Kaip prižiūrėti pirmuosius vaiko dantukus?

Mergaitė valosi dantukus marialevkina | Shutterstock.com

Pirmiesiems vaiko dantukams reikia ypatingos priežiūros! Pirmųjų vaiko dantukų tėveliai laukia su nekantrumu ir baime, tačiau jiems pasirodžius dažnai skiria nepakankamai dėmesio - kariesas pažeidžia net iki 50% Lietuvos vaikų iki trejų metų dantukus!

Kada pradeda dygti pirmieji dantukai?

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams ima dygti apie 5-7 gyvenimo mėn. Tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Pirmieji dažniausiai ima dygti apatinio žandikaulio centriniai kandžiai, antrieji pasirodo viršutinio žandikaulio centriniai kandžiai, o vėliausiai, įprastai artėjant antrajam gimtadieniui išdygsta krūminiai dantys. 

Plačiau skaitykite:

0-12 mėn. kūdikio burnos higiena ir dantukų priežiūra

  • Tikrai nesuklysite, jei kūdikio „dantukus“ pradėsite valyti dar tuomet, kai kūdikis jų neturi: taip pamažu ši procedūra taps kasdieniu įpročiu.
  • Kūdikio dantenas, burnytę ir liežuvį kasdien, du kartus dienoje valykite drėgna marle, švaraus minkšto audinio skiaute ar specialiu silikoniniu antpirščiu.
  • Valyti ir masažuoti reikėtų švelniais, sukamaisiais judesiais.
  • Maždaug 2-3 mėnesių amžiaus kūdikio seilių liaukos vystosi labai intensyviai, vaikas seilėjasi, nori viską kištis į burnytę, tad dantenų valymas jam labai malonus. Truputį vėliau, maždaug 4-5 mėnesių amžiaus kūdikio dantenos jau „ruošiasi“ dantukų dygimui, jos gali tapti jautrios, patinti, o lengvas masažas palengvina nemalonius simptomus.
  • Jeigu vaiko dantenos skausmingos, dantukai jau netrukus pasirodys, audinį galite sudrėkinti vėsiu vandeniu arba silikoninį antpirštį prieš valymą palaikyti šaldytuve, vaikučiui palengvės.
  • Svarbu dantukus valyti ir jų dygimo laikotarpiu. Dygstantis dantukas yra labai jautrus kariesui, be to, dygstant dantukams patinsta dantenos, jose užsilaiko apnašos, pieno ar mišinuko likučiai, galintys sustiprinti uždegimą ir sukelti dar didesnį skausmą.
  • Išdygus pirmajam dantukui jį vertėtų pradėti valyti du kartus per dieną ryte ir vakare. Tai ne tik užtikrins jo švarą, bet ir padės formuotis tinkamiems dantų priežiūros įpročiams.
  • Valymui naudokite silikoninį antpirštį, specialų, kūdikiams skirtą dantų šepetėlį arba vieno danties šepetėlį. Labai svarbu, kad jo šereliai būtų kuo minkštesni iš švelnesni.
  • Dantukų valymui nuo pat pirmojo dantuko išdygimo rekomenduojama naudoti kūdikiams skirtą dantų pastą. Kūdikiams skirtose pastose dažnai nėra fluoro arba yra nedidelis jo kiekis. Pirmojoje kūdikio pastoje neturėtų būti daugiau nei 500–1000 ppm fluoro.
  • Dantų pastos pirmųjų dantukų priežiūrai reikia labai mažai - pakanka joje vos suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus.
  • Dantukus valykite švelniais, sukamaisiais arba šluojamaisiais judesiais.
  • Dantukų dar neturinčias, „tuščias“ dantenas tebevalykite valykite drėgna marle, švaraus minkšto audinio skiaute ar specialiu silikoniniu antpirščiu. 
  • Siekiant užtikrinti pirmųjų (ir visų kitų) dantukų sveikatą labai svarbu ne tik juos kruopščiai valyti, bet ir rūpintis sveika mityba. Pirmuosius dantukus pažeidžia vadinamasis „buteliuko kariesas“. Pagrindinė jo atsiradimo priežastis – jau dantukų turinčio vaiko maitinimas pieno mišiniu ar įvairiais  saldžiais skysčiais (pavyzdžiui, saldinta arbata) prieš nakties miegą ir naktį. Ėduonį taip pat sąlygoja kariesogeninė mityba - maistas, bloginantis dantų būklę ir lemiantis ėduonies atsiradimą.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis neleidžia išvalyti dantukų. Ką daryti?

