Burnos higiena ir dantukų priežiūra (0–12 mėn.) (124)

Kūdikio burnos higiena ir dantukų priežiūra

Kada reikia pradėti valyti kūdikio dantis?

Tikrai nesuklysite, jei kūdikio „dantukus“ pradėsite valyti dar tuomet, kai kūdikis jų neturi: taip pamažu ši procedūra taps kasdieniu įpročiu. Pirmaisiais kartais,  kai bandysite nuvalyti kūdikio dantenėles, mažylis greičiausiai protestuos, tačiau atminkite, kad įpratinti valytis dantis vyresnį vaiką yra kur kas sunkiau!

Dėl to, kad dauguma tėvų menkai išmano apie dantų priežiūrą, dantukus pradeda valyti per vėlai, neskiria pakankamai dėmesio profilaktinei odontologinei priežiūrai, Lietuvos vaikų dantų būklė yra labai prasta. Trijų ketvirtadalių mūsų šalies trimečių dantys pažeisti ėduonies, tarp šešiamečių ėduonis paplitęs dar labiau (94 proc.).

Kaip valomi kūdikio dantys?

Drėgna marle ar švaraus minkšto audinio skiaute apvyniokite pirštą ir švelniai perbraukite dantenėles. Galite naudoti ir specialiai tam skirtus frotinius ar silikoninius antpirščius. Valykite kūdikio burnytę nuo pat gimimo bet du kartus per dieną: po rytinio maitinimo, taip pat vakare, prieš nakties miegą, o po kiekvieno maitinimo nuvalykite burnytę.

Nuo 4-6 mėn. burnos higiena tampa dar svarbesnė, nes tokio amžiaus vaikui ne tik prasikala pirmieji dantukai: apytiksliai šiuo metu jis pradedamas primaitinimas „kietu“ maistu, vaikui duodama gerti arbatėlių, sulčių, mamos pieną dažnai pakeičia mišinukas. Šiuose maisto produktuose yra daugiau cukraus, todėl ėduonies (karieso) rizika išauga.

Iki išdygs krūminiai dantys (apie pirmuosius gyvenimo metus), dantukus ir toliau galite valyti audinio skiaute, tačiau jei norite, po truputį galite pereiti prie specialiai kūdikiams skirto dantų šepetėlio. Šie šepetėliai turi mažas galvutes ir yra labai minkšti.

PASTABA: valant kūdikio dantukus, dantų pastos naudoti nereikia – ją reikėtų pradėti naudoti nuo dvejų metų.

Kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą?

Specialistai teigimu, idealiausia būtų apsilankyti pas dantų gydytoją išdygus pirmiesiems dantukams (apie 5-9 mėn.). Pirmasis vizitas trunka apie 10-15 minučių, ir daugiau yra susipažinimas su aplinka (tai gali padėti išvengti gydytojų baimės). Tačiau bus puiku, jei pirmasis apsilankymas įvyks ir kiek vėliau – apie pirmąjį gimtadienį.

Sveikų dantukų priešai

Burnos higiena nėra vien dantų valymas ir profilaktinė priežiūra. Štai kas gali pakenkti mažylio dantukams, net jei juos valote reguliariai:

  • Saldumynai, saldūs gėrimai, arbatėlės. Cukrus yra ėduonį sukeliančių bakterijų maistas, todėl saldumynais piktnaudžiaujantys vaikai dažniau kenčia nuo dantų ėduonies. SPRENDIMAS: Ribokite saldumynų ir cukraus kiekį, gazuotus gėrimus (taip pat ir gazuotą vandenį). Pratinkite vaiką atsigaivinti paprastu vandeniu (ypač prieš miegą).
     
