Nėštumo planavimas: dažniausi klausimai (901)

Pora su vaiku Flamingo Images | Shutterstock.com

Sprendimas susilaukti vaiko yra vienas svarbiausių gyvenime, tad natūralu, jog būsimiesiems tėvams kyla daug klausimų.

Ar prieš bandant pastoti reikia apsilankyti pas ginekologą?

Profilaktiškai pas ginekologą moterims rekomenduojama lankytis kartą per metus, o 25-60 metų moterys kas trejus metus yra kviečiamos nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Jeigu profilaktinių apsilankymų metu gydytojas nepastebi jokių susirgimų, tikėtina, kad jums greitai pavyks sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.

Apsilankyti pas ginekologą ir pasitarti reikėtų, jeigu planuojate nėštumą po persileidimo, nesivystančio arba negimdinio nėštumo, jeigu sergate lytinės sistemos ligomis, pavyzdžiui, endometrioze, jums nustatytos miomos ir pan.

Žinoma, jeigu turite kokių nors nusiskundimų, įtarimų arba tiesiog jausitės drąsiau, būtinai prieš planuodama nėštumą apsilankykite pas gydytoją.

Per kiek laiko paprastai pastojama?

Jei neturite jokių sveikatos sutrikimų, nevartojote hormoninės kontracepcijos, pastoti gali pavykti jau pirmąjį bandymų mėnesį, jeigu mylėsitės vaisingomis dienomis. Žinoma, tokia sėkmė lydi ne kiekvieną porą.

Jeigu laikotės visų pastojimo šansus padidinančių taisyklių, tačiau nepavyksta pastoti per metus (arba per pusmetį, jei jums daugiau nei 35-eri metai), pasikonsultuokite su gydytoju.

Kada reiktų mylėtis norint pastoti?

Jei jūsų menstruacijų ciklas yra „standartinis“ ir trunka 28 dienas, greičiausiai ovuliacija įvyksta apie 14-ą ciklo dieną, o vaisingomis laikomos 12–16 ciklo dienos.

Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra unikalus ir ovuliacija gali įvykti bet kurią dieną tarp 10-os ir 21-os ciklo dienos, ypač jei mėnesinės nereguliarios arba trunka ilgiau ar trumpiau nei vidutiniškai.

Daugiau apie vaisingas dienas skaitykite:

Ką daryti, kad greičiau pavyktų pastoti?

Pati svarbiausia pastojimo sąlyga yra seksas per vaisingas dienas, todėl reikia išmokti kuo tiksliau nustatyti tikėtiną ovuliacijos dieną. Vaisingomis dienomis yra laikomos 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos.

Daugiau apie vaisingas dienas ir kitus patarimus skaitykite:

Koks amžius geriausias gimdyti?

Medikų bendruomenėje vyrauja nuomonė, kad biologine prasme geriausias laikas pastoti ir gimdyti yra 20-30 metų, kadangi tuomet nevaisingumo, nėštumo ir vaisiaus vystymosi komplikacijų rizika yra mažiausia.

Tačiau išsivysčiusiose šalyse pastaraisiais metais vis daugiau moterų gimdo vyresniame amžiuje, Lietuva – ne išimtis. Pavyzdžiui, vidutinis pirmą kartą gimdančių moterų amžius 2001 metais buvo 24,2 metai, 2018 – jau 27,8 metai (atitinkamai, vidutinis gimdyvių amžius pakilo nuo 26,8 metų iki 30,1).

Daugiausia tai lemia kintančios tradicijos, požiūris į savirealizaciją, ekonominį užtikrintumą, tačiau yra ir objektyvių priežasčių (lytinis švietimas, kontracepcijos prieinamumas).

Kadangi tiek vėlyva, tiek ankstyva tėvystė turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena pora turėtų atsižvelgti, visų pirma, į savo situaciją ir prioritetus.

Ar apie planus pranešti artimiesiems?

Pasakoti apie planus susilaukti kūdikio yra jūsų asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo jūsų pačių (ir jūsų partnerio) būdo, santykių su artimaisiais ir pan.

