Poliomielito vakcina (IPV)

IPV vakcina nuo Poliomielito buteliuke su švirkštu PhotobyTawat | Shutterstock.com

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, nuo poliomielito Lietuvoje 2 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja IPV vakcinos doze, įprastai esančia viename vaistiniame preparate kartu su skiepais nuo kokliušo, difterijos, stabligės (DTaP) ir skiepais nuo B tipo Haemophilus influenzae infekcijos (Hib).

Kada skiepijama IPV vakcina?

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje vaikai skiepijami trimis IPV vakcinos dozėmis sulaukę 2, 4 ir 6 mėnesių.

Pakartotinai skiepijami 18 mėnesių, o vėliau 6-7 metų vaikai.

Įvykdžius rekomenduojamą skiepijimų planą, imunitetas susidaro visam gyvenimui. Imunitetas visam gyvenimui susidaro ir persirgus poliomielitu.

IPV vakcinos

Skiepai nuo poliomielito yra kelių vaistinių preparatų sudėtyje.

Pirminei 2 mėnesių vaikų imunizacijai Lietuvoje naudojamas vaistinis preparatas „Pentaxim“, kurio sudėtyje yra vakcinos nuo poliomielito, o taip pat difterijos, stabligės, kokliušo ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Pakartotinei 6-7-erių metų vaikų revakcinacijai naudojamas preparatas „Tetraxim“, kurio sudėtyje be vakcinos nuo poliomielito yra skiepai nuo difterijos, stabligės ir kokliušo.

Skiepyti ar neskiepyti IPV vakcina?

Pasaulinės sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad Lietuvoje nebesergama poliomielitu ir suteikė dokumentus, patvirtinančius laisvos nuo poliomielito sukėlėjo šalies statusą.

Siekiant ir toliau gyventi saugioje nuo poliomielito aplinkoje, mokslininkai, medikai ir visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja skiepyti vaikus, laikantis profilaktinių vaikų skiepijimų kalendoriaus.

Pasaulyje kasmet tebėra užfiksuojamos dešimtys poliomielito atvejų (daugiausiai – Afganistane ir Pakistane), tad įvežtinio poliomielito atvejų pavojus yra menkas, tačiau jis egzistuoja.

Kuo skiriasi OPV ir IPV vakcinos?

Besivystančiose šalyse tebėra naudojamos oralinės poliomielito vakcinos (OPV). Jos yra lašelių pavidalo, sulašinamos į burną. OPV vakcinų sudėtyje yra susilpnintų, bet gyvų poliovirusų.

OPV vakcinos yra labai efektyvios, suteikia veiksmingą imunitetą, yra pigesnės, tačiau jų naudojimas siejamas su kartais pasireiškiančiu vakcininiu poliomielitu. 70% OPV vakciną gavusiųjų platina virusą, kuriuo gali užsikrėsti nepaskiepyti žmonės.

Lietuvoje naudojamos tik labai saugios inaktyvuotų poliovirusų vakcinos (IPV), jose esantys poliovirusai yra inaktyvuoti, t.y. negyvi. Šios vakcinos yra suleidžiamos į raumenis ir jų gavęs žmogus įgauna efektyvų imunitetą neplatindamas viruso.

Susiję straipsniai

Skiepai nuo vėjaraupių

Vėjaraupiai – užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (tas pats, kuris atsakingas ir už lūpų pūslelinę).

Skiepai nuo erkinio encefalito

Kasmet Lietuvoje erkiniu encefalitu suserga daugiau nei 400 žmonių. Šios ligos komplikacijos – ypač sunkios, todėl rekomenduojama skiepytis.

Rotavirusinės infekcijos vakcina (RV)

Lietuvoje naudojami vaistiniai preparatai „RotaTeq“ (reikalingos trys dozės) ir „Rotarix“ (reikalingos dvi dozės).