Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (1349)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Elsmi-na prieš 6 d.

  Lina7 parašė:
  O kaip gydėtės? Ką galima vartoti? Suprantu, jeigu lenga forma vandeniu gal ir išsiplauna, bet jeigu ne?

  Man leido tik paracetamolį ir vietiškai - nuo gerklės ISLĄ, nosį su jūros vandeniu plauti... Kartu mano gydytoja informavo, kad jei kiek blogės iškart kviestis greitąją ir važiuoti į ligoninę, kad tyrimus atliktų ir ligą prižiūrėtų (nes poliklinikoj man jau jokių tyrimų apart Covido nedarė).

 2. User has not uploaded an avatar
  umosius prieš 4 d.

  Lina7 parašė:
  O kaip gydėtės? Ką galima vartoti? Suprantu, jeigu lenga forma vandeniu gal ir išsiplauna, bet jeigu ne?

  pas mane irgi , neleisti kilti temperaturai virš 38, mušti su paracetamoliu, paracetamoli dra galima gerti jeigu labi didelis galvos nepakeliamas skausmas, nosi skalausti su juros vandeniu, o ir naudoti sinupret, nes manjau visur buvo užsikiše ir sunkoka buklė, dar iškart padarė kraujo tyrimus ant kiek bloga situacija pagal kraują ir ar nereikia skirti antibiotiku, nes kartais vaistu nevartojamas ir užleista ivirusas gali labiau pakenkti vaikeliui negul viruso gydimas.

 3. Lina7
  Lina7 prieš 4 d.

  Tai va, geriu paracetamoli, bet tragiskai prakaituoju nup jo. Nžn, gal prakaitavimas taip pat vienas iš simptomų... Vakar užkilo temperatūra iki 37,7 išgėriau paracetamolio, ir maža to, kad visą naktį prakaitavau, bet dar ir šiandien visą dieną. Galva plyšta, bet baisu jau ir gerti paracetamolį... labai prasta savijauta, tikrai bjaurus virusas.

 4. Joolie
  Joolie prieš 4 d.

  Lina7 parašė:
  Tai va, geriu paracetamoli, bet tragiskai prakaituoju nup jo. Nžn, gal prakaitavimas taip pat vienas iš simptomų... Vakar užkilo temperatūra iki 37,7 išgėriau parac…

  Parecetamolio galima iki 2g per diena

 5. User has not uploaded an avatar
  Elsmi-na prieš 4 d.

  Lina7 parašė:
  Tai va, geriu paracetamoli, bet tragiskai prakaituoju nup jo. Nžn, gal prakaitavimas taip pat vienas iš simptomų... Vakar užkilo temperatūra iki 37,7 išgėriau parac…

  Tikrai bjaurus + gydymas labai ribotas. Man irgi, kaip ir jums, kelias dienas skaudėjo galvą, buvo temperatūrą vieną dieną. Gydytis nelabai yra kaip, apart arbatų gėrimo...