Mėlynos vaiko lūpos: ar reikia sunerimti?
Sušalus maudynių ar buvimo gamtoje metu vaiko lūpos gali pamėlynuoti (žinoma, to reikėtų vengti ir vandeniu mėgautis saikingai bei rengtis pakankamai šiltai), tačiau ką daryti, jeigu vaiko lūpos pamėlsta vos nubudus arba aktyviai žaidžiant dienos metu?
Jei vaiko lūpos pamėlynavo (arba nusidažė purpurine spalva), problema dažniausiai yra laikina ir pagrindo nerimauti nėra. Bet jei melsvas atspalvis išplito už lūpų ribų (į burnos, veido ar kitas sritis), kartojasi dažnai arba išlieka ilgesnį laiką, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Mėlynos kūdikio ar vaiko lūpos: kokios priežastys tai lemia?
Kūdikių ir vaikų lūpos pamėlynuoja dėl dviejų pagrindinių priežasčių – pasireiškus akrocianozei ir cianozei (ji dar vadinama generalizuota, arba centrine cianoze).
Kūdikių ir vaikų akrocianozė
Pirma dažniausia lūpų pamėlynavimo priežastis – akrocianozė.
Akrocianozė sukelia neskausmingą srities aplink lūpas, taip pat galūnių spalvos pokyčius. Kūdikio ar vaiko lūpos vizualiai atrodo purpurinės.
Tai dažna naujagimių ir kūdikių būklė, atsirandanti dėl temperatūros pokyčių kūdikiui ar vaikui sušalus, pavyzdžiui, po maudynių ar ilgesnio buvimo šaltame ore. Kūdikio kūnui atvėsus, kraujagyslės susitraukia, o kraujotaka sutelkiama į gyvybiškai svarbius organus – širdį, plaučius ir smegenis. Kūdikio temperatūrai susireguliavus, lūpų spalva turėtų susinormalizuoti.
Taigi, lūpos, kaip ir kitų sričių oda, pirmiausia pamėlynuoja dėl deguonies trūkumo kraujyje. Kraujas, kuriame gausu deguonies, yra raudonas, todėl sukuria šiltą atspalvį, ypač ant šviesesnės odos. O jei kraujyje deguonies mažai, oda įgauna violetinį / melsvesnį atspalvį. Šie spalvos pokyčiai dažniausiai yra pastebimi ten, kur oda yra ploniausia, pavyzdžiui, lūpų srityje. O naujagimių visa oda yra itin plona, todėl stingant deguonies ar sušalus pamėlynuoja visas jų kūnas. Naujagimiai ir kūdikiai dar neturi gebėjimo efektyviai reguliuoti kūno temperatūrą, todėl jų organizmo reakcijos į temperatūros pokyčius gali būti itin stiprios.
Kūdikių ir vaikų cianozė
Antra dažniausia lūpų pamėlynavimo priežastis – cianozė.
Su šalčiu nesusijusį lūpų, nosies galiuko, ausų, pirštų, panagių, netgi liežuvio pamėlimą lemia cianozė – kraujyje dėl įvairių sutrikimų padaugėja redukuoto hemoglobino, o tai ir tampa pakitusios odos ir gleivinių spalvos priežastimi. Spalva gali varijuoti nuo alyvinės iki tamsiai mėlynos. Taigi, cianozė gali signalizuoti apie rimtas kūdikio kraujotakos sistemos problemas.
Cianozę dažniausiai sukelia kvėpavimo nepakankamumas, apnėja, širdies ligos arba įgimtos ydos, įgimtos patologinės hemoglobino formos, o taip pat ir apsinuodijimas nitratais, sulfanilamidais, anilinu. Kartais cianozę vaikams sukelia ir plaučių uždegimas, bronchiolitas (apatinių kvėpavimo takų infekcija), astma. Įtakos gali turėti ir aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, deguonies kiekį kraujyje gali apriboti įkvepiami dūmai.
Pamėlusios vaiko lūpos: kokio gydymo prireiks?
Pasireiškus akrocianozei, jokio specialaus gydymo neprireiks. Lūpų spalva normalizuojasi tuomet, kai stabilizuojasi vaiko kūno temperatūra, o ilgainiui problema dažnai išsisprendžia savaime, bręstant vaiko kraujotakos sistemai.
Cianozė įprastai rodo tam tikrus sveikatos sutrikimus. Priklausomai nuo diagnozės, gydymas ir būklės suvaldymas gali skirtis. Svarbu žinoti, kad siekiant išvengti komplikacijų, labai svarbi ankstyva centrinės cianozės diagnostika.
Į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį ir kada verta pasirodyti gydytojui?
Jei oda aplink lūpas atrodo mėlyna, o pačios lūpos – purpurinės, bet kūdikis kvėpuoja be trikdžių ir jo elgesys nepakito, tikriausiai problema nebus rimta. Ypač jeigu lūpų spalvos pokyčius galite nesunkiai susieti su temperatūros pokyčiais, pavyzdžiui, pastebite, kad kūdikio lūpos pamėlo po maudynių.
Jei kūdikį ar vaiką sušildžius lūpos vis tiek išlieka mėlynos ar nėra aiškios priežasties, kodėl lūpos įgavo melsvą atspalvį, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Taip pat atkreipkite dėmesį ir stebėkite:
- Ar kūdikis auga ir vystosi normaliai?
- Ar nekrinta svoris? Ar svorio prieaugis normalus?
- Ar nepasikeitė kūdikio apetitas?
- Ar kūdikis kvėpuoja ritmingai ar jam nepasireiškia apnėja - trumpi kvėpavimo sustojimai, kvėpavimo sulaikymas?
- Ar vaikeliui nebuvo nustatyta širdies yda (pavyzdžiui, atviras arterinis latakas)? Ar jo širdies plakimas yra ritmingas?
- Ar lūpoms pamėlus atsiranda ir kitokių, keistų simptomų – pavyzdžiui, pasunkėja kvėpavimas, atsiranda kosulys, dusulys ar springimas?
- Ar vaikas nėra vangus? Ar jis nepavargsta ženkliai greičiau nei jo bendraamžiai?
- Ar lūpoms pamėlus arba pamėlynavimui praėjus vaikas tampa vangesnis, mieguistas?
Jeigu bent į vieną iš šių klausimų atsakėte taip, būtinai kreipkitės į gydytoją.
Jei kūdikis kvėpuoja sunkiai ar apskritai negali kvėpuoti, kuo greičiau kvieskite greitąją pagalbą. Dažniausia ūmaus kvėpavimo sutrikimo priežastis yra kūdikio ar vaiko užspringimas, t.y. kvėpavimo takus galėjo blokuoti maisto gabalėlis ar kitas svetimkūnis.