Kokias ligas gali išduoti veidas?

Veidas gali labai daug papasakoti apie žmogų. Ir nors sakoma, kad akys yra sielos veidrodis, tačiau būtent iš veidas gali išduoti nuo kokių ligų kenčia kūnas.

Patofiziognomika – taip vadinama mokslo sritis, kuri tyrinėja žmogaus ligų simptomus, matomus iš veido. Patyrusi akis pakitimus gali nustatyti iš tokių ženklų, kurių kiti nė nepastebi. Dažniausiai iš pirmo žvilgsnio galima nustatyti tas nepagydomas genetines ligas, kurios keičia veido bruožus.  Tačiau nereikia būti dideliu šitos srities žinovu, kad išmoktum iš veido nuspėti įvairius negalavimus ar sutrikimus. Organizmas stengiasi informuoti mus apie ligas įvairiais įmanomais būdais – mums tereikia perprasti jo kalbą.

Akys

Pažvelk ligai į akis. Jei tavo vokai dažnai patinsta, tai gali byloti apie skydliaukės problemas arba būti inkstų nepakankamumo simptomu. Tereikia į tai atkreipti tave gydančiojo gydytojo dėmesį, kad jis galėtų atlikti būtina medicininę diagnostiką.  

Jei tavo akių obuoliai paraudę ir peršti, o tu jų netrynei ar kaip nors kitaip mechaniškai jie nebuvo pažeisti, tai paraudusios, ašarojančios akys gali byloti apie konjukjtyvitą. Konjunktyvitas – tai akies gleivinės uždegimas, kurį būtina nedelsiant gydyti.

Akies trūkčiojimas informuoja apie magnio trūkumą organizme. Siekiant išvengti širdies ir nervų  sisteminių ligų, reikėtų papildyti jo trūkumą. Tai galima padaryti geriant tabletes arba savo kasdienio maisto racioną papildyti produktais, savo sudėtyje turinčiais magnio -  ankštiniais augalais, riešutais, rupių grūdų duona.

Užkritę, maišelio formos vokai verčia susirūpinti. Jei tai nuovargio ar nemigos pasekmė, pakanka uždėti žolelių arba juodos arbatos kompresą. Jeigu panašūs simptomai pasireiškia ir gerai išsimiegojus, tai gali būti arterinės hipertenzijos ženklas.  

Netaisyklingos formos gelsvos dėmės aplink akis charakteringos esant cholesterolio ir trigliceridų trūkumui kraujyje. Tai ne tik estetinė problema ir vieno vizito pas kosmetologą šios problemos sprendimui  nepakaks. Pradžioje būtina atlikti tyrimus, tam, kad išvengtum širdies kraujagyslių ligų. Be to, žmonėms, turintiems padidintą arterinį spaudimą ir per didelį cholesterolio kiekį, aplink akies rainelę susidaro blyškiai geltonos spalvos apskritimas.    

Raukšlės

Raukšlių atsiradimas paprastai suprantamas kaip odos ir organizmo senėjimo pasekmė, tačiau per gana trumpą laiko tarpą ant kaktos atsiradę gilūs skersiniai grioveliai – tai įspėjimas apie virškinimo ir skrandžio veiklos sutrikimą. Vertikalios raukšlės abipus nosies byloja apie kepenų ir tulžies veiklos sutrikimą.

Ryški gili raukšlė prie nosies arba virš vieno antakio pasako apie tai, kad žmogus kenčia nuo reguliarių galvos skausmų. Dažnai pradedami vartoti analgetikai, nesusimąstant apie tai, kad migrenos labai padažnėjo. Aiškiai matomos raukšlės – pagrindas susimąstyti, kad tokia būsena nėra normali reakcija į orų permainas ar kitus natūralius gamtos faktorius.    

Plaukai

Plaukai taip pat yra informacijos šaltinis apie tavo sveikatos būklę. Nušiurę plaukai, kaip taisyklė, yra nesubalamsuotos mitybos rezultatas.  Nublukę, be žvilgesio plaukai – ženklas, kad organizmui trūksta baltymų, amino rūgščių, cinko, seleno ir geležies. Paprastai, kai plaukai praranda blizgesį, skubame į vaistinę ieškoti specialaus gydomojo šampūno ir plaukų kondicionieriaus, kai tuo tarpu teisingiausia būtų apsilankyti pas dietologą.

Jei plaukai pradėjo intensyviai slinkti, galima įtarti esant net kelis organizmo sutrikimus vienu metu. Pirmiausia tai galėtų būti hormonų disbalanso požymis. Tokie simptomai gali atsirasti nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, po gimdymo ir menopauzės laikotarpiu. Plaukų slinkimas gali pasireikšti organizmui patyrus ilgalaikį stresą. Tai gali būti skydliaukės veiklos sutrikimo ir hipotireozės požymis. Pirmuoju atveju pakanka pašalinti streso šaltinį ir apsilankyti pas psichologą, o antruoju, skydliaukės atveju, būtina kreiptis į endokrinologą.

