Nėštumo planavimas: dažniausi klausimai (920)

Pora su vaiku Flamingo Images | Shutterstock.com

Sprendimas susilaukti vaiko yra vienas svarbiausių gyvenime, tad natūralu, jog būsimiesiems tėvams kyla daug klausimų.

Ar prieš bandant pastoti reikia apsilankyti pas ginekologą?

Profilaktiškai pas ginekologą moterims rekomenduojama lankytis kartą per metus, o 25-60 metų moterys kas trejus metus yra kviečiamos nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Jeigu profilaktinių apsilankymų metu gydytojas nepastebi jokių susirgimų, tikėtina, kad jums greitai pavyks sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.

Apsilankyti pas ginekologą ir pasitarti reikėtų, jeigu planuojate nėštumą po persileidimo, nesivystančio arba negimdinio nėštumo, jeigu sergate lytinės sistemos ligomis, pavyzdžiui, endometrioze, jums nustatytos miomos ir pan.

Žinoma, jeigu turite kokių nors nusiskundimų, įtarimų arba tiesiog jausitės drąsiau, būtinai prieš planuodama nėštumą apsilankykite pas gydytoją.

Per kiek laiko paprastai pastojama?

Jei neturite jokių sveikatos sutrikimų, nevartojote hormoninės kontracepcijos, pastoti gali pavykti jau pirmąjį bandymų mėnesį, jeigu mylėsitės vaisingomis dienomis. Žinoma, tokia sėkmė lydi ne kiekvieną porą.

Jeigu laikotės visų pastojimo šansus padidinančių taisyklių, tačiau nepavyksta pastoti per metus (arba per pusmetį, jei jums daugiau nei 35-eri metai), pasikonsultuokite su gydytoju.

Kada reiktų mylėtis norint pastoti?

Jei jūsų menstruacijų ciklas yra „standartinis“ ir trunka 28 dienas, greičiausiai ovuliacija įvyksta apie 14-ą ciklo dieną, o vaisingomis laikomos 12–16 ciklo dienos.

Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra unikalus ir ovuliacija gali įvykti bet kurią dieną tarp 10-os ir 21-os ciklo dienos, ypač jei mėnesinės nereguliarios arba trunka ilgiau ar trumpiau nei vidutiniškai.

Daugiau apie vaisingas dienas skaitykite:

Ką daryti, kad greičiau pavyktų pastoti?

Pati svarbiausia pastojimo sąlyga yra seksas per vaisingas dienas, todėl reikia išmokti kuo tiksliau nustatyti tikėtiną ovuliacijos dieną. Vaisingomis dienomis yra laikomos 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos.

Daugiau apie vaisingas dienas ir kitus patarimus skaitykite:

Koks amžius geriausias gimdyti?

Medikų bendruomenėje vyrauja nuomonė, kad biologine prasme geriausias laikas pastoti ir gimdyti yra 20-30 metų, kadangi tuomet nevaisingumo, nėštumo ir vaisiaus vystymosi komplikacijų rizika yra mažiausia.

Tačiau išsivysčiusiose šalyse pastaraisiais metais vis daugiau moterų gimdo vyresniame amžiuje, Lietuva – ne išimtis. Pavyzdžiui, vidutinis pirmą kartą gimdančių moterų amžius 2001 metais buvo 24,2 metai, 2018 – jau 27,8 metai (atitinkamai, vidutinis gimdyvių amžius pakilo nuo 26,8 metų iki 30,1).

Daugiausia tai lemia kintančios tradicijos, požiūris į savirealizaciją, ekonominį užtikrintumą, tačiau yra ir objektyvių priežasčių (lytinis švietimas, kontracepcijos prieinamumas).

Kadangi tiek vėlyva, tiek ankstyva tėvystė turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena pora turėtų atsižvelgti, visų pirma, į savo situaciją ir prioritetus.

Ar apie planus pranešti artimiesiems?

Pasakoti apie planus susilaukti kūdikio yra jūsų asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo jūsų pačių (ir jūsų partnerio) būdo, santykių su artimaisiais ir pan.

Nusprendę artimiesiems pranešti apie planus susilaukti kūdikio įvertinkite, kad jei pastoti iš karto nepavyks, artimųjų klausimai gali varginti ir kelti papildomą stresą.

Taip pat turėkite mintyje, kad pirmieji trys nėštumo mėnesiai yra kritiniai: manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma jų įvyksta per pirmąjį nėštumo trimestrą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Norime prieš 5 mėn.

  Sveikos, planuojame jau antrą mėnesį kudikeli. Šį mėnesį deja vėl sulaukiau mėn,. Tačiau jos buvo kitokios. Pirmą dieną buvo gausios, sekančia dieną vis mažėjo. Atrodo normalu kaip ir turėtų taip būti. Paskutinės pora dienų kaip ir jos dingo tačiau ant popieriaus vis būdavo vos vos šviesaus kraujo. Taip man dar nėra buvę. Ar kam taip buvo? Ačiū už atsakymą

 2. Baby14
  Baby14 prieš 5 mėn.

  Norime parašė:
  Sveikos, planuojame jau antrą mėnesį kudikeli. Šį mėnesį deja vėl sulaukiau mėn,. Tačiau jos buvo kitokios. Pirmą dieną buvo gausios, sekančia dieną vis mažėjo. Atr…

  Vadinasi buvo tokios mėnesinės

 3. User has not uploaded an avatar
  Norime prieš 5 mėn.

  Tikriausiai😔,. Na nieko matysim kaip šitą mėnesį bus. Mano vyras labai nori jog pavyktų. Geriu vitaminus prieš nėštumą, bet vis dar nepavyksta pastoti tikiuosi neuzsites. kontraceptinių tablečių nevartojau niekada.

 4. Baby14
  Baby14 prieš 5 mėn.

  Norime parašė:
  Tikriausiai😔,. Na nieko matysim kaip šitą mėnesį bus. Mano vyras labai nori jog pavyktų. Geriu vitaminus prieš nėštumą, bet vis dar nepavyksta pastoti tikiuosi neuz…

  Antraz mėnesis planavimo nėra daug. Kantrybės

 5. User has not uploaded an avatar
  ingarimkute22 prieš 5 mėn.

  Sveiko merginos. Planuojam leliu.. norejau pasiklausti ar tai yra norml. Turejau susirgti balandzio men 15 bet velavo tris dienas 18diena susirgau ir buvo pirma diena labai daug kraujo nors nera taip buve ir paskui dvi dienas teplavau ir dabar skauda pilvo apacia ir nugaroj strienas.. ir tokios krutines jautresnes pasidare.. as tai normalu