Plaučių uždegimas: simptomai, gydymas, prevencija

Kosulys, pakilusi temperatūra, prasta savijauta gali signalizuoti ne tik apie įprastą peršalimą, bet ir rodyti gerokai rimtesnės ligos pradžią. Plaučių uždegimas arba pneumonija yra ūminis plaučių audinio uždegimas, kurį būtina nedelsiant gydyti ir užkirsti kelią rimtoms, gyvybei pavojingoms komplikacijoms.

Plaučių uždegimą sukelia įvairios bakterijos ir virusai (dažniausiai Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus). Plaučių uždegimas dažniausiai kamuoja vaikus, vyresnio amžiaus žmones, sergančiuosius lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, diabetu, imunodeficito, autoimuninėmis ligomis), silpną imuninę sistemą turinčiuosius, o taip pat tuos, kurie jau yra peršalę, užsikrėtę gripu. Ši liga dažna tarp rūkančiųjų, nesaikingai alkoholį vartojančiųjų, stresą patiriančiųjų, prastai besimaitinančių, pervargusių žmonių.

Plaučių uždegimas dažniausiai pasireiškia ūmiai - staiga pakyla aukšta temperatūra, ima krėsti šaltis, prasideda varginantis kosulys, atsikosėjama su krauju, kamuoja kosulys. Sunkios ligos atveju gali atsirasti kvėpavimo nepakankamumas, ligonį pradeda pykinti, jis vemia, skundžiasi galvos svaigimu, sutrikusia koordinacija ir sąmone. Laipsniška ligos pradžia, kuomet simptomai pasireiškia ir pradeda sunkėti po truputį yra gerokai retesnė, tačiau taip pat galima.

Plaučių uždegimo simptomai:

  • Skausmas krūtinėje;
  • Kosulys;
  • Dusulys;
  • Pakilusi temperatūra;
  • Atsikosėjimas su krauju;
  • Šlapias kosulys, skrepliavimas;
  • Silpnumas, vangumas;
  • Negebėjimas susikaupti.

Plaučių uždegimo tyrimas. Įtariant plaučių uždegimą reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus, kurie atliks reikiamus tyrimus. Visų pirma, gydytojas, pasinaudojęs stetoskopu, patikrins ar nesigirdi plaučiuose judančio, susikaupusio uždegiminio skysčio. Gali būti skirta atlikti krūtinės ląstos rentgeno nuotrauką, kurioje, pneumonijos atveju, bus matomos tamsios dėmės ant plaučių. Taip pat gali būti tiriamas kraujas, skrepliai, sunkios ligos atveju daromas kraujo pasėlio tyrimas.

Plaučių uždegimo gydymas. Susirgus plaučių uždegimu labai svarbu nedelsiant kreiptis į medikus bei kruopščiai vykdyti jų nurodymus, siekiant išvengti baisių komplikacijų. Gydytojas, įvertinęs paciento amžių, būklę, gretutines ligas, skirs tinkamiausią gydymą. Dažniausiai pneumonija gydoma geriamaisiais ar švirkščiamaisiais antibiotikais, deguonies terapija, vaistais nuo uždegimo, ligoniui rekomenduojama daugiau ilsėtis, gulėti lovoje, gerti daug skysčių, valgyti pilnavertį, lengvai virškinamą maistą. Labai svarbu išgerti visus gydytojo paskirtus vaistus, nenutraukti antibiotikų vartojimo net ir pasijutus geriau, o pasveikus reikėtų dar kartą, profilaktiškai pasirodyti gydytojui, kuris gali skirti papildomą kraujo tyrimą, kontrolinę rentgeno nuotrauką.

Natūralios medicinos pagalba. Liaudies medicinos receptai gali būti puiki pagalbinė gydymosi priemonė, tačiau jais naudotis reikėtų atsargiai, ypač, jeigu vartojate gydytojo paskirtus vaistus plaučių uždegimo ar kitų ligų gydymui. Vaistai ir liaudies medicinoje naudojamos žolės gali turėti nepageidaujamų sąveikų, slopinti vieni kitų poveikį, tad nepamirškite pasitarti su gydytoju ar vaistininku!
Lygiomis dalimis sumaišyta ir užplikyta liepžiedžių bei aviečių arbata yra naudinga esant karščiavimui, kadangi ji skatina prakaitavimą. Lengviau atsikosėti padės šalpusnių ir gysločių lapų arbata. Plaučių uždegimas taip pat gydomas ant krūtinės dedant rūgpienyje išmirkytą lininį rankšluostėlį ir šiltai užsiklojant.

Galimos komplikacijos. Netinkamai gydomas arba per vėlai pradėtas gydyti plaučių uždegimas gali komplikuotis. Gali pasireikšti ūminis kvėpavimo nepakankamumas, prasidėti kraujo užkrėtimas (sepsis), pažeidžiantis kitus organus, taip pat gali atsirasti plaučių pūlinys. Viena dažniausiai pasitaikančių komplikacijų - pleuritas arba plaučius dengiančios pleuros uždegimas, skysčio susikaupimas pleuros ertmėje. Retai, esant labai sunkiai ligos eigai ar ypač prastai ligonio būklei, plaučių uždegimas komplikuojasi meningitu, perikarditu, endokarditu.

Plaučių uždegimo prevencija. Siekiant išvengti plaučių uždegimo reikėtų stiprinti organizmą, tinkamai maitintis, atsikratyti žalingų įpročių, būti fiziškai aktyviems, tinkamai gydyti ar stabdyti lėtines ligas. Rizikos grupės asmenims (ligoniams, vaikams, senyvo amžiaus žmonėms) vertėtų pasiskiepyti nuo gripo.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.