Tridienė karštinė (393)

Tridienė karštinė

Tridienė karštinė

Tridienė karštinė yra dažna virusinė infekcija, kuria paprastai serga vaikai nuo 6 mėnesių iki 2-3 metų amžiaus ir kuriai būdingas specifinis bėrimas.

Ligą paprastai sukelia šeštojo tipo žmogaus herpes virusas (HHV-6), rečiau - septintojo tipo žmogaus herpes virusas (HHV-7). Nors pavadinimai ir panašūs, tai ne tie virusai, kurie sukelia lūpų pūslelinę ar lytinių organų herpį.

Liga plinta oro-lašeliniu būdu, inkubacinis jos periodas yra apie 5-15 dienų.

Tridienės karštinės simptomai

Tridienė karštinė paprastai prasideda nuo aukštos temperatūros. Po kelių dienų, nukritus temperatūrai, pasireiškia bėrimas:

 • Temperatūra. Staiga pakilusi labai aukšta temperatūra (virš 39.5°C), kuri laikosi 3-5 dienas;
 • Bėrimas. Temperatūrai nukritus, atsiranda 1-2 dienas trunkantis bėrimas, galintis šiek tiek priminti tymus ar raudonukę. Bėrimas paprastai atsiranda ant liemens ir gali išplisi ant kaklo, rankų, kojų. Veido bėrimai nėra būdingi, bet gali pasitaikyti ir jų. Bėrimas paprastai būna 2-5 mm skersmens plokščių ar iškilių raudonų dėmelių pavidalo, dėmelės gali turėti "aureoles" - dėmelę gaubiantį žiedą. Paspaudus dėmelės dingsta (pabąla), tačiau atsistačius odos kraujotakai vėl išryškėja. Šis bėrimas paprastai nesukelia niežulio ar diskomforto.
 • Kiti simptomai. Sergant šia liga vaikas paprastai jaučiasi palyginti gerai, net jei temperatūra būna aukšta. Kartais pasitaiko nesunkūs peršalimo simptomai (sloga, kosulys, ausų infekcijos), šiek tiek padidėję limfmazgiai, viduriavimas, suprastėjęs apetitas, irzlumas, nuovargis.

Kaip diagnozuojama tridienė karštinė

Paprastai gydytojas ligą diagnozuoja remdamasis simptomais, nes ligos eiga yra pakankamai tipiška. Kraujo ir kiti tyrimai gali būti paskirti, jei kyla komplikacijų tikimybė.

Kaip gydoma tridienė karštinė?

Jokio specifinio gydymo ar vaistų nuo tridienės karštinės nėra, susirgęs vaikas pasveiksta savaime. Tad tiesiog pasirūpinkite, kad vaikas turėtų geras sąlygas sveikti: ilsėtųsi ir gertų pakankamai skysčių (vandens, arbatos ar sultinio).

Kadangi tridienei karštinei yra būdinga aukšta ir staiga pakilusi temperatūra, siekiant išvengti karščiavimo sukeltų traukulių, gydytojas gali rekomenduoti šiek tiek numušti temperatūrą.

Šiek tiek numušti temperatūrą reikėtų ir tuo atveju, jei dėl karščiavimo vaikas patiria diskomfortą. Nesistenkite numušti temperatūros iki normalios, nes aukštesnė temperatūra aktyvuoja imuninę sistemą, padeda kovoti su liga ir greičiau sveikti.

Antibiotikai sergant šia liga neskiriami, nes tai ne bakterinis, o virusinis susirgimas.

Taip pat skaitykite:

Kaip apsisaugoti nuo tridienės karštinės?

Pirmuosius 4-6 mėnesius nuo tridienės karštinės saugo iš mamos gaunami antikūnai, todėl šia liga kelių mėnesių kūdikiai neserga. Skiepų nuo šios ligos taip pat nėra.

Persirgus tridiene karštine imunitetas susidaro visam gyvenimui, tačiau kadangi ligą gali sukelti keletas viruso atmainų, kartais vaikai perserga šia liga ir porą kartų.

Štai kaip atrodo tridienės karštinės bėrimas:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Gabe0018 prieš 3 mėn.

  Rasa1911 parašė:
  Ar vaikas karsciavo?

  Taip

 2. User has not uploaded an avatar
  aaausrele83 prieš 3 mėn.

  Sveikos, ar lengvai persirgot tridiene, ar penkiadiene, mes sirgom peršalimų, po savaitės vėl pakilo temp galų gale išmetė demelem, temp laikosi, mums 6men

 3. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 3 mėn.

  aaausrele83 parašė:
  Sveikos, ar lengvai persirgot tridiene, ar penkiadiene, mes sirgom peršalimų, po savaitės vėl pakilo temp galų gale išmetė demelem, temp laikosi, mums 6men

  Gal pasikonsultuokit su gyd del visa ko, bent mums tai ir buvo pora dienu temp ir tik jai nukritus isbere demelem, bet gal buna ivairiai

 4. User has not uploaded an avatar
  Ziaja prieš 1 mėn.

  Sveikos mamytės! Berniukui beveik 4 mėnesiai ir susirgom tridienė ( ligoninėje taip nustatė). Atbuvome visas dienas kol karščiavo, o dabar grįžome namo tik su bėrimu. Vaikiukui ir sloga ir pakosti, sakė ir geklyte raudona. Ar ir jūsų vaikeliams taip buvo? Per kiek laiko praeina? Aišku plauname nosytė, inhaliavome, kad gleivinė drektu. Bet taip neramu atrodo, kad jis vis kosti. Aišku apetitas irgi prastesnis, bet valgo. Tuštinasi daug dažniau. Gal turite kokių dar patarimų? Pas gydytoją turime laiką jau rytoj, kad patartų ką dar galiu padaryti, kad jam padėčiau.

 5. Pipiriuke
  Pipiriuke prieš 1 mėn.

  Ziaja parašė:
  Sveikos mamytės! Berniukui beveik 4 mėnesiai ir susirgom tridienė ( ligoninėje taip nustatė). Atbuvome visas dienas kol karščiavo, o dabar grįžome namo tik su bėrim…

  Laba, mes praeitą savaitgalį prasirgom, taip pat 4 mėn. Sukilo temp, inkštė naktim, dienom neramus, gerklytė raudona, mažai valgė. Apart paracetamolio ir dažno žindymo (kuo daugiau skysčių reikia) nėra jokio gydymo.