Koronavirusas (COVID-19) nėštumo metu (1251)

Nėščia moteris guli ant lovos Syda Productions | Shutterstock.com

Koronaviruso (COVID-19) pandemija ir karantinas besilaukiančioms moterims kelia daug baimės bei klausimų dėl jų pačių ir dėl jų gimsiančių vaikelių sveikatos bei tinkamos priežiūros.

Kas yra koronavirusas (COVID-19) ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Koronavirusas (COVID-19) yra pandemiją sukėlęs, sparčiai plintantis ir žmonių gyvybei pavojingas virusas, sukeliantis į gripą panašius simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, „kaulų laužymą“, sausą kosulį, dusulį), galintis lemti plaučių uždegimą, sepsį, septinį šoką, inkstų nepakankamumą.

Daugiau apie koronavirusą (COVID-19) skaitykite:

Ar koronavirusas (COVID-19) yra pavojingesnis nėštumo metu?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėščiosioms.

Manoma, kad besilaukiančios moterys dėl jų organizme vykstančių pokyčių gali būti imlesnės šiam ir kitiems virusams, sukeliantiems kvėpavimo takų infekcijas, todėl joms rekomenduojama ypatingai saugotis.

Ar užsikrėtimas koronavirusu (COVID-19) nėštumo metu gali paveikti vaisių?

Kol kas nėra patvirtintų, patikimų ir pakankamų tyrimų apie koronaviruso (COVID-19) poveikį nėštumo eigai, vaisiaus vystymuisi.

Yra žinoma, kad kitos koronavirusų sukeliamos infekcijos (pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinė infekcija (ARRS, angl. MERS) arba sunkus ūmus respiracinis sindromas (SŪRS, angl. SARS) gali tapti persileidimo priežastimi.

Vienas iš COVID-19 simptomų yra karščiavimas. Karščiavimas (ypač jeigu temperatūra pakyla iki 38°C ir daugiau) nėštumo pradžioje, pirmajame nėštumo trimestre gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, padidinti įvairių ydų ir apsigimimų, raidos sutrikimų riziką.

Aukšta temperatūra antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus nebeturi tokios didelės įtakos vaisiui.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių arba naujagimį?

Nėra nustatyta, kad koronavirusas (COVID-19) būtų perduotas vaisiui arba naujagimiui nėštumo, gimdymo metu arba po gimdymo vertikalios transmisijos būdu.

Koronavirusas (COVID-19) nebuvo aptiktas vaisiaus vandenyse.

Manoma, kad didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) yra per kvėpavimo takų sekretų lašelius, todėl artimą kontaktą su naujagimiu turinti, serganti gimdyvė teoriškai galėtų užkrėsti naujagimį.

Ar koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi gimdyvė gali prižiūrėti ir žindyti kūdikį?

Nėra aiškiai apibrėžtų rekomendacijų, kaip turėtų elgtis koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusi ir kūdikio susilaukusi moteris.

Atlikus tyrimus koronavirusas (COVID-19) motinos piene nebuvo aptiktas, tad galima daryti prielaidą, kad per pieną jis neplinta.

Kita vertus, žindymas ir naujagimio priežiūra yra itin artimas kontaktas, tad kūdikiui kyla didelė rizika užsikrėsti per kvėpavimo takų sekretų lašelius.

Nėščiųjų priežiūra karantino metu

Nepaisant karantino dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, nėščiosios privalo gauti teisės aktais numatytą nėštumo priežiūrą, t.y. joms turi būti atliekami būtini tyrimai, suteikiamos reikiamos konsultacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja besilaukiančias moteris konsultuoti ir joms reikiamus tyrimus skirti, visų pirma, nuotoliniu būdu, t.y. telefonu, internetu.

Elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus būtina išduoti nuotoliniu būdu.

Gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigos turi maksimaliai užtikrinti tiek nėščiųjų, tiek ir jas prižiūrinčių darbuotojų saugumą, todėl nėščiųjų priežiūros tvarka gali šiek tiek pasikeisti. Pavyzdžiui, gali keistis anksčiau suplanuotų tyrimų laikas, nes kabinetai turi būti nuolat dezinfekuojami, kai kurios poliklinikos nėščiosioms yra paskyrusios atskirus įėjimus ir pan.

