Nėštumo planavimas: dažniausi klausimai (942)

Pora su vaiku Flamingo Images | Shutterstock.com

Sprendimas susilaukti vaiko yra vienas svarbiausių gyvenime, tad natūralu, jog būsimiesiems tėvams kyla daug klausimų.

Ar prieš bandant pastoti reikia apsilankyti pas ginekologą?

Profilaktiškai pas ginekologą moterims rekomenduojama lankytis kartą per metus, o 25-60 metų moterys kas trejus metus yra kviečiamos nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Jeigu profilaktinių apsilankymų metu gydytojas nepastebi jokių susirgimų, tikėtina, kad jums greitai pavyks sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.

Apsilankyti pas ginekologą ir pasitarti reikėtų, jeigu planuojate nėštumą po persileidimo, nesivystančio arba negimdinio nėštumo, jeigu sergate lytinės sistemos ligomis, pavyzdžiui, endometrioze, jums nustatytos miomos ir pan.

Žinoma, jeigu turite kokių nors nusiskundimų, įtarimų arba tiesiog jausitės drąsiau, būtinai prieš planuodama nėštumą apsilankykite pas gydytoją.

Per kiek laiko paprastai pastojama?

Jei neturite jokių sveikatos sutrikimų, nevartojote hormoninės kontracepcijos, pastoti gali pavykti jau pirmąjį bandymų mėnesį, jeigu mylėsitės vaisingomis dienomis. Žinoma, tokia sėkmė lydi ne kiekvieną porą.

Jeigu laikotės visų pastojimo šansus padidinančių taisyklių, tačiau nepavyksta pastoti per metus (arba per pusmetį, jei jums daugiau nei 35-eri metai), pasikonsultuokite su gydytoju.

Kada reiktų mylėtis norint pastoti?

Jei jūsų menstruacijų ciklas yra „standartinis“ ir trunka 28 dienas, greičiausiai ovuliacija įvyksta apie 14-ą ciklo dieną, o vaisingomis laikomos 12–16 ciklo dienos.

Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra unikalus ir ovuliacija gali įvykti bet kurią dieną tarp 10-os ir 21-os ciklo dienos, ypač jei mėnesinės nereguliarios arba trunka ilgiau ar trumpiau nei vidutiniškai.

Daugiau apie vaisingas dienas skaitykite:

Ką daryti, kad greičiau pavyktų pastoti?

Pati svarbiausia pastojimo sąlyga yra seksas per vaisingas dienas, todėl reikia išmokti kuo tiksliau nustatyti tikėtiną ovuliacijos dieną. Vaisingomis dienomis yra laikomos 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos.

Daugiau apie vaisingas dienas ir kitus patarimus skaitykite:

Koks amžius geriausias gimdyti?

Medikų bendruomenėje vyrauja nuomonė, kad biologine prasme geriausias laikas pastoti ir gimdyti yra 20-30 metų, kadangi tuomet nevaisingumo, nėštumo ir vaisiaus vystymosi komplikacijų rizika yra mažiausia.

Tačiau išsivysčiusiose šalyse pastaraisiais metais vis daugiau moterų gimdo vyresniame amžiuje, Lietuva – ne išimtis. Pavyzdžiui, vidutinis pirmą kartą gimdančių moterų amžius 2001 metais buvo 24,2 metai, 2018 – jau 27,8 metai (atitinkamai, vidutinis gimdyvių amžius pakilo nuo 26,8 metų iki 30,1).

Daugiausia tai lemia kintančios tradicijos, požiūris į savirealizaciją, ekonominį užtikrintumą, tačiau yra ir objektyvių priežasčių (lytinis švietimas, kontracepcijos prieinamumas).

Kadangi tiek vėlyva, tiek ankstyva tėvystė turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena pora turėtų atsižvelgti, visų pirma, į savo situaciją ir prioritetus.

Ar apie planus pranešti artimiesiems?

Pasakoti apie planus susilaukti kūdikio yra jūsų asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo jūsų pačių (ir jūsų partnerio) būdo, santykių su artimaisiais ir pan.

Nusprendę artimiesiems pranešti apie planus susilaukti kūdikio įvertinkite, kad jei pastoti iš karto nepavyks, artimųjų klausimai gali varginti ir kelti papildomą stresą.

Taip pat turėkite mintyje, kad pirmieji trys nėštumo mėnesiai yra kritiniai: manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma jų įvyksta per pirmąjį nėštumo trimestrą.

Naujausi komentarai

 1. Baby14
  Baby14 prieš 1 m.

  Svbu parašė:
  Sveikos ir aš prisijungsiu. Na ir mes pradėjome VĖL BANDYTI. Ši kart jau ne tokia aš naivi kaip buvau. Man du persileidimai buvo... ☹️ Iš tikro labai mane paveikė.…

  Isitirkti progesterina dažniausia moterys persileidzia dėl jo trūkumo

 2. Kornel
  Kornel prieš 1 m.

  Svbu parašė:
  Sveikos ir aš prisijungsiu. Na ir mes pradėjome VĖL BANDYTI. Ši kart jau ne tokia aš naivi kaip buvau. Man du persileidimai buvo... ☹️ Iš tikro labai mane paveikė.…

  Pritariu Baby14 del progesterono. Man su pirmu nestumu gal 6 ar 7 savaiciu pradejo tepliot, sake atsisluoksniavima mato. Pasidariau progesterona, nepamenu, kiek buvo, bet toj riboj reikiamoj tik jau i mazesne puse. Ginekologe tada israse pagert dufastono, sake, kad kartais taip buna nors ir progesteronas isipaiso i ribas, bet vis tiek butent mano organizmui jo truksta, kad islaikytu nestuma. Tai sako, jei tu cia paliksi viska gamtai, tai amzini persileidimai bus... ir sake,, jei jau koks genetinis dalykas, tai ir dufastonas nepades. Gime mergyte sveika kaip ridikas.

 3. Baby14
  Baby14 prieš 1 m.

  Baby14 parašė:
  Isitirkti progesterina dažniausia moterys persileidzia dėl jo trūkumo

  Kornel parašė:
  Pritariu Baby14 del progesterono. Man su pirmu nestumu gal 6 ar 7 savaiciu pradejo tepliot, sake atsisluoksniavima mato. Pasidariau progesterona, nepamenu, kiek bu…

  Man tai pat buvo kritinis, gepretix žvakučių išrašė pavartojau ir ačiū dievuj išsaugojau mažyle ❤️

 4. Kornel
  Kornel prieš 1 m.

  Baby14 parašė:
  Man tai pat buvo kritinis, gepretix žvakučių išrašė pavartojau ir ačiū dievuj išsaugojau mažyle ❤️

  Daug nerimo ir baimes sukelia tokie isgyvenimai...

  Mes dabar antra vaikuti bandom prisikviest, si menesi nepavyko. Nusipirkau ovuliacijos testuku, bandysiu su jais sugaudyti ovuliacija, nes itariu, kad man pasiankstino ji. Jei ir kita menesi neuzkibs eisiu irgi hormonu daryt.

 5. Baby14
  Baby14 prieš 1 m.

  Kornel parašė:
  Daug nerimo ir baimes sukelia tokie isgyvenimai...

  Tikrai taip.. 🙄❤️