Kaip kurti ir stiprinti ryšį su naujagimiu?

Tėtis su naujagimiu Ground Picture | Shutterstock.com

Dauguma moterų savo mažylį įsimyli vos jį išvydusios (neretai dar anksčiau - vos sužinojusios apie viduje užsimezgusią gyvybę), o kūdikiui augant, auga ir tarpusavio ryšys.

Mamos (arba tėčio, brolių ir sesių, senelių) ir kūdikio ryšį kuria kasdienis rūpestis mažyliu, tačiau yra keli būdai, kurie jį ypatingai sustiprina.

Oda prie odos kontaktas

Laikantis naujausių rekomendacijų per pirmąją, auksinę valandą naujagimis (jeigu jis ir gimdyvė yra sveiki ir jiems nereikia skubios medikų pagalbos) yra nuogas guldomas ant apnuogintos mamos krūtinės.

Įrodyta, kad oda prie odos kontaktas tiek fiziškai, tiek emociškai yra labai naudingas ir kūdikiui, ir mamai. Oda prie odos kontakto nereikėtų pamiršti ir bent kartais jį sukurti ir kūdikiui augant!

Plačiau skaitykite:

Glostymas ir masažas

Glostymas skatina hormonų, siejamų su laimės, meilės, prieraišumo jausmais, koncentracijos padidėjimą kūdikiui ir jį glostančiai mamai (tėčiui ar kitiems kūdikiu besirūpinantiems žmonėms).

Kūdikiams ypač naudingas masažas, kuris derinamas su lengva mankštele - glostymo metu verta palankstyti kūdikio kojytes, rankytes, pirščiukus.

Plačiau skaitykite:

Akių kontaktas

Naujagimių ir kūdikių regėjimas nėra geras, jie mato blyškų, truputį išsiliejusį vaizdą, geriausiai atskiria kontrastus.

Plačiau skaitykite:

Nepaisant silpnesnio regėjimo, vaikučiai nuo pat mažens siekia akių kontakto. Naujagimiai yra trumparegiai ir geriausiai mato 20-30 cm atstumu, todėl kalbindami mažylį pasilenkite prie jo veiduko arba laikykite jį glėbyje.

Kalbėjimas

Girdėti (o kartais ir reaguoti į girdimus garsus) pradeda dar gimdoje besivystantis vaisius. Auginant kūdikį greitai pastebėsite, kad jam labai svarbūs mamos bei kitų jį auginančių žmonių balsai - kalbinamas vaikelis susidomi, liaujasi verkęs, o vėliau ima šypsotis, į žodžius atsako guguodamas bei skleisdamas kitus garsus.

Manoma, kad nuolat kalbą girdintis vaikas ir pats ima greičiau kalbėti, jo žodynas yra turtingesnis, todėl nuolat kalbinkite mažylį, rodykite ir įvardinkite jam įvairius daiktus, pasakokite, ką dabar darote, dainuokite daineles, skaitykite knygeles.

Kalbėjimas su kūdikiu naudingas ne tik dėl tarpusavio ryšio stiprinimo, bet ir skatinant kūdikio kalbos raidą.

Plačiau skaitykite:

Visapusiškas kūdikio poreikių patenkinimas

Visapusiškai ir tinkamai, t.y. dėmesingai, nuosekliai, greitai patenkinant kūdikio fizinius ir emocinius poreikius, formuojasi saugaus prieraišumo jausmas.

Plačiau skaitykite:

Psichologų teigimu saugų prieraišumo jausmą turintys vaikai augdami labiau pasitiki savimi ir aplinkiniais, geba kurti tvirtus ir praturtinančius santykius, noriai tyrinėja pasaulį.

Nešiojimas

Glėbyje ar ant rankų nešiojamas vaikelis džiaugiasi ir nurimsta dėl pasikartojančio supimo (juk ir daugeliui suaugusiųjų malonu važiuoti traukiniu, ar ne?), o taip pat mėgaujasi artimu kontaktu su tėvais - jaučia jų kūno šilumą, užuodžia kvapą, girdi širdies plakimą, gali užmegzti akių kontaktą.

Kūdikius naudinga nešioti ne tik ant rankų, bet ir specialiose nešioklėse - atradę kūdikiui ir jums tinkamiausią nešioklę ne tik stiprinsite tarpusavio ryšį, patenkinsite kūdikio poreikį būti kuo arčiau tėvų, bet ir „atsilaisvinsite“ rankas.

Plačiau skaitykite:

Žindymas

Neabejojama, kad mamos pieno nauda kūdikiui yra didžiulė, o pats žindymo procesas taip pat labai naudingas - jo metu atsiranda oda prie odos kontaktas, lavinamas kūdikio burnytės, veido raumenynas ir liežuvis, kūdikis gali įsižiūrėti į mamos akis, patogiai įsitaisyti glėbyje.

Jeigu vaikelis maitinamas mišinėliu iš buteliuko, jį kuo dažniau maitinkite glėbyje laikydami taip, lyg žindytumėte krūtimi.

Žaidimai

Žaidimo metu vaikai susipažįsta su pasauliu, gauna naujų įgūdžių ir kuria tarpusavio ryšius su kitais vaikais bei suaugusiais.

Žinoma, gaudynėmis ar dėlionėmis kelių mėnesių kūdikio nesudominsite, tačiau jam patiks akimis sekti rodomą žaisliuką, liesti skirtingų faktūrų daiktus, nustebti tėveliams rodant grimasas ar skleidžiant juokingus garsus.

Miegas šalia

Arti tėvų, tame pačiame kambaryje, prie lovos pastatytame lopšyje ar lovelėje arba tėvų lovoje miegantys kūdikiai įprastai miega kokybiškiau bei ilgiau, greičiau užmiega, rečiau pabunda naktį, jaučiasi saugiau.

Miegas netoliese naudingas ir tėvams - ilgiau ir geriau miegantis kūdikis, reiškia ilgesnį ir geresnį tėvelių miegą bei daugiau jėgų rūpintis vaikeliu.

Rami namų aplinka

Ilgalaikis, diena iš dienos pasikartojantis stresas labai neigiamai veikia kūdikius (ir ne tik) - su stresu siejamas hormonas kortizolis gali turėti neigiamos įtakos smegenų raidai ir kitų organų bei jų sistemų vystymuisi.

Svarbu, kad kūdikį suptų rami namų aplinka, darnūs santykiai ir dėmesingas rūpestis, tuomet nė nepastebėsite, kaip augantis mažylis taps geriausiu jūsų draugu!

Susiję straipsniai

Ar naujagimis atpažįsta mamą?

Neįtikėtina, tačiau – taip, naujagimis jau gali atpažinti mamą.

Graži istorija „Senos motinos laiškas dukrai“

Kantrybė, atjauta, supratimas ir meilė svarbi ne tik auginant savo vaikus, bet ir senstant tėvams...

Viktorija Siegel-Suodaitė: „Moteris versle lygiavertė vyrui“

Viktorija atvirauja, kad jai labai gera žinoti, jog moterys ir kuria verslus, ir sukuria šeimas. Darbas naujai mamai kartais tampa išsigelbėjimu.