Kūdikis atsisako imti vieną krūtį

Kūdikis žinda iš kairės krūties. UvGroup | Shutterstock.com

www.tevu-darzelis.lt/forumasMedžiaga parengta padedant
forumo Viskas apie žindymą narėms.

Kūdikiai kartais noriai žinda tik iš vienos krūties, o siūlant kitą jie niurzga, pyksta, atsitraukia.

Kūdikį tikrai įmanoma išmaitinti tik viena krūtimi (iš esmės, tą daro dvynukų mamos, taip pat mamos, kurioms buvo pašalinta viena krūtis ar didelė dalis jos audinio), tačiau geriau išsiaiškinti krūties atsisakymo priežastis, jas išspręsti ir tęsti žindymą iš abiejų krūtų.

Vienos krūties atsisakymo priežastys ir jų sprendimo būdai

Yra kelios pagrindinės priežastys, kodėl kūdikis nuo pat pradžių nenoriai žinda iš vienos krūties ar staiga jos visiškai atsisako. Šios priežastys gali būti susijusios tiek su mamos fiziologija, susirgimais, tiek ir su žindymo įpročiais ar netinkamai parinkta žindymo poza.

Krūtų ir spenelių forma

Žmogaus kūnas nėra idealiai simetriškas. Viena krūtis gali būti apvalesnė, o kita – smailesnė (būtent ši forma kūdikiams įprastai patogesnė). Vienos krūties spenelis gali būti atsikišęs, o kitos – įdubęs (tai apsunkina žindymą).

Jeigu manote, kad vaikas neima krūties dėl jos arba spenelio anatominės formos, pabandykite kuo geriau paduoti šią krūtį.

Nuspauskite truputį pieno, jeigu krūtis pritvinkusi, įsitempusi, gerai priglauskite kūdikį ir įsitikinkite, kad jis apžioja ne tik spenelį, bet ir kuo daugiau rudojo laukelio (aureolės) aplink jį.

Žindymo poza

Dažnai kūdikiui iš tiesų „nepatinka“ ne krūtis, o žindymo poza. Tai gali nutikti tiek dėl anatominių mamos ar kūdikio kūno ypatybių, laikysenos, tiek dėl žemiau išvardintų priežasčių.

Tokiu atveju labai dažnai padeda paprasčiausias žindymo pozos pakeitimas. Pavyzdžiui, jei kūdikis neima kairės krūties, ją reiktų paduoti taip, kad mažyliui ji atrodytų kaip dešinioji. Pavyzdžiui, vietoj pozos „glėbyje“ naudoti pozą „po pažastimi“.

Daugiau apie žindymo pozas skaitykite čia:

Pieno kiekis ir srovės stiprumas

Jeigu pieno vienoje krūtyje yra mažiau arba jis teka labai lėta srovele, kūdikis susierzina negalėdamas greitai pasisotinti. Vis tik nepasiduokite, pieno gamybą „tuštesnėje“ krūtyje paspartinsite, jeigu ją dažniau siūlysite kūdikiui.

Pieno gamybai paskatinti, taip pat galite periodiškai nusitraukti truputį pieno iki kol jo kiekis krūtyje tenkins alkaną mažylį.

Per stipria stove tekantis pienas kūdikiui taip pat nepatinka – mažylis ima springti. Tai dažniausiai susiję su neteisingu kūdikio priglaudimu prie krūties arba po gimdymo sutrikusia hormonų pusiausvyra.

Daugiau apie tai skaitykite čia:

Kūdikio įprotis

Kūdikius žindyti reikia pakaitomis tai iš vienos, tai iš kitos krūties, tačiau dėl įvairių priežasčių mamos kiek dažniau žindo iš vienos krūties.

Pavyzdžiui, įtrūkus speneliams juntamas skausmas, tad mama vengia žindyti iš pažeistos krūties. Panaši situacija susiklosto, kai dėl netaisyklingo, per reto žindymo, ne iki galo ištuštintų krūtų prasideda ypač skausmingas krūties uždegimas – mastitas. Taip pat gali kiek pakisti pieno skonis, tad kūdikis gali atsisakyti krūties ir dėl šios priežasties.

