Kaip atpratinti vaiką nuo buteliuko? (55)

2-3 m. mergaitė su buteliuku A.Azarnikova | Shutterstock.com

Ilgalaikis buteliuko naudojimas yra siejamas su sąkandžio problemomis ir vadinamuoju buteliuko kariesu, tad vaikus iki maždaug vienerių metukų amžiaus vertėtų atpratinti nuo buteliuko su žinduku ir vietoje jo naudoti puodelį ar gertuvėlę.

Kada reikėtų atsisakyti buteliuko?

Dauguma specialistų mano, kad laikotarpis nuo 9 iki 12 mėnesių idealiai tinka atpratinti mažylį nuo buteliuko. Tokiame amžiuje kūdikis dar nėra per daug nuo jo priklausomas (vėliau kai kuriems vaikams buteliukas tampa jų „mylimuku“), todėl tą padaryti gali būti lengviau.

Mokyti vaiką gerti ne tik iš buteliuko su žinduku, bet ir iš atviro puodelio ar vaikiškos gertuvės rekomenduojama pradėjus primaitinimą, t.y. apytikriai nuo 6 mėn. amžiaus.

Idealu, jei pavyks vaiką visiškai atpratinti nuo buteliuko iki metukų ar 13 - 14 mėnesių.

Kuo greičiau pereisite prie puodelio, tuo sveikesni bus ir mažylio dantukai, nes ilgai čiulpiant iš buteliuko gėrimus, kuriuose yra cukraus (tarp jų sultis, pieno mišinius ir pieną), padidėja dantų ėduonies (vadinamojo buteliuko karieso) ir netinkamo, atviro sąkandžio rizika.

Pastebima, kad ilgai buteliukus naudojantys vaikai yra išrankesni valgytojai ar „nevalgiukai“ - prie buteliuko itin prisirišę vaikai pasisotina pienu, pieno mišiniu ar kitais skysčiais ir ne taip noriai ragauja kitą maistą.

Kuo pakeisti kūdikio buteliuką su žinduku?

Nusitrauktą pieną ar pieno mišinį mažam kūdikiui galima sugirdyti taurele, švirkštuku, šaukšteliu arba naudojant papildomą maitinimo sistemą. Tiesa, šios priemonės yra tinkamiausios naujagimiams ir mažiems kūdikiams ir jos paprastai naudojamos, siekiant vėliau žindyti arba jei kūdikis atsisako buteliuko. 

Vyresniam kūdikiui buteliuką su žinduku galite pakeisti paprastu, atviru puodeliu arba vaikiška gertuve.

Dauguma specialistų rekomenduoja kuo anksčiau pradėti naudoti paprastą, atvirą puodelį, nes gertuvių snapeliai ir šiaudeliai taip pat daro neigiamą įtaką vaiko sąkandžiui. Kita vertus, mažiems vaikams (ypač „atjunkomiems“ nuo buteliuko) neretai labiau patinka gerti iš gertuvėlių, be to jos apsaugo nuo skysčių išsiliejimo.

Nusprendę naudoti paprastą puodelį, rinkitės nedidelį, nedūžtantį, lengvai plaunamą, jei vaikas mažas - minkštesnės medžiagos (pavyzdžiui, silikoninį). Visos kitos puodelio „funkcijos“, pavyzdžiui, ąselės laikymui, prie stalo prikimbantis ir nuo nuvertimo apsaugantis dugnas, puodelio spalva ar raštas, mežiaga iš kurios jis pagamintas ir kt. yra labiau skonio reikalas.

Jeigu planuojate naudoti gertuvę, svarbiausias sprendimas, kurį turite priimti yra gertuvės rūšis, t.y. ar planuojate naudoti gertuvėlę su snapeliu, su šiaudeliu ar uždarą, puodelį primenančią gertuvę su minkštu krašteliu (vadinamosios 360 laipsnių gertuvės). Gertuvės tūris, spalva, ąselės ir kt. neturi tokios didelės reikšmės.