Nusprendę artimiesiems pranešti apie planus susilaukti kūdikio įvertinkite, kad jei pastoti iš karto nepavyks, artimųjų klausimai gali varginti ir kelti papildomą stresą.

Taip pat turėkite mintyje, kad pirmieji trys nėštumo mėnesiai yra kritiniai: manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma jų įvyksta per pirmąjį nėštumo trimestrą.

Naujausi komentarai

 1. LinukaK
  LinukaK prieš 2 mėn.

  Sveiki. Kas man pasakys,kurios tiksliai zinote.
  Jeigu as dirbau 1m.4men darbovieteje pasiliuosavau,isejau i birza,pradtovejau 4men. Dabar vel dirbu naujoj darbovieteje 1men tik.ir planuociau vaika. Ar man priklausytu po gimdymo 2metus gaunami pinigeliai? Nes per 24men staxo kaip ir butu,bet ar jie pertraukismi gali buti,kaip mano atveku,kad 4men stovejau birzoj ir nedirbau?

 2. User has not uploaded an avatar
  lina289 prieš 2 mėn.

  LinukaK parašė:
  Sveiki. Kas man pasakys,kurios tiksliai zinote.
  Jeigu as dirbau 1m.4men darbovieteje pasiliuosavau,isejau i birza,pradtovejau 4men…

  Labukas, taip priklausys pinigeliai. Esat drausta ir turit stazo siuo metu. Jei atleistu iki nestumo, po nauju metu gali ir nepriklausyti. Bet tai irgi dar svarstoma. Tikrai zinau. Dirbu su tuo. Jei kils kokiu klausimuku, rasykit. Mielai pakonsultuosiu

 3. LinukaK
  LinukaK prieš 2 mėn.

  lina289 parašė:
  Labukas, taip priklausys pinigeliai. Esat drausta ir turit stazo siuo metu. Jei atleistu iki nestumo, po nauju metu gali ir nepriklausyti. Bet tai irgi dar svarstom…

  Aciu
  O jeigu nuo pastociau kova,balandi arba geguze,irgi tas pats?
  Ar kol buciau nescia skaiciuojasi darbe stazas?

 4. User has not uploaded an avatar
  Kamila prieš 1 mėn.

  Sveiki. Gal žinote kaip yra su tom išmokom kai išeinama į dekretines, dirbu jau 3metus, bet per tuos 3metus pakeičiau 2darbus, dabar dirbu viename darbe jau 7mėnesius, bet 0.75 etato, bet dabar planuojam vaikelį ir jeigu viskas gerai skaičiuojant dekretines turėtų būti Rugsėji-spalis, būčiau išdirbusi jau metus ir keli mėn, bet 0.75etato, tai ar gaučiau ta išmoka kaip priklauso? Ar čia reikia būtinai išdirbti 2metus, kad gautusi tie metai išdirbami vienam darbe per 24mėn?

 5. Giedreser
  Giedreser prieš 1 mėn.

  Sveikos. Šis ciklas gan keistas, tad gal sulauksiu kitų nuomonių.🤔 Maždaug savaitė iki mėnesinių pradžios pradėjo užeiti trumpi skausmai tai viename, tai kitame šone. Buvo ir toks stiprus, kad net susiriečiau ant žemės, tačiau truko tik pora sekundžiu. Poto dar kartojosi kelis kartus skirtinguose šonuose, labai maudė nugarą, kas man neįprasta. Mėnesinės prasidėjo laiku, tačiau gan gausios ir jau eina į pabaigą, kas irgi keista, nes būna ilgesnės. Per daug nesureikšminu, tačiau šiandien (4 mėnesinių diena) vėl prasidėjo lyg duriantis skausmas šone, ypač staigiau judesį kokį padarius, bet praeina per pora sekundžių. Niekada tokių skausmų nebūdavo, arba be galo retai, kad nepastebėdavau net. Ar vertėtų susirūpinti? 🤔🙂