Bakterijų chlamidijų sukelta kvėpavimo takų infekcija
Chlamydia pneumoniae yra bakterijos, galinčios sukelti kvėpavimo takų infekciją, lemti plaučių uždegimą, sinusitą, bronchitą. Labai panašią infekciją sukelia ir bakterijos mikoplazmos (Mycoplasma pneumoniae), tad pasireiškus netipiniams kvėpavimo takų ligų simptomams neretai siūloma atlikti specifinius tyrimus, ieškant šių abiejų bakterijų.
Plačiau skaitykite:
Šių chlamidijų nereikėtų painioti su lytiniu keliu plintančią ligą sukeliančiomis chlamidijomis. Lytiniu keliu plintančią ligą chlamidiozę sukelia kitos rūšies bakterijos, t. y. Chlamydia trachomatis.
C. pneumoniae infekcija dažniausiai suserga mokyklinio amžiaus vaikai ir jauni žmonės. Būdingiausias simptomas – sausas, įkyrus ir labai varginantis kosulys su dusulio priepuoliais, dažnai kamuojantis miego metu.
Nėra žinoma, kiek žmonių Lietuvoje užsikrečia C. pneumoniae infekcija, nes kai kurie gydosi savarankiškai, į gydytojus nesikreipia. O vyresnio amžiaus žmonėms, pacientams, kurių imunitetas yra nusilpęs, kyla didesnė rizika susirgti sunkesne infekcijos forma.
Chlamidijų sukeltos infekcijos priežastys
Infekcija plinta taip pat, kaip ir daugelis kitų kvėpavimo takų ligų – oro lašiniu būdu: asmuo, sergantis C. pneumoniae sukelta infekcija, ją kitiems žmonėms gali perduoti kosėdamas ar čiaudėdamas. Užsikrėsti taip pat galima prisilietus prie infekuoto daikto ar paviršiaus, o tada ranka liečiant burną ar nosį.
Jeigu kontaktas su sergančiu žmogumi yra labai trumpas, tikimybė užsikrėsti nėra didelė. Dažniau ligą sukeliančios bakterijos perduodamos namiškiams arba žmonėms, šalia būnantiems ilgesnį laiką. Tikimybė užsikrėsti taip pat padidėja ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose, ligoninėse, slaugos namuose ir pan.
Chlamidijų sukeltos infekcijos simptomai
Inkubacinis periodas tęsiasi maždaug apie 3–4 sav. nuo sąlyčio su bakterija.
Dažniausi chlamidijų sukeltos infekcijos simptomai:
- Nuovargis;
- Nedidelis karščiavimas;
- Galvos skausmas;
- Sloga;
- Nosies užgulimas;
- Balso užkimimas arba praradimas;
- Gerklės skausmas;
- Kosulys. Jis gali tęstis net iki kelių savaičių ar net mėnesių. Po maždaug savaitės nuo infekcijos pradžios gali atsirasti ir tąsių, sunkiai atkosimų gleivių (skreplių).
Kai kurie vaikai jaučia lengvus arba vidutinio sunkumo simptomus, kartais jie gali ir apskritai nepasireikšti.
Chlamidijų sukeltos infekcijos eiga
Ligos eiga – dažniausiai lėta. Pirmasis pajuntamas simptomas – gerklės skausmas, o po savaitės ar daugiau pasireiškia kosulys. Jis gali tęstis 2–6 savaites ir ilgiau: išsivysto bronchitas ar lengvos formos plaučių uždegimas.
Chlamidijų sukelto plaučių uždegimo eiga būna netipinė. Susergama palaipsniui: pirmiausia kamuoja sausas kosulys, vėliau šokteli temperatūra, pasireiškia kiti simptomai, būdingi plaučių uždegimui.
Chlamidijų sukeltos infekcijos tyrimas
Siekiant diagnozuoti C. pneumoniae, pirmiausia reikalinga išsami gydytojo apžiūra.
Gydytojas ant specialaus tamponėlio gali surinkti gerklės ir nosies gleives (skreplius) ir nusiųsti jas ištyrimui. Mėginys gali būti tiriamas tik dėl C. pneumoniae, tačiau kartais gali būti naudojami kompleksiniai testai, padedantys aptikti kitas bakterijas ar virusus.
Svarbu žinoti, kad bendrieji kraujo ir rentgeno tyrimai gali nerodyti pakitimų. Užsikrėtimo šiomis bakterijomis nerodo ir CRB tyrimas, būtent todėl infecija neretai „pražiūrima“, neskiriamas tinkamas gydymas ir liga užsitęsia ar komplikuojasi.
Siekiant aptikti tiek chamidijas, tiek mikoplazmas reikia atlikti specifinius imunologinius tyrimus iš kraujo. Per anksti atliktas tyrimas vėlgi bakterijos gali nerodyti. C. pneumoniae specifiniai IgM antikūnai atsiranda maždaug antrą savaitę po susirgimo ir vėliau (t. y. nuo 10–14 dienos). Taigi, per anksti atlikus tyrimą, rezultatai taip pat gali būti netikslūs.
Chlamidijų sukeltos infekcijos gydymas
Gydytojas, įvertinęs infekcijos simptomus ir trukmę, gali nuspręsti skirti antibiotikų.
Suaugusiems žmonėms dažniausiai skiriama šių antibiotikų:
- Azitromicino;
- Tetraciklino;
- Doksiciklino;
- Fluorochinolonų.
O, pavyzdžiui, mažiems vaikams tetraciklinų grupės antibiotikai netinka.
Pasitaiko ir atvejų, kad po gydymo antibiotikais kurso simptomai atsinaujina. Jei taip nutiko, gydytojas gali skirti kitų antibiotikų.
Sveikimas gali būti lėtas, tačiau dalis žmonių pasveiksta ir netaikant specialaus gydymo.
Chlamidijų sukeltos infekcijos komplikacijos
Nors daliai žmonių pasireikš lengvi simptomai, kai kuriems pacientams gali tekti gulti į ligoninę. C. pneumoniae gali pabloginti astma sergančių pacientų būklę, sukelti smegenų patinimą (encefalitą) arba miokarditą (širdies raumens uždegimą).
Kai kurie tyrimai rodo, kad C. pneumoniae bakterijos gali sukelti nuolatinę infekciją. Ir nors tai dar nebuvo galutinai įrodyta, manoma, kad bakterijos gali provokuoti ir pačias lėtines uždegimines ligas, įskaitant astmą bei artritą.
Chlamidijos vaikams gali sukelti ausų uždegimą (otitą) ir sinusitą, bronchitą, faringitą ir plaučių uždegimą.
Prevencija: kaip apsisaugoti nuo chlamidijų sukeltos infekcijos?
Iki šiol nėra sukurtos vakcinos, padedančios apsisaugoti nuo C. pneumoniae sukeltos infekcijos, o žmonės ja užsikrėsti gali daugiau negu vieną kartą.
Tam, kad nesusirgtų ir pats neplatintų bakterijų, skatinkite vaiką laikytis kosėjimo bei čiaudėjimo etiketo.
Skatinkite vaikus dažnai plauti rankas, tokių pačių rekomendacijų laikykitės ir patys. Produktyviausias plovimas, kai rankos muiluojamos bent 20 sekundžių. Jei neturite galimybių rankų nusiplauti, naudokite rankų dezinfekavimo priemones, kurių sudėtyje yra mažiausiai 60 proc. alkoholio.
Nešvariomis rankomis nelieskite nosies, burnos ir akių – taip sumažėja ne tik bakterinių, bet ir virusinių infekcijų tikimybė.