Kodėl vaikai dažnai serga? (6)

sergantis berniukas lovoje su meškučiu FamVeld | Shutterstock.com

Kodėl vaikai dažnai serga ir ką daryti, kad jų sveikata būtų stipresnė?

Kiek kartų per metus vaikams sirgti yra normalu?

Gydytojų teigimu, normalu, jeigu ikimokyklinukai ir pradinukai serga iki 8-10 kartų per metus. Palyginimui, suaugusieji peršalimo ligomis serga vidutiniškai 4-5 kartus per metus (tiesa, mažus ir dažnai susergančius vaikus auginantys tėvai taip pat serga dažniau). 

Rimtai susirūpinti ir savo nuogąstavimus išsakyti šeimos gydytojui reikėtų, jeigu vaikas serga dažniau, jo ligų eiga labai sunki, ligos dažnai užsitęsia ilgiau, tampa lėtinėmis.

Žinoma, net jeigu vaikas serga „standartiškai“ svarbu daug dėmesio skirti jo gerai savijautai ir sveikatai bei profilaktiškai ją stiprinti.

Dažnų vaikų ligų priežastys

Mokslininkams ir medikams sunku vienareikšmiškai apibrėžti, kodėl vaikai dažnai serga, nes kiekvieno žmogaus organizmas, jo įpročiai, gyvenamoji aplinka ir kiti sveikatai įtakos turintys faktoriai skiriasi.

Vaikai, o ypač į didelius žmonių susibūrimus patekę, t.y. ikimokyklinio ugdymo įstaigas, įvairius būrelius, mokyklą pradėję lankyti vaikai pirmą kartą susiduria su tokiu dideliu kiekiu įvairių ligų sukėlėjų, todėl jie serga gerokai dažniau.

Pastebima, kad vaikų ligas bent iš dalies lemia genetika, t.y. jeigu vaiko tėveliai, seneliai ir kiti artimiausi giminaičiai vaikystėje patys dažnai sirgo, tikėtina, kad ir vaikui ligos pasireikš panašiu dažniu.

Vis pasikartojančius vaikų (o taip pat ir suaugusiųjų) susirgimams labai didelę (o gal net ir didžiausią) įtaką turi netinkama gyvensena, t.y. prasta, nesubalansuota, nepilnavertė mityba, fizinio aktyvumo stoka, nekokybiškas miegas, stresas ir pan.

Jeigu manote, kad dažnus vaiko susirgimus lemia rimtesnės priežastys (pavyzdžiui, geležies trūkumas ir anemija ar kitos lėtinės ligos) arba jeigu rekomenduojami gyvensenos bei mitybos pokyčiai neduoda norimo rezultato, būtinai kreiptinės į šeimos gydytoją ir paprašykite atlikti išsamų vaiko sveikatos patikrinimą, įvairius tyrimus.

Kaip formuojasi vaikų imunitetas?

Imunitetą teisingiau vadinti imunine sistema, nes tai įvairių organizmo organų ir audinių visuma, padedanti apsisaugoti nuo įvairiausių ligų sukėlėjų (virusų, bakterijų, grybelių ir pan.) bei pašalinti žuvusias ar pakitusias savo ląsteles.

Vos gimusį kūdikį saugo įgimtas arba nespecifinis imunitetas, t.y. tarsi bendrinė organizmo apsauga, kurią užtikrina oda, gleivinė, žarnyno mikroflora, fermentai, baltieji kraujo kūneliai (limfocitai) ir kt.

Labai trapų naujagimį taip pat kurį laiką saugo mamos įsčiose ir su mamos pienu (jeigu kūdikis žindomas) gauti antikūnai, gebantys atpažinti konkrečių ligų sukėlėjus - tai įgytas arba specifinis imunitetas.

Vaikui augant jo įgytas arba specifinis imunitetas vis stiprėja, t.y. organizmas susiduria su vis daugiau įvairių ligų sukėlėjų, išmoksta juos atpažinti ir su jais efektyviai kovoti.

Daugiau apie vaikų imunitetą skaitykite:

Kaip stiprinti vaikų imunitetą?

Vaiko imuninė sistema yra labai sudėtingas mechanizmas, tačiau nėra jokių didelių paslapčių, ką reikėtų daryti, kad vaikas kuo mažiau sirgtų, o susirgęs greitai pasveiktų. Svarbiausia laikytis pagrindinių sveikos gyvensenos taisyklių bei pasirūpinti savo gyvenamąja aplinka.

