Kalėdų laukimas su vaikais: pirma advento savaitė (15)
Elena – dviejų berniukų mama ir tinklaraštininkė
www.suvaikais.lt
Apie tai, kuo Kalėdos su vaikais ypatingos ir kaip sukurti šeimos Kalėdų (ir jų laukimo) tradicijas rašiau įvadinėje temoje.
O dabar apie tai, ką veikti prieškalėdiniu laikotarpiu, kad jis taptų ypatingas, stebuklingas ir turiningas.
Taigi, PIRMA ADVENTO SAVAITĖ. Po truputį pradedame ruoštis svarbiausiai metų šventei, pamažu atsiranda pirmieji Kalėdų atributai, skiriame laiko geriems darbams, prisimename artimuosius ir pradedame jiems ruošti staigmenas: sveikinimus, dovanėles. Nebūtina nuosekliai sekti šiuo kalendoriumi, galite užduotis pakeisti kitomis, sukeisti jas vietomis ar priderinti prie šeimos planų.
Jei nuspręsite vadovautis šiuo kalendoriumi štai ko reikės šią savaitę:
- Advento vainiko;
- Advento kalendoriaus (ir reikmenų jam, jei gaminsite patys);
- Plono popieriaus, žirklių ir klijų (snaigių karpymui ir klijavimui);
- Atviručių arba reikmenų jų gamybai, vokų, popieriaus (sveikinimams ir laiškams);
- Obuolių tyrės, malto cinamono, sausainių formelių, šiaudelių ar medinio pagaliuko, kaspinėlių, juostelių ar siūlų ARBA miltų, druskos, krakmolo (dekoracijų gamybai);
- Gardumynų.
Iki Kalėdų liko 25 dienos
Lapkričio 30 diena, pirmadienis. Paprastai, pasiruošimas Kalėdoms prasideda paskutinę lapkričio dieną. Vieni puošia Advento vainiką ir uždega pirmąją žvakę. Kiti pasiruošia dar ir Advento kalendorių. Prieš miegą mažiesiems jau galite skaityti Kalėdines istorijas, jei tokių turite savo bibliotekoje.
Užduotis: pasirinkite, kas jūsų namuose bus Kalėdų laukimo ženklas ir vedlys: papuoškite vainiką, matomoj vietoj pakabinkite Advento kalendorių. Jei advento kalendorių gaminsite patys, jį užpildyti galite ne tik saldumynais ir nebūtinai iš karto: tai gali būti Advento užduotėlių reikmenys, dėlionės (puzzle) dalys, bilietai į renginį, mįslės, pinigėlis, pasakų knygelė, kurie stebuklingai kalendoriaus skyrelyje atsiras kiekvieną rytą. Jei dovanėlė netelpa į skyrelį, Advento kalendoriuje galite paslėpti „lobio žemėlapį" arba užuominas, kur jos reikėtų ieškoti – tai dar vienas smagus žaidimas.
Vaikų indėlis: vaikai gali spręsti, kokios dekoracijos jiems labiau patinka puošiant vainiką, prisidėti prie vainiko gamybos: rišti, kirpti, klijuoti, nunešti, padėti ir pan. Jei patys gaminate Advento kalendorių, galite patikėti vaikui ant jo surašyti skaičius, papuošti, sudėlioti skaičius eilės tvarka.
Iki Kalėdų liko 24 dienos
Gruodžio 1 diena, antradienis. Jei vakar to dar nepadarėte, šiandien uždekite pirmąją Advento vainiko žvakę. O kadangi lauke jau žiema (bent kalendorinė), reikia nusiteikti žiemiškai! O kokia gi žiema be snaigių?
Užduotis: Karpysime ir dekoruosime snaiges. Pasirūpinkite, kad namuose būtų kelių spalvų popieriaus (kas sakė, kada snaigės turi būti baltos?), žirklių, klijų, dekoravimo detalių (blizgučių, karoliukų ir pan.).