  • Naktiniai maitinimai. Kai kurių tyrimų teigimu, mamos pienas dantis veikia mažiau, nei mišinukas, kitų teigimu, bet koks naktinis maitinimas – net ir mamos pienu – didina ėduonies riziką. SPRENDIMAS: jei negalite nutraukti naktinio maitinimo, po jo išvalykite vaiko burnytę perbraukdami vaiko dantenas ir/ ar dantukus drėgna skiaute apvyniotu pirštu.
  • Buteliukas. Kaltas, tiesa, ne pats buteliukas, o į jį pilami saldinti skysčiai, tačiau dėl to, kad ilgai buteliuku maitinamų, girdomų vaikų dantukai pažeidžiami itin dažnai, šis ankstyvasis dantų ėduonis vadinamas „buteliuko kariesu“. Taip yra todėl, kad iš buteliuko vaikas geria ilgiau, nei iš puodelio, dažnai su buteliuku ir užmiega. Miegas įsikandus buteliuką itin kenksmingas dantims: miegant seilių gamyba sulėtėja, todėl burnoje ženkliai padidėja rūgštingumas ir pradeda irti dantų emalis. SPRENDIMAS: Pasistenkite kuo anksčiau atpratinti vaiką nuo buteliuko, duokite vaikui gerti iš puodelio ar per šiaudelį neleiskite vaikui užmigti su buteliuku.
  • Vaistai. Daugelyje vaikams skirtų vaistų yra prideda labai daug cukraus. Jeigu kūdikiui ar vaikui tenka duoti vaistų nakties metu, po to išvalykite jam dantis.
  • Maistas ir užkandžiai. Maisto likučiai, ypač saldumynai, burnoje taip pat skatina ėduonį sukeliančių bakterijų dauginimąsi. SPRENDIMAS: kai kūdikis pavalgo, pasiūlykite jam atsigerti švaraus vandens – taip jis praskalaus burną.

Gydytoja - odontologė
Lina Tvarijonavičienė
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika "Pilėnė"

Susiję straipsniai

Vaikų pieninių dantų svarba

Pieniniai dantys dažnai nelaikomi tokiais svarbiais kaip nuolatiniai dantys. Tačiau tokia nuostata nėra teisinga.

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    ieva6891 prieš 9 m.

    Uždėkit pastos Maniskiui labai patinka su pasta valytis, turim būtent tokiems mažiukams veledos

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 8 m.

    ritama7 parašė:
    Gal kas turite patarimų kaip įpratinti vaikutį valytis dantukus?
    Nes pas mus kiekvienas valymas, kaip koks košmaras... Verkia, klykia, lupytes suci…

    Sunui kol tik su dantu sepeteliu ir vandeniu,pradzioje dantu pasta be fluoro ir budavo lyg kas vakara i karo lauka eitumem. Bet po tiek laiko,nuo 6men.pradejau naudoti dantu sepeteli atrodo,kad apsiprato. O budavo ir asaru,ir graziuoju,ir juoko forma,o ir bloguoju suemus ir praziodzius. Dar mums padejo,kad kuris ir musu jam vis dar leidziam,kad tuo paciu metu,kai jam valom dantis,jis gali valyti mums su musu dantu sepeteliu. Tai greiciau primena burnos badyma su sepeteliu,bet jam patinka,kad ir jis gali mums dantis isvalyti kartu

  3. Niritė
    Niritė prieš 6 m.

    Norėčiau išgirsti, kuogi gydytojos nuomone gazuotas vanduo blogai?

    Negaliu pakęsti, kai gydytojai mitus platina... Niekur niekada nebuvo atlikta jokių tyrimų apie gazuoto vandens žalą kokioms nors organizmo sistemoms. Čia tik nevykusi projekcija iš angliško “carbonated drinks”, kuris gazuoto vandens niekaip neapima.

  4. animaniacy prieš 5 m.

    Sveikos mamytės mums (3 metų)rado skylutę iš gomurio pusės. Bet sakė, kad netaiso, nes 6-7 metų iškrenta. Gal galite pasidalinti patirtimi ar tos skylutės trukdė mažiukam iki 6 metų? Ar jos didėjo? Labiau skaudėjo? Ačiū

  5. zxde
    zxde prieš 4 m.

    Pasakykit kad jei nevalys suges dantys o tada skaudes ir teks pas gydytoja eiti grezti. Tai motyvuoja net suaugusius valyt dantis.