Spenelių pienligė (31)
Spenelių pienligė – tai grybelinė infekcija, kuria užsikrečia kūdikius žindančios moterys, o žindantiems kūdikiams pasireiškia kūdikių pienligė (kandidozė).
Gana plačiai paplitusi ir daugeliui moterų žinoma ir moterų pienligė (makšties kandidozė). Taigi, visų tipų pienligė yra dažna infekcija.
Svarbu žinoti, kad pienligė yra užkrečiama ir gali būti perduodama kūdikiui, taip pat nuo kūdikio gali užsikrėsti ir mama.
Spenelių pienligės priežastys
Spenelių pienligė yra grybelinė infekcija, kurią sukelia Candida albicans grybelis (patogeninės mielės). Infekciją sukelia per intensyvus ant odos esančių bakterijų dauginimasis. Žindymas sudaro idealiais sąlygas spenelių pienligei, kadangi šis grybelis klesti šiltoje, drėgnoje aplinkoje ir minta motinos piene esančiu cukrumi.
Rizikos veiksniai (t. y. atvejai, kai spenelių pienligės tikimybė didėja):
- Gestacinis diabetas;
- Gausus prakaitavimas;
- Nusilpusi imuninė sistema;
- Makšties pienligė, ypač pasireiškusi gimdymo metu;
- Antibiotikų, kontraceptinių tablečių ar steroidų vartojimas pastaruoju metu;
- Ilgai nekeičiami krūtų įklotai;
- Spenelių pažeidimai (įtrūkimai, „nugraužti“ speneliai) ir kt.
Spenelių pienligės simptomai
Svarbu žinoti, kad spenelių pienligės simptomai dažnai pasireiškia per pirmąsias 6 savaites po gimdymo.
Tipinis spenelių pienligės simptomas – diskomfortas, spenelių skausmas, lydimas niežulio, deginimo, gėlimo pojūčių.
Skausmas gali būti ir gana lengvas, ir stiprus. Speneliai gali tapti jautrūs – skausmą gali sukelti netgi prie krūtų besiliečiantys drabužiai. Spenelių skausmas po kiekvieno žindymo gali tęstis dar iki valandos.
Kiti tipiniai spenelių pienligės simptomai:
- Paraudimas: speneliai tampa ryškiai rausvos spalvos;
- Aureolės (tai apvali rusvos odos sritis aplink spenelį) gali būti išsausėjusios, pleiskanoti;
- Ant spenelių gali atsirasti lėtai gyjančių žaizdelių, įtrūkimų;
- Aplink spenelius galite pastebėti smulkų bėrimą baltomis dėmelėmis.
Tačiau dažnai spenelių pienligę galima tik nuspėti, nes simptomai gali būti ir neakivaizdūs, neryškūs.
Spenelių pienligės diagnozavimas
Pirmiausia gydytojas pasiteiraus apie moters jaučiamus simptomus, apžiūrės krūtis (kartais, jei yra galimybė – ir kūdikio burnytę).
Pienligei diagnozuoti laboratoriniai tyrimai nebūtini. Tačiau jei simptomai po gydymo neišnyksta, gydytojas ant specialaus tamponėlio gali paimti odos mėginį arba motinos pieno mėginį. Šie tyrimai padeda tiksliai nustatyti konkrečią Candida grybelių padermę, atmesti kitų infekcijų tikimybę.
Prieš pradedant gydyti pienligę svarbu pašalinti kitas skausmą galėjusias nulemti priežastis, pavyzdžiui, blogą padėtį žindymo metu, netinkamą krūties padavimą, čiulpimą, o ne žindimą, ir t. t.
Spenelių pienligės gydymas
Jei mamai diagnozuota spenelių pienligė, gydyti reikės ir kūdikį. Tai neleis pakartotinai perduoti infekcijos (ja apsikeisti, nors mama ar kūdikis jau yra išgiję).
Spenelių pienligės gydymas vaistais
Dažniausiai spenelių pienligė gydoma preparatais nuo grybelio – specialiais kremais arba geliais. Pienligei gydyti skiriami klotrimazolas, mikonazolas ar nistacinas. Juos po maitinimo galima tepti tiesiai ant spenelių. Gydytojas taip pat gali skirti grybelį suvaldyti padedančių geriamųjų vaistų, ypač jei tepalai neveiksmingi.
Jei spenelių pienligė yra lydima bakterinės infekcijos, gali būti skiriama antibiotikų, o uždegimo pažeistiems speneliams – vietinių steroidų. Taip pat kartais skiriama kombinuotųjų antigrybelinių ir steroidinių vaistų.
Pradėjus gydymo kursą, simptomai turėtų sušvelnėti po 2–3 dienų. Jei po 5 dienų nepastebite jokio pagerėjimo, reikėtų į gydytoją kreiptis pakartotinai.
