Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (917)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

1. Caramelle1
    Caramelle1 prieš 1 sav.

orchideja22 parašė:
    Neštukėm sergant covidu būtina skystinti kraują. Kol gulėjau ligoninėje leido į pilvą po oda kraują skystinančius vaistus ir dar šių vaistų 10 d išrašė leistis grįž…

Aš ir taip visa neštuma naudoju kraujo skystinančius leidžiamus, tai bent čia ramiau šiuo metu. Po biški ir jaučiuosi geriau 🙏
    O ar galima nestumo metu naudot inhaliatoriu? Galvoju panaudot gal 🙈

Barbaryta prieš 1 sav.

Sveikos
    Gal yra pasiskiepijusių ir susirgusiu kovidu?
    Aš skiepita, bet sausio men. O dabar iš kaškur pasigavom abu su vyrų 🙄 covid. Vaikui 1,10m. Neigiamas.
    Esu 18 savaitę neščia, biški neramu dėl kūdikėlio, nors simptomai pas mane tik sloga belenkokia gerkles skausmas ir įkvėpus atrodo degina visą gerklę... per kiek jums praejo visi simptomai? Ar liko liekamųjų reiškinių?

3. orchideja22
    orchideja22 prieš 1 sav.

Kai gulėjau ligoninėje, palatos kaimynė pilnai paskiepyta susirgo 17 nėštumo savaitę. Gydytojai sakė visi vaiko organai jau susiformavę, darė ECHO, vaikui viskas ok.

4. Garbanele05
    Garbanele05 prieš 1 sav.

Tai juk tas skiepas nereiskia, kad nesusirgsit. Tik prasirgsit lengviau!

Gimdžiau serganti, jokių pasekmiu vaikučiui.

Barbaryta prieš 1 d.

Garbanele05 parašė:
    Tai juk tas skiepas nereiskia, kad nesusirgsit. Tik prasirgsit lengviau!

Šitą aš žinau, bet mane gydytoja prigazdino, kad vos neapsigimimai ir pan. Echo dabar daris gruodį..nors sirgdama nieko nejaučiau🙈🙉