1-2 metų vaikai ir tėvų skyrybos (15)

1-2 metų vaikai ir tėvų skyrybos

Skyrybos mažylio akimis. Ir motorinė, ir pažintinė, ir socialinė raida antraisiais gyvenimo metais labai pažengia į priekį, vaikas jau pradeda naudoti kalbą savo poreikiams ir emocijoms išreikšti. Nors metų vaikas moka parodyti savo emocijas, valdyti jas – ypač pykčio priepuolius – jam sekasi sunkiai. Gerėja ir vaiko atmintis, tačiau kol kas tai – tik trumpi regimieji vaizdiniai arba emocijos, kurias sukelia pažįstamos sensorinės patirtys: kvapai, garsai, prisilietimai, vaizdai, skausmas.

Šiuo amžiaus tarpsniu vaikas pradeda suvokti save kaip atskirą asmenį (o ne save kaip dalį mamos), pradeda skirti „tu“ ir „aš“, tačiau tuo pat metu atsiranda ir išsiskyrimų su jam artimiausiais žmonėmis baimė.

Vaiko mąstymas antraisiais gyvenimo metais dar labai ribotas ir jis nesupranta ryšio tarp priežasties ir pasekmės bei ryšių tarp įvairių įvykių (pavyzdžiui, tokio amžiaus vaikas neįžvelgia loginio ryšio tarp tėvų konfliktų ir tėvo ar mamos išėjimo iš namų). Tėvų skyrybas šio amžiaus vaikai taip pat supranta labai ribotai: jie suvokia, kad vieną iš tėvų mato rečiau, bet nesupranta, kodėl.

Tam, kad šio amžiaus vaikai jaustųsi saugūs, jiems yra labai svarbus mamos (tėvo) buvimas šalia. Jei vieną iš tėvų vaikas pradeda matyti rečiau, jis pradeda bijoti, kad ir kitas gali „dingti“. Šis patyrimas vaikui labai skausmingas. 1-2 metų mažyliai į tėvų skyrybas gali reaguoti perdėtu verkimu, irzlumu, atrodyti neramūs, būti prilipę prie mamos (tėvo), nenorėti atsiskirti ar paleisti net ir per žingsnį. Jie gali tapti agresyvesni, pavyzdžiui, pradėti dažniau kandžiotis ir muštis; dėl pokyčių šeimoje jie gali jaustis labai pikti, bet dar nesupranta, kodėl taip jaučiasi.

Patarimai tėvams, likusiems gyventi su vaiku. Geriausia būtų, jei vaikas liktų gyventi su tuo iš tėvų, kuris juo daugiausia rūpindavosi iki skyrybų (paprastai tai būna mama). Jei šiuo periodu mama tampa fiziškai ir emociškai neprieinama, vaikui ateityje gali būti sunku išlaikyti pusiausvyrą tarp autonomijos ir priklausomybės, t.y., jis gali tapti arba perdėtai priklausomas nuo kitų žmonių, arba atvirkščiai – labai savarankiškas ir vengti kreiptis pagalbos, net kai jos tikrai reikia.

Stenkis, kad vaiko priežiūra šiuo laikotarpiu būtų kuo pastovesnė ir kad labai nesikeistų jį prižiūrintys asmenys. Jeigu vaikas rodo poreikį, leisk jam turėti kokį nors nusiraminimo objektą („mylimuką“), pavyzdžiui, meškiuką ar užklotėlį. Stenkis kuo jautriau atsiliepti į vaiko poreikius ir neleisk jam ilgai verkti be atsako. Taip pat turėk galvoje, kad dėl išgyvenimų ir neigiamų emocijų pertekliaus gali sustoti ar lėčiau vykti jo raida: vaikas gali vėliau pradėti vaikščioti, kalbėti, gali atkakliai nesimokyti šlapintis ar tuštintis į puoduką. Būk kantri (kantrus) savo mažyliui.

