Vaikui iš nosies bėga kraujas: ką daryti?

Vaikui bėga kraujas iš nosies PeopleImages.com - Yuri A | Shuttterstock.com

Kraujavimas iš nosies prasideda trūkus kraujagyslei. Dažniau šis sutrikimas kamuoja vaikus ir suaugusiuosius, gyvenančius sausesniame klimate, taip pat žiemos metu. Tada dėl šilumos ir sauso oro įtakos nosies gleivinė išdžiūsta ir pradeda trūkinėti kraujagyslės. Daugelis vaikų kraujavimą iš nosies išauga.

Dažniausiai kraujuoja tik iš kurios nors vienos šnervės. Tačiau jei kraujavimas prasideda aukščiau nosies ertmėje, tuomet kraujas gali plūsti ir iš abiejų nosies šnervių. Apskritai kraujavimas nėra skausmingas, išskyrus atvejus, kai vaikas patyrė nosies traumą.

Kraujavimas iš nosies: anatomija ir fiziologija

Dažniausiai kraujavimas prasideda priekinėje nosies dalyje, kur kraujagyslės išsidėsčiusios trimis sluoksniais ir smulkios kraujagyslės jungiasi į stambesnes. Čia kraujo tėkmė kiek sulaikoma, todėl gleivinė toje vietoje būna pripildyta kraujo. Smulkios kraujagyslės čia tarsi susilieja su antkremzliu, dengiančiu nosies pertvarą. Trūkusios jos negali susitraukti, todėl net ir nedideli šios nosies dalies gleivinės pažeidimai ar sudirgimai gali sukelti gana gausų kraujavimą, kurį sustabdyti nėra lengva. Tačiau dažniausiai kraujavimas iš nosies nėra laikomas rimtu sutrikimu ir greitai praeina.

Palyginimui, kraujavimas galinėje nosies dalyje (šalia gerklės) vaikams pasireiškia rečiau ir yra grėsmingesnis, jo metu dažniau netenkama daugiau kraujo.

Kraujavimo iš nosies priežastys

Kraujavimo priežastys gali būti labai įvairios. Kraujas iš nosies pasirodo dėl bendro organizmo išsekimo, perkaitimo, traumų ar įvairių infekcinių ligų. Be to, jei mažylis mėgsta krapštyti nosį, kraujavimą gali sukelti ir nosies gleivinės mikrotraumos.

Kelios dažniau pasitaikančios kraujavimo iš nosies priežastys:

  • Sausas patalpų oras;
  • Nosies krapštymas;
  • Per stiprus nosies pūtimas;
  • Nosies trauma, sužalojimas;
  • Peršalimas;
  • Alergijos;
  • Į nosį kišami svetimkūniai;
  • Tam tikrų vaistų vartojimas;
  • Perteklinis nosies plovimas;
  • Perteklinis nosies lašų ir į nosį purškiamų vaistų vartojimas, jų vartojimas nesilaikant rekomendacijų; 
  • Kitos priežastys (taip pat ir nežinomos). Daugeliu atvejų specifinė kraujavimo iš nosies priežastis taip ir nesurandama.

Ką daryti, jei vaikui iš nosies bėga kraujas ir kaip tinkamai sustabdyti kraujavimą?

