Tridienė karštinė (297)

Tridienė karštinė

Tridienė karštinė

Tridienė karštinė yra dažna virusinė infekcija, kuria paprastai serga vaikai nuo 6 mėnesių iki 2-3 metų amžiaus ir kuriai būdingas specifinis bėrimas.

Ligą paprastai sukelia šeštojo tipo žmogaus herpes virusas (HHV-6), rečiau - septintojo tipo žmogaus herpes virusas (HHV-7). Nors pavadinimai ir panašūs, tai ne tie virusai, kurie sukelia lūpų pūslelinę ar lytinių organų herpį.

Liga plinta oro-lašeliniu būdu, inkubacinis jos periodas yra apie 5-15 dienų.

Tridienės karštinės simptomai

Tridienė karštinė paprastai prasideda nuo aukštos temperatūros. Po kelių dienų, nukritus temperatūrai, pasireiškia bėrimas:

 • Temperatūra. Staiga pakilusi labai aukšta temperatūra (virš 39.5°C), kuri laikosi 3-5 dienas;
 • Bėrimas. Temperatūrai nukritus, atsiranda 1-2 dienas trunkantis bėrimas, galintis šiek tiek priminti tymus ar raudonukę. Bėrimas paprastai atsiranda ant liemens ir gali išplisi ant kaklo, rankų, kojų. Veido bėrimai nėra būdingi, bet gali pasitaikyti ir jų. Bėrimas paprastai būna 2-5 mm skersmens plokščių ar iškilių raudonų dėmelių pavidalo, dėmelės gali turėti "aureoles" - dėmelę gaubiantį žiedą. Paspaudus dėmelės dingsta (pabąla), tačiau atsistačius odos kraujotakai vėl išryškėja. Šis bėrimas paprastai nesukelia niežulio ar diskomforto.
 • Kiti simptomai. Sergant šia liga vaikas paprastai jaučiasi palyginti gerai, net jei temperatūra būna aukšta. Kartais pasitaiko nesunkūs peršalimo simptomai (sloga, kosulys, ausų infekcijos), šiek tiek padidėję limfmazgiai, viduriavimas, suprastėjęs apetitas, irzlumas, nuovargis.

Kaip diagnozuojama tridienė karštinė

Paprastai gydytojas ligą diagnozuoja remdamasis simptomais, nes ligos eiga yra pakankamai tipiška. Kraujo ir kiti tyrimai gali būti paskirti, jei kyla komplikacijų tikimybė.

Kaip gydoma tridienė karštinė?

Jokio specifinio gydymo ar vaistų nuo tridienės karštinės nėra, susirgęs vaikas pasveiksta savaime. Tad tiesiog pasirūpinkite, kad vaikas turėtų geras sąlygas sveikti: ilsėtųsi ir gertų pakankamai skysčių (vandens, arbatos ar sultinio).

Kadangi tridienei karštinei yra būdinga aukšta ir staiga pakilusi temperatūra, siekiant išvengti karščiavimo sukeltų traukulių, gydytojas gali rekomenduoti šiek tiek numušti temperatūrą.

Šiek tiek numušti temperatūrą reikėtų ir tuo atveju, jei dėl karščiavimo vaikas patiria diskomfortą. Nesistenkite numušti temperatūros iki normalios, nes aukštesnė temperatūra aktyvuoja imuninę sistemą, padeda kovoti su liga ir greičiau sveikti.

Antibiotikai sergant šia liga neskiriami, nes tai ne bakterinis, o virusinis susirgimas.

Taip pat skaitykite:

Kaip apsisaugoti nuo tridienės karštinės?

Pirmuosius 4-6 mėnesius nuo tridienės karštinės saugo iš mamos gaunami antikūnai, todėl šia liga kelių mėnesių kūdikiai neserga. Skiepų nuo šios ligos taip pat nėra.

Persirgus tridiene karštine imunitetas susidaro visam gyvenimui, tačiau kadangi ligą gali sukelti keletas viruso atmainų, kartais vaikai perserga šia liga ir porą kartų.

Štai kaip atrodo tridienės karštinės bėrimas:

Naujausi komentarai

 1. Selerina
  Selerina prieš 3 mėn.

  Pries gera menesi ir mes sirgome butent tridiene. Jokiu kitu simtomi tik labai auksta temperatura. Nuvykus i mamaassergu klinika gydytoja paeme kraujo jokio viruso nerode ir vaikas visiskai nebuvo vangus kaip ir iprastai zaide linksma tad iskart ir pasake kad bus tridiene. Praejus 3 dienom mus isbere stipriai panasiai kaip jusu vaikiuka bet pasilaike vos 2 dienas ir praejo tas berimas. Su berimu temperatura privalo kristi jos nemusant. Jai vistik nekrenta ir laikosi auksta mums sake butinai grizti pakartotiniams tyrimams.

 2. momas prieš 3 mėn.

  Selerina parašė:
  Pries gera menesi ir mes sirgome butent tridiene. Jokiu kitu simtomi tik labai auksta temperatura. Nuvykus i mamaassergu klinika gydytoja paeme kraujo jokio viruso …

  temperaturos nera,. tik vat ant veido berimas kaip koks
  plemas., man panasu i alergija kokia.. kai buna irzli ar susyla tai iskart zandai ir tos vietos nuo akiu kampuciu iki ausies paraudonuoja labai.. kazkaip keistai 😐

 3. avietuke
  avietuke prieš 2 mėn.

  Eveliuuukas parašė:
  Pasiskaitykite kokie galim simptomai vieni is ju buna pasitaiko ir viduriavimas, ir plius viduriavo pries pakylant temperaturai ir atsirandant berimui 😊

  Tridienėa pagrindinis požymis yra aukšta temperatūra, kuri būna 39-40 laipsnių, ir laikosi apie 3 paras, todėl taip ir vadinama liga. Nežinau kur skaitėte ir kas sakė, bet šį liga neprasideda nuo viduriavimo ar vėmimo, jei prasideda taip liga tai 100%kad tai bus koks žarnyno virusas, bet ne tridienė.

 4. User has not uploaded an avatar
  Rbalande prieš 2 mėn.

  Gal kas žinote ar sergant tridiene, jau pasibaigus temperaturai, gerai jaučiantis ar galima eit i lauka, išvykti iš namu ir pan.?🤔 ar visgi reikia pralaukt kol nežymus išberimai pasibaigs, prabuti namie?

 5. Neringel
  Neringel prieš 2 mėn.

  Patarimas gydytojų toks, jei 24val tempė nekyla, i lauką eiti galima.