Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (1393)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Naujausi komentarai

  1. Queen11
    Queen11 prieš 1 mėn.

    Tūla parašė:
    Ką jums sako gydytojai? Kaltina covid? Kiek jums maždaug metų, kad būtų galima pavyzdžiui amžių apkaltinti arba ką nors kitą, kaip buvo man? Linkiu, kad gerai baigt…

    Teisingai sakot.
    As sirgau nestumo metu kovidu,8-9sav .Nesunkiai tik tempe.
    Viskas gerai,isnesiojau ,sunui jau 2metukai.
    O mano pažistama prasirgo kovidu be simptomu.Tiesiog teigiamas testas.
    Bet jau antram trimestre.
    Ir 20sav prarado dvynukus...Sake daktarai kad del kovido...

  2. User has not uploaded an avatar
    Cirvudama prieš 6 d.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Sveikos, tikiu jog yra susidūrusių su tuo ne viena. Planuojame nėštumą ir gali būti, jog pavyko (sužinosiu po kelių dienų), tačiau susirgau covid ir labai pergyvenu, ar tai nepakenks. Liga kaip peršalimas, net temp neturiu, bet vistiek neramu ar tai neturės neigiamų padarinių😫 Gal kam teko "laimė" apsirgti ant to laukiamiausio dviejų brūkšnelių momento ir galite pasidalinti patirtimi, paguosti?

  3. Brouček
    Brouček prieš 6 d.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Viskas ok, covida jau turejau su ne vienu nestumu.

  4. Meshka
    Meshka prieš 6 d.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Cirvudama parašė:
    Sveikos, tikiu jog yra susidūrusių su tuo ne viena. Planuojame nėštumą ir gali būti, jog pavyko (sužinosiu po kelių dienų), tačiau susirgau covid ir labai pergyvenu…

    Sansai 50/50. Jeigu esate pasiskiepijusi, viskas turetu buti gerai.

  5. User has not uploaded an avatar
    Spalvotuke prieš 6 d.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Cirvudama parašė:
    Sveikos, tikiu jog yra susidūrusių su tuo ne viena. Planuojame nėštumą ir gali būti, jog pavyko (sužinosiu po kelių dienų), tačiau susirgau covid ir labai pergyvenu…

    Pamačiau II, po 2 dienų ir covido testas parodė II. Nekarščiavau, tik sloga buvo ir vos kosulys. Sūpuoju jau mėnesio sveiką mažylę. Ginekologė sakė, jei nekarščiuojama ir ligos eiga lengva, tikimybė, kad bus kažkas negerai, labai nedidelė, bet faktas, kad gali viskas pakrypti visaip.