Kūdikio momenėlis: ką reikia žinoti? (3)

Mama liečia kūdikio momenėlį Demkat | Shutterstock.com

Momenėlis yra minkšta naujagimio kaukolės dalis, oda padengtas įdubimas ties kūdikio viršugalviu, greta kurio susikerta kaukolės plokštelės. Jis svarbus normaliam kūdikio smegenų ir kaukolės augimui ir vystymuisi. Pastebėsite, kad įprastų apsilankymų pas gydytoją metu kaskart bus patikrinamas ir kūdikio momenėlis.

Naujagimio kaukolė sudaryta iš atskirų dalių – plokštelių, sujungtų pluoštinėmis jungtimis (siūlėmis). Siūlės suteikia lankstumo ir padeda galvai šiek tiek susiaurėti: tai svarbu vaisiui gimdymo metu keliaujant gimdymo takais. Siūlės yra itin paslankios, taip pat pirmaisiais gyvenimo metais jos užtikrina optimalų kūdikio galvos augimą.

Tiesa, dėl tikslumo reikėtų paminėti, kad kūdikio kaukolėje yra ne vienas, bet du momenėliai: priekinis (didysis, pagrindinis) yra ties viršugalviu, o užpakalinis – pakaušio srityje. Priekinis momenėlis įprastai būna ~3x4 cm dydžio, mažasis – ~1x1,5 cm. Įdomu tai, kad neišnešiotų naujagimių momenėliai dažnai būna didesni už gimusių laiku.

Kada kūdikio momenėlis užsidarys?

Užpakalinis momenėlis paprastai užsidaro, kai kūdikiui sukanka 2 mėnesiai, o priekinis momenėlis gali užsidaryti bet kuriuos metu – kai kūdikiui bus nuo 4 iki 26 mėn. Nustatyta, kad po pirmojo gimtadienio maždaug apie pusei mažylių momenėlis jau būna užsidaręs, dar didelei daliai užsiveria iki 18 mėn., ir tik pavieniams vaikams momenėlis užsidaro vėliau.

Ar nieko nenutiks palietus kūdikio momenėlį?

Momenėlį pajusite švelniai perbraukę pirštais per kūdikio galvą. Jeigu jį paliesite švelniai, tikrai nieko blogo nenutiks. Kaip minėta, gydytojas kūdikio momenėlį liečia įprastinių medicininių apžiūrų metu. Kol viskas daroma atsargiai, jokio pavojaus nekyla.

Kaip turėtų atrodyti momenėlis ir kada reikėtų pasirodyti gydytojui?

Kūdikio momenėlis įprastai būna minkštas ir plokščias. Taip pat palietus momenėlį gali būti jaučiamas nedidelis pulsavimas – tai irgi visiškai normalu.

Jeigu pastebėjote pakitimų, geriau pasirodyti ir pasitarti su gydytoju.

Įdubęs momenėlis

Jei pastebėsite, kad kūdikio momenėlis yra įdubęs, tikėtina, kad mažyliui trūksta skysčių. Tačiau tai jau sunkesnės dehidratacijos požymis, tad stebėkite pirminius simptomus. Įtarti, kad prasidėjo dehidratacija, galima, jei kūdikis:

 • mažiau šlapinasi (t. y. per dieną pakeičiate mažiau šlapių sauskelnių);
 • geria mažai skysčių ar mažai valgo;
 • neteko skysčių dėl vėmimo ar viduriavimo;
 • karštu oru stipriai prakaituoja;
 • yra mažiau žvalus, vangokas.

Išsipūtęs momenėlis

Kai delnu braukiate per kūdikio viršugalvį, momenėlio pajusti neturėtumėte arba jis gali būti vos įdubęs.

Jei momenėlis išsipūtęs (patinęs, pabrinkęs), tai signalizuoja apie rimtą ligą, pavyzdžiui, meningitą ar encefalitą (smegenų infekciją), vidinį kraujavimą, hidrocefaliją, abscesą ar kitas būkles, dėl kurių galėjo padidėti spaudimas smegenyse.

Tokiu atveju vykite į priimamąjį. Jeigu momenėlis išsipūtė staiga, kūdikis tapo neramus arba kaip tik mieguistas, jam pakilo temperatūra, kuo skubiau būtina kviesti greitąją pagalbą.

Momenėlis pulsuoja: ar tai normalu?

Daugeliui mamų neramu, kad jų kūdikių momenėliai pulsuoja. Jos tai pajunta ant momenėlio uždėjusios du pirštus. Tačiau taip nutinka dėl ten esančių kraujagyslių. Jomis tekant kraujui ir jaučiama pulsacija. Taigi, dėl to jaudintis tikrai nereikėtų.

