B grupės streptokoko (BGS) tyrimas nėštumo metu (74)
Besilaukiančioms moterims atliekama daugybė įvairių tyrimų. Vienas iš jų – B grupės streptokoko. B grupės β hemolizinis streptokokas (Streptococcus agalactiae) – tai dažniausias naujagimių įgimtos infekcijos sukėlėjas.
B grupės streptokokas – kas tai?
BGS yra natūraliai net ir sveikų žmonių organizme aptinkama bakterija. Tai žmogaus storosios žarnos natūralios mikrofloros dalis, galinti lengvai patekti į makštį ar šlapimo takus. Įprastai jokio pavojaus sveikam žmogui bakterijos nekelia, dažniausiai apie bakteriją net nesužinome, nes ji nesukelia jokių simptomų ir išnyksta savaime.
Tačiau visai kas kita – nėštumo laikotarpis, nes šios bakterijos yra pavojingos naujagimiui ir gimdyvei. Slinkdami gimdymo takais naujagimiai gali būti užkrečiami moters makštyje esančiais streptokokais.
Galimos B grupės streptokoko sukeltos komplikacijos naujagimiams ir nėščiosioms
Komplikacijos naujagimiams. Dėl šios infekcijos naujagimiams gali išsivystyti ir pasireikšti sepsis, plaučių uždegimas ar meningitas.
Komplikacijos nėščiosioms ir gimdyvėms. Šios bakterijos didelio pavojaus nėščiųjų sveikatai nekelia, tačiau dėl jų gali išsivystyti:
- cistitas (o dėl jo komplikacijų – ir inkstų uždegimas);
- endometritas – gimdos gleivinės uždegimas;
- besimptomė bakteriurija – būklė, kai šlapime randama bakterijų, tačiau moteris nejaučia jokių simptomų;
- chorionamnionitas – vaisiaus dangalų (amniono ir choriono) uždegimas.
BGS statistika
Tyrimų duomenimis, BGS bakterijų aptinkama maždaug apie 20 proc. nėščiųjų (įvairių tyrimų duomenimis – nuo 6 iki 36 proc.) makštyje. Bakterijomis užkrečiamas maždaug vienas iš dviejų naujagimių. Ankstyvąja BGS sukelta infekcija suserga mažiau nei 1 proc. naujagimių.
Apskritai tikimybė, kad išnešiotam naujagimiui išsivystys BGS sukelta infekcija, yra maždaug 0,14 proc. (1 atvejis iš 700 gimdymų). Nuo šios infekcijos gali mirti 1 iš 7000 naujagimių (0,01 proc.).
Taigi, nors infekcija kyla santykinai nedidelei daliai naujagimių, tačiau komplikacijos – labai grėsmingos, todėl prasidėjus aktyviai gimdymo veiklai nėščiosioms leidžiama antibiotikų. Antibiotikai 80–90 proc. sumažina naujagimių ankstyvosios infekcijos dažnį.
Tiesa, svarbu žinoti, kad antibiotikai neapsaugo nuo vėlyvosios BGS infekcijos, pasireiškiančios po gimimo praėjus 72 val. Jai pasireiškus antibiotikais gydomas naujagimis.
BGS tyrimo eiga
BGS tyrimas atliekamas 35–37 (+6 dienos) nėštumo savaitę. Šis tyrimas yra kompensuojamas teritorinių ligonių kasų. Apie tai, kada ir kur jūsų mieste atliekamas BGS tyrimas, informuos nėštumą prižiūrintis gydytojas.
Tyrimo metu iš makšties ir išangės imamas tepinėlis. Iš jo bandoma auginti bakterijų koloniją. Tam sukuriama palanki terpė. Bakterijos paprastai išauga per kelias dienas. Taigi, tyrimo atsakymas pateikiamas greičiau nei per savaitę.
Tyrimo ribotumai
Šis tyrimas nėra aukšto patikimumo – jei pasėlyje BGS kolonija neišaugo, nėra garantijos, kad nėščiosios organizme tikrai nėra šių bakterijų.
