Kodėl kai kurios moterys nusprendžia nežindyti? (4)

Kūdikis geria iš buteliuko Prostock-studio | Shutterstock.com

Kai kurioms mamoms apsispręsti žindyti lengva, tačiau kitoms apsisprendimą dažnai apsunkina sveikatos, finansinės, informacinės, fizinės ar emocinės kliūtys. Kitaip tariant, praktiniai sumetimai, kurių kartais rinktis negali.

Motinos pieno nauda – neginčijama

Atminkite, kad nors ekspertai, pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizacijos, primygtinai rekomenduoja maitinti kūdikį krūtimi mažiausiai šešis mėnesius, svarbiausia, kad jūsų kūdikis būtų apskritai pavalgęs ir laimingas.

Apsispręsti maitinti krūtimi – labai sveikintinas ir skatinamas sprendimas. Apie motinos pieno naudą, net įtaką vaiko intelektui, atliktas ne vienas tyrimas. Tačiau ne visada norai dera su galimybėmis, todėl ir maitinimas mišinuku, net jei nevisiškai lygiavertis, bet taip pat sprendimas.

Iš tiesų šeima turėtų priimti jai tinkamiausią sprendimą ir pasirinkti patogiausią maitinimo būdą.

Žindymo tendencijos ir aplinka

Šiandien vis daugiau moterų renkasi maitinti krūtimi. Tačiau anksčiau maitinimas mišiniu buvo kiek populiaresnis. Daugelis naujai iškeptų tėvų naudojo mišinius, ir ne visada suprasdavo žindymo naudą kūdikiui, o kartais atgrasydavo ir pats procesas: prisirišimas prie kūdikio, fizinis skausmas, žindymas viešumoje ar baimė nesugebėti, pavyzdžiui, permaitinti. Dažnai ir šiandien mamos vengia žindyti bijodamos prarasti „laisvę“, todėl buteliukas tampa lengvesne išeitimi.

Šeimos palaikymas – svarbiausia

Tėvai gali turėti mažai žindymo patirties, gali jos apskritai neturėti, tačiau apsispręsti turi šeima. Visgi neretai apsisprendimui įtakos turi ir aplinkiniai. Kai kada informacijos stygius ar „neapsiskaitymas“ lemia aplinkos nesuvokimą, kodėl šeima nusprendžia žindyti, ir toks pasirinkimas ne visada adekvačiai sutinkamas.

Kartais šeimos apsisprendimą lydi komentarai: „žindymas gali trukdyti poros santykiams“, „mišinuką naudoti daug paprasčiau“, „žindymas pririš prie vaiko, ir nematysite dienos šviesos“ ir pan. Kadangi šeimos nariai ir aplinka dažnai vaidina svarbų vaidmenį jaunos mamos ir šeimos gyvenime, neturėdama pritarimo ji gali nuspręsti nežindyti kūdikio, nepaisydama maitinimo krūtimi privalumų ar teigiamos kitų mamų patirties.

Grįžimas į darbą ar studijas

Moteriai gali būti nepaprastai sunku prižiūrėti naujagimį, rūpintis šeima ir namais, ypač kai prie viso to prisideda ir papildomas stresas darbe ar universitete.

Jei nuolatinis pieno nutraukinėjimas ar maitinimas krūtimi moteriai kelia didžiulį stresą, iš kurio ji negali išsivaduoti, priežastis nežindyti gali būti vienintelis pasirinkimas. Be to, nuolat nusitraukti pieną ne visada įmanoma pagal darbo krūvį, pobūdį ar studijų grafiką.

Specialistų įtaka

Didžiausia problema – ne ta, kad specialistai nepalaiko ar neskatina žindymo, bet neužtikrintumas, vengimas tiesiai atsakyti į klausimus. Neretai specialistai, mėginant išklausti apie žindymą, motinos galvoje prisėja dar daugiau dvejonių, ir ji, nuomonę pasitvirtindama su, pavyzdžiui, giminėmis, priima neigiamą sprendimą.

