Tėvo diena: istorija ir įdomūs faktai

Laimingas tėtis su kūdikiu ant rankų Prostock-studio | Shutterstock.com

Birželio pirmąjį sekmadienį Lietuvoje švenčiame Tėvo dieną. Sveikiname! Ir kviečiame susipažinti su šios šventės istorija bei įdomiais faktais.

Tėvo dienos atsiradimo istorija

Tėvo diena pradėta švęsti 1909-aisiais Spokane, Vašingtone, JAV. Šešiolikmetė Sonora Smart Dodd bažnyčioje išklausė Motinos dienai skirtą pamokslą ir pasiūlė paminėti Tėvo dieną. Mylinti dukra norėjo pagerbti savo tėvą, Pilietinio karo veteraną Jacksoną Smartą. Gimdymo metu mirus žmonai, jis vienas užaugino šešis vaikus. Sonora Smart Dodd prašė tėvus pagerbti per jos tėvo gimtadienį birželio 5-ąją, tačiau bažnyčios pastoriai baiminosi nespėsią paruošti pamokslų, tad nuspręsta Tėvo dieną kiek pavėlinti ir minėti ją trečiąjį birželio sekmadienį.

Ilgą laiką tiek visuomenė, tiek ir JAV Kongresas Tėvo dieną vertino kritiškai. Buvo manoma, kad tai tėra prekybininkų siekis pasipelnyti ir toks skepticizmas turėjo pagrindo - aktyviausiais Tėvo dienos rėmėjais pirmiausiai tapo pypkių, kaklaraiščių ir kitų vyrams tradiciškai dovanojamų daiktų gamintojai. Nepaisant to šventė po truputį prasiskynė kelią į amerikiečių širdis, o vėliau ir į kalendorių - 1972-aisiais Tėvo diena paskelbta valstybine švente.

Tėvo dienos šventė Lietuvoje

Motinos diena Lietuvoje įsitvirtino pakankamai anksti ir be didelių sunkumų. 1929-ųjų metų kovo 24 d. įvykusiame Lietuvos moterų organizacijų pasitarime buvo nuspręsta kiekvienų metų gegužės pirmąjį sekmadienį minėti Motinos dieną.

Tarpukariu siekta išpopuliarinti ir Tėvo dieną. Ją siūlyta švęsti pirmąjį birželio sekmadienį. Nesulaukus palaikymo šventę bandyta perkelti į pirmąjį rugsėjo sekmadienį, motyvuojant, kad toks laikas yra patogesnis, kadangi jau pasibaigę didieji ūkio darbai. Būta ir daugiau pavienių kvietimų švęsti Tėvo dieną, tačiau aktyviau ją minėti imta atkūrus nepriklausomybę, o valstybine švente Tėvo diena pripažinta tik 2009-aisiais.

Kaip tėvo diena švenčiama pasaulyje?

Didelėje pasaulio dalyje Tėvo diena švenčiama trečiąjį birželio sekmadienį. Tądien sveikinami JAV, Anglijos, Argentinos, Kanados, Čilės, Prancūzijos, Japonijos, Kolumbijos, Nyderlandų, Maltos ir kitų šalių tėčiai.

Katalikai Tėvo diena laiko Juozapines arba Šv. Juozapą, kuris švenčiamas kovo 19 d., kadangi Juozapas Jėzumi rūpinosi kaip savo sūnumi ir atstojo jam tėvą. Tėvo diena per Juozapines švenčiama šalyse, kuriose yra gilios ir tvirtos katalikybės tradicijos, pavyzdžiui, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje. 

Taivane tėvo diena švenčiama tiek vakarietišku papročiu trečiąjį birželio sekmadienį, tiek ir rugpjūčio 8 d. Kinų kalboje 8 yra tariamas ba. Taigi 08-08 yra „baba“ kas kinų kalboje tolygu „tėvas“.

Tailande tėvo diena yra švenčiama gruodžio 5 d., per karaliaus Bhūmibolo Adulyadedžo gimtadienį. Tądien yra apdovanojami nusipelnę tėvai.

Pastaraisiais metais Tėvo diena yra aktyviai reklamuojama Pakistane, siekiant atkreipti dėmesį į atsakingą tėvystę ir raginant vyrus aktyviau dalyvauti vaikų auginime.

Prancūzijoje Tėvo diena išpopuliarėjo 1950-aisiais žiebtuvėlių gamintojo „Flaminaire“ iniciatyva. Norėdami parduoti daugiau žiebtuvėlių „Flaminaire“ paskelbė reklamos kampaniją, kurios šūkis buvo: „Mūsų tėveliai sakė, kad Tėvo dienai jie nori tik „Flaminaire“.

Vokietijoje Tėvo diena švenčiama per Šeštines, t.y. šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tądien įvairaus amžiaus vyrai nuo paauglių iki senolių susiburia į grupeles, prisikrauna karučius tradicinio maisto, alaus arba vyno ir leidžiasi į žygius.

Graikijoje Tėvo dieną aktyviai reklamuoja SYGAPA asocialija, kuri vienija išsiskyrusius, vaikų turinčius vyrus ir rūpinasi jų teisėmis.

Nyderlanduose tiek Mamos, tiek ir Tėvo dieną įprasta mamas ir tėčius pasveikinti atnešant pusryčius į lovą, o pietų arba vakarienės vykti pas senelius.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.