Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (489)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  lius prieš 2 d.

  Žirniukas0 parašė:
  Man patvirtino covid vakar. Praeita savaite gavau 2 ryškias juostelės, su vyru labai laukem. Dabar turėtų būt kokios 5-6sav nėštumo. Temperatūros aukštos neturiu bu…

  Man taip pat buvo. Ir niekas nezino ar nepakenks,gydytojai patys neturi jokios informacijos

 2. orobalione
  orobalione prieš 1 d.

  Žirniukas0 parašė:
  Man patvirtino covid vakar. Praeita savaite gavau 2 ryškias juostelės, su vyru labai laukem. Dabar turėtų būt kokios 5-6sav nėštumo. Temperatūros aukštos neturiu bu…

  Kiek esu skaičiusi, tokiame etape žirniukui būna "arba viskas arba niekas", tai jeigu nėštumas tęsiasi, tikėčiau kad nebuvo žalos.. to ir linkiu!

 3. Vanessa io
  Vanessa io prieš 1 d.

  Žirniukas0 parašė:
  Man patvirtino covid vakar. Praeita savaite gavau 2 ryškias juostelės, su vyru labai laukem. Dabar turėtų būt kokios 5-6sav nėštumo. Temperatūros aukštos neturiu bu…

  Aš taip pat prasirgau daugmaž tokiu metu - po kelių dienų pamačius teigiamą testą. Tik man temperatūra buvo užkilus iki 38,5... Streso aišku yra, bet tikiu, kad viskas bus gerai. Mano ginekologė dėl to pirmam ultragarsui 11-13+6 sav. siuntė į perinatologijos centrą. Tai va kaip tik esu po vizito. Kol kas viskas vystosi normaliai, detaliai viską apžiūrėjo, nieko įtartino nepastebėjo, viskas taip kaip turi būti tokiu laiku. Taip pat siuntė PRISCA pasidaryt, tai rezultatai irgi geri buvo. Bet man pasirodė, kad gydytojai buvo daugiau neramu ne dėl pačios koronos, bet dėl to, kad sukarščiavus buvau. Tai dabar jau po tyrimų visų, šiek tiek ramiau. Pradedu tikėti, kad viskas bus gerai ir rudenį šeima pasipildys dar vienu nariu! 😊

 4. Vanessa io
  Vanessa io prieš 1 d.

 5. User has not uploaded an avatar
  Žirniukas0 prieš 1 d.

  Vanessa io parašė:
  Aš taip pat prasirgau daugmaž tokiu metu - po kelių dienų pamačius teigiamą testą. Tik man temperatūra buvo užkilus iki 38,5... Streso aišku yra, bet tikiu, kad vis…

  Jetus kaip fainai. Jaučiu tos savaites iki to echo buvo ilgos kai nzn kas 🙈 aš šiaip neblogai jauciuos. Nėra nei tempes nei nieko, tik toks bendras silpnumas. Tai manau kad taip pat viskas bus gerai ❤️