Stenkis palaikyti vaikui įprastą dienotvarkę. Jei vaikas grįžta prie elgesio įpročių, kurie jam buvo būdingi anksčiau (pavyzdžiui, vėl pradeda gerti iš buteliuko, nors jau moka gerti iš puoduko, dažnai prašosi ant rankų), negėdink jo už tai ir nebark. Šiuo elgesiu vaikas dažniausiai nori pasakyti tau, kad jis jaučiasi nesaugus ir jam reikia tavo paguodos. Pasistenk praleisti kuo daugiau laiko su savo vaiku – kartu žiūrėkite knygutes, žaiskite, eikite į lauką. Dažnai apkabink vaiką ir rodyk jam savo meilę.

Patarimai tėvams, gyvenantiems atskirai nuo vaiko. Kuo vaikas labiau auga, tuo labiau suvokia laiko tėkmę, geriau įsimena ritualus, tai yra, kas po ko seka. Ritualai kiekvienam vaikui suteikia saugumo, o mažyliui, patyrusiam tėvų skyrybas, saugumo reikia dar daugiau. Gerai, jei savo apsilankymus gali pasiplanuoti taip, kad jie vyktų tuo pačiu metu: pavyzdžiui, kiekvieną sekmadienį 11 valandą arba du kartus per savaitę tomis pačiomis dienomis ir valandomis. Pasiderink su vaiką auginančia mama ar tėčiu, kada tau būtų geriau ateiti, kad vaikas tuo metu nebūtų labai pavargęs ar tu neišderintum visos jų dienotvarkės.

Būkite pasiruošę, kad vaikas gali būti piktas, nenorėti likti su tavimi, imti muštis ar spardytis, kandžiotis. Negalvok, kad tavo buvęs gyvenimo draugas ar draugė nuteikia vaiką prieš tave: tokiu būdu vaikas gali parodyti savo paties išgyvenamą pyktį ir liūdesį dėl to, kad tu išėjai gyventi kitur. Stenkis būti kantrus (kantri), nesusierzink. Galvok apie tai, kaip sunku turėtų būti vaikui, jei jis savo emocijas reiškia tokiu būdu.

Kita vertus, šiame amžiuje pykčio protrūkiai – natūrali raidos dalis. Dažnai išsiskyrę tėvai jaučiasi kalti, kad paliko savo vaiką, todėl ima jam nuolaidžiauti, pirkti dovanas, vaiko emocijas bandydami sušvelninti ir užglaistyti. Tokiu būdu vaikas gali pramokti manipuliuoti.

REKOMENDUOJAME: bendriniai patarimai kaip padėti vaikui skyrybų metu straipsnyje Kai tėvai skiriasi: kaip jaučiasi vaikai.

Rima Breidokienė, Dalia Mickevičiūtė
www.psichoterapija-jums.lt

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  gabrisol prieš 4 m.

  Kai tevas perka kasdien cigaretes po 10 lt uz pakeli o ateidamaS NESUSIPRANTA NIEKO VAIKUI atnest nes nebeturi uz ka...tai nezinau ka bepasakyt...siandien isvis geriausia isvadino mane bomze as neistveriau trenkiau jam, o jis paskui daniui sako eik trenk mamai uz tai kad teti musa.....tevas mano tai isgirdo bet nieko nesake ,paskui kai isejo sako: jei dar taip nuteikines pries tave isvis jo nebeileisiu i namus. Koks jis bebutu as vaikui nevarau ant jo, o as matai jau bloga vaika mokina mane musti.. nesikeiksiu nes nesustosiu ne tevas o kazkoks laukinis. ir matai jo tevai manes nenori matyti nes ju suneli pasiunciau ant 3 raidziu todel kad per ji visa savo alga kuria gavau uz ta darba per kuri praradau piena visiskai, isleidau ant vaiku nieko sau nenusipirkau jis sako:nejuokink zmoniu...o nepirkau nes viska vaikams paciai reikejo pirkt, alimentai jo tik uz darzeli teisejo...o pampiai misiniai dar maistas prie tevu prisidet ..vien vaistai apie 100 kainavo nes visokiu israse ir dar pati pirkaus nuo dantuku nuo pilvo nes baigesi o viskas po 20 pan.kainuoja..sakiau jam viskas teisiuos oficialiai ir varyk i darba. jauciu galvoja pagasdint tenorejau...sako maziau gausi nei sutarem, sakau koks skirtumas vistiek kada nori moki kada nori ne, o ten kad ir maziau bet privalesi moket arba skaiciuos valstybe nesumoketus ir man savivaldybej sake paskui gali is jo NT priteist uz ta suma. Ir dar norejau paklausti gal kas zinote ar tevo gaunamas invalidumas isiskaiciuos i bendras jo gaunamas pajamas is kuriu skaiciuos alimentus ar nepriskiria ju?

