Kūdikių sepsis

Žodis “sepsis” yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia baisią ligą – kraujo užkrėtimą. Sepsis – tai uždegiminė organizmo  reakcija į bakterinę, virusinę arba grybelinę infekciją. Sukelti ligą gali įvairūs patogeniniai ir sąlyginai patogeniniai mikroorganizmai: stafilokokai, streptokokai, pneumokokai, salmonelės ir kiti žmogaus organizmui pavojingi mikroorganizmai.

Rizikos veiksniai gali būti tiek iš motinos, tiek iš paties kūdikio pusės. Sepsis gali prasidėti nėštumo metu, gimdant ar jau pagimdžius. Štai keletas neigiamų veiksnių:

  •     Daugybiniai abortai, atlikti prieš šį nėštumą. Tokie “išvalymai” pažeidžia gimdos gleivinę, o tai gali atverti duris infekcijoms;
  •     Užsitęsusi ir skausminga toksikozė, trunkanti ilgiau nei mėnesį;
  •     Ligos ir  infekcijos nėštumo metu: cistitas, pielonefritas, virškinamojo trakto ligos ir t.t..
  •     Ankstyvas vaisiaus dangalų plyšimas, per mažas vandenų kiekis;
  •     Įgimtos anomalijos;
  •     Vaisiaus vandenų infekcija;
  •     Invazinės procedūros;
  •     Imuniteto sutrikimai ir t.t.Jei infekcija prasideda iki gimdymo, ji į mažylio organizmą gali patekti per placentą, vaisiaus membranas ar gimdymo takus. Vėliau, vaikučiui gimus, užkratas gali atsirasti nuo visos naujagimį supančios aplinkos. Pagal atsiradimo laiką sepsis skirtstomas į ankstyvąjį ir vėlyvąjį.

Ankstyvasis sepsis pasirodo pirmosiomis naujagimio gyvenimo dienomis: 2-5 dienos bėgyje. Dažniausiai užkratą mažyliai gauna dar motinos gimdoje. Patogenininiai mikroorganizmai į organizmą patenka per placentą. Užkratas gali atsirasti ir gimdant, jei gimdymo kanale yra uždegimas.

Vėlyvasis sepsis pasirodo po 7 pirmųjų naujagimio gyvenimo dienų, dažniausiai 2-3 savaitės metu. Užkratą vaikas galėjo gauti tiek per motinos gimdymo takus, tiek iš jį supančios aplinkos: gimdymo arba savuose namuose.

Sepsiu sergantys naujagimiai tampa vangūs, mieguisti, atsisako valgyti, o po maitinimo viską atpila. Jų oda papilkėja, ant odos aiškiai matomos kraujagyslės, rankos ir kojos būna šaltos ir su melsvu atspalviu, atsiranda patamsėjimai po akimis. Gali atsirasti dusulys, vaikai dažnai netenka sąmonės. Sepsis vystosi žaibišku greičiu, kartais ir per kelias valandas, o pats ligos periodas yra sunkus.

Pastebėjus bet kuriuos iš aukščiau išvardintų požymių, būtina kuo greičiau kviesti greitąją pagalbą, nes kraujo užkrėtimo atveju svarbi kiekviena minutė.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.