Dar vienas kontrargumentas prieš šį tyrimą – jog nežinia, ar ši bakterija makštyje vis dar bus gimdymo metu, o gal kaip tik atliekant tyrimą bakterijos nebus, tačiau ji atsiras vėliau, visai prieš pat gimdymą. Taigi, tyrimas iš dalies praranda prasmę.
Kaip minėta, gimdyvei leidžiami antibiotikai padeda užtikrinti, kad infekcija naujagimiui nepasireikš tik per 3 pirmąsias gyvenimo dienas. Praėjus 72 val. po gimimo infekcijos rizika tampa vienoda nepaisant to, ar mamai buvo, ar nebuvo leidžiama antibiotikų.
Teigiamas B grupės streptokoko tyrimas: ko tikėtis ir kaip elgtis?
Jeigu gavote atsakymą, kad mėginyje rasta bakterija, į paniką pulti tikrai nereikėtų. Tiesiog tokiu atveju prevencijai gimdymo metu į veną per kateterį bus leidžiami antibiotikai. Tai daroma iškart vos nubėgus vaisiaus vandenims arba prasidėjus sąrėmiams.
Dėl to nėščiosioms, kurioms aptiktas BGS, rekomenduojama į gimdymo namus vykti skubiau, kad būtų spėta sulašinti kuo daugiau antibiotikų. Geriausio efekto galima tikėtis, kai profilaktiškai antibiotikų skiriama ne trumpiau nei 4 valandas.
Antibiotikų poveikis naujagimiui
Antibiotikai veikia ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas. Jie geba prasiskverbti pro placentą, tad dažnai sutrikdoma naujagimio žarnyno mikroflora ir dėl to naujagimiui pasireiškia pilvo skausmai, viduriavimas ar pienligė. Gimimo metu gauti antibiotikai didina riziką ateityje vaikui susirgti astma, taip pat didėja ir alergijų rizika.
B grupės streptokoko profilaktika
- Nėštumo metu stengtis palaikyti normalią makšties mikroflorą.
- Tinkamai valyti išangę po pasituštinimo (nugaros, o ne lytinių organų link).
- Gimdymo metu dėti pastangas, kad vaisiaus vandenys būtų kuo ilgiau nenuleidžiami.
- Atsisakyti neprivalomų naujagimio tyrimų. Tokiu būdu sumažinama infekcijos, kylančios dėl kontakto su ligoninės įranga ir kt., rizika.
- Stengtis, kad naujagimis kuo ilgiau būtų prie mamos (oda prie odos kontaktas).
- Žindyti naujagimį, nes su priešpieniu naujagimis gauna daug vertingų medžiagų, puoselėjančių imunitetą ir žarnyno mikroflorą, antikūnų.
Ar BGS tyrimo ir gimdymo metu skiriamų antibiotikų galima atsisakyti?
Kaip ir visų medicininių intervencijų, BGS tyrimo ir antibiotikų, jeigu bakterija būtų rasta, galima atsisakyti, tačiau visuomet reikia įvertinti naudos ir žalos santykį.
Jei neatlikote BGS tyrimo nėštumo metu, antibiotikų jums bus skiriama tik tuomet, jei prasidėjo priešlaikinis gimdymas, gimdymo metu kūno temperatūra šoktelėjo iki 38 °C ir daugiau ar vaisiaus vandenys nubėgo / buvo nuleisti prieš daugiau nei 18 valandų.
BGS tyrimo metodika aprašoma šiame dokumente.
Šioje interneto svetainėje anglų kalba itin išsamiai apžvelgiami tyrimai, susiję su BGS. Perskaitę šią informaciją galėsite susidaryti objektyvią nuomonę apie šį tyrimą ir antibiotikų naudą bei žalą.
Pvz man sakė kaip ir priešlaikinis,tai ėjau ar 34 ar 35sav darytis,kad pačiai ramiau būtų