  • Dantukų valymą paverskite įpročiu dar iki jiems išdygstant. Jeigu jau naujagimiui pradėsite švelniai valyti dantenas, paaugusiam kūdikiui dantų valymas taps savaime suprantama procedūra.
  • Dantų valymui būtinai naudokite šepetėlį minkštais, švelniais šereliais. Dantų valymas neturi kelti diskomforto ar skausmo.
  • Išbandykite įvairius dantų šepetėlius. Mažai kūdikio burnytei labai tinka vieno danties šepetėliai.
  • Išbandykite skirtingas dantų pastas. Kartais kūdikiui nepatinka ne dantų valymo procesas, o dantų pastos skonis ar kvapas.
  • Išbandykite įvairias dantukų valymo pozas: laikykite kūdikį glėbyje, pasiguldykite sau ant sulenktų kelių ar tarp kojų, tegul kūdikį palaiko kitas žmogus ir pan.
  • Nukreipkite kūdikio dėmesį įvairias būdais: įsijunkite muziką, dainuokite dantų valymo daineles, dantis valykite kaskart kitoje vietoje, užsidėkite kepurę, akinius nuo saulės ar juokingą lankelį.
  • Užimkite kūdikio rankas - įduokite jam kitą dantų šepetėlį, barškutį ar žaislą.
  • Susipažinkite su dantukų valymu. Skaitykite knygeles, žiūrėkite ir aptarkite paveikslėlius, apžiūrėkite dantų šepetėlį ir dantų pastos tūtelę, valykite dantukus žaisliukams ir pan.
  • Vyresniam ir sąmoningesniam, link pirmojo gimtadienio artėjančiam kūdikiui galite pasiūlyti apdovanojimą. Pavyzdžiui, už kiekvieną rytinį ir vakarinį dantukų valymą užklijuoti lipduką į dantų valymo lentelę (jos pavyzdį rasite straipsnyje „Auklėjimo priemonė: gerų darbų lentelės“).

Kodėl svarbu prižiūrėti pieninius dantukus?

Pieniniai dantys dažnai nelaikomi tokiais svarbiais kaip nuolatiniai dantys. Vyrauja nuomonė, jog pieniniai dantukai atėjus laikui vis tiek iškris ir juos pakeis nauji dantys, taigi jų nebūtina prižiūrėti ar tuo labiau gydyti.

Ši nuostata itin klaidinga, nes pieniniai dantys yra labai svarbūs:

  • Pieniniai dantys užtikrina taisyklingą nuolatinių dantų padėtį tarsi „pasaugodami“ jiems vietą. 
  • Pieniniai dantys padeda vaikui aiškiau kalbėti, suformuoti taisyklingą lūpų, liežuvio bei kitų burnos padargų padėtį.
  • Po pieniniais dantukais „slepiasi“ nuolatinių dantų užuomazgos, tad sugedus pieniniams dantukams, ėduonis gali išplisti į besiformuojančių ir dygstančių nuolatinių dantų struktūras.
  • Pieniniai dantys padeda vaikui sukramtyti, susmulkinti maistą, taigi, užtikrinama visavertė vaiko mityba ir kt.

Plačiau skaitykite:

Kada vaikui reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą?

Specialistų nuomonė, kada vaikui reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą išsiskiria. Vieni gydytojai rekomenduoja apsilankyti išdygus pirmiesiems dantukams, t.y. 5-6 mėnesį, kiti siūlo palaukti, kol išdygs daugiau dantukų, pasirodys ir krūminiai dantys, t.y. sulaukus 1,5-2 metų.

Svarbu, kad pirmoji apžiūra vaikui būtų įdomi ir maloni, tuomet ateityje išvengsite gydytojų baimės. Jeigu tik turite galimybę, pasirinkite darbo su vaikais patirtį turintį odontologą. Pasiruoškite vizitui ir papasakokite vaikui apie laukiančią procedūrą, paaiškinkite, kodėl svarbu rūpintis dantukais ir profilaktiškai lankytis pas gydytoją.

Pirmoji apžiūra netruks ilgai, vos 10-15 min. Jos metu gydytojas apžiūrės vaiko dantukus, įvertins jų būklę, dar kartą primins burnos higienos taisykles, duos naudingų patarimų.

Susiję straipsniai

Kraujas kūdikio išmatose: ką daryti?

Kraujas kūdikio išmatose dažniausiai nereiškia kažkokio rimtesnio sveikatos sutrikimo, tačiau kartais gali įspėti apie tam tikras problemas.

Tylusis refliuksas kūdikiams

Kokie simptomai leidžia nuspėti tylųjį refliuksą, kaip padėti kūdikiui lengviau su juo susidoroti?

Kūdikių kefalohematoma – kraujo sankaupa galvoje

Kefalohematoma – tai patologija, kai tarp naujagimio galvos odos ir kaukolės susiformuoja kraujo sankaupa.