Kaip išmokyti vaiką vaikščioti?

Kokie ženklai rodo, kad vaikutis netrukus ims vaikščioti ir kaip jam padėti?
Kada vaikas pradės vaikščioti?
Dauguma mažylių pradeda vaikščioti maždaug per pirmąjį savo gimtadienį, manoma, kad, sveikas, normaliai besivystantis vaikas pirmuosius žingsnius turėtų žengti 9-18 mėnesių amžiaus.
Dalis mažylių beveik neropoja, o iš karto mėgina stotis ir laikydamiesi už baldų ima vaikščioti. Kiti puikiai jaučiasi ropodami keturiomis. Tiek vienas, tiek kitas elgesio modelis yra visiškai normalus.
Tiesa, kineziterapeutai pataria, kad vaikams reikėtų „praeiti“ visus raidos žingsnelius, t.y. svarbu, kad vaikščioti besirengiantis kūdikis prieš tai būtų išmokęs ir bent truputį pašliaužiotų, sėdėtų, ropotų, stovėtų įsikibęs ir pan. Kiekvienas pasiekimas stiprina skirtingus raumenis ir paruošia kūną tolimesniam raidos etapui.
Plačiau skaitykite:
Kokie ženklai rodo, kad vaikas netrukus ims vaikščioti?
- Vaikas nesunkiai vartosi;
- Vaikas ropoja keturiomis;
- Vaikas tarsi slidinėja ant užpakaliuko - sėdėdamas rankomis pritraukia kūną ir slenkasi truputį pasistumdamas kojomis;
- Vaikas gali užlipti laiptais keturiomis;
- Vaikas savarankiškai stojasi įsikibęs;
- Vaikas eina prisilaikydamas baldų ar prilaikomas už rankutės.
Kaip paskatinti vaiką vaikščioti?
Vos gimus: vaikščiojimui ir stovėjimui būtini stiprūs nugaros raumenys, kurie ima tvirtėti nuo pat gimimo, kuomet ant pilvo paguldytas kūdikis kelia ir stengiasi išlaikyti galvą. Žaiskite su ant pilvuko gulinčiu vaiku, rodykite jam įvairius žaisliukus ir kontrastines korteles, kalbėkitės su juo.
Išmokus šliaužti ir ropoti: raginkite kūdikį šliaužti ir ropoti per įvairias klūtis. Pvz., ant grindų pridėkite pagalvėlių, pledų, minkštų žaislų. Toks „klūčių ruožas“ efektyviau lavins visą vaiko kūną ir padės mažyliui įvaldyti įvairesnius judesius.
Išmokus sėdėti: pasisodinkite vaikutį ant minkšto kilimo, atsisėskite priešais ir stumdykite kamuoliuką. Mažylis jį stums jums, sieks paimti, bandys pakelti užpakaliuką ir ropoti link kamuolio. Šis pratimas puikiai lavina kaklą, nugarą, kojas ir rankas, moko išlaikyti pusiausvyrą.
Išmokus stovėti: leiskite vaikui eiti priešais jus, laikykite jį už abiejų rankučių ir bandykite žingsniuoti. Pajutę, kad mažylis jaučiasi pakankamai drąsiai prilaikykite jį tik už vienos rankutės (rankas kaitaliokite, kad vienodai stiprėtų abiejų pusių raumenys), leiskite vaikui geriau suvokti savo kūną, mokytis išlaikyti pusiausvyrą. Taip pat galite atsistoti truputį toliau, ištiesti rankas ir kviesti vaikutį ateiti jums į glėbį.
Išmokus vaikščioti prisilaikant rankomis: leiskite vaikui pačiam tyrinėti pasaulį, tačiau būkite netoliese, stebėkite ar pavargęs vaikas nenori sėstis - besimokantys vaikščioti vaikai dar nemoka atsargiai, palaipsniui atsisėsti, jie dažniausiai tiesiog šlepteli ant užpakalio visu svoriu, o tai, ypač, jeigu grindys kietos, be kilimo, dengtos plytelėmis, gali būti skausminga. Pamatę, kad vaikutis trypčioja ir bando sėstis jo nesodinkite, o pakiškite ranką po užpakaliuku ir tokiu būdu sušvelninkite šleptelėjimą.
Atsargumo priemonės kūdikiui mokantis vaikščioti
- Sunkius baldus (pvz., spintas, komodas ir kt.) pritvirtinkite prie sienų. Vaikščioti besimokantis ir už baldų besilaikantis vaikas gali juos užsiversti ant savęs
- Baldus, kurių dalys lengvai nusiima (pvz., lengai ir iki galo išsirtraukia stalčiai), lengvus baldus, kurių neįmanoma pritvirtinti prie sienos taip pat perkelkite kitur, kadangi už jų besilaikantis vaikas juos gali užsiversti ant savęs.
