Gimdymas karantino metu: ką reikia žinoti? (video)
Keturioliktoje „Tėvų darželio“ laidoje apie gimdymą karantino metu kalbėjo Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė ir atlikėjos Baiba Skurstenė-Serdiukė bei Ingrida Martinkėnaitė. Filmavimo dieną moterys skaičiavo paskutiniąsias nėštumo dienas ir netrukus abi pagimdė dukreles. Nuoširdžiai sveikiname!
Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu
Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi. Turimais duomenimis virusas nebuvo aptiktas nei placentoje, nei vaisiaus vandenyse, nei motinos piene, tad virusas vaisiui, tikėtina, negali būti perduotas.
Kita vertus, vienas iš koronavirusinės infekcijos simptomų yra pakilusi kūno temperatūra, o karščiavimas nėštumo metu (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) yra pavojingas. Karščiavimas nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.
Daugiau apie koronavirusą skaitykite:
Nėščiųjų priežiūra karantino metu
Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus vaistus, dokumentus išrašyti, tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.
Jeigu būtina „gyva“ konsultacija ar reikalinga pagalba, reikėtų pasiskambinti į savo sveikatos priežiūros įstaigą - kiekviena jų yra nusistačiusi vidaus taisykles pandemijos metu. Dažniausiai skambučio metu yra sudaroma infekcinė anamnezė, t.y. užduodami klausimai, padedantys nustatyti, ar moteris nėra užsikrėtusi COVID-19 infekcija ir jai suteikiama informacija dėl konsultacijos tvarkos. Pavyzdžiui, kai kuriose poliklinikose nėščiosios įleidžiamos pro atskirą įėjimą.
Į konsultaciją reikia atvykti vienai, t.y. lydintys asmenys į gydymo įstaigą neįleidžiami.
Sveikatos priežiūros įstaigoje (taip pat ir kitose vietose) besilankanti nėščioji privalo dėvėti veido kaukę.
Nėščiajai, net jeigu ji visiškai sveika, o nėštumo eiga normali, pandemijos metu, bent 2 savaites iki gimdymo (t.y. nuo 37 savaičių) rekomenduojama saviizoliuotis namuose ir vengti socialinių kontaktų.
Gimdymas karantino metu
Gimdymo karantino metu tvarka pasikeitusi, siekiant sumažinti socialinių kontaktų kiekį, apsaugoti gimdyvę, netrukus gimsiantį naujagimį ir medicinos personalą nuo koronavirusinės infekcijos bei tokiu būdu stabdyti jos plitimą.
Pagrindiniai gimdymo karantino metu aspektai, kuriuos reikėtų žinoti:
- Gimdymas be vyro. Lietuvos akušerių ginekologų valdyba rekomenduoja neleisti gimdyve dalyvauti partneriams ar kitiems moterį lydėti norintiems asmenims. Sveikatos priežiūros sistema yra suorganizuota taip, kad pavyktų izoliuoti ir apsaugoti pacientus bei medicinos personalą, tačiau nėra galimybių kontroliuoti pacientų artimųjų judėjimo, kuris gali kelti grėsmę gydymo įstaigoje esantiems žmonėms.
- Infekcinė anamnezė prieš gimdymą. Vykstant gimdyti, kaip ir planuojant atvykti konsultacijai ar prireikus pagalbos, būtina paskambinti ir atsakyti į užduodamus klausimus, skirtus surinkti infekcinę anamnezę. Klausiama, ar jums arba jūsų artimiesiems buvo atliktas COVID-19 testas ir kokie jo rezultai, ar turėjote/ galėjote turėti kontaktų su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis, ar buvote išvykusi, ar jums pasireiškė kokie nors kvėpavimo takų infekcijos požymiai: karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas, sloga ir pan.
- Gimdymas įtariant arba nustačius COVID-19. Jeigu jums buvo nustatyta arba pasireiškus simptomams įtariama COVID-19 infekcija, jūs būsite nukreipta gimdyti į tam pasiruošusią ligoninę. Pavyzdžiui, į VUL Santaros klinikas.
- Veido kaukės dėvėjimas. Vykstant gimdyti reikia turėti veido kaukę ir būti ją užsidėjus, tačiau jeigu jos neturite, ją turėtų suteikti sveikatos priežiūros įstaiga.
- Kuo mažiau medicinio personalo. Gimdymo eiga yra panaši, kaip ir gimdymo ne per karantiną, tačiau jame turėtų dalyvauti kuo mažiau žmonių. Jeigu gimdymo eiga normali, jį turėtų prižiūrėti mažiausias įmanomas specialistų skaičius, t.y. tik 1-2 specialistai. Žinoma, jeigu gimdymas yra komplikuotas ir jeigu būtina, jame gali dalyvauti ir daugiau medicinos personalo.
- Papildomos atsargumo priemonės. Siekiant sumažinti užsikrėtimo COVID-19 riziką gimdymo metu negalima skirti deguonies per nosies kaniules (į šnerves įkišamus vamzdelius), rekomenduojama vengti skirti azoto suboksido (vadinamosios „linksmosios dujos“) skausmo malšinimui („epiduras“ gali būti atliekamas).
- Pogimdyvinis laikotarpis. Pagimdžiusią moterį su naujagimiu rekomenduojama perkelti į atskirą palatą ir toliau teikti visas reikalingas konsultacijas bei pagalbą, tačiau laikantis bendrų apsisaugojimo nuo infekcijos taisyklių - dažnai plaunant rankas, dėvint apsaugines veido kaukes ir t.t.
- Lauknešėliai gimdyvei. Gimdyvės ir naujagimio lankymas po gimdymo yra draudžiamas, tačiau vyras arba kiti artimieji nustatytu laiku įprastai gali perduoti lauknešėlius, kuriuos medicinos personalas atneš gimdyvei.
„Tėvų darželio“ laidoje Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė patikino suprantanti ir užjaučianti moteris, kurioms tenka gimdyti karantino metu, tačiau tuo pačiu prašė jų susikaupimo bei atidumo: