Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (1393)

Koronavirusas (COVID-19), nors pandemija ir karantinas – jau praeityje, besilaukiančioms moterims vis tiek kyla nemažai klausimų dėl jų pačių ir vaisiaus sveikatos bei tinkamos priežiūros.
Jei jaučiate COVID-19 simptomus ar testas parodė teigiamą atsakymą, rekomenduojama kreiptis į šeimos ar nėštumą prižiūrintį gydytoją, kuris ir pateiks tolesnes rekomendacijas bei veiksmų planą.
Besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama labiau saugotis.
Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?
Koronavirusas (COVID-19) yra 2020 m. pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis, o tam tikrais atvejais ir gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą ir kt.
Plačiau skaitykite:
Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?
Nėštumo metu pastebimi imuniteto ir hormoniniai pokyčiai, kinta ir širdies, plaučių darbas, todėl didėja ir kvėpavimo takų virusų rizika.
Jau yra atlikta nemažai patvirtintų, patikimų ir išsamių tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms. Nors ligos eiga daugeliu atvejų gali būti ir lengva bei didelių komplikacijų ir nesukelti, tačiau jau ir lietuvių autorių moksliniuose straipsniuose aprašoma, kai koronaviruso komplikacijos buvo labai sunkios (moters nėštumas nutrūko, teko ilgai gydytis ligoninėje).
Jei sergate vidutinio sunkumo ar sunkia koronaviruso forma, padidėja tikimybė, kad pasireikš šios komplikacijos:
- Kraujo krešėjimo sutrikimai;
- Gestacinis (nėščiųjų) diabetas;
- Preeklampsija;
- Priešlaikinis gimdymas (iki 37-os nėštumo savaitės);
- Intensyvus kraujavimas po gimdymo;
- Mažas naujagimio svoris (iki 2,5 kg);
- Vaisiaus žūtis gimdoje.
Manoma, kad didžiausia šių komplikacijų rizika kyla trečiąjį nėštumo trimestrą (nuo 29-os nėštumo savaitės). Manoma, kad galima priežastis – didelis plaučių suspaudimas.
Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?
Tyrimas parodė, kad nėščiosios imuninės sistemos atsakas į COVID-19 infekciją gali turėti įtakos vaisiui – gali sukelti uždegiminį atsaką. Nors daugeliu atvejų koronavirusas gimdoje augančiam vaisiui ir nebus perduotas, tačiau vaisiaus organų ir sistemų pažeidimo rizika vis tiek išlieka, ypač jei moteris turi kitų sveikatos problemų (tarp kurių – nutukimas, nėščiųjų diabetas, hipertenzija ir kt.) ar serga sunkia koronaviruso forma.
Yra žinoma, kad koronavirusas gali tapti persileidimo priežastimi, lemti priešlaikinį gimdymą ar vaisiaus distresą (tai būklė, išsivystanti dėl nepakankamo aprūpinimo deguonimi), vaisius gali nepriaugti pakankamai svorio.
Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre, gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką. Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.
Nenustatyta, kad koronavirusas (jeigu jo forma lengvesnė ir nesukelia karščiavimo arba jei karščiavimas valdomas vaistais) padidintų vaisiaus apsigimimų riziką.
Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?
Anksčiau nebuvo tyrimų, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu. Tačiau viena naujesnių 2024 m. atliktų studijų parodė, kad maži COVID-19 viruso baltymai gali prasiskverbti pro placentą. Taigi, tyrimo išvados rodo, kad virusas moters vaisiui perduodamas dažniau, nei įvertino mokslininkai. Tai vadinama vertikaliąja transmisija.
Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti serganti gimdyvė galėtų užkrėsti naujagimį.
Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali žindyti kūdikį?
Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.
Žindančios mamos, kurioms įtariamas ar patvirtintas koronavirusas, ir toliau turėtų kūdikius žindyti, tik būtina laikytis visų saugumo rekomendacijų: prieš maitinant kūdikį kruopščiai nusiplauti rankas, valyti paviršius, esant šalia kūdikio dėvėti kaukę ir kt.
Koronaviruso (COVID-19) gydymas nėštumo metu
Šiuo metu jau yra ir vaistų, skirtų gydyti koronavirusą. Nėščiosioms, kurioms kyla rizika susirgti sunkia ligos forma, gali būti skiriamas vaistas „Paxlovid“, kurio sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos nirmatrelviras ir ritonaviras. Kaip nurodoma informaciniame lapelyje, „Paxlovid“ – tai antivirusinis vaistas, vartojamas gydyti COVID-19 sergančius suaugusius asmenis, kuriems nereikia papildomo deguonies ir kuriems kyla didesnė sunkios formos ligos išsivystymo rizika.
Tiesa, dar nėra pakankamai informacijos, ar vaistą saugu vartoti nėštumo metu, tad svarbu įvertinti naudos ir galimos žalos satykį.
Jeigu simptomai lengvi, dažniausiai gydymas yra simptominis, t. y.:
- Daugiau ilsėtis;
- Gerti daugiau skysčių;
- Vartoti skausmą ir karščiavimą mažinančius vaistus;
- Vartoti kosulį palengvinančius vaistus ir kt.
Koronaviruso (COVID-19) prevencija nėštumo metu
Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo viruso – pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Skiepai nėštumo metu yra saugūs ir veiksmingi. Taip pat rekomenduojama ir gripo vakcina.
Plačiau skaitykite:
Kitos koronaviruso prevencinės priemonės – laikytis rankų higienos, epidemijų ir padidėjusio sergamumo metu nesilankyti žmonių susibūrimo vietose, o jeigu tą daryti tenka, reikėtų dėvėti apsauginę kaukę.
Teisingai sakot.
As sirgau nestumo metu kovidu,8-9sav .Nesunkiai tik tempe.
Viskas gerai,isnesiojau ,sunui jau 2metukai.
O mano pažistama prasirgo kovidu be simptomu.Tiesiog teigiamas testas.
Bet jau antram trimestre.
Ir 20sav prarado dvynukus...Sake daktarai kad del kovido...