Naujagimio klausos patikra

Visuotinė naujagimių klausos patikra Lietuvoje vykdoma nuo 2014 metų. Nors klausos sutrikimų dažnis nėra didelis (apie 0,1–0,3 proc.), tačiau anksti diagnozavus sutrikimą nesutrinka tolesnė raida, o vaikas gali gyventi visavertį gyvenimą.
Dėl kokių priežasčių naujagimiai gimsta turėdami klausos sutrikimų?
- Mama sirgo infekcinėmis ligomis (pavyzdžiui, raudonuke, pūsleline ir kt.);
- Priešlaikinis gimdymas;
- Mažas naujagimio svoris;
- Fizinės gimdymo traumos;
- Narkotikų ir alkoholio vartojimas nėštumo metu;
- Gelta;
- Kraujo grupių nesuderinamumas (rezus faktoriaus neatitikimas);
- Mama sirgo gestaciniu diabetu;
- Aukštas kraujospūdis nėštumo metu (preeklampsija);
- Vaisiui trūko deguonies;
- Genetiniai veiksniai, taip pat kai kurie sindromai (pavyzdžiui, Dauno, Alporto).
Kodėl svarbu atlikti naujagimio klausos patikrą?
Vaikų kalbos vystymuisi būtina gera klausa. Jeigu klausos sutrikimų turintis vaikas laiku nesulaukia pagalbos, gali ydingai formuotis kalbos ir bendravimo įgūdžiai.
Tėvai dažnai galvoja, kad klausos testus jie gali atlikti namuose buitinėmis sąlygomis, sukeldami stiprius garsus ir stebėdami, ar kūdikis į juos reaguoja. Tačiau tai nereiškia, kad kūdikis gebės išgirsti aplinkinių kalbą ir pats jos mokytis.
Kada ir kaip tikrinama naujagimių klausa?
Klausos tyrimas atliekamas netrukus po gimimo, kol mama su naujagimiu dar būna gimdymo namuose. Tikrinant naujagimių klausą atliekamas otoakustinės emisijos (OAE) tyrimas. Jis leidžia pamatuoti atsaką į garsą, susiformuojantį vidinėje ausyje. Ausies landoje smulkus daviklis sukelia spragsėjimo garsą, o po to išmatuojamas vidinės ausies skleidžiamas aidas, kylantis išgirdus garsą.
Klausos patikra yra visiškai neskausminga ir atliekama greitai, tačiau turi būti užtikrinama visiška tyla, todėl įprastai parenkamas naujagimio miego laikas.
Jei tyrimo metu fiksuojamas abiejų ausų atsakas į garsą ir nėra kitų neprigirdėjimo veiksnių, tolesnių tyrimų atlikti nereikia, nebent ateityje tėvai pastebėtų vaiko klausos sutrikimo požymių (kartais jų atsiranda ir vėliau, vaikui augant). Tad šis tyrimas nebūtinai reiškia, kad vaikas neturės klausos problemų ateityje.
Kaip elgtis, jei klausos patikros tyrimo atsakymas – neigiamas?
Jei pirmojo tyrimo atsakymas yra neigiamas, dar nereiškia, kad naujagimio klausa yra sutrikusi, nes klaidingą neigiamą atsakymą gali lemti tyrimo sąlygos, pavyzdžiui:
- Buvo girdėti foninis triukšmas;
- Naujagimis tyrimo metu nemiegojo ir buvo neramus;
- Naujagimio vienos ar abiejų ausų landa – itin smulki;
- Skysčių ar sekreto sankaupos ausyje ir kt.
Taigi, neigiami rezultatai anaiptol dar nėra joks verdiktas. Tik tyrimą reikės pakartoti, atliekant išsamesnę klausos patikrą.
Jeigu klausos patikra nebuvo atlikta arba jei gavote neigiamą atsakymą, per 3 mėn. reikėtų papildomai išsitirti nuvykus pas gydytoją otorinolaringologą-audiologą (ausų, nosies ir gerklės (LOR) gydytojo konsultacija netiks).
Ar naujagimio klausos patikros galima atsisakyti ir kaip tai padaryti?
Jeigu tėvai nenori, kad naujagimiui būtų atliekama klausos patikra, šio tyrimo galima atsisakyti. Tai galima atlikti raštu, užpildant specialią ligoninės suteiktą formą. Tačiau tokiu atveju visą atsakomybę prisiima tėvai.
Atsisakyti klausos tyrimo nėra jokio pagrindo, nes mažylis po jo dažniausiai net nepabunda, patikra nesukelia jokio diskomforto ar tuo labiau skausmo.
Kaip jau vėliau galima patikrinti kūdikio klausą namuose?
Žinoma, šis testas nepakeis patikros, tačiau kūdikiui augant galite jį išbandyti. Paguldykite kūdikį, atsistokite už jo ir kelis kartus suplokite rankomis jam virš galvos. Garsus plojimas, sklindantis už kūdikio akiračio, turėtų jį nustebinti. Jei jums plojant kūdikis lengvai krūpteli, pasimuisto arba pasuka galvytę, tikėtina, kad jo klausa yra gera. Jei reikia, šį naminį testą galite keletą kartų pakartoti, tačiau vis tik jei kyla bent menkiausių įtarimų dėl kūdikio klausos aštrumo, visuomet reikia konsultuotis su specialistais.