Bazinė kūno temperatūra nėštumo pradžioje (235)
Bazinė kūno temperatūra (BKT) – ramybės būsenoje matuojama žemiausia kūno temperatūra. BKT padidėjimas gali būti vienas iš nėštumo požymių.
Pagrindiniai BKT matavimo pricipai
- Matuoti reikia kasdien tuo pat metu: didžiausias galimas laiko nuokrypis – iki 30 min.;
- Geriausia kūno temperatūrą matuoti vos atsikėlus ir dar neišlipus iš lovos – žemiausia kūno temperatūra būna miegant ir vos pabudus;
- Prieš matuojant BKT reikia būti miegojus ne trumpiau nei 3 val.;
- Reikėtų naudoti tą patį termometrą;
- Matuojama toje pačioje kūno vietoje (pvz., burnoje po liežuviu arba makštyje).
Daugiau apie BKT skaitykite:
Kaip BKT kinta viso moters ciklo metu ir pastojus?
Pirmojoje ciklo pusėje iki ovuliacijos laikosi normali kūno temperatūra (36,6°C).
Po ovuliacijos padidėjęs progesterono lygis pakelia bazinę kūno temperatūrą 0,2-0,4 laipsnio. Temperatūra pakyla santykinai nežymiai – jos pokyčius moterys jaučia labai retai.
Aukštesnė temperatūra laikosi iki pat ciklo pabaigos, t. y. iki prasidedant mėnesinėms.
Jei nesulaukiate mėnesinių ir tuo metu, kai jos turėtų prasidėti, BKT laikosi pakilusi, tai yra ženklas, kad gali būti pastojusi.
Kodėl pastojus BKT pakyla?
Kaip ir daugumos kitų pokyčių nėštumo metu, taip ir dėl pakilusios bazinės temperatūros visų pirma reikėtų kaltinti hormonus:
Ovuliacijos metu, plyšus folikului, susidaro geltonkūnis, pradedantis aktyviai gaminti progesteroną.
Jei kiaušinėlis apvaisinamas, progesterono lygis išlieka pakilęs: tai labai svarbus hormonas, būtinas tam, kad apvaisintas kiaušinėlis implantuotųsi gimdos gleivinėje ir sėkmingai vystytųsi.
Pastojus vėliau progesteroną pradeda gaminti placenta, perėmusi funkcijas iš geltonkūnio.
Jei apvaisinimas neįvyksta, geltonkūnis suyra, progesterono lygis pradeda mažėti, bazinė kūno temperatūra krenta, o kūnas pradeda pasiruošimą naujam menstruacijų ciklui.
Manoma, kad nėštumas paskatina ir organizmo metabolizmą, todėl jis tarsi prisitaiko dirbti už abu – nėščiąją ir vaisių. Dėl to didėja ir BKT.
Kiek laiko BKT būna pakilusi pastojus?
Manyti, kad pastojote, galima tada, kai aukštesnė BKT fiksuojama bent 17 dienų (t. y. nuo ovuliacijos pradžios) ir nesulaukiate mėnesinių.
Paprastai BKT laikosi pakilusi pirmuosius tris nėštumo mėnesius.
Tiesa, pakilusi BKT nebūtinai reiškia, kad esate nėščia: šis simptomas gali signalizuoti apie ligą, taip pat temperatūra padidėja dėl streso, nemigos, vartojant daugiau kofeino turinčių produktų, būnant karštoje aplinkoje ir dėl kitų priežasčių.
https://www.tevu-darzelis.lt/bazine-kuno-temperatura-bkt/