Klausimų dėl suplanuoto arba planuojamo vizito turinčioms (arba dėl nėštumo eigos pasikonsultuoti) norinčioms nėščiosioms reikėtų kreiptis tiesiogiai į savo polikliniką ar kitą sveikatos priežiūros, gydymo įstaigą.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso (COVID-19) norinčios arba juo galėjusios užsikrėsti, neraminančius simptomus patiriančios nėščiosios ir gimdyvės gali skambinti nemokama, visą parą veikiančia karštąja koronaviruso linija 1808.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Alyva prieš 2 sav.

  Labas vakaras. Nežinau ką daryti ir kaip save nuraminti. Laukiuosi 12sav ir 6 dienos. Vakar pasidariusi covid testa gavau teigiama atsakymą gyvenu Uk. Bėga nosis, skauda gerkle, galvą.. karščiuoju, bet buvo max 37,7. Nežinau ar man reikia kreiptis į savo GP ar į Midwife.. aplamai nežinau kaip gydytis, ką daryti beproto bijau, kad nepakenktų vaikeliui. Galbūt galite kažką patarti??? Skaičiau, kad nėštumo metu negalima gerti daug vaistažolių arbatų.. esu visiškai pasimetusi...

 2. Rodo
  Rodo prieš 2 sav.

  Alyva parašė:
  Labas vakaras. Nežinau ką daryti ir kaip save nuraminti. Laukiuosi 12sav ir 6 dienos. Vakar pasidariusi covid testa gavau teigiama atsakymą gyvenu Uk. Bėga nosis…

  Neleiskit temp.kilti virš 38 ir muškit paracetamoliu,jei užkils. Manau ir dabartinę temp jei nekrenta nuo arbatų galit pabandyti nusimušti. Labiausiai leliui kenkia temperatūra. O arbatas bent aš,tai gėriau vaisines visokias ir ramunėlių. Dėl slogos,gerklės,tai nežinau kaip ten pas jus su vaistais Uk. Lt,tai Isla,purškalas su šaltalankiais ir medetkom aliejinis,nosiai jūros vanduo,vibrocil lašiukai. Laikykitės ir sveikit!🙏

 3. User has not uploaded an avatar
  Gandriukas2 prieš 2 sav.

  Alyva parašė:
  Labas vakaras. Nežinau ką daryti ir kaip save nuraminti. Laukiuosi 12sav ir 6 dienos. Vakar pasidariusi covid testa gavau teigiama atsakymą gyvenu Uk. Bėga nosis…

  As jusu vietoj bet kokiu atveju kreipciausi i savo gydytoja ir informuociau del susirgimo, manau tikrai pasakys ir ka kaip gert ir pns . Kaip rase pries tai nare, kad svarbiausia neleist temp pakilt daugiau 38 , o arbatom irgi reik zinot Kiek kokiu galima , gerkit aplamai daug skysciu, vandens su citrina , imbieru. Sveikatos

 4. Kumutuke
  Kumutuke prieš 2 sav.

  Alyva parašė:
  Labas vakaras. Nežinau ką daryti ir kaip save nuraminti. Laukiuosi 12sav ir 6 dienos. Vakar pasidariusi covid testa gavau teigiama atsakymą gyvenu Uk. Bėga nosis…

  Paskaitykit diskusijas sioj temoj ir bus ramiau gyd jums niekuo nepades, reikia persirgti kaip ir kiekviena liga.
  As sirgdama geriau daaaug arbatos- citrina be skureles+medus+ karstas bet ne verdantis vanduo. Daug vandens, arbatu nepadauginti, ramuneliu/melisu, bet viena du puodelius per diena. Vitamina C dar pavartoti.

 5. User has not uploaded an avatar
  Alyva prieš 2 sav.

  Ačiū, merginos ❤️❤️ Visą dieną stengiuosi gerti kuo daugiau šiltų skysčių. Nusipirkau jūros vandens. Labai viliuosi, kad ši bacila greitai dings iš mano organizmo😣