APGAR naujagimių vertinimo skalė (20)

Sokolova Maryna | Shutterstock.com

APGAR skalė – tai ką tik gimusių naujagimių būklės įvertinimo metodas. Medikai patikrina naujagimį pagal penkis rodiklius ir suteikia vertinimą nuo 0 iki 10 balų.

Kas yra APGAR skalė?

APGAR skalė – 1952-aisiais metais sukurtas naujagimių vertinimo metodas, kurį pasiūlė naudoti gydytoja anesteziologė Virginia Apgar. Ji tyrė gimdymo metu naudojamų nuskausminamųjų poveikį naujagimiui.

APGAR metodas buvo pripažintas objektyviu, patogiu ir pradėtas naudoti visame pasaulyje. Praėjus maždaug dešimtmečiui nuo metodo sukūrimo buvo sugalvotas akronimas APGAR, atspindintis penkis rodiklius, pagal kuriuos vertinamas naujagimis.

Pagal APGAR skalę yra vertinamos šios naujagimio gyvybinės funkcijos, požymiai:

 • Appearance – išvaizda. Vertinama odos spalva.
 • Pulse – pulsas. Matuojamas širdies susitraukimų dažnis.
 • Grimace – grimasa. Vertinamas refleksinis jautrumas, pavyzdžiui naujagimio reakcija į atliekamą burnos ir nosiaryklės išsiurbimą, žnybtelėjimą.
 • Activity – aktyvumas. Vertinas raumenų tonusas, naujagimio judesiai, poza.
 • Respiration – kvėpavimas. Stebimas naujagimio kvėpavimas, jo reguliarumas ir pan.

Kaip vertinami naujagimiai pagal APGAR skalę?

Kiekvienai iš penkių gyvybinių funkcijų suteikiama nuo 0 iki 2 balų, todėl didžiausia galima balų suma pagal APGAR skalę yra 10.

Gyvybinė funkcija, požymis
0 balų 1 balas 2 balai
Appearance. Išvaizda, odos spalva Mėlyna arba blyški Pamėlusios tik galūnės, kūnas rausvas Visas kūnas rausvas
Pulse. Pulsas, širdies susitraukimų dažnis Nėra < 100 k./ min. > 100 k./ min. 
Grimace. Refleksinis jaudrumas Nėra Grimasos Grimasos, kosulys, čiaudulys, verkimas
Activity. Raumenų tonusas, judėjimas, poza Nėra tonuso, naujagimis suglebęs Sulenktos galūnės Naujagimis aktyviai juda
Respiration. Kvėpavimas Nėra Nereguliarus, naujagimis kvėpčioja Reguliarus, su verksmu

Įvertinimą pagal APGAR skalę atlieka gimdyme dalyvaujantys gydytojai ir medicinos personalas: neonatologai, pediatrai, akušeriai, akušeriai ginekologai, naujagimių slaugytojai.

Kada ir kiek kartų naujagimiai vertinami pagal APGAR skalę?

Naujagimiai pagal APGAR skalę vertinami bent du kartus: praėjus 1 minutei ir 5 minutėms po gimimo.

Įvertinimas po 1 minutės parodo, kaip naujagimis „ištvėrė“ gimdymo procesą.

Įvertinimas po 5 minučių parodo naujagimio prisitaikymą prie aplinkos.

Paprastai antrasis įvertinimas būna didesnis. Jeigu vertinant antrą kartą naujagimis surenka 7-6 arba mažiau balų, gydytojai jam toliau teikia pagalbą ir jo būklė vertinama kas 5 min. Tokiu atveju naujagimio būklė vertinama iki penkių kartų, t.y. periodiškai per pirmąsias 20 min.

Žinoma, jeigu naujagimio būklė akivaizdžiai prasta, jam, visų pirma, suteikiama visa būtina pagalba, stabilizuojama jo būklė, o tik tuomet atliekami pirmieji įvertinimai pagal APGAR skalę.

Ką reiškia balai pagal APGAR skalę?

Tėvai visuomet tikisi apvalaus dešimtuko, tačiau laikoma, kad normalus gimusio naujagimio įvertinimas pagal APGAR skalę yra 7-10 balų.

 • 7 ir daugiau balų parodo, kad naujagimio gyvybei pavojus negresia.
 • 4-6 balai. Naujagimiui yra reikalinga skubi medikų pagalba. Pavyzdžiui, gali būti atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija, širdies masažas, suleidžiami vaistai ir pan.
 • 0-3 balai. Naujagimio gyvybinės funkcijos yra labai sutrikusios, jo būklė sunki ir jo šansai išgyventi ir/ arba sveikatos prognozės nėra optimistiškos net ir gavus neatidėliotiną, profesionalią medikų pagalbą.

Kas lemia mažesnius balus pagal APGAR skalę?

Mažesnį įvertinimą pagal APGAR skalę gali lemti:

 • Naujagimio gestacijos amžius, t.y. naujagimio išnešiotumas;
 • Gimdymo metu motinai skirti medikamentai;
 • Nesklandus gimdymas;
 • Netinkamai atliekamas, uždelsus pradėtas naujagimio gaivinimas;
 • Naujagimio sveikatos būklė, įvairios įgimtos ligos, sutrikimai ir pan. 