- Žemesnius staliukus laikinai perkelkite į kitą kambarį arba uždenkite minkšta staltiese - vaikščioti besimokantys vaikai labai dažnai atsitrenkia į tokius staliukus, susižeidžia veiduką, prasiskelia lūpytes, antakius.
- Patraukite laidus, nedidelius, lengvai skystančius kilimėlius, susiūkite ir sulyginkite kilimo išplyšimus, sutvarkykite žaisliukus ir pan. Svarbu, kad kambaryje būtų kuo mažiau daiktų už kurių užkliuvęs vaikas gali nukristi.
- Uždenkite laiptus specialia tvorele.
- Būtinai perdėkite visas buitinės chemijos priemones, vaistus ir pan. į užrakinamą spintelę ar užkelkite į viršutines lentynas - pradėję vaikščioti vaikai labai domisi jiems tarsi naujai atsivėrusiu pasauliu, nori viską patikrinti, iščiupinėti ir išragauti.
Kaip išrinkti pirmuosius batukus?
Namuose ar ant žolytės geriausia vaikščioti basomis - basos kojytės geriau „limpa“ prie paviršiaus, papildomai galima įsikibti kojų pirštukais, sulenktomis pėdutėmis, basa pėda efektyviau lavinama.
Išėjus į kiemą, žinoma, reikia patogių batukų.
Vaikiški batai turėtų būti kuo lengvesni, minkšti, minkštu vidpadžiu, tačiau tinkamai prilaikantys kulną. Visi dažnai dėvimi ikimokyklinio amžiaus vaikų batai turėtų turėti tvirtą užkulnį. Jo paskirtis – stabiliai įtvirtinti besiformuojantį kulną.
Plačiau skaitykite:
Vaikas vaikšto ant pirštų galiukų. Ar reikėtų sunerimti?
Dauguma kūdikių pradeda vaikščioti ant pirštų galų ir į žemę remiasi tik priekine pėdos dalimi. Tai nesukelia didesnių problemų, jei neužtisęsia ilgiau, nei iki antrojo vaiko gimtadienio.
Tačiau ilgiau užsitęsęs vaikščiojimas ant pirštų medicininėje literatūroje vadinamas idiopatiniu vaikščiojimu. Jis pasireiškia nuo 5 iki 12 proc. vaikų, o tyrėjai nurodo įvairias šio sutrikimo priežastis.
Plačiau skaitykite:
Ar šokliukai, vaikštynės ir panašios priemonės padeda išmokti vaikščioti?
Šokliukai, vaikštynės ir panašios vaikams stovėti ir eiti padedančios priemonės specialistų vertinamos kritiškai. Naudojamos pagal taisykles, t.y. ne pernelyg anksti ir ne pernelyg ilgai, jos veikiausiai nepadarys žalos, tačiau vaiko raidos nepaspartins ir stovėti ar eiti neišmokys.
Tėvams reikėtų suprasti, kad šokliukai, vaikštynės ir panašūs daiktai yra veikiau žaislas ar pagalba tėvams, o ne vaikučio lavinimo ar stiprinimo priemonė.
Plačiau skaitykite:
Kodėl negalima kūdikio statyti per anksti?
Kūdikio raidą vertinantys specialistai į vertikalią padėtį kelia ir „stato“ jau naujagimius ir visai mažus kūdikius - tokiu būdu yra tikrinami naujagimių refleksai ir kūdikių fizinė raida. Svarbu suprasti, kad tai jokiu būdu nėra treniruotė ar mokymas stovėti, o tik kelias sekundes trunkantis patikrinimas.
Ankstyvas stovėti dar nepasirengusio kūdikio statymas ir raginimas eiti (pavyzdžiui, vedžiojimas laikant už rankų ar pažastų) yra siejamas su per didele apkrova stuburui, kojoms ir pėdoms, galinčia sutrikdyti normalią kūdikio raidą ir turėti neigiamų pasekmių ateityje.
Be to, mažų kūdikių koordinacija dar menka ir jie nesugeba saugiai kristi (pavyzdžiui, krisdami neištiesia rankyčių ir neatsiremia; neužriečia kaklo saugodami galvą; nekrenta ant užpakaliuko, o veikiau išsitiesia visu kūnu), tad padidėja ir įvairių traumų tikimybė.