Bronchiolitas kūdikiams ir vaikams (32)

Kūdikis kosėja Lopolo | Shutterstock.com

Bronchiolitas – tai ūmi apatinių (dar vadinamų smulkiaisiais) kvėpavimo takų infekcinė liga. Dažnai ja suserga kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus ir maži vaikai iki 2 metų. Pagrindinė priežastis – kūdikių bronchai ir pačios bronchiolės yra siauros, tad greičiau sumažėja ir jų pratekamumas.

Šiai infekcijai būdingas sezoniškumas: didžiausias sergamumas fiksuojamas žiemos metu.

Bronchiolitą nesunku supainioti su įprastu peršalimu, nes juo sergant pasireiškia kosulys bei švokštimas. Dažniausiai pasveikstama per 1–2 savaites. Nors iš esmės bronchiolitas nėra laikomas sunkia liga ir komplikacijų tikimybė yra nedidelė, išimtis – neišnešioti ir įvairiomis kitomis gretutinėmis ligomis sergantys kūdikiai, kurie gana dažnai guldomi į ligoninę.

Bronchiolitas kartais painiojamas ir su bronchitu. Tai nėra analogiškos ligos. Bronchitas – tai virusų arba bakterijų sukeltas bronchų gleivinės uždegimas. Liga pasireiškia kosulio priepuoliais, dusuliu. Dažniausiai bronchitas diagnozuojamas vaikams iki 5 metų. Galima teigti, kad bronchiolitas yra atskira bronchito forma, būdingesnė mažiems vaikams, ypač kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus.

Plačiau skaitykite:

Bronchiolito priežastys

Bronchiolitą sukelia respiracinis sincitinis virusas (apie 80 proc. atvejų), tačiau taip pat jį gali sukelti adenovirusai, rinovirusai bei gripo virusas.

Bronchiolitu užsikrečiama panašiai, kaip ir daugeliu kitų kvėpavimo takų infekcijų – oro lašiniu būdu nuo greta esančio sergančio žmogaus. Infekcija plinta per orą, kai žmogus kosti, čiaudi, jam bėga nosis. Taip pat galima užsikrėsti ir nuo paviršių liečiant užkrėstus daiktus ar naudojantis higienos reikmenimis (pavyzdžiui, rankšluosčiais).

Į kvėpavimo takus patekę virusai nukeliauja link bronchiolių ir jose sukelia uždegimą, dėl kurio gleivinė paburksta, pradeda kauptis gleivės, taigi, pacientams pasidaro sunkiau kvėpuoti.

Bronchiolito simptomai

Išskiriami šie bronchiolito simptomai:

Bronchiolito eiga

Bronchiolitas dažniausiai prasideda nuo užgultos nosies ir slogos, kosulio, neaukštos temperatūros, tačiau laikui bėgant simptomai sunkėja: sustiprėja kosulys, girdimas švokštimas, pasunkėja kvėpavimas. Dėl to kūdikiai gali atsisakyti maisto, tampa mieguisti, o intensyvesni kosulio priepuoliai gali sukelti vėmimą. Stingant deguonies ir skysčių, būklė gali tapti sunki ir net kelti pavojų gyvybei, nors tokie atvejai – reti.

Net jeigu ligos eiga nėra sunki, iš viso maždaug savaitę vargins dusulys, bus sunkiau kvėpuoti. Persirgus bronchiolitu dar kelias savaites ar net mėnesius gali tęstis kosulys.

Jei ligos eiga yra lengva, pasveikstama per 8–15 d., o jei sunkesnė – sveikti vaikas pradeda tik po 10–12 d., o visiškai pasveikti gali ir po mėnesio nuo ligos pradžios.

Bronchiolito tyrimas

Liga nustatoma remiantis klinikiniais požymiais, nes identifikuoti ją sukėlusius virusus ir ilgai užtrunka, ir brangiai kainuoja.

Pirminis tyrimas atliekas stetoskopu. Klausantis plaučius, girdimas karkalų skleidžiamas traškesys, ypač iškvepiant orą.

Kraujo tyrimas gali rodyti uždegimą.

Dažnai atliekamas ir plaučių rentgenologinis tyrimas.

Diagnozuoti ligą taip pat padeda skreplių pasėlio tyrimas.

Bronchiolito gydymas

Bronchiolito gydymas skiriamas atsižvelgiant į tai, kokio sunkumo yra infekcija.