Vaikų indėlis: prie šios užduoties gali prisidėti net ir mažiausieji, kuriems dar neleidžiate karpyti, gali prisidėti prie snaigių puo karpymo. Raštai nebūtinai turi būti įmantrūs. Visą procesą paįvairina spalvotas popierius. Skirtingų snaigių iškarpų galite paieškoti ir internete, tačiau nenuvertinkite ir proceso: karpyti, išrinkti labiausiai patinkančias, puošti jomis langus, veidrodžius, sienas...
Iki Kalėdų liko 23 dienos
Gruodžio 2 diena, trečiadienis. Pradedame rašyti laiškus, nes sveikinimas rašytas ranka siunčia labai švelnią ir mielą žinią – aš apie tave galvoju! Greičiausiai, užtruksite keletą dienų, ypač jei turite daug draugų, artimųjų ir atvirutes jiems gaminsite patys, tad pasiruoškite atskirą laiškų dėžutę, kuri, atėjus įkvėpimui, būtų po ranka.
Užduotis: rašykite sveikinimus ir palinkėjimus draugams ir artimiesiems. Sveikinimai gali būti įvairūs, pradedant atvirutėmis ir baigiant ilgas istorijas pasakojančiais laiškais. Paruoškite keletą tuščių atviručių, taip pat popieriaus lapų. Reikalingos piešimo ir rašymo priemonės, klijai. Galite pasirūpinti lipdukais, blizgiais klijais ar blizgučiais.
Vaikų indėlis: jie pasirenka, kam nori rašyti sveikinimą ar kelis, renkasi priemones ir kuria Kalėdinį sveikinimą. Gali būti, kad reikės suaugusiojo asistavimo, tačiau šį darbą dirbti kartu dar smagiau!
Iki Kalėdų liko 22 dienos
Gruodžio 3 diena, ketvirtadienis. Tegu būna Ketvirtadienis – apsikabinimų diena! Visiems apsikabinti reikėtų vienu kartu daugiau nei įprastai!
Užduotis: su vaikais galite pagaminti eglutei papuošti skirtų žaisliukų. Jie gali būti ne tik gražus ornamentas jūsų namams, bet ir puiki rankų darbo dovana artimiesiems. Tai galite padaryti iš mūsų išbandytos ir Kalėdomis kvepiančios cinamoninės ar druskos tešlos (paspaudę nuorodas rasite receptus ir darbo eigos aprašymus). O jei turite ūpo – išbandykite abi!
Vaikų indėlis: šioje užduotyje vaikai gali dalyvauti nuo-iki. Jie gali maišyti, minkyti tešlą, kočioti ir pjaustyti ornamentus. Juos išdžiovinus vaikai ornamentus gali ir dekoruoti.
Iki Kalėdų liko 21 diena
Gruodžio 4 diena, penktadienis. Ar jau visi laiškai parašyti? Gal dar kažkam reikėtų vieną kitą sveikinimą sukurti?
Užduotis: pasiūlykite vaikams išbandyti kokį naują atviručių gaminimo būdą. Jei prieš tai darėte atvirutes, kuriose vaikai piešė ar klijavo, dabar pabandykite padaryti atviručių su druska.Reikalingos piešimo ir rašymo priemonės, akvarelinis popierius, druska. Galite pasirūpinti lipdukais, blizgiais klijais ar blizgučiais.
Vaikų indėlis: ant akvarelinio popieriaus lapo akvarele padenkite foną, pvz. mėlyną ir ant dar šlapio pagrindo užberkite rupios druskos. Leiskite išdžiūti. Tada druską nuvalykite – turite nuostabiai žvaigždėtą dangų. Tada iš šio popieriaus iškirpkite gabalėlį, kurį užklijuosite ant atvirutės – štai ir viskas! Gabalėlis gali būti kvadratinis ar stačiakampis, o taip pat ir įmantresnių formų, pvz. eglutės ar žvaigždės. Žvaigždėtą dangų galite padabinti dar ir lipdukais-žvaigždėmis arba lipdukais-snaigėmis. Taip pat galite naudoti ir kitas spalvas ir dekoruoti norimomis priemonėmis, pripiešdami tai, kas jums atrodo tinkamiausia.
