7 dažniausi mitai apie vaikų dantukus

Lietuvoje apie 90 % ikimokyklinio amžiaus vaikų turi kariesą. Specialistų teigimu, tai, visų pirma, susiję su netinkama vaikučių dantų priežiūra, žinių apie gerą dantų higieną stoka bei įsigalėjusiais mitais.
Pateikiame dažniausiai sklandančius mitus apie vaikų dantukus bei jų priežiūrą ir skubame juos išsklaidyti.
Mitas nr. 1: dygstančių dantukų valyti nereikia.
Tiesa: kūdikio „dantukus“ reikėtų pradėti valyti dar tuomet, kai kūdikis jų neturi: taip pamažu ši procedūra taps kasdieniu įpročiu. Kūdikio dantenas, burnytę ir liežuvį kasdien, du kartus dienoje valykite drėgna marle, švaraus minkšto audinio skiaute ar specialiu silikoniniu antpirščiu.
Būtina valyti tiek dygti pradėjusius, tiek ir jau išdygusius pirmuosius dantukus.
Dygstantis dantukas yra labai jautrus kariesui, be to, dygstant dantukams patinsta dantenos, jose užsilaiko apnašos, pieno ar mišinuko likučiai, galintys sustiprinti uždegimą ir sukelti dar didesnį skausmą.
Dygstančių ir jau išdygusių dantukų valymui ryte ir vakare naudokite silikoninį antpirštį, specialų, kūdikiams skirtą dantų šepetėlį arba vieno danties šepetėlį bei truputį dantų pastos.
Plačiau skaitykite:
Mitas nr. 2: vaikams negalima naudoti dantų pastos su flouru.
Tiesa: dantukų valymui nuo pat pirmojo dantuko išdygimo rekomenduojama naudoti kūdikiams skirtą dantų pastą su nedideliu fluoro kiekiu. Pirmojoje kūdikio pastoje neturėtų būti daugiau nei 500–1000 ppm fluoro.
Dantų pastos pirmųjų dantukų priežiūrai reikia labai mažai - pakanka joje vos suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus.
Fluoro perteklius iš tiesų yra žalingas ir siejamas su fluoroze (baltomis dėmėmis ant pieninių ar nuolatinių dantų ir kaulų trapumu) bei net gali sukelti apsinuodjimą, tačiau saikingai naudojama dantų pasta su nedideliu fluoro kiekiu yra labai naudinga.
Mitas nr. 3: tik saldūs gėrimai sukelia buteliuko kariesą.
Tiesa: vadinamasis buteliuko kariesas iš tiesų yra siejamas, visų pirma, su saldžiais gėrimais ir itin dažnai pasireiškia vaikams, kurie iš buteliuko geria saldintą arbatą, sultis ar kitus gėrimus. Ypač jeigu saldūs gėrimai geriami prieš nakties miegą.
Tačiau svarbu žinoti, kad tiek karvės piene, tiek pieno mišinyje, tiek ir motinos piene taip pat yra cukrų, siejamu su ankstyvuoju kariesu.
Manoma, kad išimtinai žindomiems vaikams buteliuko kariesas pasitaiko rečiau dėl to, kad žindymo metu pienas iš krūties teka gilyn į kūdikių gerklę ir dantukai mažiau „skalaujami“ nei geriant iš buteliuko.
Siekiant išvengti buteliuko karieso rekomenduojama visiškai atsisakyti saldintų gėrimų (ypač prieš miegą), taip pat būtų idealu po paskutinio pieno mišinio valgymo ar žindymo išvalyti vaiko dantukus, o jeigu to padaryti nepavyksta, bent praskalauti burnytę vandeniu, dantukus apvalyti vandenyje sudrėkinta audinio skiaute.
Mitas nr. 4: jeigu ryte ir vakare valome vaiko dantis, jie nesuges.
Tiesa: reguliarus dantukų valymas du kartus per dieną, žinoma, yra dantų ir visos burnos ertmės sveikatos pagrindas, tačiau tai negarantuoja, kad pavyks išvengti karieso.
Labai dažnai vaikų dantukai valomi nepakankamai kruopščiai - kartais tam pristinga laiko ar motyvacijos, kartais vaikas dantų valytis nenori ir priešinasi. Reikėtų pasitelkti įvairas gudrybes ir stengtis dantukus valyti du kartus per dieną, apytikriai dvi minutes, naudojant dantų šepetėlį su trupučiu dantų pastos. Dantukus valykite švelniais, sukamaisiais arba šluojamaisiais judesiais.
Ėduonį taip pat sąlygoja kariesogeninė mityba - maistas ir gėrimai, bloginantys dantų būklę ir lemiantys ėduonies atsiradimą. Reikėtų rūpintis sveika vaikų mityba ir vengti saldumynų, saldžių ir gazuotų gėrimų.
Mitas nr. 5: jeigu vaikas negaus cukraus, dantys bus sveiki.
Tiesa: cukrus, žinoma, dantukų priešas nr. 1, tačiau svarbu suprasti, kad saldumynai – ne vieninteliai maisto produktai, sukeliantys dantų ėduonį.
Kariesogeninis maistas yra, visų pirma, saldus ir (arba) krakmolingas. Tipiniai tokių produktų pavyzdžiai – saldainiai, sausainiai, pyragaičiai, saldūs gėrimai, iš koncentratų pagamintos sultys, ledai, pieno kokteiliai ir t. t. Tačiau neigiamai dantų emalį veikia ir produktai, kurie iš pirmo žvilgsnio neatrodo žalingi: tai ryžiai, makaronai, kukurūzai, grūdų produktai.
Labai didelę žalą dantims daro ir maisto produktuose bei gėrimuose esančios rūgštys, sumažinančios burnos pH lygį ir sąlygojančios dantis saugančio emalio tirpimą. Tipiniai rūgštiniai maisto produktai yra rūgštesni vaisiai ir jų sultys, tačiau didžiausią žalą dantims daro gazuoti gaivieji gėrimai, vaisvandeniai ir pan.
Plačiau skaitykite:
Mitas nr. 6: pirmas vizitas pas odontologą - prieš darželį ar mokyklą.
Tiesa: vieni gydytojai rekomenduoja pas odontologą apsilankyti išdygus pirmiesiems dantukams, t.y. 5-6 mėnesį, kiti siūlo palaukti, kol išdygs daugiau dantukų, pasirodys ir krūminiai dantys, t.y. sulaukus 1,5-2 metų.
Bet kokiu atveju, pirmasis vizitas pas odontologą turėtų įvykti anksti. Vėliau pas odontologą rekomenduojama lankytis kartą per metus (jeigu vaikas lanko darželį ar mokyklą, dantukai turi būti apžiūrimi per profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą prieš naujus mokslo metus).
Mitas nr. 7: pieninių dantukų taisyti neverta.
Tiesa: pieniniai dantukai yra labai svarbūs, todėl juos būtina kruopščiai prižiūrėti, o esant poreikiui - taisyti.
Pieniniai dantys sudaro palankias sąlygas dygti nuolatiniams dantims, kad jie įgytų tinkamą padėtį, taip išsaugant sveikus žandikaulius. Pieniai dantys padeda vaikui sukramtyti, susmulkinti maistą, taigi, užtikrinama visavertė vaiko mityba. Pieniniai dantys padeda vaikui aiškiau kalbėti, suformuoti taisyklingą lūpų, liežuvio bei kitų burnos padargų padėtį.