Naujagimį turinčiai mamai kelia sumaištį nevieninga specialistų nuomonė, skirtinga informacija apie maitinimą krūtimi. Dažnai moteriai linkčiojama galva, tačiau argumentų, kodėl tai labai gerai arba, priešingai – blogai, nėra. Specialistai tiesiog pritaria bet kokiam pasirinkimui.

Paramos stoka

Tiesa ta, kad daugeliui moterų gali būti sunku ryžtis žindyti, be jokio aiškaus supratimo, kaip pasiruošti žindymui, kaip žindyti, kaip paguldyti kūdikį, ką reiškia spenelių skausmas ir pan. Neretai pirmą kartą gimdžiusios mamos, išėjusios iš ligoninės, nesulaukia tinkamos paramos dėl žindymo, ir dažnai baimė ar dvejonės nulemia apsisprendimą. Kartais tos tikėtos paramos ir pagalbos nesulaukia ir dar būdamos ligoninėje.

Moteris dažnai nežino, kur ar į ką kreiptis pagalbos, jei kiltų problemų. Ji taip pat nežino, kokie dažniausi sunkumai kyla mokantis maitinti kūdikį krūtimi. Nemokėdama žindyti, moteris gali prieiti prie išvados, kad jos pieno kūdikiui nepakanka, net jei jo gaminasi pakankamai. Tokie sunkumai taip pat verčia žindymo atsisakyti. 

Asmeninės problemos

Nepatogumas, viešumas, kūno pokyčiai ir problemos, stigma, baimė ir nepasitikėjimas gali prisidėti prie neigiamo apsisprendimo žindyti. Tačiau yra būdų, kaip moteris gali prisitaikyti prie „proceso“, kad galėtų jaustis patogiau, pavyzdžiui, norėdama išvengti viešumo, naudoti audinį ar pasinaudoti mamos kambariu, ir pan.

Nerimas, kad krūtis, mokantis žindyti, teks apnuoginti, gali priversti moterį jaustis nepatogiai. Kai mintys apie maitinimą krūtimi yra „gėdingos“, nepatogios, labiau tikėtina, kad moteris nuspręs nežindyti. Be to, kai kurios moterims krūtys – tarsi seksualumo išraiška, ir joms gali būti sunku per tai peržengti.

Sveikatos problemos

Nors moterys, turinčios sveikatos problemų, gali maitinti krūtimi ir dažnai raginamos tai daryti, vis tiek gali būti sunku. Tyrimai rodo, kad žindymo kliūtys dažnai painiojamos su kontraindikacijomis. Daugeliu atvejų – žinoma, ne visi atvejai vienodi – moterys gali maitinti krūtimi, tačiau tai gali būti sudėtinga. Tam tikros sveikatos problemos gali lemti per mažą pieno kiekį, arba mama gali imti nerimauti dėl vartojamų vaistų ir kaip jie gali paveikti kūdikio sveikatą. Nenorėdama gyventi nuolatinėse frustracijose, moteris žindymo atsisako.

Moterys, sirgusios krūties vėžiu, patyrusios spindulinę terapiją ar mastektomiją, gali nebegalėti maitinti krūtimi. Be to, yra keletas sveikatos problemų ir indikacijų, pavyzdžiui, ŽIV, kai krūtimi maitinti nerekomenduojama.

Žindyti ar ne – pasirinkimas

Svarbu suprasti, kodėl kai kurios moterys nusprendžia nežindyti. Dėl sveikatos ar psichologinių kliūčių, tačiau tai yra asmeninis moters ir šeimos pasirinkimas, kurį reikia gerbti. Net jei moteris vietoj žindymo nusprendžia rinktis mišinį, jai vis tiek reikia ir paramos, ir pagalbos.

Svarbu šviesti moteris apie žindymo naudą, bet taip pat reikia pabrėžti, kad jei mama negali maitinti krūtimi (dėl kokių nors priežasčių), kūdikiui vis tiek viskas bus gerai.