Įtarus latakėlių užsikimšimą ar mastitą reikėtų kreiptis į gydytoją. Rekomenduojama jokiu būdu nenutraukti maitinimo, nes pieno sąstovis problemą tik pagilins. Švelniai masažuokite krūtį, prieš maitinimą ją pašildykite, o po maitinimo vėsinkite kompresais, jeigu yra poreikis, vartokite vaistus nuo skausmo.

Kartais mamos žindo iš tos pačios krūties nė pačios to nepastebėdamos: pastebėta, kad dešiniarankės dažniau žindo iš kairiosios krūties, vaikelį prilaikant kaire ranka, norėdamos turėti laisvą dešinę ranką.

Taip kūdikis įpranta prie vienos žindymo pozos, be to, rečiau „naudojamoje“ krūtyje ima gamintis mažiau pieno.;

Todėl stenkitės žindyti sąmoningiau, vis keiskite žindymo pozas, prisiminkite, kurią krūtį davėte kūdikiui paskutinio maitinimo metu ir pasiūlykite kitą (kaip priminimas puikiai tinka ant atitinkamos rankos užmaunama apyrankė ar paprasčiausia plaukų gumutė).

Mažiau „patinkančią“ krūtį siūlykite dar primigusiam, neišsibudinusiam arba alkanam kūdikiui. Galite, nekeisdama kūdikio padėties, krūtis sukeisti žindymo metu.

Kūdikio laikysenos sutrikimai, kreivakaklystė

Dėl traumų gimdymo metu, neįprastos padėties gimdoje ar neįprastos gimdos formos, daugiavaisio nėštumo, kuomet mažyliai gimdoje stokojo vietos, kūdikis gali gimti turėdamas laikysenos sutrikimų. Šios priežastys, o taip pat ir regos sutrikimai, neurologinės problemos gali sukelti kreivakaklystę.

Pastebėjus kūdikio laikysenos sutrikimus reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris, įvertinęs padėtį, gali skirti gydomuosius masažus, mankštelę kūdikiui, kreivakaklystės atveju – specialią apykaklę.

Stenkitės žindyti iš abiejų krūtų, tačiau paieškokite jums ir kūdikiui patogiausios pozos.

Kūdikio ligos

Susirgus ausies uždegimu (otitu), kamuojant slogai, peršalimui, jeigu skauda skiepo dūrį ar dėl alergijos išbertą vietą, kūdikis vengs būti skausmą keliančioje pozoje. Sergantis vaikas taip pat yra dirglesnis, tad anksčiau problemų nekėlusios aukščiau išvardintos priežastys, gali imti erzinti.

Išsiaiškinkite tikslią vaiko ligos diagnozę, gydykite jį pagal medikų nurodymus, apsišarvuokite kantrybe ir išbandykite įvairias žindymo pozas.

Jei žindyti iš abiejų krūtų vis tik nepavyksta

Jei problemos sprendimo rasti nepavyksta galite tiesiog mažinti laktaciją „blogoje“ krūtyje arba pieną iš jos nutraukti ir užšaldyti ateičiai arba padovanoti „Donorinio motinos pieno bankui“.

Laktaciją rečiau „naudojamoje“ krūtyje mažinkite palaipsniui, kaskart nusitraukdamos vis mažiau pieno iki kol jo gamyba nuslops, tai padės išvengti pieno sąstovio ir jo keliamų problemų.

Ši krūtis vizualiai atrodys mažesnė, nei ta, kurioje tebesigamina pienas, tad gali tekti naudoti specialius liemenėlės įdėklus.

Susiję straipsniai

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.

Rūkymas ir žindymas

Rūkymas nėštumo metu yra didžiulis tabu, tačiau ką apie šį žalingą įprotį svarbu žinoti jau pagimdžiusioms ir savo kūdikius žindančioms mamoms?