Vaikas kvėpuoja per burną: ar tai normalu ir ką daryti?
Visi naujagimiai kvėpuoja per nosį, nebent jų nosies kanalai yra užsikimšę – tuomet mažylis gali kvėpuoti ir per burną. Vyresni vaikai jau moka kvėpuoti ir per nosį, ir per burną, tačiau kvėpavimas per nosį yra laikomas fiziologine norma, tad jis gerokai naudingesnis sveikatai.
Jei kūdikis ir vaikas kvėpuoja per burną, tai rodo kažkokį sutrikimą, patologiją. Į tai nekreipiant dėmesio, niekaip negydant, vaiko sveikatai gali kilti tam tikrų pasekmių.
Kodėl kūdikiai ir vaikai kvėpuoja per burną?
Kvėpavimą per burną, visų pirma, nakties, o taip ir dienos metu dažniausiai lemia šios priežastys:
- Miego apnėja. Jei vaikas miegodamas knarkia, gali būti, kad pagrindinė knarkimo priežastis yra miego apnėja. Tai reiškia, kad viršutiniai kvėpavimo takai yra blokuojami. Pagrindinės galimos priežastys – padidėję adenoidai arba padidėjusios tonzilės. Su knarkimu siejami ir kiti simptomai – kosulys, kvėpavimo nutrūkimas (pauzės) ir neramumas.
- Alergijos. Apsunkinti kvėpavimą gali alergijos (ypač nediagnozuotos ir negydomos), veikiančios kvėpavimo takus, todėl vaikas kvėpuos per burną.
- Sloga (ar gleivių susikaupimas nosies ertmėje dėl kitų priežasčių). Jei vaikas serga sloga, kyla būtinybė kvėpuoti per burną – gleivės tiesiog trikdo kvėpavimą per nosį, todėl ją reikėtų reguliariai plauti, pagal poreikį naudoti purškalus ar lašelius į nosį.
- Anatominės nosies pertvaros problemos. Viena iš dažniausių anatominių problemų, dėl kurios vaikai kvėpuoja per burną – kreiva nosies pertvara. Tai reiškia, kad kremzlių ir kaulų, skiriančių vaiko šnerves, padėtis yra netinkama. Dažniausiai pertvaros iškrypimą nulemia gimdymo traumos (vyresni vaikai nosį gali susižaloti nukritę ar patyrę kitą traumą). Nustatyta, kad iškrypusią nosies pertvarą turi net iki 80 proc. žmonių. Tad tai nėra vien tik estetinė problema.
- Kūdikis nebuvo žindomas arba buvo žindomas trumpiau nei 3 mėn. Žindymas, net ir retas, gali paskatinti kūdikį kvėpuoti taisyklingai, nes ištraukiant pieną intensyviai dirba kūdikio burnos ir liežuvio raumenys. Spaudimas gomuriui taip pat skatina žandikaulio augimą, todėl jis plečiasi, kvėpavimo takai tampa atviresni.
- Liežuvio pasaitėlis yra trumpas. Kai kuriais atvejais įtakos kvėpavimui per burną gali turėti ir trumpas pasaitėlis.
- Ilgai naudojamas čiulptukas, buteliukas, vaikas čiulpia nykštį ir pan. Dėl ilgai užsitęsusių šių įpročių vaikas įpranta būti išsižiojęs ir kvėpuoti per burną.
- Padidėjusios tonzilės ir adenoidai. Išvešėję ar uždegimo paveikti adenoidai ir tonzilės gali iš dalies blokuoti kvėpavimo takus, dėl to vaikas miegodamas kvėpuos per burną.
Ženklai, rodantys, kad vaikas kvėpuoja per burną
Dažniausiai kvėpavimo per burną problema prasideda naktį, t.y. vaikas miega kvėpuodamas per burną. Tad kartais tėvai kurį laiką problemos nė nepastebi. Ilgainiui ir nesprendžiant šios problemos, vaikas ima per burną kvėpuoti ir dienos metu.