Plačiau skaitykite:

Kaip kūdikį atpratinti nuo buteliuko?

Kūdikį nuo buteliuko galite atpratinti laipsniškai, po truputį arba staiga, t.y. vieną dieną buteliuko tiesiog nebeduoti ir vietoje jo siūlyti puodelį ar gertuvę.

Laipsniškas atpratinimas tinkamesnis jautriems, prie buteliuko labai stipriai prisirišusiems, su buteliuku užmiegantiems ar sveikatos, raidos sutrikimų turintiems vaikams.

Kai kurie tėvai linkę elgtis ryžtingai – iškart atsikratyti visų buteliukų ir pereiti prie puodelio. Jeigu jūsų mažylis sveikas ir gerai vystosi - gali būti, kad, paprotestavęs vos dieną ar dvi, puikiausiai gers iš puodelio.

Laipsniškas atpratinimas nuo buteliuko

Nusprendę vaiką nuo buteliuko atpratinti po truputį, kas 2-3 dienas „nuimkite“ vieną buteliuko „porciją“, t.y. tuo metu vaiko geriamą skystį pasiūlykite puodelyje ar gertuvėje.

Pavyzdžiui, jeigu vaikas tris kartus dienoje iš buteliuko geria pieną ar mišinį, visų pirma, puodelį ar gertuvę siūlykite ryte ar po pietų. Paskiausiai atsisakykite vakarinio buteliuko, nes, tikėtina, kad jis vaikui bus tapęs miego rutinos dalimi, tad staigus jo atsisakymas gali apsunkinti migdymą, pabloginti miego kokybę.

Staigus atpratinimas nuo buteliuko

Nusprendę vienu kartu visiškai atsisakyti visų buteliukų, juos visus iškart paslėpkite ar išmeskite, kad vaikas jų nematytų ir nesierzintų. Vaikui kuo dažniau siūlykite atsigerti iš pasirinktos gertuvės ar puodelio.

Buteliuko atsisakymas: naudingi patarimai

Nesvarbu, kokį buteliuko atsisakymo būdą (laipsnišką ar staigų) nusprendėte pasirinkti, jums pasitarnaus šie patarimai:

 • Pasirinkite tinkamiausią metą, t.y. vaikas tuo metu turėtų būti žvalus, sveikas, jam neturėtų dygti dantys, jis neturėtų būti augimo šuolyje, neturėtų būti miego regreso, jo gyvenime tuo metu neturėtų vykti kiti dideli pokyčiai.
 • Vaiką su puodeliu ar gertuvėle supažindinkite vos pradėję primaitinimą, t.y. apytikriai nuo 6 mėn. amžiaus.
 • Puodelį ar gertuvėlę siūlykite kiekvieno valgymo metu.
 • Girkite iš puodelio ar gertuvėlės geriantį vaiką: šypsokitės, plokite, trypkite kojomis!
 • Parodykite vaikui kaip reikia naudotis puodeliu ar gertuve, t.y. atsigerkite iš jos vaikui matant.
 • Išbandykite įvairius puodelius ir gertuves, leiskite vaikui pačiam išsirinkti jam labiausiai patinkantį.
 • Vyresniam vaikui leiskite papuošti gertuvę lipdukais.
 • Su vyresniu vaiku galite surengti atsisveikinimo su buteliuku šventę. Pavyzdžiui, sudėkite buteliukus į gražią dėžutę, išsiųskite „atostogų“ ir atšvęskite.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Netipiška prieš 1 m.

  aaausrele83 parašė:
  Dar būnant kelių menesiu pas gastroenterologe buvo pasakyta jokiu valgymų nakti,nes naktim taip nevirskina,tai vis laukiau kada cia iseis svelniai atpratinti ,bet k…

  Matyt dėl to, kad niekad nevedziau vaiko nei pas gastroenterologes, nei pas neurologes, nei pas kinezeterapeutus ir išvis tik pas seimos gydytoja planiniams nueinu, man tokių bėdų nekilo Vaikas visados valgė kada nori. Kaip ir aš.

