Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (1370)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Naujausi komentarai

 1. Olguciukas
  Olguciukas prieš 7 mėn.

  kristute1 parašė:
  Kiek ilgai vibrocil naudojat? Su juo atsargiai, negalima ilgai naudot. Purškalų nenaudojat papildomai? Negali būti nėščiųjų sloga prasidėjusi?

  Vibrocil naudoju nereguliariai, retkarčiais po1 lašiuką nakčiai. Gydytoja patarė naudoti neilgiau kaip 5 dienas. Tai 4 naktį naudojau.
  Dabar atradau purškalą kur išties padeda, galima ir neščiosioms, pridedu nuotrauką, gal kam pravers 🙂


  kristute1 parašė:
  Kiek ilgai vibrocil naudojat? Su juo atsargiai, negalima ilgai naudot. Purškalų nenaudojat papildomai? Negali būti nėščiųjų sloga prasidėjusi?

  Tikiuosi, kad ne neščiųjų sloga 🫣

 2. Meshka
  Meshka prieš 7 mėn.

  Olguciukas parašė:
  Vibrocil naudoju nereguliariai, retkarčiais po1 lašiuką nakčiai. Gydytoja patarė naudoti neilgiau kaip 5 dienas. Tai 4 naktį naudojau.

  Gali buti nesciuju sloga, o jeigu sirgote persalimo virusu ar covid, tai tik pablogina sinusu bukle. Man buvo labai sunki nestumine sloga, i nestumo pabaiga, 8-9 men buvo paskyre naudoti Nasonex, nes dusdavau, neprakvepuodavau, nakti kas 30 min keldavausi pusti nosies. Nasonex stebuklo nepadare, bet truputi lengviau pasidare kvepuoti.

 3. User has not uploaded an avatar
  Urma prieš 7 mėn.

  sveikos, laukiuosi tik pati pradžia, praeitą savaitę pradėjau su teigiamu nėštumo testu, šią su teigiamu coronos testu. jauciuosi gerai, lyg nesunkus persalimas. gal kuri turi panašios patirties? pirmas nėštumas, nežinau ką galvoti..

 4. Meshka
  Meshka prieš 7 mėn.

  Urma parašė:
  sveikos, laukiuosi tik pati pradžia, praeitą savaitę pradėjau su teigiamu nėštumo testu, šią su teigiamu coronos testu. jauciuosi gerai, lyg nesunkus persalimas. ga…

  Jeigu esate pasiskiepijusi, viskas turetu buti gerai. Svarbiausia neleisti kilti temperaturai virs 38C; jeigu kils, gerkite paracetamoli. Gerkite daug skysciu, jeigu kemsasi nosis, galite naudoti juros vendeni arba nestiptu druskos tirpala, nuo gerkles skausmo pastiles ciulpti arba purskala naudoti.

 5. orchideja22
  orchideja22 prieš 7 mėn.

  Elsmi-na parašė:
  Kiek skaitau, dauguma sirgo Covid'u nėštumo pradžioje. O ar buvo sirgusiu antrajame trimestre? Ar buvo kokių pasekmių?

  Aš sirgau 27-28 nėštumo savaitės, sunkokai. Vieną savaitę namie, kitą jau ligoninėje. Statė lašines, leido skystinančius vaistus į pilvą, švietė plaučius, geriau antibiotikus. Temperatūra aukšta nekilo, Max 37.8. Ligos pasekoje per anksti subrendo placenta, todėl buvau atidžiau stebima, ir ligoninėj gulėjau, nes buvo vaiko judesiai dingę. Vaisiaus vandenų sumažėjo. Buvo svarstymas apie ankstesnio gimdymo skatinimą sulaukus 37-38 savaičių. Nes vaikui sutriko augimas del placentos patalogijos. Ištempėme iki 39 sav, 5d, natūraliai gimdymas prasidėjo, bet nebuvo sarėmių. Buvo skatinama. Gimė 3 kg 10 g pupa. Dabar jau greit 1.11 mėn bus. Covidas yra rimta liga, ypač nėštumo metu reikia atdżiau stebėti pati vaisiaus augimą.