Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Mama žindo kūdikį wong sze yuen | Shutterstock.com

Skausmas žindymo metu – ne toks ir retas reiškinys. Minimalus skausmas, dilgčiojimas iškart, kai kūdikis ar vaikas tik paima krūtį, yra normalus, nes kartais moterys junta pieno atleidimo refleksą.

Skausmas pirmosiomis naujagimio žindymo dienomis (ar savaitėmis) taip pat yra pakankamai įprastas, tačiau jis neturėtų užsitęsti ir silpti susinormalizavus pieno gamybai bei prisitaikius krūtims ir speneliams.

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo, žaizdelės ir „nugraužti“ speneliai, kiti skausmą lydintys simptomai (pavyzdžiui, krūties paraudimas, sukietėjimas, karščiavimas ir kt.) nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Kokia pagrindinė skausmo žindymo metu priežastis?

Krūtų ir spenelių skausmas dažniausia yra susijęs su netinkama kūdikio padėtimi glaudžiant jį prie krūties, netinkamu apžiojimu, dėl kurio žalojami speneliai.

O jei skausmas kyla dėl kitų priežasčių, tinkamesnė, patogesnė padėtis ir taisyklingas kūdikio glaudimas prie krūties vis tiek pagelbės.

Požymiai, rodantys, kad kūdikį prie krūties priglaudėte netinkamai:

  • Intensyviausią skausmą jaučiate maitinimo pradžioje ir jis tęsiasi mažiausiai kelias minutes ir ilgiau;
  • Kūdikis netinkamai apžioja krūtį: ne žinda, bet čiulpia, taip traumuodamas spenelį;
  • Pažindžius spenelis pakeitė formą – tapo lūpdažio formos arba atvirkščiai – suplotas;
  • Po žindymo spenelis keičia spalvą (dažnai spenelio galiukas pašviesėja, nors šis pokytis, priklausomai nuo odos atspalvio, gali būti ir nepastebimas);
  • Spenelis pažeistas, atsirado įtrūkimų, pro kuriuos skverbiasi kraujas;
  • Kūdikis žinda neefektyviai ir nepriauga pakankamai svorio (nepaisant to, kad jis žindomas pagal poreikį arba net visą dieną „kaba ant krūties“).

Kitos skausmo žindymo metu priežastys

Krūtys yra perpildytos

Jei krūtys yra skausmingai kietos, pilnos, o po maitinimo ar ištraukus pieną nemalonūs pojūčiai praeina, veikiausiai kaltas ir bus perpildymas. Įprastai krūtys persipildo žindymo pradžioje, kuomet pieno gamyba dar nėra susinormalizavusi. Rankomis ar pientraukiu galima nusitraukti truputį pieno, kad krūtys šiek tiek suminkštėtų ir tuomet leisti žįsti kūdikiui (nes mažyliui gali būti sunku žįsti, jeigu krūtys yra persipildžiusios).

Krūtims persipildžius svarbu rankomis ar pientraukiu nenusitraukti per daug pieno ir nedaryti to perdėm dažnai - tai suteiks tik trumpalaikį palengvėjimą, tačiau ilgainiui taip tik dar labiau suaktyvinsite pieno gamybą.

Plačiau skaitykite:

Pieno sąstovis (laktostazė)

Pieno sąstovis (laktostazė) juntamas kaip skausmingas gumbelis, sukietėjimas krūtyje. Užsitęsusi laktostazė gali lemti mastitą. Laktostazės priežastimi gali būti užsikimšęs pieno latakėlis (ant spenelio galite pastebėti tarsi inkštirą), reti ir trumpi žindymai, žindymas ne pagal poreikį ir kt. Svarbu išsiaiškinti tikslias laktostazės priežastis ir jas pašalinti. Pavyzdžiui, užsikimšusį pieno latakėlį „atkimšti“ padės šiltas dušas ar šiltas kompresas ir iškart po jo žindymas iš skaudamos krūties.

Mastitas

Jei ant krūties yra skausminga, gumbuota vieta, ji tapo raudona, karšta, gali būti, kad prasidėjo mastitas (krūties uždegimas). Jo simptomai – panašūs į gripo. Jeigu įtariate, kad galėjo prasidėti mastitas, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją, tačiau jokiu būdu nenutraukite žindymo.

Plačiau skaitykite:

Abscesas

Abscesas yra reta mastito komplikacija. Mastitas gali neišnykti net ir po dažno, produktyvaus žindymo, antibiotikų kurso. Pagrindinis simptomas – krūties oda atrodo tarsi apelsino žievelės. Abscesui diagnozuoti gali prireikti ultragarsinio tyrimo, o gydyti – antibiotikų. Gali prireikti ir traukti pūlius.

Pienligė

Pienligė gali varginti ir žindančias mamas. Pienligės simptomai – staigus abiejų krūtų ir (arba) spenelių skausmas. Jis yra stiprus, po kiekvieno žindymo seanso gali trukti apie valandą. Pienligę išduoda baltos dėmės kūdikio burnoje, ant liežuvio ir skruostų.

Tyrimui imamas tepinėlis, o jeigu pienligės diagnozė patvirtinama, būtina gydymą taikyti ir mamai, ir kūdikiui. Įprastai mamos jaučiamas skausmas sumažės po 2–3 dienų nuo gydymo pradžios. Jei po savaitės gydymo kurso po žindymo vis dar jaučiate skausmą, tikėtina, kad skausmą sukėlė ne pienligė.

