Natūralus šeimos planavimas (NŠP)

Natūralus šeimos planavimas (NŠP), bazinės kūno temperatūros grafikas ir termometras yoko13 | Shutterstock.com

Poros, nusprendusios, kad vaikų dar nenori, bei tie, kurie jau susilaukė tiek atžalų, kiek planavo, bet yra nusiteikę prieš tradicinę kontracepciją, gali išbandyti natūralaus šeimos planavimo (NŠP) metodiką.

Kas yra natūralus šeimos planavimas (NŠP)?

Natūralus šeimos planavimas (NŠP) – metodų, kuriuos taikydama pora stebi vaisingumą ir tokiu būdu planuoja nėštumą arba jį atideda, visuma.

Kuo paremtas natūralus šeimos planavimas (NŠP)?

NŠP gimimų reguliavimo metodai paremti mokslu.

Pagrindinis NŠP principas – pora, kuri šiuo metu nenori pradėti kūdikio, vengia lytinių santykių vaisingos moters ciklo fazės metu, ir atvirkščiai: jei norima pastoti, stebima, kada prasidės vaisingumo pikas.

NŠP nėra tas pats, kas vaisingų ciklo dienų skaičiavimas. Remiantis vien tik ciklo kalendoriumi galima pastoti tomis dienomis, kurias laikėte nevaisingomis. Skaičiuojama, kad, taikant NŠP, nuo lytinių santykių vieno ciklo metu reikia susilaikyti vidutiniškai 9–12 dienų.

NŠP metodikoje svarbiausias – vaisingumo pažinimas. NŠP metodiką taikanti pora stebi tikruosius vaisingumo požymius ir tokiu būdu nustato, kada prasideda ir baigiasi vaisinga fazė:

 • Gimdos kaklelio gleivės. Jos dažniausiai skirstomos į vaisingas (kreminės konsistencijos; kiaušinio baltymo tipo tąsias) ir nevaisingas (lipnias).
 • Gimdos kaklelio pokyčiai. Vaisingosios fazės metu gimdos kaklelis būna minkštas, atsivėręs, aukštai pakilęs. Ankstyvosios ir vėlyvosios nevaisingų fazių metu gimdos kaklelis tampa kietas, lengvai pasiekiamas (t. y. žemai nusileidęs), užsiveria.
 • Bazinė kūno temperatūra (BKT): ji prasidedant vaisingoms dienoms ir įvykus ovuliacijai pakyla 0,2–0,5 °C. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį, kad BKT kitimams įtakos turi alkoholio vartojimas, stresas, miego trūkumas, tam tikrų vaistų vartojimas ir kiti veiksniai, todėl sudėtinga nustatyti, kada iš tikrųjų įvyko ovuliacija. Tad vaisingu laikotarpiu reikėtų nevartoti alkoholio, vengti stresinių situacijų, išsimiegoti.

Natūralus šeimos planavimo (NŠP) metodų klasifikacija ir įvairovė

NŠP metodikų yra pačių įvairiausių:

 • Simptoterminis metodas;
 • Gimdos kaklelio gleivių metodai: Kreitono modelis, Bilingso metodas, Dviejų dienų metodas;
 • Kalendoriniai metodai: Ritmo ir Standartinių dienų metodas;
 • Temperatūrinis metodas;
 • Laktacinės amenorėjos metodas;
 • Instrumentiniai metodai.

Lietuvoje žinomiausi ir labiausiai paplitę – Kreitono modelis ir simptoterminis metodas.

Kreitono modelis. Metodika paremta gimdos kaklelio gleivių stebėjimu. Gleivių stebėjimo sistema yra standartizuota, o efektyvumas siekia 96,8 proc. Kreitono metodiką taip pat galima taikyti, jei moteris žindo, neseniai nustojo vartoti kontraceptikus bei prasidėjus premenopauzei.

Simptoterminis metodas. Jis – kiek pranašesnis už Kreitino modelį, nes kasdien stebimos ne tik gimdos kaklelio gleivės, bet ir BKT. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad skirtingose šalyse simptoterminio metodo gairės šiek tiek skiriasi. Dėl to svarbu pasirinkti tik vieną jūsų atveju pasiteisinančią mokyklą ir laikytis jos taisyklių, nebandant iš skirtingų metodikų prisitaikyti tai, kas labiausiai tinka.

Kas yra natūralaus šeimos planavimo ciklo stebėjimo lentelės?

Viena iš pagrindinių sėkmingo NŠP metodo naudojimo sąlygų yra kasdienis vaisingumo stebėjimas, t.y. kasdien būtina pildyti specialias ciklo stebėjimo lenteles.

