą užduosiu klausimą forume Kurį laiką ( maždaug apie mėnesį laiko ) man pakilusi kūno temperatūra, kas kart pasimatavus rodo 37-37.5 Matuojant…

  Iki mėnesinių liko 10 dienų, tai testas tikrai nieko nerodys. O bazinė kūno temperatūra reikia matuot kiekvieną dieną ryte tuo pačiu metu ne išlipus iš lovos. matuoti diena arba vakare čia nieko nereiškia

 5. Stebuklelisss
  Stebuklelisss prieš 4 mėn.

  Jei temperatūra nepakilus t.y. 36.6, vadinasi nebuvo dar ovuliacijos?