„Tėvų darželio“ laidoje - apie skiepus ir imunitetą

Vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė, TV laida „Tėvų darželis“ Vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė | „Tėvų darželio“ laidos stop kadras

„Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė, „Tėvų darželio“ laidose jau matyta, neseniai trečio vaikelio susilaukusi vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė ir antro vaikelio šiuo metu besilaukianti mamystės paskyros „Erimarija“ kūrėja Erika Karpavičė laidoje kalbėjo rudenį itin svarbiomis temomis - apie sveikatą, skiepus ir imunitetą.

Kas yra profilaktinis vaikų skiepų kalendorius?

Laidoje kalbėjusių gydytojų teigimu skiepai yra pati efektyviausia profilaktikos priemonė, apsauganti nuo itin pavojingų infekcinių ligų, todėl jos, visų pirma, ragina atkreipti dėmesį į profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių.

Profilaktinių skiepijimų kalendorius yra sudarytas, atsižvelgus į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), kitų Europos Sąjungos šalių patirtį, vaikų profilaktinių skiepijimų tęstinumą ir užkrečiamųjų ligų epidemiologinę situaciją Lietuvoje.

Šiame kalendoriuje įrašyti skiepai yra nemokami, t.y. vaikai jais skiepijami valstybės lėšomis.

Profilaktinių skiepijimų kalendorių su nuorodomis į detalesnius skiepų aprašymus rasite:

Kokius šalutinius poveikius gali sukelti skiepai?

Vaiką skiepyti nusprendusiems tėvams svarbu pasidomėti ne tik skiepo teikiama nauda, bet ir galimais šalutiniais poveikiais - su jais turėtų supažindinti skiepijantis gydytojas ar slaugytojas, jie yra surašyti skiepo informaciniame lapelyje, daugau informacijos galite rasti ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos tinklapyje.

Dažniausiai pasitaikantis šalutinis poveikis yra paraudimas, patinimas ir skausmas dūrio vietoje, tačiau vaikas gali sukarščiuoti, tapti irzlesnis, neramus.

Apie šalutinius skiepų poveikius laidoje kalbėjo „Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė ir vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė:


Jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad vakcina galėjo sukelti nepageidaujamą poveikį, nedelsiant kreipkitės į gydytoją!

VVKT skatina apie patirtą nepageidaujamą poveikį pranešti į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą. Pranešti apie šalutinį poveikį galite ir patys, ir jūsų gydytojas.

Skiepai planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Nėštumo metu imuninė sistema natūraliai nuslopinama ir organizmas tampa imlesnis infekcinėms ligoms, kurių kai kurios (pavyzdžiui, raudonukė, vėjaraupiai) nėštumo metu yra itin pavojingos.

Nėštumą planuojančioms moterims rekomenduojama peržiūrėti savo ligos istoriją, o jeigu joje trūksta duomenų, atlikti specialų kraujo tyrimą, parodantį, ar organizme yra antikūnų prieš konkrečios ligos sukėlėjus, t.y. ar moteris turi imunitetą ligai.

Pastojus ir žindymo laikotarpiu negalima siepytis beveik visais skiepais, nes nėra surinkta pakankamai duomenų apie jų saugumą nėščiosioms bei žindyvėms.

Tačiau nėštumo metu ir ypač jeigu moteris laukiasi šaltuoju metų laiku, rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo. Gripas nėštumo metu yra pavojingas, nes ligos eiga neretai yra gerokai sudėtingesnė, dažniau pasitaiko komplikacijų.

Daugiau apie skiepus planuojančioms ir nėščiosioms skaitykite bei ištrauką iš laidos žiūrėkite:

Kaip rudenį stiprinti vaikų imunitetą?

Laidoje kalbėjusios gydytojos dar kartą priminė, kad nors skiepai yra neabejotinai svarbūs, jie neapsaugo nuo visų ligų, tad labai svarbu stiprinti imunitetą, o jeigu nuolat puola ligos, atlikti papildomus tyrimus:

Daugiau apie imunitetą ir jo stiprinimą skaitykite:

„Tėvų darželio“ laidą žiūrėkite 10.00 per TV3, laida kartojama pirmadieniais 9.00 per TV8. Visus laidos įrašus rasite TV3play.lt.

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.