 2. myeva
  myeva prieš 1 m.

  Naktinis misinuko gerimas negerai pirmiausia dantims.
  Jau nekalbant, jog vargina tevus, ir tai tikrai nera bereiksmis dalykas - vaikas juk nebe kudikis. Faktas, kad beveik dvieju metu vaikas nakti misinuko keliasi ne del to, jog tai butu kaloriju deficitas, kurio neimanoma patenkinti dienos metu. O del to, kad tai iprotis, maitinimosi rutina, galbut tai nusiraminimo budas ir uzmigimo budas prabundus.

  As irgi neskubejau pasalinti misinio, mano supratimu vaikui jis naudingiau nei koks augalinis pienas. Bet vistik su naktiniu maitinimu dariau lengvus postumius ir truputi virs metu to atsisake.

  Papasakosiu apie musu zingsnius, galbut rasite ko pasisemti. Vaiko virkdymu nebuvo. Pailgejusiu migdymu - tikrai taip.

  Pirmas zingsnis buvo atsieti misinuka nuo migdymo/uzmigimo. Vakarini misinuka pradejau duoti ne lovoje, o svetaineje: pageria ir tik tada eina i lova. Tuomet dantu valymas ir prausimasis persikele po misinuko. Tuomet misinuko davima po truputi dar nuakstinau iki valanda iki miego.
  Antras etapas - nukasti bet kokius maitinimus paryciais. Viso sito proceso pradzioje misinio keldavosi vienakart nakti ir vienakart paryciais. Tai to "paryciais" misinuko tiesiog nebeduodavau - jei prabusdavo nesvarbu kaip anksti, tai tiesiog ir keldavomes. Ir gal per menesi sitas kelimas dingo.
  O parytiniam kelimuisi dingus, pradejo ir dali naktu ismiegoti be misini. Tai situo etapu misinuka pradejom daryti vis skystesni - velgi per koki menesi jo nebereikejo.
  Misinys kitu laiku (kartais pries pietu miega, sergant ir valanda iki miego nakti) liko kokiu 1m 9men.

 3. User has not uploaded an avatar
  aaausrele83 prieš 5 mėn.

  Sveikos mamytes mums 2,5metyku,turbut nuo to kad neturiu perdaug kantrybes iki šiol vaiko neatpratinau nuo buteliuko ,viskas OK pries miega nieko nesakau ,bet nakti kaip kudikis po du kartus praso misinio,diena nereikia,jei nakti pasakau kad nera pienuko tai prasideda alermas, kaip jus atpratinot savo vaikus?

 4. Rūta M.
  Rūta M. prieš 5 mėn.

  Pirmagimi atpratinau tik dėl ligos... Buvo zarnyno infekcija ir grieztai uzdraude pieno produktus (jis ne misini gere, o piena naktim). Tai tik taip... Antro niekaip irgi neatpratinu ir nezinau ka daryti... Tris naktis nedaviau pieno, tai jau vyras girdėjo kaimynus besipykstant nakti.. jau galvojom policija mum iskvies... Tai vel daviau....

 5. Cherri
  Cherri prieš 5 mėn.

  aaausrele83 parašė:
  Sveikos mamytes mums 2,5metyku,turbut nuo to kad neturiu perdaug kantrybes iki šiol vaiko neatpratinau nuo buteliuko ,viskas OK pries miega nieko nesakau ,bet nakti…

  panasiu laiku atpratinom kaip jusu dabar amziaus, nereikdavo nei vandens nei pieno, su tusciu norejo net miegot, tiesiog ji burnoje turet bet sakandziui pradejo kenkti, tad tiesiog aiskinom ir atemem, taremes buvo neramiu naktu bet praejo, iki tol viska buvom isbande nepavykdavo, bet jau kritinis dalykas del sakandzio pakalbejus su odontologe pastumejo drastiskai eliminuoti.

Skelbimai

20,00 €
44 | 16 | L
10,00 €
12,00 €
122 | 6 - 7 m.