Kvėpavimą per burną naktį išduoda šie simptomai:
- Garsus knarkimas;
- Griežimas dantimis miegant (bruksizmas);
- Burnos ir lūpų džiuvimas (lūpos gali skeldėti);
- Burnos džiuvimo nulemtas troškulys vos atsikėlus;
- Itin blogas burnos kvapas, kurį taip pat lemia burnos džiuvimas ir sumažėjusi seilių gamyba bei dėl to išaugęs burnoje esančių bakterijų aktyvumas;
- Išdžiūvusi gerklė, gerklės skausmas, užkimimas (ypač ryte, vos atsikėlus);
- Į knarkimo panašus garsas vaikui pravirkus;
- Suprastėjusios miego kokybės ir nepakankamo deguonies įsisavinimo nulemtas nuovargis, negalėjimas atsikelti, problemos dėl negebėjimo susikaupti, netinkamas elgesys mokykloje ir kt.;
- Dažnos infekcijos, alergijos.
Vaikas kvėpuoja per burną: kokių problemų tai gali sukelti?
Siekiant, kad sveikata būtų gera, būtina kvėpuoti per nosį. Kvėpavimas per burną siejamas su šiomis problemomis:
- Nepakankamas deguonies įsisąvinimas. Kvėpuojant per burną nesigamina azoto oksidas, plečiantis kraujagystes ir lemiantis geresnį deguonies įsisąvinimą. Prastesnis deguonies įsisavinimas siejamas ir su paviršiniais, silpnesniais, trumpesniais įkvėpimais, kurie būdingi kvėpuojant per burną (ypač nakties metu) bei kvėpuojant per burną nepakankamai efektyviai dirbančia diafragma.
- Alergijos ir infekcinės ligos. Per nosį įkvepiamas oras yra pašildomas, sudrėkinamas ir filtruojamas - prie nosies plaukelių ir gleivinės prikimba dulkės, nešvarumai, alergenai bei įvairūs patogenai.
- Burnos džiuvimas. Kvėpuojant per burną sumažėja seilių, tad bakterijos ilgiau išlieka ant dantų paviršiaus. Tai padidina dantenų uždegimo ir dantų ėduonies riziką.
- Netinkamai besivystantis žandikaulis. Užsičiaupus liežuvis remiasi į gomurį ir lemia jo, o kartu ir žandikaulio bei kitų veido kaulų normalų vystymąsi. Tai sąlygoja ortodontines problemas, pavyzdžiui, kreivus dantis, netinkamą sąkandį ir kt.
- Netinkamas veido vystymasis. Nuolat kvėpuojant per burną veidas vizualiai išilgėja dėl netinkamo žandikaulio ir kitų veido kaulų vystymosi;
- Dėl kvėpuojant per burną į priekį stumiamo liežuvio galimi ir nedideli kalbos sutrikimai;
- Suprastėjusi miego kokybė ir nuovargis bei kitos su tuo susijusios problemos - prastesnė fizinė ir emocinė sveikata, negebėjimas susikaupti, suprastėję mokymosi rezultatai ir pan. Tą lemia jau minėtas knarkimas, miego apnėja, prastesnis deguonies įsisavinimas, dažnesnės alergijos, ligos ir kt.
Vaikas kvėpuoja per burną: koks gydymas gali būti taikomas?
Jeigu pastebėjote, kad vaikas kvėpuoja per burną, apie tai informuokite vaiko gydytoją ir odontologą. Šie specialistai nukreips tolesniam gydymui (pavyzdžiui, jeigu vaikas per nosį kvėpuoja dėl padidėjusių adenoidų arba tonzilių, prireiks gydytojo otorinolaringologo konsultacijos; jeigu dėl tokio blogo įpročio susiformavo netaisyklingas sąkandis, būtina konsultuotis su gydytoju ortodontu).
Pagrindiniai kvėpavimo per burną korekcijos būdai:
- Miofunkcinė terapija. Ji apima kvėpavimo pratimus, liežuvio laikysenos korekciją, kad vaikas išmoktų kvėpuoti per nosį;
- Alergijų tyrimas ir gydymas;
- Nykščio čiulpimo prevencija, savalaikis čiulptuko ir buteliuko atsisakymas;
- Infekcijų gydymas;
- Ortodontinis gydymas. Jo metu gali būti koreguojamas žandikaulis, keičiama dantų padėtis ir kt.;
- Chirurginis gydymas. Jo metu šalinamos kliūtys, neleidžiančios vaikui kvėpuoti per nosį. Dažniausiai šalinami adenoidai, tonzilės, koreguojama nosies pertvara, trumpas liežuvio pasaitėlis įkerpamas arba apskritai pašalinamas.