Kūdikis riečia nugarą: ar tai normalu?

Mama laiko kūdikį, glosto nugarą, atrūgina christinarosepix | Shutterstock.com

Kūdikis gali riesti nugarą, nes jam skauda arba jis jaučiasi nepatogiai. Tačiau dažniausiai kūdikiai nugarytę riečia tiesiog iš nuobodulio, treniruodamiesi bei ruošdamiesi netolimai ateičiai – sėdėjimui, šliaužiojimui, ropojimui bei, galiausiai, vaikščiojimui.

Kūdikis riečia nugarą: ar tai normalu?

Nugaros išrietimas – visiškai normalus judesys, kaip ir susijaudinimas, verksmas ar raumenų įtempimas.

Kada dažniausiai kūdikiai išriečia nugarą?

Kūdikiai išlenkti nugarytę gali bet kuriuo metu: valgydami, judėdami per miegus, reaguodami į tam tikras situacijas ar, kaip minėta, visiškai be jokios rimtos dingsties, tačiau nugaros rietimas gali būti susijęs su tam tikromis būklėmis ar ligomis.

Kodėl kūdikis riečia nugarą?

Dujų kaupimasis

Jei pastebėjote, kad kūdikis nugarą išriečia vos pamaitintas, tikėtina, kad mažylį vargina dujų kaupimasis. Kūno padėčių keitimas – išsitiesimas, judėjimas – gali padėti sumažinti diskomfortą.

Jeigu manote, kad kūdikį vargina dujų kaupimasis, pilvuko pūtimas, kiekvieno maitinimo metu kūdikį atrūginkite, o kūdikiui jaučiant diskomfortą ir ėmus riesti nugarą, pamasažuokite pilvuką, palankstykite kojytes prie pilvuko, išmaudykite šiltoje vonelėje ir pan.

Plačiau skaitykite:

Refliuksas

Kūdikių atpylimas yra būdingas daugumai mažylių – 50-60% kūdikių iki 6 mėn. amžiaus atpila bent kartą per parą. Fiziologinis (normalus) atpylimas kūdikiui didelio diskomforto nesukelia. Jeigu kūdikis atpila labai dažnai ir labai daug, stipria srove (fontanu), jo svorio prieaugis nepakankamas ir atpylimą lydi neramumas, dirglumas, nugaros rietimas, galima įtarti gastroezofaginio refliukso ligą (GERL) ir reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Plačiau skaitykite:

Alergija

Kūdikio dirglumą, irzlumą, įvairius kūno judesius (taip pat nugaros rietimą) galima lemti alergija. Dažniausiai alergiją lydi ir kiti, dar labiau išreikšti simptomai: bėrimai, egzema, dusulys, atpylimas, vėmimas, viduriavimas, kraujas išmatose ir kt.

Plačiau skaitykite:

Pilvo diegliai

Pilvo dieglius galima įtarti, jei kūdikis kasdien verkia 3 valandas ar ilgiau, tokie verksmo epizodai tęsiasi mažiausiai 3 kartus per savaitę bei trunka ilgiau nei 3 savaites. Vienas iš pilvo dieglių simptomų gali būti ir nugaros rietimas. Pilvo diegliai dažniausiai praeina kūdikiui sulaukus 3–4 mėn.

Plačiau skaitykite:

Motorikos įgūdžių lavinimas

Kūdikiams judant, aktyviai treniruojami raumenys, taigi, kūdikiai nugarą išlenkti gali ir bandydami apsiversti. 4–6 mėn. amžiaus kūdikiai atlošia galvą atgal, išlenkia nugarą, o tada judina visas 4 galūnes: tokia treniruotė padeda pratinti kūną prie sėdėjimo bei stovėjimo, kitų judėjimo būdų.

Emocijų raiška

Kūdikis nugarą gali išlenkti ir dėl to, kad yra per daug stimuliuojamas, alkanas, dėl kažko susijaudinęs, nusivylęs ar jaučiasi nepatogiai (pavyzdžiui, graužia drabužio etiketė). Jis emocijas gali reikšti vieninteliu jam žinomu būdu – kūno judesiais. Dar vienas požymis, rodantis, kad kūdikis nugarą gali riesti būtent dėl to – ilgesnis nestiprus verksmas.

Neurologiniai sutrikimai ir traukuliai

Retais atvejais nugaros rietimas gali signalizuoti apie didesnę problemą. Pavyzdžiui, nugarą išriesti gali kūdikiai, sergantys neurologinėmis ligomis (tarp jų – ir cerebriniu paralyžiumi). Įprastai jie tai daro dėl padidėjusio raumenų tonuso. Tiesa, apie cerebrinį paralyžių paprastai signalizuoja ir kiti požymiai, pavyzdžiui, vėluojanti raida.

Labai retais atvejais nugaros lenkimas gali būti susijęs su traukuliais. Jie pasireiškia įsitempusiomis galūnėmis, neįprastais akių judesiais ir kt.

Kūdikis riečia nugarą: ką daryti?

Daugeliu atvejų nugaros išlenkimas – tik dar vienas būdas tėvams pranešti apie savo poreikius. Savaime tai nėra problema ir jos niekaip nereikia spręsti. Tačiau jei tėvai stebės, kokiomis aplinkybėmis kūdikis riečia nugarą, jie efektyviau gebės padėti sumažinti diskomfortą ir kūdikį nuraminti.

Įvertinkite, galbūt kūdikis yra alkanas, gal kenčia nuo refliukso, dėl kažko (pavyzdžiui, dėl netinkamų drabužių) jaučiasi nepatogiai ir pan. Venkite situacijų, nulemiančių diskomfortą.

Turėkite omenyje, kad kartais taip ir nepavyks išsiaiškinti priežasties: 6 sav. – 4 mėn. amžiaus kūdikiai nugarą tiesiog riečia dažniau, jiems būdingi ir nervingo elgesio epizodai.

Kaip visuomet, jei nerimaujate dėl to, kad kūdikis išriečia nugarytę, geriausia pasitarti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Skelbimai

13,00 €
48 | 38 | M
5,00 €
116 | 5 - 6 m.
5,00 €
25 | 15,6 cm