Nėštumo planavimas: dažniausi klausimai (953)

Pora su vaiku Flamingo Images | Shutterstock.com

Sprendimas susilaukti vaiko yra vienas svarbiausių gyvenime, tad natūralu, jog būsimiesiems tėvams kyla daug klausimų.

Ar prieš bandant pastoti reikia apsilankyti pas ginekologą?

Profilaktiškai pas ginekologą moterims rekomenduojama lankytis kartą per metus, o 25-60 metų moterys kas trejus metus yra kviečiamos nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Jeigu profilaktinių apsilankymų metu gydytojas nepastebi jokių susirgimų, tikėtina, kad jums greitai pavyks sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.

Apsilankyti pas ginekologą ir pasitarti reikėtų, jeigu planuojate nėštumą po persileidimo, nesivystančio arba negimdinio nėštumo, jeigu sergate lytinės sistemos ligomis, pavyzdžiui, endometrioze, jums nustatytos miomos ir pan.

Žinoma, jeigu turite kokių nors nusiskundimų, įtarimų arba tiesiog jausitės drąsiau, būtinai prieš planuodama nėštumą apsilankykite pas gydytoją.

Per kiek laiko paprastai pastojama?

Jei neturite jokių sveikatos sutrikimų, nevartojote hormoninės kontracepcijos, pastoti gali pavykti jau pirmąjį bandymų mėnesį, jeigu mylėsitės vaisingomis dienomis. Žinoma, tokia sėkmė lydi ne kiekvieną porą.

Jeigu laikotės visų pastojimo šansus padidinančių taisyklių, tačiau nepavyksta pastoti per metus (arba per pusmetį, jei jums daugiau nei 35-eri metai), pasikonsultuokite su gydytoju.

Kada reiktų mylėtis norint pastoti?

Jei jūsų menstruacijų ciklas yra „standartinis“ ir trunka 28 dienas, greičiausiai ovuliacija įvyksta apie 14-ą ciklo dieną, o vaisingomis laikomos 12–16 ciklo dienos.

Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra unikalus ir ovuliacija gali įvykti bet kurią dieną tarp 10-os ir 21-os ciklo dienos, ypač jei mėnesinės nereguliarios arba trunka ilgiau ar trumpiau nei vidutiniškai.

Daugiau apie vaisingas dienas skaitykite:

Ką daryti, kad greičiau pavyktų pastoti?

Pati svarbiausia pastojimo sąlyga yra seksas per vaisingas dienas, todėl reikia išmokti kuo tiksliau nustatyti tikėtiną ovuliacijos dieną. Vaisingomis dienomis yra laikomos 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir 1-2 po jos.

Daugiau apie vaisingas dienas ir kitus patarimus skaitykite:

Koks amžius geriausias gimdyti?

Medikų bendruomenėje vyrauja nuomonė, kad biologine prasme geriausias laikas pastoti ir gimdyti yra 20-30 metų, kadangi tuomet nevaisingumo, nėštumo ir vaisiaus vystymosi komplikacijų rizika yra mažiausia.

Tačiau išsivysčiusiose šalyse pastaraisiais metais vis daugiau moterų gimdo vyresniame amžiuje, Lietuva – ne išimtis. Pavyzdžiui, vidutinis pirmą kartą gimdančių moterų amžius 2001 metais buvo 24,2 metai, 2018 – jau 27,8 metai (atitinkamai, vidutinis gimdyvių amžius pakilo nuo 26,8 metų iki 30,1).

Daugiausia tai lemia kintančios tradicijos, požiūris į savirealizaciją, ekonominį užtikrintumą, tačiau yra ir objektyvių priežasčių (lytinis švietimas, kontracepcijos prieinamumas).

Kadangi tiek vėlyva, tiek ankstyva tėvystė turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena pora turėtų atsižvelgti, visų pirma, į savo situaciją ir prioritetus.

Ar apie planus pranešti artimiesiems?

Pasakoti apie planus susilaukti kūdikio yra jūsų asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo jūsų pačių (ir jūsų partnerio) būdo, santykių su artimaisiais ir pan.

Nusprendę artimiesiems pranešti apie planus susilaukti kūdikio įvertinkite, kad jei pastoti iš karto nepavyks, artimųjų klausimai gali varginti ir kelti papildomą stresą.

Taip pat turėkite mintyje, kad pirmieji trys nėštumo mėnesiai yra kritiniai: manoma, kad apie 15-30% procentų visų žinomų nėštumų baigiasi persileidimu. Dauguma jų įvyksta per pirmąjį nėštumo trimestrą.

Naujausi komentarai

 1. neringele1982
  neringele1982 prieš 1 mėn.

  Sveikos merginos,

  Pralaukė mano brangusis 10 metų ir tik prieš pora savaičių išsityrė savo turtą, trūksta judrumo, geria vitaminus dabar.Ir pagaliau aš pradėjau tirtis toj pačioj vaisingumo klinikoj kur ir jis darėsi spermogramą.Šiandien sužinosiu pirmojo tyrimo dėl LPL atsakymą.
  Paskui tirs vieną iš hormonų kuris parodys kiek toli menopauzė 😢 Vyrui kiek sakiau per tuos 10 metų, kad man nėra laiko laukti, vistiek jis tai laiko, tai pinigų nėra ir va tiek metų uždelsė 😔 tikiuosi dar pavyks susilaukti vaikelio, man tai būtų antras, jam pirmasis.

 2. User has not uploaded an avatar
  1234 prieš 1 mėn.

  Sveikutes. Ilgai planuotas,bet jau nebesitikejau,kad kas bus. Bet netikėta širdis lyg iš džiaugsmo ir bijau įsijausti. Mm vilioja jau 5 dienos ,pykina ,seilės kaupiasi ,šiandien pradėjo pilvo apačią mausti,į tuoleteta nespėju lakstyti,bet šiandien ryte dariausi testą bet neigiamas,bijau prisisvajuoti. Bet gal per anksti dariau ?

 3. User has not uploaded an avatar
  Virginija82 prieš 1 sav.

  Labas.Esu naujokė šiame forume ir nesu tikra ar ten rašau🙂Ar kas galėtų pakomentuoti ovuliacijos testo rodmenis.Pirmą kartą dariausi.Ar jie rodo,kad šiandien ir yra ovuliacija?Ar tas antras brūkšnelis turi būti ryškesnis?

 4. Princess1
  Princess1 prieš 1 sav.

  Virginija82 parašė:
  Labas.Esu naujokė šiame forume ir nesu tikra ar ten rašau🙂Ar kas galėtų pakomentuoti ovuliacijos testo rodmenis.Pirmą kartą dariausi.Ar jie rodo,kad šiandien ir yra…

  Arba toks pat kaip pirmas arba net ryškesnis

 5. Prettyy prieš 1 sav.

  Virginija82 parašė:
  Labas.Esu naujokė šiame forume ir nesu tikra ar ten rašau🙂Ar kas galėtų pakomentuoti ovuliacijos testo rodmenis.Pirmą kartą dariausi.Ar jie rodo,kad šiandien ir yra…

  Šitie ovuliacijos testai niekam tikę. Mano patirtimi patys blogiausi .