Ar APGAR skalė parodo vaiko sveikatą?

APGAR skalė parodo naujagimio būklę ir įvertina pagrindines gyvybines funkcijas, požymius jam gimus, tačiau tai nėra absoliutus rodiklis, leidžiantis nuspėti vaiko sveikatą jam augant.

Įvairios ligos, vystymosi sutrikimai ir pan. gali „išlįsti“ gerokai vėliau, nepaisant to, kad vaikas gavo aukštą įvertinimą pagal APGAR skalę.

Ir atvirkščiai, pavyzdžiui, neišnešioti, per anksti gimę naujagimiai gauna mažesnius įvertinimus, nes jų atsakas į dirgiklius, raumenų tonusas ir kt. gyvybinės funkcijos yra silpnesnės dėl neišnešiotumo.

Neišnešiotų vaikų raida pirmaisiais gyvenimo metais truputį atsilieka, tačiau ilgainiui jie pasiveja bendraamžius ir vystosi normaliai, dažnai neturi jokių sveikatos problemų, mokymosi sunkumų.

Susiję straipsniai

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

MAMOS ISTORIJA. Pagimdžiau netikėtai ir be skausmo (dalykimės patirtimis komentaruose)

Dažnai gyvenime būna taip: bijome ko nors, kuriame liūdniausias prognozes, nerimaujame taip stipriai, kad net kinkos dreba. Ir štai... tai atsitinka.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  Man ir vandenis kirpo ir pilva spaude, ir buvo apsivyniojus virkstele, ji istrauke, net neisgimdziau. Labai jautrus sviesai, garsams, jautriai miega, beveik metai o keliasi kas valanda-dvi, bedos su maitinimu, isvemia maista jei konsistencija tirstesne, nes jautri burnyte, rankunkytes jautrios, neleidzia liest. Darau namie nujautrinima, masazai, pavirsiai visokie ir tt. Neimkit i galva taip, viskas cia normalu

 2. tinaa98 prieš 3 m.

  Dukra gavo 9-10. Irgi nepaklausiau kodėl, bet ko gero dėl kartą apsivijusios virkštelės, sunkiai įsistatinėjo į tinkamą poziciją dėl jos, pilvą spaudė, stengės gydytojas su akušere labai❤️

 3. User has not uploaded an avatar
  lilygirl prieš 3 m.

  tinaa98 parašė:
  Dukra gavo 9-10. Irgi nepaklausiau kodėl, bet ko gero dėl kartą apsivijusios virkštelės, sunkiai įsistatinėjo į tinkamą poziciją dėl jos, pilvą spaudė, stengės gydy…

  Grynai mano istorija ❤️

 4. User has not uploaded an avatar
  Domikamo prieš 3 m.

  WhoAreWho parašė:
  Man ir vandenis kirpo ir pilva spaude, ir buvo apsivyniojus virkstele, ji istrauke, net neisgimdziau. Labai jautrus sviesai, garsams, jautriai miega, beveik metai o…

  Man irgi vandenis prakirpo dėl tam tikrų priežasčių, patys sąrėmiai buvo normalūs, atsivėrė per 2-3 valandas. Į pabaigą subėgino visą lašalinę,nes buvo nustojas judėt galvojo gal užmigo. O kai pradėjau gimdyt niekaip neišėjo išgimdyt kol galiausiai nebejaučiau net sąrėmių, nežinau dėl ko gal dėl streso. Sukvietė ginekologus užgulė pilvą ir per prievartą ištraukė ar pati išstūmiau kažkaip pati neatsimenu iš to išgąsčio, baisu man net atsimint dar vis jaučiu stresą apie tai pagalvojus😐 jis kaip sakė akušerė gimė pasidėjas rankytė ant skruostuko. Buvo jau labai neramus ligoninėj po dviejų dienų grįžom namo, valgė ištisai, prie krūtinės neramus prie vienos krūties dar kažkiek pavalgo, o prie kitos ištisai verkė. Galiausiai pervargusi daviau mišinuko atrodė, kad viskas gerai, bet taip tik atrodė prasidėjo virškinimo problemos, atipilinėjimai, svoris sunkiai augo, kaip sakėt labai skiesčiojo rankytėm į garsą, šviesą, vasaros pradžioj labai nemiego saulės šviesos, o D vitamino netrūko. Šeip vaikas pats toks jautresnis, labai reaguoja į mano nuotaiką, bet viską anksti pradėjo daryt ir ropuot 7 mėnesių, ir vaikščiot 9, dabar jau pradeda tarti aiškius gražius žodelius, o naktiniai kelimasi vis liko, pvz šiandien neaišku dėl ko visą valandą pranešiojau ant rankų, nes klykė. Aišku gali būti ir nuo dantukų dygimo, bet jis vistiek nuo gimimo toks jautresnis,tai ir įdomu buvo sužinot kiek turi įtakos ta apgar skalė.

 5. User has not uploaded an avatar
  Mur44 prieš 9 mėn.

  AnimeGirl parašė:
  Man ir vandenis kirpo ir pilva spaude, ir buvo apsivyniojus virkstele, ji istrauke, net neisgimdziau. Labai jautrus sviesai, garsams, jautriai miega, beveik metai o…

  Sveiki, mano mergyte panasiai jautruole. Ar isaugo jusu vaikiukas?