Miegodamas kūdikis knarkia: ar tai normalu?

Miegantis kūdikis LightField Studios | Shutterstock.com

Kūdikiui miegant dažnai pasigirsta ir knarkimas, tačiau tai įprastai nerodo kokio nors sutrikimo. Garsesnis nei įprastai ar triukšmingas kvėpavimas ne visada reiškia, kad kūdikis turi kokių nors sveikatos problemų. Tačiau tai gali būti ir tam tikrų ligų simptomas.

Taigi, ką reikėtų žinoti apie kūdikių knarkimą, kodėl apskritai kūdikiai knarkia ir kada reikėtų pasirodyti gydytojui?

Kūdikis knarkia: ar tai turi kokios nors įtakos sveikatai?

Naujagimiai ir maži kūdikiai turėtų visuomet kvėpuoti pro nosį, nes toks kvėpavimo būdas jiems yra fiziologiškai patogesnis - mažyliams labai sunku kvėpuoti pro burną dėl sąlyginai didelio liežuvio, mažos burnos ertmės ir aukštai esančių gerklų.

Teoriškai sveikas, pro nosį kvėpuojantis kūdikis tą turėtų daryti tyliai, tačiau praktiškai būna visaip. Kartas nuo karto suknarkia dauguma kūdikių ir knarkimas įprastai nedaro jokios neigiamos įtakos jų sveikatai.

Sunerimti reikėtų tuo atveju, jei kūdikis knarkia garsiai, skleidžia keistus garsus, dėl knarkimo sutrinka mažylio miegas ar net kvėpavimas. Šie simptomai gali rodyti, kad naujagimiui ar kūdikiui pasireiškė miego apnėja, taip pat viršutinių kvėpavimo takų pasipriešinimo sindromas (UARS).

Kodėl kūdikiai knarkia?

 • Pagrindinė kūdikių knarkimo priežastis – raidos ypatumai: daugelis naujagimių šį pasaulį išvysta turėdami dar nesukietėjusias gerklas, kurios stipriau vibruoja (o tuo pat metu pro jas skverbiantis orui ir sukeliamas triukšmas). Ši būklė dar vadinama laringomaliacija. Mokslinėje literatūroje ji įvardijama kaip įgimta kūdikių gerklų anomalija (gerklų minkštumas), sukelianti viršutinių kvėpavimo takų obstrukciją. Daugelis kūdikių, kuriems diagnozuota ši būklė, neturi problemų dėl mitybos, gerai auga, o augant problema išsisprendžia savaime.
 • Sloga. Kita dažna knarkimo priežastis – ligos sukeltas nosies užgulimas ar išskyros. Kaip ir suaugusieji, dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijų miego metu kūdikiai gali sunkiau kvėpuoti pro nosį, taip pat pradėti knarkti.
 • Alergijos. Dėl alergijos taip pat gali pasunkėti kvėpavimas, kūdikis gali pradėti knarkti.
 • Per sausas oras. Kūdikiai taip pat gali pradėti knarkti dėl per sauso patalpų oro, nes išdžiūsta nosies gleivinė. Todėl reikia naudoti specialius oro drėkintuvus ar ieškoti kitų sprendimų.
 • Nosies pertvaros iškrypimas. Kai kurie naujagimiai gimsta su iškrypusia nosies pertvara – tai taip pat gali būti viena iš knarkimo priežasčių.
 • Ligos, organizmo sistemų sutrikimai. Kūdikiai knarkti gali dėl skydliaukės veiklos sutrikimų, gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) ir kt.
 • Genetinės ligos. Dažniau miegodami knarkia ir tam tikromis genetinėmis ligomis (pavyzdžiui, Dauno sindromu) sergantys kūdikiai.
 • Augliai. Kūdikis knarkti gali ir dėl ryklėje, nosiaryklėje ar gerklose esančių auglių.

Kūdikis knarkia: kokių priemonių gali imtis tėvai?

Kvėpavimo takų audiniai laikui bėgant sustandėja, todėl daugelis kūdikių augdami knarkti nustos. Tačiau knarkimą, ypač jei kūdikis yra peršalęs, sumažinsite vienu iš šių būdų:

 • Prieš miegą įpurkškite į mažylio nosį fiziologinio tirpalo: tai padės sumažinti užgulimą. Po to specialiu siurbtuku iš nosies išsiurbkite gleivių perteklių.
 • Nakčiai kambaryje, kuriame miega kūdikis, įjunkite oro drėkintuvą. Papildomai drėkinant orą, kvėpavimas gerokai palengvės.
 • Pasirūpinkite kambario higiena ir pasistenkite išnešti visus daiktus, kuriuose kaupiasi dulkės (minkšti žaislai, kilimai ir kt.).
 • Knarkimas dažnai sustiprėja kūdikiui miegant ant nugaros. Tačiau tai – tinkamiausia ir saugiausia miego padėtis iki pat 1-ojo gimtadienio. Siekiant išvengti knarkimo ar sumažinti jį, specialiai kūdikio ant šono guldyti negalima (nebent jis pats jau moka vartytis ir keisti kūno padėtis).
 • Vaikui iki 1-2-ejų metukų nereikia pagalvių, tačiau jeigu mažylis knarkia dėl slogos ar kitų kvėpavimo takų ligų, galite laikinai naudoti nedidelę pagalvę arba truputį pakelti čiužinuko dalį ties galva (pavyzdžiui, po čiužiniu pakišant porą sulankštytų rankšluosčių).

Kada vertėtų kreiptis į gydytojus dėl kūdikio knarkimo?

Dažniausiai knarkimas nekenkia ir daugeliu atvejų kūdikiui augant išnyksta. Tačiau kartais lėtinis ar trikdantis knarkimas gali būti didesnės problemos, kurią reikia spręsti, požymis, todėl geriausia pasitarti su gydytoju.

Į gydytoją reikėtų kreiptis, jeigu knarkimas yra labai garsus, ilgai tęsiasi, jį lydi kiti keisti garsai, dėl knarkimo sutrinka vaiko miegas ar net kvėpavimas.

Gera idėja, jei nerimaujate dėl kūdikio knarkimo – miegantį mažylį nufilmuoti telefonu, o po to vaizdo įrašą parodyti gydytojui.

Susiję straipsniai

Ką daryti, kad kūdikis greičiau užmigtų? Patarimai išsekusiems naujagimio tėvams

Kūdikis sunkiai užmiega, o jūs esate pervargę nuo naktinio budėjimo prie jo lovytės? Labiausiai už viską pasaulyje svajojate apie vakarinę ramybę?

Patarimas: ką daryti, kad kūdikiui būtų patogu vėsiomis naktimis?

Atėjus žiemai, nors namuose gali pasirodyti šilta, vis tik svarbu žinoti, kaip išlaikyti kūdikio šilumą, kad jis jaustųsi maksimaliai patogiai.

Ar kūdikiai sapnuoja?

Mokslininkų teigimu, nors naujagimių ir kūdikių smegenys miego metu intensyviai dirba, mažyliai (tikriausiai) nesapnuoja.