Svarbu

Maitinančios motinos neturėtų smerkti tų, kurios nusprendžia nežindyti, ir atvirkščiai. Mes, motinos, turime suprasti viena kitos pasirinkimus ir palaikyti viena kitą, nesvarbu, kokį maitinimo (ar auklėjimo) būdą renkamės. Galų gale, mes visos norime to paties – kad vaikas augtų sveikas ir būtų laimingas.

Susiję straipsniai

Kūdikis žįsdamas nuolat užmiega: 5 patarimai, kaip elgtis

Dauguma naujagimių, kad pasisotintų, pabunda dažnai ir reguliariai, ir ne tik dienos metu, bet ir naktį. Tačiau kiti naujagimiai – tikri miegaliai.

Kūdikis po maitinimo verkia: kodėl ir ką daryti?

Standartinė situacija – po maitinimo kūdikis nurimsta ir užmiega, tačiau gali nutikti ir priešingai – kūdikis gali pradėti verkti kur kas intensyviau.

Mes negimstame mokėdamos žindyti: ką būtina žinoti apie žindymą?

Taip, žindyti reikia ir išmokti, ir įprasti. Visko bus – ir nesiseks, ir stebins, ir šimtai klausimų kils. Tačiau jei mama ieško, atsakymus randa.

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 3 m.

    Niekad nesuptatau to viena kitos tarkavimo. Reikia žiūrėti savo vaikų ir savo papų. Padėti, palaikyti gerai, bet lįsti ir dar kritikuoti tai absurdas. Svarbiausia vaikas mylimas, sotus ir laimingas. Yra daug baisesnių dalykų nei nežindymas. Pilna žindančių ir rūkančių, geriančių, vartojančių bet ką. Rūpinkimes savimi ir savo vaikais, o ne kitų

  2. Red_Flower
    Red_Flower prieš 3 m.

    Cia jau kiekvienos mamos reikalas zindyti ar ne. Asmeniskai as dukra zindziau 2,5 metu, dabar zindau 5 menesiuku sunu, tikiuosi pavyks zindyti iki 2 metu. Svarbiausia jog vaikas sotus, laimingas, svarus, priziuretas, mylimas, o ar jis zindomas mamos pienu ar misinuku jug nera svarbu, visi vaikai uzauga 🤗 Jug daug mamu nezindo savo pienu ne del to, kad jos tiesiog nenori ar, kad bijo jog papai nutys, ir be to yra priezasciu del ko negali zindyti 🤷🏻‍♀️

  3. User has not uploaded an avatar
    ingakr prieš 1 m.

    Aš abi dukras zindziau iki dviejų metų. Mano geriausia draugė savo vaikų nezinde visai. Vaikai tiek mano tiek jos yra sveiki ir pan. Niekada jai nesakiau, kad kvaila esi, jog nežinai ar pan. Būdavo jos vienintelis pastebėjimas, kad man gerai, nes nereikia plauti buteliukų, kažkur vykstant kad ir visai dienai nereikia rūpintis vaikų maistu, nes visada šiltas ir paruoštas 😊 čia yra kiekvienos mamos pasirinkimas ir smerkti vienas ir kitas nėra tikslo.

  4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Aš irgi už tai kad kiekvienos pasirinkimas ir to pjovimo vienai kitos visai nereikia🤐🙄dėl manęs tegu žindo nors ir iki pirmos klasės,čia jau šeimos pasirikimas;)aš abiejų nei mėnesio nežindžiau ir dabar neplanuoju ilgai,bet kaip nutraukiau taip ir baigėsi,nei krūtinė degė,nei guzavosi gal tiek to pieno ir tebuvo🙄nelaikau aš žindymo kažkokia panacėja,ar išgelbėjimu nuo visų ligų,vienom patogu krūtimi(iš dalies pritariu aišku),man patogiau buteliukas;)gal šį kartą ir ištempsiu kokį mėnesį,nu nemalonus man visas tas procesas,kaip sakau kiekvienos asmeninis reikalas🤗

Skelbimai

5,00 €
34 | 6 | XS
3,00 €
20 | 12,3 cm