Kodėl vaikai dažnai serga?

sergantis berniukas lovoje su meškučiu FamVeld | Shutterstock.com

Kodėl vaikai dažnai serga ir ką daryti, kad jų sveikata būtų stipresnė?

Kiek kartų per metus vaikams sirgti yra normalu?

Gydytojų teigimu, normalu, jeigu ikimokyklinukai ir pradinukai serga iki 8-10 kartų per metus. Palyginimui, suaugusieji peršalimo ligomis serga vidutiniškai 4-5 kartus per metus (tiesa, mažus ir dažnai susergančius vaikus auginantys tėvai taip pat serga dažniau). 

Rimtai susirūpinti ir savo nuogąstavimus išsakyti šeimos gydytojui reikėtų, jeigu vaikas serga dažniau, jo ligų eiga labai sunki, ligos dažnai užsitęsia ilgiau, tampa lėtinėmis.

Žinoma, net jeigu vaikas serga „standartiškai“ svarbu daug dėmesio skirti jo gerai savijautai ir sveikatai bei profilaktiškai ją stiprinti.

Dažnų vaikų ligų priežastys

Mokslininkams ir medikams sunku vienareikšmiškai apibrėžti, kodėl vaikai dažnai serga, nes kiekvieno žmogaus organizmas, jo įpročiai, gyvenamoji aplinka ir kiti sveikatai įtakos turintys faktoriai skiriasi.

Vaikai, o ypač į didelius žmonių susibūrimus patekę, t.y. ikimokyklinio ugdymo įstaigas, įvairius būrelius, mokyklą pradėję lankyti vaikai pirmą kartą susiduria su tokiu dideliu kiekiu įvairių ligų sukėlėjų, todėl jie serga gerokai dažniau.

Pastebima, kad vaikų ligas bent iš dalies lemia genetika, t.y. jeigu vaiko tėveliai, seneliai ir kiti artimiausi giminaičiai vaikystėje patys dažnai sirgo, tikėtina, kad ir vaikui ligos pasireikš panašiu dažniu.

Vis pasikartojančius vaikų (o taip pat ir suaugusiųjų) susirgimams labai didelę (o gal net ir didžiausią) įtaką turi netinkama gyvensena, t.y. prasta, nesubalansuota, nepilnavertė mityba, fizinio aktyvumo stoka, nekokybiškas miegas, stresas ir pan.

Jeigu manote, kad dažnus vaiko susirgimus lemia rimtesnės priežastys (pavyzdžiui, geležies trūkumas ir anemija ar kitos lėtinės ligos) arba jeigu rekomenduojami gyvensenos bei mitybos pokyčiai neduoda norimo rezultato, būtinai kreiptinės į šeimos gydytoją ir paprašykite atlikti išsamų vaiko sveikatos patikrinimą, įvairius tyrimus.

Kaip formuojasi vaikų imunitetas?

Imunitetą teisingiau vadinti imunine sistema, nes tai įvairių organizmo organų ir audinių visuma, padedanti apsisaugoti nuo įvairiausių ligų sukėlėjų (virusų, bakterijų, grybelių ir pan.) bei pašalinti žuvusias ar pakitusias savo ląsteles.

Vos gimusį kūdikį saugo įgimtas arba nespecifinis imunitetas, t.y. tarsi bendrinė organizmo apsauga, kurią užtikrina oda, gleivinė, žarnyno mikroflora, fermentai, baltieji kraujo kūneliai (limfocitai) ir kt.

Labai trapų naujagimį taip pat kurį laiką saugo mamos įsčiose ir su mamos pienu (jeigu kūdikis žindomas) gauti antikūnai, gebantys atpažinti konkrečių ligų sukėlėjus - tai įgytas arba specifinis imunitetas.

Vaikui augant jo įgytas arba specifinis imunitetas vis stiprėja, t.y. organizmas susiduria su vis daugiau įvairių ligų sukėlėjų, išmoksta juos atpažinti ir su jais efektyviai kovoti.

Daugiau apie vaikų imunitetą skaitykite:

Kaip stiprinti vaikų imunitetą?

Vaiko imuninė sistema yra labai sudėtingas mechanizmas, tačiau nėra jokių didelių paslapčių, ką reikėtų daryti, kad vaikas kuo mažiau sirgtų, o susirgęs greitai pasveiktų. Svarbiausia laikytis pagrindinių sveikos gyvensenos taisyklių bei pasirūpinti savo gyvenamąja aplinka.

Vaiko sveikatą stiprina, nesusirgti ir greitai pasveikti padeda:

Daugiau apie vaikų imuniteto stiprinimą skaitykite:

Susiję straipsniai

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.