Nėštumo planavimas: dažniausi klausimai (961)

Pora su vaiku Flamingo Images | Shutterstock.com

Sprendimas susilaukti vaiko yra vienas svarbiausių gyvenime, tad natūralu, jog būsimiesiems tėvams kyla daug klausimų.

Ar prieš bandant pastoti reikia apsilankyti pas ginekologą?

Profilaktiškai pas ginekologą moterims rekomenduojama lankytis kartą per metus, o 25-60 metų moterys kas trejus metus yra kviečiamos nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Jeigu profilaktinių apsilankymų metu gydytojas nepastebi jokių susirgimų, tikėtina, kad jums greitai pavyks sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.

Apsilankyti pas ginekologą ir pasitarti reikėtų, jeigu planuojate nėštumą po persileidimo, nesivystančio arba negimdinio nėštumo, jeigu sergate lytinės sistemos ligomis, pavyzdžiui, endometrioze, jums nustatytos miomos ir pan.

Žinoma, jeigu turite kokių nors nusiskundimų, įtarimų arba tiesiog jausitės drąsiau, būtinai prieš planuodama nėštumą apsilankykite pas gydytoją.

Per kiek laiko paprastai pastojama?

Jei neturite jokių sveikatos sutrikimų, nevartojote hormoninės kontracepcijos, pastoti gali pavykti jau pirmąjį bandymų mėnesį, jeigu mylėsitės vaisingomis dienomis. Žinoma, tokia sėkmė lydi ne kiekvieną porą.

Jeigu laikotės visų pastojimo šansus padidinančių taisyklių, tačiau nepavyksta pastoti per metus (arba per pusmetį, jei jums daugiau nei 35-eri metai), pasikonsultuokite su gydytoju.

Kada reiktų mylėtis norint pastoti?

Jei jūsų menstruacijų ciklas yra „standartinis“ ir trunka 28 dienas, greičiausiai ovuliacija įvyksta apie 14-ą ciklo dieną, o vaisingomis laikomos 12–16 ciklo dienos.

Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra unikalus ir ovuliacija gali įvykti bet kurią dieną tarp 10-os ir 21-os ciklo dienos, ypač jei mėnesinės nereguliarios arba trunka ilgiau ar trumpiau nei vidutiniškai.

Daugiau apie vaisingas dienas skaitykite:

Ką daryti, kad greičiau pavyktų pastoti?

Pati svarbiausia pastojimo sąlyga yra seksas per vaisingas dienas, todėl reikia išmokti kuo tiksliau nustatyti tikėtiną ovuliacijos dieną. Vaisingomis dienomis yra laikomos 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos.

Daugiau apie vaisingas dienas ir kitus patarimus skaitykite:

Koks amžius geriausias gimdyti?

Medikų bendruomenėje vyrauja nuomonė, kad biologine prasme geriausias laikas pastoti ir gimdyti yra 20-30 metų, kadangi tuomet nevaisingumo, nėštumo ir vaisiaus vystymosi komplikacijų rizika yra mažiausia.

Tačiau išsivysčiusiose šalyse pastaraisiais metais vis daugiau moterų gimdo vyresniame amžiuje, Lietuva – ne išimtis. Pavyzdžiui, vidutinis pirmą kartą gimdančių moterų amžius 2001 metais buvo 24,2 metai, 2018 – jau 27,8 metai (atitinkamai, vidutinis gimdyvių amžius pakilo nuo 26,8 metų iki 30,1).

Daugiausia tai lemia kintančios tradicijos, požiūris į savirealizaciją, ekonominį užtikrintumą, tačiau yra ir objektyvių priežasčių (lytinis švietimas, kontracepcijos prieinamumas).

Kadangi tiek vėlyva, tiek ankstyva tėvystė turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena pora turėtų atsižvelgti, visų pirma, į savo situaciją ir prioritetus.

Ar apie planus pranešti artimiesiems?

Pasakoti apie planus susilaukti kūdikio yra jūsų asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo jūsų pačių (ir jūsų partnerio) būdo, santykių su artimaisiais ir pan.

Nusprendę artimiesiems pranešti apie planus susilaukti kūdikio įvertinkite, kad jei pastoti iš karto nepavyks, artimųjų klausimai gali varginti ir kelti papildomą stresą.

Taip pat turėkite mintyje, kad pirmieji trys nėštumo mėnesiai yra kritiniai: manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma jų įvyksta per pirmąjį nėštumo trimestrą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Emmka prieš 1 mėn.

  Sveiki, bandome pastoti ir sianakt ejau slapintis daugiau nei 3 kartus ir vis tik grizus i lova atrode, kad noriu vel. Pastoviai jauciu apatinej pilvo dalyje desine puse, kaip tempinas, bet neskausmingas. Pilvo apacia pabrinkus, ypac vakare. Iki menesiniu pusntros savaites. Ar tai gali buti itin ankstyvi pozymiai?

 2. ViGin
  ViGin prieš 1 mėn.

  Emmka parašė:
  Sveiki, bandome pastoti ir sianakt ejau slapintis daugiau nei 3 kartus ir vis tik grizus i lova atrode, kad noriu vel. Pastoviai jauciu apatinej pilvo dalyje desine…

  Pirmiausia, tai pastoti galite tik per ovuliaciją, kuri apytiksliai būna apie 14 d. iki menesinių.
  Antra, implantacija užtrunka 6-12 d. po ovuliacijos.
  Tai pagal viską, ankstyviems nėštumo požymiams yra per anksti ir man labiau panašu, kad kažkur peršalote.

 3. User has not uploaded an avatar
  lainius prieš 4 sav.

  Sveikos merginos, kokie atsiliepimai apie consave plus, ar netrugdo pastoti?

 4. User has not uploaded an avatar
  Sausra2 prieš 2 sav.

  Sveikos merginos,gal padėsite susigaudyti,nes nieko nesuprantu. Lapkričio 3-11 d.buvo vaisingos,atlikinėjome nd. Lapkričio 22d.turėjau susirgti,nieko. Dariausi šį rytą du testus,abu balti. Vakar visą dieną pragulėjau,nes buvo silpna,vis paskausta nugaros apačią,jautrūs speneliai,nors prieš mm paprastai pačias krūtis skaudėdavo, apetito nėra,bet nuo nieko nepykina,nuo nieko nėra šlykštu. 18 d.stipriai suskaudo kairėje pusėje apačioje,keletą sekundžių ir praėjo ir visą dieną maudė,taip jau tuoj tuoj pramuš,ir nueko. Šiandien antra diena kaip vėluoja mm,nors man jos niekad nevėluoja,jokio skausmo lyg tuoj pramuš nejaučiu,tik įklotas šlapias,nors kai nusivalau,nebūna jokių išskyrų. Nesuprantu,čia tiesiog man mm vėluoja ir kantriai laukti,ar kas čia.?

 5. Paulauskiene
  Paulauskiene prieš 2 sav.

  Sausra2 parašė:
  Sveikos merginos,gal padėsite susigaudyti,nes nieko nesuprantu. Lapkričio 3-11 d.buvo vaisingos,atlikinėjome nd. Lapkričio 22d.turėjau susirgti,nieko. Dariausi šį r…

  Aš jau senai būčiau hcg pasidarius,ir jums patariu