Kūdikis po maitinimo verkia: kodėl ir ką daryti?

Maitinamas kūdikis verkia goodluz | Shutterstock.com

Standartinė situacija – po maitinimo kūdikis nurimsta ir užmiega, tačiau gali nutikti ir priešingai – kūdikis gali pradėti verkti kur kas intensyviau, nei kamuojamas alkio. Kodėl pamaitintas kūdikis tampa irzlus ir ką daryti, jeigu jis verkia, riečia nugarą ir jokiu būdu nesiruošia miegoti?

1 dažniausia priežastis, kodėl po maitinimo kūdikis verkia – pilvo diegliai

Viena dažniausių kūdikių verksmo po maitinimo priežasčių – pilvo diegliai. 

Dieglius atpažinti – gana paprasta: įprastai minimi šie 3 kriterijai, padedantys atpažinti pilvo dieglius:

  • Kūdikis verkia mažiausiai 3 val. per dieną;
  • Diegliai pasireiškia bent 3 kartus per savaitę;
  • Kūdikis yra jaunesnis nei 3 mėn.

Nėra vienos konkrečios priežasties, sukeliančios pilvo dieglius: manoma, kad juos lemia virškinimo (ir galbūt nervų) sistemos nebrandumas. Pilvo diegliai kamuoja apie trečdalį kūdikių, nors realūs skaičiai gali būti kur kas didesni.

    Plačiau skaitykite:

Ką daryti? Jei mama žindo, jai reikėtų koreguoti mitybą, jei maitina pieno mišiniu, gali tekti jį keisti. Labai svarbu leisti kūdikiui atsirūgti ir stengtis, kad dienos metu jis nepervargtų.

2 dažniausia priežastis, kodėl po maitinimo kūdikis verkia – gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl po maitinimo kūdikiai verkia, atpila maistą, o jų svoris prastai auga, yra rėmuo ir padidėjęs skrandžio rūgštingumas, o sudėtingesniais atvejais gali išsivystyti gastroezofaginio refliukso liga (GERL).

GERL priežastys – ne visiškai susiformavęs stemplės apatinėje dalyje esantis nedidelis vožtuvas, per kurį maistas patenka į virškinimo traktą. Sergant GERL, sutrinka apatinės stemplės dalies susitraukimai ir skrandžio turinys nuolat sugrįžta į stemplę bei ją dirgina. Pagrindiniai simptomai – gausus atpylimas, prastas svorio augimas, sutrikęs rijimas, pieno ar pieno mišinio atsisakymas, vėmimas, kvėpavimo problemos ir kt.

    Plačiau skaitykite:

Ką daryti? Siekiant palengvinti GERL simptomus, kartais užtenka pakoreguoti gyvenimo būdą, o kartais prireikia medikamentinio ar net chirurginio gydymo.

3 dažniausia priežastis, kodėl po maitinimo kūdikis verkia – jautrumas maistui ir alergija

Kai kurie žindomi kūdikiai gali būti alergiški tam tikriems maisto produktams, kuriuos suvalgo jų mamos. Dažniausiai negalavimų kūdikiui sukelia karvių pieno baltymai, tačiau tikroji alergija jiems pasitaiko labai retais atvejais. Manoma, kad tik apie 0,5–1 proc. išimtinai žindomų kūdikių yra alergiški pieno baltymams. Kiti dažni alergijų sukėlėjai yra kiaušiniai, kukurūzai, sojų produktai, daržovės ir kt.

Ką daryti? Jei po maitinimo kūdikis pradeda verkti, pasireiškia ir kitų simptomų, pavyzdžiui, pastebimos kraujingos išmatos, geriausia atlikti alergijų tyrimus. Net jei kūdikis ir nėra alergiškas, žindančiai mamai atsisakius tam tikrų maisto produktų – pieno, kiaušinių, kukurūzų, kofeino, kai kurių daržovių ir vaisių, galima sušvelninti pilvo pūtimą ir dieglius, tad mitybos pokyčiai gali išeiti tik į naudą.

Jei norite sužinoti, ar mityba daro poveikį kūdikiui, galite žymėtis, ką kurią dieną valgėte. Po to stebėkite, ar atsisakius tam tikrų maisto produktų pasikeis ir kūdikio elgesys.

    Plačiau skaitykite:

4 dažniausia priežastis, kodėl po maitinimo kūdikis verkia – dujų kaupimasis jo nepakėlus atsirūgti

Jei kūdikis po kiekvieno maitinimo pravirksta, gali būti, kad valgydamas jis prisigaudo per daug oro. Skrandyje užsilikusios dujos ir sukelia nemalonius simptomus. Manoma, kad daugiau oro patenka į iš buteliuko maitinamų kūdikių žarnyną.

Tačiau kiekvienas kūdikis yra skirtingas, tad po kiekvieno maitinimo gali tekti atrūginti ne tik iš buteliuko maitinamus, bet ir žindomus kūdikius.

Ką daryti? Po maitinimo kūdikį palaikykite vertikaliai, galite švelniai pastuksenti per nugarytę, kad oro burbuliukai lengviau kiltų aukštyn žarnynu. 

    Plačiau skaitykite:

Siekiant išvengti oro prisirijimo galima pakoreguoti žindymo padėtį; jeigu pienas bėga perdėm stipria srove, galima rankomis ar pientraukiu nusitraukti nedidelį jo kiekį, kad pieno tėkmė sušvelnėtų ir pan. 

Jeigu kūdikis maitinamas iš buteliuko, vertėtų išbandyti kitą buteliuką, turintį specialų žinduką, apsaugantį nuo oro prisirijimo. 

5 dažniausia priežastis, kodėl po maitinimo kūdikis verkia – netinkamas pieno mišinys

Jei pieno mišiniais maitinamas kūdikis dažnai po valgio verkia, tikėtina, kad jam tiesiog netinka pieno mišinys ir jį reikia keisti. Kiekvieno mišinio sudėtis skiriasi, o tam tikri gamintojai labiau orientuojasi į jautresnius kūdikius ir produkciją labiau pritaiko prie jų poreikių.

    Plačiau skaitykite:

Ką daryti? Galite išbandyti kitą mišinį. Tiesa, jį keiskite tik kūdikį prižiūrinčiam gydytojui pritariant šiam sprendimui. Jei išbandžius kelis kitus pieno mišinius kūdikis vis tiek verkia, tolesni skirtingų pieno mišinių testavimai veikiausiai nieko nepadės, o kūdikio verksmo priežastis tikriausiai kita, nesusijusi su pieno mišiniu.

Susiję straipsniai

Kaip nuraminti verkiantį kūdikį? (video)

Gydytojas iš JAV siūlo išbandyti būdą, padedantį greitai nuraminti verkiantį kūdikį. Tereikia pakrutinti jo užpakaliuką!

Kaip išmokyti kūdikį valgyti šaukšteliu?

Kada kūdikis pradės valgyt šaukšteliu, visų pirma priklauso nuo jūsų.

Kodėl kai kurios moterys nusprendžia nežindyti?

Kai kurioms mamoms apsispręsti žindyti lengva, tačiau kitoms apsisprendimą dažnai apsunkina sveikatos, informacinės, fizinės ar emocinės kliūtys.