Į lenteles, priklausomai nuo pasirinkto metodo modelio, yra įrašoma BKT, gleivių pobūdis ir kiekis, gimdos kaklelio pokyčiai, kiti pojūčiai (pavyzdžiui, pilvo pūtimas, skausmas, krūtų jautrumas ir pan.), veiksniai, galėję turėti įtakos stebimiems vaisingumo požymiams (pavyzdžiui, alkoholio vartojimas) ir kt.

NŠP metodas skirtas abiem partneriams, todėl įprastai moteris rytą stebi savo vaisingumo požymius (matuojasi BKT, tiria gleivių konsistenciją, tikrina gimdos kaklelio padėtį ir kietumą), o vyras užpildo lentelę.

Natūralus šeimos planavimo (NŠP) metodo patikimumas

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad yra bendrasis NŠP metodų efektyvumas ir naudojimo efektyvumas: pastarasis yra keliais procentais mažesnis.

Per vienerius metus vidutiniškai pastoja 0,4–5 proc. NŠP propaguojančių ir metodiką tobulai naudojančių porų, bet įprasta praktika – 8 proc.

NŠP ekspertai apie šią statistiką turi savo nuomonę: NŠP renkasi ir tos šeimos, kurios ketina susilaukti kūdikio, tačiau nėštumą nori atidėti vėlesniam laikui, tačiau yra pasiryžusios gimdyti, jei vaikelis „užkibtų“.

Būtent jos dažnai linkusios eksperimentuoti, vieną kitą NŠP taisyklę vertina atsainiai ir dėl to pastoja.

Tie, kurie tvirtai apsisprendę vaikų daugiau neturėti, NŠP taisyklių laikosi itin skrupulingai ir nepastoja: tokios šeimos patenka į tuos 0,4 proc.

Natūralus šeimos planavimo (NŠP) metodo privalumai

 • Nenaudojamos jokios kontraceptinės priemonės (nei barjerinės, nei medikamentinės);
 • Išvengiama chirurginių intervencijų (pavyzdžiui, vazektomijos vyrams);
 • NŠP tinka ir toms moterims, kurių ciklas yra nereguliarus;
 • Sutvirtėja sutuoktinių ryšys, o tarp taikančių NŠP metodiką šeimų skyrybų pasitaiko ypač retai. Tai grindžiama gebėjimu bendrauti net ir pačiomis intymiausiomis temomis;
 • Tai nieko nekainuojantis ir neigiamos įtakos sveikatai neturintis metodas. Palyginimui, kontraceptinės tabletės, kontraceptiniai žiedai ar pleistrai mėnesiui vidutiniškai kainuoja 15–20 Eur;
 • Išnyksta neplanuoto nėštumo baimė: poros mylisi tik tada, kai dienos – nevaisingos;
 • NŠP efektyvus poroms, norinčioms susilaukti vaikų: NŠP padeda pastoti greičiau ir yra kur kas tikslesnis už paprastas vaisingų dienų skaičiuokles.

Natūralus šeimos planavimo (NŠP) metodo trūkumai ir kritika

 • Neįgudus ir pakankamai nepažįstant savo kūno gali būti sudėtinga identifikuoti vaisingumo pokyčius;
 • Pradžioje gali pasirodyti kiek sudėtinga išmokti visų NŠP subtilybių, stebėti ir žymėti vaisingumo požymius;
 • Sudėtinga rasti profesionalius NŠP konsultantus;
 • Kai kurioms poroms kyla sunkumų atvirai bendrauti šia tema, dar sudėtingiau atvirai bendrauti su NŠP konsultantais;
 • Yra šeimų, kurioms susilaikymas nuo lytinių santykių vaisingomis dienomis kelia diskomfortą: jų nuomone, didžiausia aistra kyla būtent vaisingų moters dienų metu.

NŠP mokymai: ar metodikos galima išmokti savarankiškai?

Jei pastaraisiais metais tuokėtės bažnyčioje, privalėjote išklausyti specialius kursus, kuriuose bent 1–2 paskaitos skiriamos būtent NŠP. Tačiau NŠP ekspertai teigia, kad, norint sėkmingai metodiką taikyti savo šeimoje, šių paskaitų neužtenka ir reikia lankyti atskirtus NŠP kursus.

Juose pateikiama visa svarbiausia susisteminta informacija, aptariamos netipinės situacijos, konsultantėms galima užduoti klausimus ir išsiaiškinti visas NŠP subtilybes.

Manoma, kad NŠP efektyvumą mažina ir visa galybė netikslios ir prieštaringos internete pateikiamos informacijos. Nelabai tiks ir specialios programėlės, sukurtos norintiems propaguoti NŠP – jos nėra 100 proc. patikimos.

Natūralaus šeimos planavimo asociacija yra išleidusi knygą „Natūralu ir patikima. Praktinis vadovas“, kurioje galima rasti patikimos informacijos apie simptoterminį NŠP metodą.