Ką daryti, jei kūdikio momenėlis užsiveria per anksti?

Kūdikio momenėlis gali užsidaryti gana anksti. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

 • didelio skydliaukės ar prieskydinės liaukos hormonų kiekio;
 • sunkios genetinės ligos – kraniosinostozės. Tai per ankstyvas kaukolės siūlių sukaulėjimas, dėl kurio deformuojasi vaiko galva. Kraniosinostozė išsivysto, kai vienas ar keli pluoštiniai sąnariai (siūlės) tarp kūdikio kaukolės kaulų plokštelių suauga per anksti, smegenims dar nebaigus augti. Toliau augdamos smegenys stumia kaukolę iš vidaus, dėl to ji įgyja neįprastą formą.

Kodėl momenėlis neužsidaro ir ką daryti tokiu atveju?

Momenėlis laiku neužsidaryti gali dėl kelių priežasčių:

 1. Hipotirozės (mažo skydliaukės hormonų kiekio nuo gimimo);
 2. Dauno sindromo;
 3. Padidėjusio spaudimo smegenyse;
 4. Rachito;
 5. Šeimos makrocefalijos (genetinio polinkio turėti didelę galvą).

Jei bet kuris iš dviejų ar ir abu momenėliai neužsidaro iki 2-ojo gimtadienio, pasitarkite su gydytoju. Jis rekomenduos, ką daryti tokiu atveju.

Kaip momenėlį saugoti?

Momenėlio srityje nėra kaulinio audinio, todėl kūdikio galva lengvai pažeidžiama, tad saugokite jį nuo bet kokių smūgių: nepalikite kūdikio vieno ant vystymo stalo, ant lovos, sofos ir kt. Kūdikių galva yra pati sunkiausia kūno dalis, tad jie visada ant jos ir krenta.

Plačiau skaitykite:

Momenėlis ir smegenų tyrimai

Kartais gydytojas neurologas kūdikiui skiria ultragarsinį tyrimą, tačiau jo nepatartina atlikti tol, kol nėra užsidaręs pagrindinis momenėlis. Kol momenėlis yra atviras, naujagimiams ir kūdikiams atliekama neurosonoskopija – CNS neintervencinis ultragarsinis diagnostikos metodas per momenėlį.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  liussi prieš 4 sav.

  Sveikos, mamytės, šiandien buvom pas gydytoją, turėjome antrą skiepą nuo hepatito B, nežinau ar tai sutapimas ar mes tiesiog neatkreipėme anksčiau dėmesio, bet kiek maudome ir glostome galvyte atrodo, kad anksčiau nebuvo taip. Šiandien pamačiau, kad momenėlis yra įdubęs, ar tai normalu ar reikėtų sunerimti? Kai gydytoja dieną tikrino taip pat nieko nesakė. Po skiepo manau irgi būti taip negali, nes tikriausiai būtų pasakius gydytoja. Tikiuosi, kad čia normalu ir nieko baisaus... Esu pirmakartė mama ir tikrai pamačiusi begalo pradėjau nerimauti...

 2. Cavy
  Cavy prieš 4 sav.

  Kadangi ten oda tik, tai normalu, kad matosi ir kad šiek tiek įdubę. Netgi galima matyti kaip pulsuoja. Dėl to ir sako prisaugoti tą vietą, nespausti ir pnš. Gali būti ir dėl skysčių trūkumo. Ar pakankamai geria? Dabar šilta gal pasiūlyti po mažiau, bet dažniau.
  O jei visai labai įdubę tai gydytoja tikrai turėjo kažką pasakyti

 3. User has not uploaded an avatar
  liussi prieš 4 sav.

  Cavy parašė:
  Kadangi ten oda tik, tai normalu, kad matosi ir kad šiek tiek įdubę. Netgi galima matyti kaip pulsuoja. Dėl to ir sako prisaugoti tą vietą, nespausti ir pnš. Gali b…

  Atrodo, kad geria tikrai pakankamai, nes kiek jis nori tiek aš ir duodu visada, žindau pati, būna, kad tik atrodo pavalgė ir vėl nori ir tikrai duodu, taip būna dienos metu, kai nemiega, bet niekada nebuvo taip, kad neduočiau. Pirmadienį būtinai pasiskambinsiu savo gydytojai, nes ir man keista kaip dieną nieko nesakė, patikrinus pasakė, kad viskas ten labai gerai, nebent tai atsirado tik vakare.. Dar man vis atrodydavo, kad jis nedavalgo, kai taip dažnai krūties norėdavo ir dabar dažnai nori, bet per savaitę jis priaugo 200g tai čia sakė norma tai atrodo turėtų ir skysčių pakankamai gauti…