Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (106)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  TiesiogG prieš 3 d.

  Cherri parašė:
  O tai jinai priverte nestuma nutraukt, kad per ja sunaus neturesit?

  Nebuvo reikalo tokiam neštume daryti tyrimų ir pulti į tokią paniką. Sakau pati perdaug supanikavau po jos tokių teiginių, nemąsčiau tuo momentu blaiviai, reikėjo jos neklausyti, bet atrodė ji gydytoją ir viską žino. Tiesiog sakau nuo tos dienos kai pasakė kad daryti NIPT arba VVT sustojo vystytis mano sūnus, matyt kaip po to konsultavausi tai nuo streso, nes kiek tyrimų atlikta tai nieko nerado. O širdyje aš pykstu ant jos, kad ji taip kategoriškai kalbėjo, nors realiai pagal eko nebuvo net pagrindo... Man ji kalta... Nors puikiai žinau, kad sustresavau tai aš, galėjau užblokuoti viską ką ji sako ir nesukt galvos, bet tada nesigavo tas stresas padarė savo😢

 2. User has not uploaded an avatar
  TiesiogG prieš 3 d.

  domisol1 parašė:
  Užjaučiu Jus labai.. Mes matyt visi skirtingai reaguojame į gydytojų pasakymus... Man yra baisiau, kai pasako "bus nesveikas, bet jau per vėlu kažką daryti", arba "…

  Bet aš pas ją ir buvau pirmą kartą kai buvo 12 savaičių, viskas buvo gerai. Ir pati suprantu, kad geriau kuo anksčiau sužinoti, bet 20 sav. jau net ir negalima nutraukti nėštumą, juolab, kad atsakymas tik po savaitės NIPT ir būtų 21 sav, bet tuo metu apie tai net nesusimąsčiau. O žinau net atvejį kai tyrimai geri NIPT buvo, o gimė su Dauno sindromu. Aišku tik 1 atvejį tokį žinau. Ir tikrai dar ne kalbėčiau atvirai ir taip ant jos nepykčiau, bet šiemet vos ne vienas į vieną mano pažystamas buvo, pirmu kartu viskas kaip ir ok, o po to antru jau reikia NIPT arba VVT bet labai išsamiai paaiškina, kad dėl VVT yra rizika persileisti. NIPT nepigus ir pradedu galvoti, kad pelnosi iš to. Bet čia tik mano nuomonė.

 3. User has not uploaded an avatar
  domisol1 prieš 3 d.

  TiesiogG parašė:
  Bet aš pas ją ir buvau pirmą kartą kai buvo 12 savaičių, viskas buvo gerai. Ir pati suprantu, kad geriau kuo anksčiau sužinoti, bet 20 sav. jau net ir negalima nutr…

  Nėštumą pagal medicininius parodymus iki 22 savaičių galima nutraukti. Man irgi iš pradžių per echo nieko blogo nematė, paskui atliko tyrimus ir vienas iš jų buvo nelabai. Tada dar kartą echo padarė ir rado "kabliukų", pasiūlė VVT. Tai aš sutikau su džiaugsmu, nes tai labai tikslus tyrimas ( tikslesnus už NIPT), be to atliekamas nemokamai, o persileidimo rizika minimali (tik apie 1%). Šį tyrimą man ir su pirmu vaiku darė (tik mes mokėjome 1080 litų, dideli pinigai tada buvo), jokių neigiamų pasekmių, tiesiog man buvo ramiau, kad šio sindromo tikrai nėra. Ir dabar irgi atliko VVT, ir aš pati gydytojos klausinėjau ar galima dar bus negimdyti esant blogiems rezultatams, nes man ta pasirinkimo galimybė buvo labai svarbi. Tai aš džiaugiausi, kad man tą VVT pasiūlė...

 4. Women. prieš 3 d.

  domisol1 parašė:
  Nėštumą pagal medicininius parodymus iki 22 savaičių galima nutraukti. Man irgi iš pradžių per echo nieko blogo nematė, paskui atliko tyrimus ir vienas iš jų buvo n…

  Oho, kokia kaina prie lito As eurais mokejau 180 uz VVT

 5. User has not uploaded an avatar
  domisol1 prieš 3 d.

  Women. parašė:
  Oho, kokia kaina prie lito As eurais mokejau 180 uz VVT

  Taip, nemenka suma buvo. Čia prieš 12 metų. Mums priklausė nemokamai, bet buvo eilė ir būtų darę tik 25 sav, kai jau jokio skirtumo, nes nėštumo nenutrauksi ir kaip ir nieko nebepakeisi. Dėl to mokėjome, kad testą padarytų ankščiau ir turėtume galimybę apsispresti, ar pajėgsime auginti kitokį vaiką, ar ne..