 2. User has not uploaded an avatar
  gabrisol prieš 3 m.

  Sveikos mamytes, kadangi turbut visos cia skyresi teismo budu ar panasiai, noreciau paklausti del vaiku lankymo..del alimentu sustareme per advokate (yra lapas su suma ir kad priskirta globa bei disponavimas ju pinigais iki 18 m), taciau..nebesutariame del ju lankymo, nes tevui duodu vaikus, bet jis jau ne 1 karta neparveda laiku, bei neatsiliepia tel, nei sms. ( siuo metu vaikai su manim) bet policininkas patare ber jurista sutvarkyt lankymo val ir kada gali lankyt. Noreciau paklaust gal kuri tvarkete si klausima per jurista ir kokiu ten dok.reikia? ir ar pats jis nustato ar reik mum tarpusavy susitart?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  gabrisol parašė:
  Siandien geriausia atsakyma gavau del ko tevas neateis pas vaikus...del to kad tingi nes jam per toli eiti pesciomis...kelio apie 15 min ...nes megejas su taxi vazi…

  Svolacius! daugiau ir nera ka apie sita spermos donora pasakyti...O tu laikykis, uzauge vaikai supranta kas ji augino ir kas juo rupinosi!

 4. User has not uploaded an avatar
  gabrisol prieš 3 m.

  Aciu labai, jis sako jei neleisi matytis, nesiusiu ir alimentu..as noriu pas jurista, jis ne, nes bijo kad nustatys val ir dienas, ir nebegales veluoti, kazin ar rastiskai jei pasirasytu ant lapo pats kada grazins, tai galiotu tarkim kvieciant policija kad negrazino laiku? Nes pats policininkas sako, as jus suprantu bet kol neesate susitare tol jis gali laikyt kad ir savaite,,tai vat, kazi ar galiotu toks irodymas jei sasiuvini rasyciau kada pasieme ir kada turi grazinti ir pasirasytume abu? Labai noreciau patarimo,,nes arteja savaitgalis ir vel reiks jam perduot vaika, mazoji pas ji retai buna, tik dienai duodu, o berniukas ir per nakti buna.tarkim penktad po darzelio pasiima, sakau kad sestad parvestu vakare, nebent pati kartu pas jo tevus i soda vaziuoju tada pati ir parsivedu namo.

 5. User has not uploaded an avatar
  gabrisol prieš 3 m.

  Man aktualiausia, ar pats juristas nustato val, ar reikia butinai tarpusavy tartis? Aisku visi dirba skirtingai, nuo to irgi priklauso, bet visi jo savaitgaliai laisvi, gal 2 kart per metus sestad.pakviecia,,o jei nueisim ir jis persigalvos nesitarti, kaip tada? as nenoriu pastoviai policija kviest i namus..ir jie patys neturi teises atimt vaiko, kai nera teisiskai surasyta lankymo dienu ar val..negi taip visad turesiu pergyvent? is pradziu viskas gerai buvo, po men prasidejo tas neatsiliepimas i skambucius. Jo adresa zinau, bet jis buna ir pas savo netikra sese, su kuria as beveik nebendrauju, be to kai issikrauste ir adreso nezinau..policijai ner kaip surast vaiko, nes nuomojas o ne nuosavas butas, kad galetu paziuret adresa savo duomenyse.
  O jei isgeres bus, kaip vaika suras su juo? as liksiu kalta kad daviau pati? nes skyremes del gerimo, bet kai vaika pasiima buna blaivas, juk neseksiu jo visada ka jis veikia namie.