Skruostai

Jei  jauti nuolatinį erzinantį skruostų, kaklo ar kaktos odos niežulį, tai gali būti pirmas alergijos sipmtomas arba skydliaukės, inkstų nepakankamumo ar kraujo ligų požymis.

Jei oda dar ir pablyškusi, kas tau nebūdinga nuo gimimo – tokia odos reakcija gali byloti apie anemiją. Kiti šios ligos simptomai – rudos dėmės po apatiniu akies voku, pageltę akių baltymai ir dantų emalis, pabalę ausys, liežuvio deginiams. Esant tokiems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes neišgydyta anemija labai pavojinga ir sukelia rimtų komplikacijų.  

Raudonis ant veido plyksteli iš gėdos ar drovumo, taip pat skruostai gali parausti esant aukštai kūno temperatūrai ar labai stanginantis. Jei raudonis ant skruostų atsiranda nepriklausomai nuo išorinio poveikio – reikia pasitarti su gydytoju. Įraudę skruostai gali būti padidinto kraujo spaudimo ir diabeto pranašu.   

Nosis

Mūsų nosis mums taip pat pasako apie tai, kaip jaučiasi mūsų kūnas. Jeigu iš nosies dažnai bėga kraujas – pavyzdžiui, rytais, staigiai pakilus iš lovos arba esant dideliam fiziniam krūviui ar stipriam stresui – tai reiškia, kad tavo arterinis kraujo spaudimas padidėjęs. Dėl šios problemos būtina nedelsiant kreipkis į gydytoją.  

Jeigu nosies galiukas įgauna nenatūraliai melsvą atspalvį, tai - įspėjimas apie sutrikusią širdies ir plaučių veiklą.Gydytojo konsultacija ir tyrimų atlikimas šiuo atveju būtini.

Paraudusi, gumbuota, kraujagyslėmis išraizgyta nosis, tarpusavyje suaugę antakiai ir paraudę skruostai – tipiškas padidinto kraujospūdžio požymis. Jei šalia to dar jaučiami širdies permušimai ir tvinkčiojantis skausmas smilkiniuose, ko gero galima įtarti hipertoniją. Dėl kraujo spaudimo sureguliavimo būtina kreiptis į gydytoją, kaip, beje, ir  hipotonijos, kuriai būdinga blyški kaktos ir skruostų odos  spalva, užkritę vokai, atveju.

Lūpos

Lūpos – labai jautrus veido organas ir pats geriausias sveikatos indikatorius. Lūpos padengtos plona švelnia odele, ir per milijonus nervų galūnėlių siunčia signalus. Todėl lūpose atsispindi bet koks vandens ir maistinių medžiagų balanso sutrikimas organizme.

Vienas iš populiariausių pavojaus signalų – įskilę lūpų kampučiai. Dažniausiai tai reiškia vitamino B12, trūkumą, o taip pat ir geležies bei cinko deficitą. Reikėtų įdėmiai peržiūrėti savo kasdienės mitybos racioną ir papildyti jį trūkstamais mikroelementais tam, kad užkirstum kelią nervų sistemos sutrikimui ar regėjimo susilpnėjimui.

Ūseliai virš moters viršutinės lūpos – estrogeno ir testosterono disbalanso rezultatas. Šiuo atveju reikėtų apsilankyti pas ginekologą ir endokrinologą, o ne apsiriboti kosmetinėmis depiliacinėmis procedūromis.

Liežuvis

Išsausėję ir suskilinėjęs liežuvis bei siaura viršutinė lūpa įspėja apie polinkį į diabetą. Baltas apnašas ant liežuvio ir pabalę nosies šnervės – gastrito požymis.  

Gumulas gerklėje

Pastovus spaudimas gerklėje gali būti įspėjimas apie gūžio augimą ar padidėjusią skydliaukę, tonzilių ar limfmazgių problemas.

Išankstinė diagnozė padeda laiku pastebėti gresiančios rimtos ligos simptomus ir pradėti gydymą, nelaukiant rimtų pasekmių. Tačiau nereikėtų pulti į paniką ir užsiimti savigydymu, sprendžiant vien iš išorinių požymių, kuriuos tu pamatei veidrodyje.  Mūsų organizmas į išorinius dirgiklius ir alergenus reaguoja taip skirtingai, kad vienu atveju mėlynės po akimis ir skruostų raudonis gali būti rimta priežastimi nerimauti, o kitu atveju – laikinas sutrikimas, su kuriuo imuninė sistema sugeba susidoroti pati. Bet kuriuo atveju, pastebėję ant veido įtartinų pakitimų – būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
 

Susiję straipsniai

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.

Mama užsisėdėjo namuose: ar tai gali išaugti į depresiją? Patarimai, ką daryti

Neretai mažus vaikus auginančios mamos pasijunta tarsi užrakintos namuose, nes netenka iki šeimai pagausėjant turėtos laisvės, spontaniškumo.