Ką vaikas turi mokėti prieš darželį?

Vaikas vaikų darželyje Krakenimages.com | Shutterstock.com

Nėra oficialių reikalavimų apibrėžiančių, ką turėtų mokėti darželį pradedantis lankyti vaikas. Žinoma, daugiau savarankiškumo įgūdžių turintiems vaikams adaptacija ir tolimesnis darželio lankymas gali būti lengvesnis, nei labiau nuo suaugusiųjų pagalbos priklausomiems mažyliams.

Nors absoliučių garantijų, kad vaikas sklandžiai įsilies į darželinukų gretas niekas duoti negali, iš anksto ruoštis būsimoms permainoms tikrai įmanoma ir naudinga.

Taigi jei ketinate netrukus praverti darželio duris, savarankiškumo mokslus turėtumėte pradėti jau dabar!

Pirmiausia – dienos režimas

Darželį ketinančiam lankyti vaikui reikėtų pereiti prie tokio dienos režimo, koks bus darželyje. Pripratęs keltis, valgyti ir eiti pietų pogulio darželio ritmu mažylis lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos.

Maistas ir savarankiškas valgymas

Jei jūsų vaikas gana išrankus maistui, pradėkite pratinti jį prie patiekalų, panašių į tuos, kuriuos gamina darželyje.

Gebėjimas savarankiškai valgyti naudojant įrankius, gerti iš atviro puodelio (nors asmeninės, vaikui įprastos gertuvės su snapeliu ar šiaudeliu daugelyje darželių yra toleruojamos), sėdėti ant kėdės ir prie stalo, o ne maitinimo kėdutėje bei pagrindinės stalo etiketo taisyklės - taip pat labai svarbūs įgūdžiai kiekvienam darželinukui.

Plačiau skaitykite:

Sauskelnės ir puoduko reikalai

Jeigu vaikas dar nemoka naudotis puoduku ir „avarijos“ itin dažnos, skubėti ir būtiniausiai atsisakyti sauskelnių iki darželio tikrai nereikia - spaudimą ir įtampą jaučiančiam vaikui sauskelnių atsisakyti gali būti dar sunkiau. Visiškai įprasta, kad didelė dalis darželį pradedančių lankyti mažylių į jį atkeliauja su sauskelnėmis.

Svarbiausia taisyklė yra aiški komunikacija su darželio personalu bei bendras „veiksmų planas“. Pavyzdžiui, jeigu vaikai darželyje ant puoduko sodinami po pusryčių, savaitgaliais ar kitomis dienomis, kuomet esate namuose, reikėtų daryti tą patį. Analogiškai, jeigu nusprendėte atsisakyti sauskelnių ir namuose jų nebenaudojate, apie tai derėtų informuoti darželio personalą ir į darželį taip pat keliauti su kelnaitėmis. 

Jeigu vaikas sauskelnių jau nebenaudoja ir namuose sėkmingai sėdasi ant puoduko, darželyje „avarijų“ gali ir vėl padaugėti, tačiau tai yra normalu ir vėl grįžti prie sauskelnių nereikėtų - tai gali tik dar labiau sugluminti vaiką bei atitolinti sėkmingą naudojimąsi puoduku. Verčiau spintelėje laikyti didesnį kiekį pakaitinių drabužėlių, pietų miego metu galima patiesti neperšlampamą paklotą bei paprašyti darželio personalo vaikui vis priminti pasinaudoti puoduku.

Plačiau skaitykite:

Kiti asmeninės higienos ir savarankiškumo įgūdžiai

Vaikus reikėtų kuo anksčiau mokyti asmeninės higienos ir kitų savarankiškumo įgūdžių - jie tikrai labai pravers darželyje ir padės vaikui labiau pasitikėti savimi.

Pavyzdžiui, prieš ir po valgio, pasinaudojus tualetu ir grįžus iš lauko reikia nusiplauti rankas, pasinaudojus tualetu reikia nusivalyti, čiaudint ar kosėjant - prisidengti burną, nosytę - nusišluostyti ir išsipūsti į nosinę, nusirengus - drabužėlius gražiai pasidėti, po žaidimo būtina susitvarkyti žaisliukus ir t.t.

Drabužiai ir gebėjimas savarankiškai apsirengti

Nors darželio personalas patiems mažiausiesiems padeda susidoroti su batų raišteliais ar megztinių sagomis, ne paslaptis – kartais joms pritrūksta ir laiko, ir rankų aprengti dvidešimčiai trimečių.

Todėl geriausia, jei jūsų vaikas kuo anksčiau išmoks apsirengti ir nusirengti pats. Pagalvokite, kaip savo vaikui palengvinti šį procesą: galbūt skirtingos spalvos siūlėmis pažymėkite, kur kelnių priekis, o kur – nugara (šia sistema galėsite „patobulinti“ visus darželio rūbus), parodykite, kaip atskirti kairės kojos batą nuo dešinės, pradėkite rinktis ir pirkti rūbus, kurie mažyliui bus patogiausi: užsegamus spaustukais, lipukais, patogiomis, nesipainiojančiomis petnešėlėmis, lengvai apsirengiamus per galvą ir pan.