Svarbu: net jei ir pienligės simptomai išnyko ar beveik išnyko, gydymo kurso nenutraukite ir preparatus naudokite / vartokite tiek laiko, kiek rekomendavo gydytojas.
Visada priminkite gydytojui, kad žindote kūdikį: nuo to gali priklausyti, kokius vaistus jis jums paskirs. O jei susisiekti su gydytoju šiuo metu nepavyko ir jei nusprendėte gydytis savarankiškai (pasitaiko ir tokių atvejų, nes pienligė nėra laikoma sunkia infekcija), pasiteiraukite, ar vaistą saugu vartoti žindančioms moterims.
Taip pat efektyvi priemonė kovojant su pienlige gali būti probiotikų (gerųjų bakterijų) vartojimas, ypač jei neseniai vartotoje antibiotikus.
Spenelių pienligės gydymas naminėmis priemonėmis
Gydyti spenelių pienligę tinka obuolių sidro actas, turintis antigrybelinių savybių. Tyrimuose patvirtinta, kad actas veikia Candida albicans. Į stiklinę vandens reikėtų įpilti 1 valgomąjį šaukštą acto ir tarp maitinimų šiuo mišiniu tepti spenelius. Tai gali būti pagalbinė priemonė po gydymo vaistiniais tepalais. Beje, jei speneliai yra įtrūkę ar kraujuoja, acto mišinio nenaudokite.
Pasireiškė spenelių pienligė: ar ir toliau galima žindyti kūdikį?
Mamos gali pagalvoti, jog sergant pienlige maitinti kūdikį nesaugu. Tačiau iš tiesų žindyti reikia kaip įprastai.
Jeigu pienligės gydymo metu kūdikiui žindant jaučiate labai stiprų skausmą, kūdikį laikinai galima maitinti nusitrauktu pienu. Tačiau gydymosi metu ištraukto pieno nerekomenduojama užsišaldyti ir naudoti vėliau, nes pienligė gali sugrįžti.
Spenelių pienligės prevencija: kaip efektyviai apsisaugoti?
- Norėdamos sustabdyti pienligės plitimą, po vystyklų keitimo visada nusiplaukite rankas. Apskritai dažnas ir kruopštus rankų plovimas – tik į naudą.
- Rankšluosčius, žindymo liemenėles ir apatinius marškinius, daugkartinius medžiaginius žindymo įklotus skalbkite karštame muiluotame vandenyje. Geriausia skalbinius džiovinti būgninėje džiovyklėje arba lauke.
- Grybeliai, patogeninės bakterijos puikiai veisiasi ir dauginasi šiltoje, drėgnoje aplinkoje, todėl pasistenkite, kad speneliai visuomet būtų sausi.
- Kiek įmanoma dažniau krūtis laikykite nepridengtas (tai vadinamosios „oro vonios“).
- Kiekvienam šeimos nariui paskirkite atskirą rankšluostį, taip pat pasistenkite juos dažnai skalbti.
- Dažnai plaukite ir sterilizuokite viską, ką kūdikis įsikiša į burnytę: tai čiulptukai, žindukai, žaislai, tekstilės gaminiai ir t. t.
- Taip pat, jei naudojate, kruopščiai plaukite ir pientraukius ir visas priemones, besiliečiančias su oda.
- Suvaldyti pienligę padeda ir gerosios bakterijos, tad pasirūpinkite ir jomis papildykite savo bei kūdikio mitybą.
- Nors nėra tvirtų įrodymų, kad šis būdas veiksmingas, tačiau ir dėl bendros sveikatos mityboje verta pakoreguoti suvartojamo cukraus ir mielių kiekį.
Spenelių pienligės komplikacijos
Negydant spenelių pienligės, mamas ir toliau vargina stiprus skausmas. Tad mamos gali ryžtis anksčiau, nei planavo nutraukti žindymą.
Kaip jau minėta, svarbu vienu metu gydyti ir mamą, ir kūdikį, antraip ilgalaikio efekto tikėtis neverta.
Pastebėjote spenelių pienligę: kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Kartais spenelių skausmą moteris gali jausti ir dėl netinkamos kūdikio padėties žindymo metu. Tačiau jei pakeitus žindymo padėtį skausmas nepraeina, kreipkitės į gydytoją arba žindymo konsultantę.
Plačiau skaitykite:
Ilgai nesugyjantys spenelių odos įtrūkimai taip pat gali pasufleruoti, jog turėtumėte kreiptis į gydytoją. Spenelių įtrūkimai gali būti infekcijos požymis, jų gydymui gali prireikti vaistų.
Pastebėjusios pienligės simptomus ir kūdikiui, taip pat konsultuokitės su gydytoju.
Mes ne LT gyvenam, tai kita tvarka Man dar patare pries ir po kiekvieno maitinimo plaut krutine siltu vandeniu. Ir man labai speneliai sausejo, net sutrukinejo oda...