Vaiko sveikatą stiprina, nesusirgti ir greitai pasveikti padeda:

Daugiau apie vaikų imuniteto stiprinimą skaitykite:

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Auganti Kartu prieš 2 sav.

  Laimutė12 parašė:
  Sveiki, gal kas esat susidurę su labai dažnu vaiko sirgimu? Gal kokius tyrimus atlikot papildomus ar kur privačiai kreipetės ieškojot pagalbos? Ar tiesiog išaugo t…

  Laimutė12 parašė:
  Sveiki, gal kas esat susidurę su labai dažnu vaiko sirgimu? Gal kokius tyrimus atlikot papildomus ar kur privačiai kreipetės ieškojot pagalbos? Ar tiesiog išaugo t…

  Pirmiausia, tai vaikai yra skirtingi ir daug vaikų serga panašiai kaip Jūsų Kas gali padėti: 1) Neskiepyti (patinka Jums tai ar ne, bet čia toks empirinis pastebėjimas - neskiepijami vaikai serga žymiai rečiau nei skiepijami): 2) Didelės dozės vitamino D (visus metus, be jokių pertraukų). Gretutinai turi būti vartojimas vitaminas K2; 3) Pastovus vitamino C vartojimas (visus metus, be jokių pertraukų); 4) Multivitaminai (irgi visus metus). Taip pat daug gryno oro, daug fizinio aktyvumo, neperrengti, nebijoti, kad "sušals" vasarą ir pan.
  Pažymiu, kad visa tai, ką paminėjau gali duoti naudos (mano dukra beveik neserga), bet gali ir neduoti, arba duoti mažiau nei norėtųsi, nes vaikai yra skirtingi. Viskas, ką galite padaryti, tai užtikrinti, kad vaikas visados vartotų vitaminus, kad būtų daug laiko lauke (1 val. nėra daug) ir kad tas laikas būtų kiek įmanoma aktyvus.

 2. User has not uploaded an avatar
  Aurumaa prieš 2 sav.

  Laimutė12 parašė:
  Sveiki, gal kas esat susidurę su labai dažnu vaiko sirgimu? Gal kokius tyrimus atlikot papildomus ar kur privačiai kreipetės ieškojot pagalbos? Ar tiesiog išaugo t…

  O kuo vaikas serga?

 3. User has not uploaded an avatar
  Laimutė12 prieš 2 sav.

  Aurumaa parašė:
  O kuo vaikas serga?

  Bronchitas, įvairūs uždegimai ( ausų,akių, gerklės), paskutiniu metu dažnai tiesiog sloga pūlinga.

 4. User has not uploaded an avatar
  Aurumaa prieš 2 sav.

  Laimutė12 parašė:
  Bronchitas, įvairūs uždegimai ( ausų,akių, gerklės), paskutiniu metu dažnai tiesiog sloga pūlinga.

  Dėl slogos - gal neišgydoma iki galo ir tada vėl susergama.
  Mano vienas vaikas irgi dažnai sirgdavo, ne taip dažnai kaip jūsų, bet dažniau nei kiti. Gal 4-5m pagerėjo. Jam sloga irgi ne šiaip liga būdavo, reikėdavo gydyti nuo pat pradžių kad komplikacijų nebūtų (bronchito ar plaučių uždegimo).
  Aš savo 4m dukrai žiemą daviau žuvų taukus + vit. D. Kai matydavau, kad "kimba" peršalimas tai dar imunitetui stiprinti (su cinku ar ežiuole). Ir dar nosį karts nuo karto patepdavau Aromamos "baubuku" (kad sudrėkintų nosį).

 5. Laurute90
  Laurute90 prieš 1 sav.

  Nežinau koks tiksliai raidos sutrikimas pas jūsų vaiką, bet kartais labai gali turėti įtakos ligoms, jei patiria stresą. Auginu autistuką, tai 2-3m nuolat sirgdavo, bet nekalbėjo, stresavo nuolat, neįsiliedavo į kolektyvą. Nepadėjo jokie vitaminai, papildai. Kai prasimušė kalba ir pradėjo žaisti su vaikais, džiaugtis, baigėsi ligos. Atkreipkti dėmesį ir į emocinę savijautą, ar viskas su tuo gerai 😊