Plačiau skaitykite:

Kalbėjimas ir savo norų parodymas

Natūralu, kad nuo 1,5 m. (arba dar anksčiau) darželį pradedantis lankyti vaikas dar nemoka kalbėti, tačiau mokymas kalbėti ir neverbalinės komunikacijos skatinimas yra labai svarbu!

Vaiko kalbą lavinkite kaskart aiškiai, „suaugusiųjų“ žodžiais (t.y. ne „mes am am, niam niam“, o „mes eisime valgyti, pusryčiams valgysime košę“) įvardindami savo veiksmus, skaitydami knygeles, klausydami dainelių ir pan.

Vaikui kažko prašant, net jeigu jūs ir galite nuspėti jo pageidavimus ar net tiksliai žinote, ko jis nori, raginkite vaiką įvardinti savo poreikius žodžiu ar parodyti gestu. Pavyzdžiui, bebaigdamas valgyti vaikas visuomet užsimano atsigerti ir ima veršklenti, prašydamas gertuvės. Paprašykite vaiko pasakyti, ko jis nori: „nori gerti? Prašau, pasakyk: „gerti“ arba parodyti pirštuku: „nori gerti? Gal matai savo gertuvę? Parodyk man, kur tavo gertuvė“.

Plačiau skaitykite:

Bendravimas su bendraamžiais

Jei prieš išsiruošdamas į darželį vaikas beveik nebendravo su savo bendraamžiais, jam bus išties sunku. Kur kas geriau kolektyve adaptuojasi mažyliai, kurie jau turi bendravimo su tokio pat amžiaus vaikais patirties.

Pasistenkite dažniau išeiti su vaiku į žaidimų aikštelę, kur daug vaikų, lankykite įvairius mažylių užsiėmimus ar susipažinkite su panašaus amžiaus mažylius auginančiomis mamomis ir susitikite su jomis.

Atsiskyrimo nerimas ir buvimas be tėvų

Atsiskyrimo arba (kartais vadinamas atsiskyrimo baime, išsiskyrimo baime arba išsiskyrimo nerimu) yra kūdikio nenoras būti be tėvų net ir kelias akimirkas. Paprastai šis nerimas pasiekia piką tarp 8-18 mėnesių. Kelis mėnesius ši baimė gali stiprėti, o paskui pamažu pradeda slūgti ir artėjant 2 gimtadieniui išnyksta.

Atsiskyrimo nerimas ir vyresnio amžiaus vaikų nenoras atsiskirti nuo tėvų yra visiškai normalus reiškinys, tačiau jūs galite imtis veiksmų bei jį palengvinti:

  • Visuomet atsisveikinkite ir vaikui suprantama kalba įvardinkite laiką, kada grįšite. Pavyzdžiui: „Pasiimsiu tave po pietų, kada pavalgysi sriubytės“.
  • Palikite kūdikį su kitais žmonėmis. Nuo pat mažumės, dar prieš prasidedant atsiskyrimo nerimui pratinkite kūdikį bendrauti su kitais žmonėmis – tuomet jis supras, kad gera ir saugu ne tik su mama.
  • Duokite vaikui Mylimuką. Trumpą atsisveikinimo ritualą galite papildyti Mylimuko davimu. Mylimukas – vaikui svarbus žaislas, daiktelis, pledas ar pan.
  • Išlaikykite optimizmą. Jokiu būdu neparodykite, kad jus pykdo ar glumina vaiko elgesys išsiskiriant. Verčiau elkitės labai paprastai, linksmai ir šiltai.

Plačiau skaitykite:

Atsisveikino ritualai dar prieš darželį

Susikurkite atsisveikinimo ritualus. Bučinukas, „ate ate“, bakstelėjimas nosimi, širdutės nupiešimas sau ir vaikui ant rankytės ar pan. dabar padės apsiprasti vaikui su trumpais išsiskyrimais. Kartokite šį ritualą iš pradžių kur nors išeidami trumpam – kad ir į parduotuvę, vėliau – palikdami vaiką su seneliais ar aukle, o galiausiai - ir liekant darželyje.

Ritualas padės vaikui suvokti, po kokių ženklų mama išeina, o trumpi išsiskyrimai nuramins: nors mamos kurį laiką nebus, ji vis tiek sugrįš. Pradėjus lankyti darželį toks ritualas leis vaikui iš anksto suvokti, po kokių veiksmų mama ar tėtis išeina, bet, kaip rodo patirtis, būtinai grįžta.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Metas į darželį! 10 naudingų patarimų tėvams

Darželio lankymas - didelis iššūkis vaikui bei tėvams, tad dalinamės naudingais patarimais, kad adaptacija būtų kuo sklandesnė ir paprastesnė.