Iki Kalėdų liko 20 dienų
Gruodžio 5 diena, šeštadienis. Šiandien tarptautinė savanorių diena. Savanorystė – tai įvairaus amžiaus žmonių atliekama veikla, už kurią negaunamas atlygis. Savanoriauti galima įvairiose srityse. Savanorystė neturi amžiaus cenzo. Norintiems savanoriauti būtina tik norėti tai daryti ir rasti kur tai daryti. Tad netgi besimokantis, dirbantis, auginantis vaikus (kai kuriose veiklose net kartu su vaikais), išėjęs į pensiją asmuo gali savanoriauti ir būti naudingas visuomenei savo veikla ir idėjomis.
Užduotis: mažyliams paaiškinkite, kas yra savanoris ir koks svarbus jo darbas. Su vyresniais vaikais galite prisijungti prie savanorystės iniciatyvų (daugiau informacijos čia: www.savanoriaujam.lt). O gal būt pagalbos reikia kam nors čia pat? Tarkime, pavedžioti susirgusio kaimyno šunį? Jei vaikas tam yra per mažas, galite kartu su vaiku tapti Kalėdų Senelio savanoriais-padėjėjais ir prisidėti prie vaikų svajonių arba senelių svajonių pildymo. Visos veiklos yra reikalingos ir naudingos!
Vaikų indėlis. Vyresni vaikai gali prisidėti prie gerų darbų, padėti parinkti, supakuoti ar nuvežti dovanėles nepasiturintiems. Taip pat ir namuose surenkite savanorystės dieną: KAS savanoriškai šiandien išneš šiukšles? KAS savanoriškai ... sąrašą tęskite :)
Iki Kalėdų liko 19 dienų
Gruodžio 6 diena, skemadienis. Uždegame antrą Advento vainiko žvakę. Šiandien - Šventasis Mikalojus. Ar žinote legendą apie šv. Mikalojų? Sakoma, kad tai jis ir buvo Kalėdų Senelio pirmtakas.
O buvo taip: 3-4 a. gyveno vyskupas Mikalojus Myrietis. Jis garsėjo slapta daromais gerais darbais – vis ką nors sušelpdavo, apdovanodavo, padėdavo sunkiai gyvenantiems. Vaikams šis vyskupas į žaislinius laivelius slapta pridėdavo saldainių. O štai vieną vargingą šeimą, sakoma, jis aplankė ir slapčiomis padžiautoje vaikiškoje kojinėje paliko aukso gabalėlį. Minėdami šv. Mikalojų žmonės ir dabar palieka batuose ar kojinėse vaikams saldainių.
Užduotis: norėdami laikytis šios tradicijos vaikams ir artimiesiems į batus prikraukite saldainių, mandarinų, riešutų ar pan. skanėstų. Jei vaikas prisidėjo prie gerų darbų išvakarėse, Šv. Mikalojus į batą turbūt įdės ir padėką!
Vaikų indėlis: jei vaikai vyresni, galite įtraukti juos į slaptų (gerų) darbų darymo procesą. Juk ne tik saldainių reikia padėti, galima ir tėčiui arbatos padaryti ar mamai paruošti šiltą vonią. Visi geri darbai užskaitomi! Einant gulti pasidalinkite, kas šioje dienoje labiausiai patiko. Tai gali tapti net kiekvieno vakaro rutinos dalimi. Pamatysite, kiek gerų dalykų visiems nutinka kasdien :)
Daugiau šia tema:
- Kalėdų laukimas su vaikais (įvadas)
- Antra advento savaitė su vaikais
- Trečia advento savaitė su vaikais
- Ketvirta advento savaitė su vaikais
Nuostabios autorės idėjos!!! Būtinai pasinaudosime tačiau nepritarčiau, kad cinamoninės tešlos gaminime gali dalyvauti vaikai, tai labai pavojinga!!! Įkvėptas cinamonas sukelia plaučių spazmus, didelį susierzinimą, tai gali baigtis nelaimingu atsitikimu. verčiau duoti jau šlapią tešlą. Rekomenduoju autorei pataisyti šią straipsnio dalį, kad neliktų rizikos faktoriaus. Nuoroda į straipsnį apie cinamoną: www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/cinamonas-prazude-vaika-gedinti-mama-ispeja-visus-tevus.d?id=68280238