Pūslelinė (herpes virusas) nėštumo ir gimdymo metu

Herpes virusas ant nėščios moters lūpų New Africa | Shutterstock.com

Nėštumo metu, ypač pirmosiomis savaitėmis, kai vyksta patys svarbiausi naujos gyvybės formavimosi procesai, kiekvieną besilaukiančiąją gąsdina net ir menkiausia infekcija. Itin grėsmingas gali atrodyti plačiai paplitęs herpes virusas.

Daugiau apie šią infekciją skaitykite:

JAV akušerių ir ginekologų kolegija teigia, kad net 75 proc. moterų, kurios anksčiau buvo varginamos pūslelinės, gali tikėtis šio viruso protrūkio ir nėštumo metu. Nėštumo metu lytinių organų pūslelinė kamuoja net iki 2 proc. (t. y. 1 iš 50-ies) nėščiųjų.

Skirtingų šaltinių duomenimis, herpes virusu gali būti užsikrėtę net iki 90 proc. žmonijos, tad tai vienas gajausių virusų.

Ką daryti nėštumo metu pastebėjus bėrimą pūslelėmis?

Jeigu laukiatės ir ant lūpų arba lytinių organų srityje pastebėjote pūslelių:

 • galite išsitirti, ar organizme yra antikūnų prieš herpes virusą.
 • Informuoti gydytoją, jei įtariate, jūs ar jūsų partneris serga arba galėjo susirgti pūsleline. Žinant problemą galima imtis papildomų atsargumo priemonių siekiant sumažinti infekcijos perdavimo riziką naujagimiui.
 • Vadovautis gydytojo paskirtu gydymu ir rekomendacijomis.

Lūpų pūslelinė nėštumo metu

Paprastai lūpų pūslelinė nėštumo metu laikoma mažiau pavojinga nei lytinių organų pūslelinė. Ją ir sunkiau perduoti naujagimiui – tereikia laikytis asmeninės higienos, nebučiuoti naujagimio ir pan.

Kaip nėštumo metu gydyti lūpų pūslelinę?

Bene efektyviausiai herpes virusą veikia geriamosios tabletės, tačiau paprastai jų vartoti nėštumo metu gydytojai griežtai nerekomenduoja.

Vienas pagrindinių gydymo būdų – vos pradėjusią rausti ir niežėti vietą tepti specialiais tepaliukais (tiks oksolino tepalas), geliais ar klijuoti specialius pleistrus, kurių veiklioji medžiaga – acikloviras.

Kartais gali būti skiriama antivirusinių vaistų.

Lytinių organų pūslelinė nėštumo metu

Lytinių organų herpes infekcija, pasireiškusi pirmą kartą, pavojingiausia I ir III nėštumo trimestrus. Nėštumo pradžioje dėl šio viruso gali įvykti persileidimas, o paskutinįjį trimestrą jis gali pažeisti vaisiaus vidaus organus, sutrikdyti augimą. Šis virusas gali prasiskverbti per placentos barjerą ir pakenkti vaisiui.

Tačiau gera žinia – ta, kad daugelis herpes virusu pirmą kartą suserga dar vaikystėje arba paauglystėje, todėl komplikacijų vaisiui tikimybė sergant ne pirmą kartą – labai nedidelė.

Lytinių organų pūslelinės gydymas

Tinkamiausią gydymą skirs nėštumą prižiūrintis gydytojas. Jis gali skirti antivirusinių vaistų, mažinančių viruso plitimo ar protrūkio riziką gimdymo metu, tepalų, lengvinančių infekcijos simptomus ir spartinančių gijimą.

Papildomos atsargumo priemonė sergant lytinių organų pūsleline – cezario pjūvio operacija

Jei nėščiajai lytinių organų pūslelinė pasireiškė artėjant gimdymo datai, gydytojai gali nuspręsti atlikti cezario pjūvio operaciją: tai vienas būdų išvengti rizikos.

Lytinių organų pūslelinės komplikacijos naujagimiams

Lytinių organų pūslelinę suaugusiems kontroliuoti – kur kas paprasčiau, tačiau svarbu žinoti, kad jei būsimoji mama jau yra sirgusi pūsleline, pavojus vaisiui – minimalus, nes jis taip pat turės antikūnų.

Tačiau naujagimiams ši infekcija, jei mamai ji nėštumo metu pasireiškė pirmą kartą, gali sukelti sunkią ligą / negalią, pavyzdžiui:

 • aklumą;
 • kurtumą;
 • priepuolius;
 • sunkias infekcijas, kaip, pavyzdžiui, virusinį meningitą;
 • nuolat atsiverčiančias opas ant odos, akių, lytinių organų ar burnos;
 • organų (kepenų, plaučių ir širdies) pažeidimus ir kt.

Lytinių organų ir lūpų pūslelinės profilaktika nėštumo metu

 • Pagrindinė profilaktinė priemonė siekiant išvengti tiek lytinių organų, tiek lūpų pūslelinės – imuniteto stiprinimas. Reikėtų sveikiau maitintis, daugiau ilsėtis, vengti streso.
 • Papildų vartojimas. Pūslelinės profilaktikai svarbūs B grupės vitaminai, ypač folio rūgštis.
 • Laikytis kruopštesnės asmeninės higienos taisyklių, pavyzdžiui, nesišluostyti su tuo pačiu rankšluosčiu, nenaudoti to paties muilo, nesibučiuoti su sergančiuoju ir pan.
 • Nėštumo metu reikėtų vengti oralinių lytinių santykių, nes virusas gali būti lengvai pernešamas nuo lūpų ant lytinių organų, ir atvirkščiai. Beje, svarbu žinoti, kad užkrėsti šiuo virusu galima dar pūslelėms nepasirodžius, todėl jei vienas iš partnerių yra sirgęs pūsleline, geriau pasisaugoti.
 • Jei partneris artėjant jūsų gimdymo datai susirgo lytinių organų pūsleline, reikėtų neturėti lytinių santykių. Nors prezervatyvai viruso perdavimo riziką sumažina, jų veiksmingumas šiuo atveju nėra 100 proc.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.