  • Pirmieji veiksmai kraujavimui prasidėjus – vaiko pasodinimas, nosies pūtimas, lašų lašinimas.
    • Prasidėjus kraujavimui, vaiką pirmiausia pasodinkite arba pusiau sėdomis paguldykite į lovą, atrėmę į didelę pagalvę. Galva neturėtų būti užversta, kitaip kraujas ims tekėti užpakaline nosies sienele ir vaikas jį nurys.
    • Leiskite vaikui išsišnypšti nosį, kad pasišalintų sukrešėjęs kraujas. Jei nosies ertmėje atsirado kraujo sukrešėjimų, jie neleis gleivinei susitraukti, o kol gleivinė nesusitrauks, tol kraujavimas nesiliaus.
    • Į abi šnerves įlašinkite nosies gleivinę sutraukiančių vaikams skirtų lašų (tam tinka dauguma slogą gydančių lašiukų). Kraujagyslės šiek tiek susitrauks, kraujavimas sumažės arba liausis.
  • Kraujavimo sustabdymas naudojant vatos tamponėlį. Susukite vatos gumulėlį, galite jį suvilgyti 3 proc. vandenilio peroksido tirpalu, įkiškite į kraujuojančią šnervę ir pirštu ją prispauskite. Jei kraujas plūsta iš abiejų šnervių, teks taip užspausti jas abi. Paaiškinkite vaikui, kaip kvėpuoti per burną, elkitės ramiai, kad jis neišsigąstų. Tėvų užduotis – nepanikuoti ir nesukelti vaikui dar didesnio streso. Bet koks jaudulys gali sukelti kraujo spaudimą ir tik dar labiau padidinti kraujavimą.
  • Šaltas kompresas. Tarp antakių, prie nosies viršaus, pridėkite šaltą kompresą – drėgną rankšluostį arba į rankšluostį įsuktą maišelį su ledais, šaldytomis daržovėmis. Vasarą medikai apskirtai rekomenduoja šaldiklyje nuolat laikyti kompresą arba nedidelį plastikinį butelį su vandeniu. Jis padės ne tik prireikus stabdyti kraujavimą iš nosies, bet ir užsigavus, patyrus traumą.

Svarbu

Įsidėmėkite, kad kraujavimas iš nosies neturėtų trukti ilgiau nei 15 minučių. Jei matote, kad kraujavimas niekaip nesustoja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Vaikui iš nosies kraujas teka dėl patirtos traumos: kaip elgtis?

Jei kraujas iš nosies pradėjo bėgti dėl traumos arba po smūgio į veidą, sustabdyti kraujavimą gali būti sunku, bet reikia bandyti laikantis aprašytųjų rekomendacijų, nes kraujo netekimas yra pavojingas.

Kraujavimui prasidėjus, ant nosies kuo skubiau uždėkite ledo kompresą, įkiškite į nosį vatos tamponėlį ir laikykite prispaudę, o po to nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą arba vykite į priimamąjį.

Kraujavimo iš nosies prevencija

Po kraujavimo sustabdymo reikėtų imtis tam tikrų veiksmų. 2–3 dienas nerekomenduojama duoti vaikui karštų patiekalų ar gėrimų. Be to, reikėtų bent savaitei sumažinti vaiko fizinį krūvį. Nepamirškite, kad kraujavimą gali sukelti ir perkaitimas, todėl karštuoju metų laiku pasirūpinkite, kad vaikas būtų pavėsyje ir visuomet su kepuraite nuo saulės.

Gydykite alergijas: taip sumažės ne tik įkyrus niežulys, čiaudėjimas ir kiti nemalonūs simptomai, bet ir kraujavimo iš nosies dažnis.

Aiškinkite vaikui, kad nosies krapštyti, kaip ir kišti į ją visokių svetimkūnių, negalima; pamokykite nosį pūsti švelniai, netraumuojant gleivinės.

Nosį vaikui plaukite ir vaistus į nosį vartokite saikingai, tik esant būtinybei ir laikydamiesi gydytojo ar vaistininko nurodymų. 

Vaikams neduokite aspirino: tai ne tik gali sukelti kraujavimą iš nosies, bet ir klastingą bei gana pavojingą Rėjaus sindromą.

Jei kraujavimas pasikartoja dažnai, vadinasi, vaiko kraujagyslės yra silpnos. Šiuo atveju taip pat reikėtų pasitarti su gydytoju.

Pasirūpinkite palankiu mikroklimatu namuose. Vaiko kambaryje, ypač naktį, patartina naudoti oro drėkintuvą.

Drėkinkite vaiko nosies gleivinę. Jei nosies gleivinė sausėja (o karštomis dienomis ar būnant radiatoriais šildomose patalpose taip nutinka nuolat), tepkite ją vazelinu ar specialiais tepalais, purkškite lašų ar fiziologinio tirpalo, neleiskite susidaryti šašams.

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.