Plačiau skaitykite:

Alergija

Jei spenelius niežti (niežulį gali sukelti šiluma) arba pakito jų spalva, bet nejaučiate aštraus skausmo, tikėtina, kad tiesiog galite būti alergiška. Alergiją gali sukelti spenelių kremas, įklotai, skirti žindančioms mamoms, ir kt. Pabandykite kurį laiką šių priemonių nenaudoti ir stebėti, ar situacija nepasikeis.

Vazospazmas

Tai būklė, kai baigus žindyti pabąla spenelio galiukas, juntamas skausmas, spenelį niežti. Vazospazmas atsiranda dėl sutrikdytos kraujotakos, kai žįsdamas kūdikis spenelį suspaudžia tarp liežuvio ir gomurio. Nemalonius simptomus palengvins žindymo padėties ir krūties apžiojimo koregavimas.

Reino sindromas

Jei skausmas stipriausias maitinimo pabaigoje arba iškart nustojus žindyti, o speneliai po žindymo greitai pakeičia spalvą iš baltos į violetinę, o dar po kiek laiko tampa raudoni (tiesa, pokyčiai gali būti matomi ne ant visų atspalvių odos), gali būti, kad jums pasireiškė Reino sindromas.

Jei anksčiau buvo sutikusi kraujotaka ar kamavo migrena, o skausmas intensyvesnis tapdavo peršalus, tikėtina, kad ir žindymo metu galėjo pasireikšti Reino sindromas. Skausmas tokiu atveju gali suintensyvėti iškart po žindymo, jis gali pasireikšti ir po kurio laiko ar net kai mama nemaitina, taip pat ir suintensyvėti pasirodžius peršalimo simptomams.

Skausmo galite išvengti, jei kūdikį maitinsite tik šiltose patalpose ir po maitinimo dėdamos šiltus kompresus. Sudėtingesniais atvejais prireiks gydytojo paskirtų vaistų.

Netinkamai naudojamas pientraukis

Jei naudojant pientraukį skauda spenelį, jis yra pažeistas, reikia sumažinti traukimo intensyvumą ir įsitikinti, ar pasirinkote tinkamo dydžio spenelio gaubtą.

Plačiau skaitykite:

Aversija

Žindymo aversija yra didžiulis nenoras, vengimas žindyti, bjaurėjimąsis žindymo procesu. Tai psichologinė problema, tačiau jausmai gali būti tokie stiprūs, kad moteris gali imti jausti ne tik psichologinę įtampą, pyktį, pasišlykštėjimą, bet ir skausmą, pykinimą, galvos svaigimą.

Aversiją išgyvenanti moteris gali vengti žindyti, kūdikį per anksti atiraukti nuo krūties, tad aversija gali sąlygoti laktostazę bei mastitą.

Plačiau skaitykite:

Ką daryti, jeigu žindanti mama jaučia skausmą?

Jeigu susinormalizavus pieno gamybai, išbandžius skirtingas žindymo pozas ir kūdikio glaudimo prie krūties technikas skausmas nesumažėja, reikėtų kreiptis pagalbos į žindymo konsultantę. Ji stebės ir įvertins visą žindymo procesą, duos vertingų patarimų.

Tiesa, jei žindymo konsultantė padėjo jums pakoreguoti padėtį ir pamokė tinkamai priglausti kūdikį prie krūties, o jūs vis dar jaučiate skausmą ir speneliai yra pažeisti, tikėtina, kad gali būti ir kitų problemų (pavyzdžiui, trumpas liežuvio pasaitėlis), galinčių apsunkinti žindymą. Tokiu atveju pravers gydytojo apžiūra ir gydytojų specialistų konsultacijos.

Jeigu spenelis pažeistas, naudokite specialų spenelių kremą arba kompresus. Net jei ir speneliai yra pažeisti, juos skauda, žindymą galite tęsti, tik labai svarbu stebėti, ar kūdikis glaudžiamas tinkamai, kad būtų išvengta tolesnių pažeidimų. Taip pat laikinai galima naudoti antspenius.

Žindymą svarbu tęsti ir esant laktostazei ar mastitui. Tokiu atveju, visų pirma reikėtų kūdikiui paduoti žįsti skaudamą krūtį - visiškas krūties ištuštinimas žindymo metu padės pagerinti būklę.

Susiję straipsniai

Ar tikrai žindymą mamos sudievinę? Viskas, ką reikia žinoti apie kūdikio maitinimą

Simonas Urbonas pastebi, kad moterys Lietuvoje yra linkusios „sudievinti“ žindymą. Daugelis dažnai turi savo tvirtą ir nusistovėjusią nuomonę.

Kūdikis kandžioja spenelį: kodėl ir ką daryti?

Įkandimas žindymo metu - nemalonus, tačiau bent kartą bene visų žindyvių patirtas jausmas. Svarbu suprasti įkandimo priežastis ir tinkamai reaguoti.

Audringas pieno atleidimo refleksas

Kaip elgtis, jei pieno atleidimo refleksas yra audringas ir pienas pradžioje teka taip intensyviai, kad kūdikis tiesiog negali normaliai žįsti?