Jeigu bronchiolito eiga yra lengva, kūdikį ar vaiką galima gydyti ir namuose. Svarbu žinoti, kad tai virusinis susirgimas, todėl specifinio gydymo nėra, taikomas tik simptominis gydymas:

  • Bronchus plečiančių vaistų vartojimas. Gydytojas gali skirti bronchus plečiančių vaistų (dažniausiai įkvepiamų). O, pavyzdžiui, gydant bronchiolitą dažniausiai neskiriama nei gleives skystinančių, nei kosulį slopinančių vaistų.
  • Temperatūrą mažinančių vaistų vartojimas. Vėlgi galioja universali taisyklė: reikia mažinti 38,5 °C ir didesnę temperatūrą.
  • Gydymas kitais vaistais. Įprastai antibiotikų neskiriama, nes bronchiolitą sukelia virusai. Tačiau jeigu ligos eiga sunki, gali prasidėti bakterinė infekcija, kurią jau reikia gydyti antibiotiniais preparatais. Taip pat jei gydytojas mato poreikį, retais atvejais vaikams gali būti skiriami gliukokortikosteroidai. O jeigu vaiko imunitetas labai nusilpęs, gali būti skiriama antivirusinių vaistų.
  • Inhaliacijos. Dažnai gydant bronchiolitą padeda kvėpavimas sudrėkintu, druskomis praturtintu oru (inhaliacijos su fiziologiniu tirpalu).
  • Nosies plovimas. Nosiai plauti naudojamas druskos tirpalas (šiuo atveju geriausia rinktis hipertoninį), taip pat po plovimo galima įlašinti nosies gleivinę sutraukiančių lašų. Tinkamai prižiūrint nosį, kūdikis ar vaikas noriau valgys ir gers, geriau miegos.

Pagalbinės priemonės gydant bronchiolitą:

  • Dažniau vėdinti ir drėkinti patalpas;
  • Vengti cigarečių dūmų;
  • Laikyti vaiką pusiau sėdimoje padėtyje;
  • Labai svarbu, kad kūdikiai ir vaikai vartotų kuo daugiau skysčių. Tai daryti reikėtų vaikui kuo dažniau siūlant atsigerti mažais kiekiais;
  • Karkalus greičiau išjudinti padeda vibracinis kūno masažas.

Kūdikis ar vaikas serga bronchiolitu: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Skubėti į priimamąjį arba kviesti greitąją pagalbą reikėtų, jei kūdikis ar vaikas:

  • Stipriai karščiuoja;
  • Atsisako valgyti, gerti;
  • Tampa vangus, abejingas, nenori žaisti, bendrauti;
  • Vemia;
  • Kvėpuoja labai tankiai, girdimas švokštimas, pradeda mėlynuoti oda, ypač aplink lūpas;
  • Kosulys laikui bėgant darosi vis stipresnis, intensyvesnis.

Susiję straipsniai

Vaikų skausmas ir karščiavimas: ką apie tai reikėtų žinoti?

Vaikų skausmas ir karščiavimas – situacijos, kurios net ir patyrusius tėvus išmuša iš vėžių. Ką reikėtų žinoti apie vaikų skausmą ir karščiavimą?

Antibiotikai vaikams daro daugiau žalos nei naudos? Gydytoja atskleidžia tiesą

„Nėra taip, kad antibiotikai padėtų visiems ir visada, – sako gydytoja Daiva. – Kartais jie daro daugiau žalos, nei galime įsivaizduoti.“

RSV infekcija - pavojus kūdikiams ir senjorams

RSV infekcija – tai ūmi viršutinių kvėpavimo takų liga. Dažniausiai ji pasireiškia kūdikiams ir ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Naujausi komentarai

  1. IngaGab prieš 3 m.

    adiria parašė:
    Mamos, kam teko guleti su kudikiais ligonineje su sia diagnoze, kiek laiko truko "viesnage"? Mastau, kazin kiek cia uzsibusim, vyresne dukra namie is proto eina

    Mes su mėnesio kūdikių galėjome savaitę 🤯

  2. Anitsujja
    Anitsujja prieš 2 m.

    @adiria kiek gulėti teko Jums? Mano vaikui smarkiai blogėja, tikriausiai užsibūsim

  3. User has not uploaded an avatar
    Grainaa prieš 8 mėn.

    Sveikos
    Ar kas sirgo bronchiolitu turėjote temperatūros?

  4. User has not uploaded an avatar
    Grainaa prieš 8 mėn.

    Sveikos
    Ar kas sirgo bronchiolitu turėjote temperatūros?

  5. User has not uploaded an avatar
    rasajureviciute1124 prieš 7 mėn.

    Grainaa parašė:
    Sveikos
    Ar kas sirgo bronchiolitu turėjote temperatūros?

    Ne,paskui jums nepasikartojo?