Tridienė karštinė (369)

Tridienė karštinė

Tridienė karštinė

Tridienė karštinė yra dažna virusinė infekcija, kuria paprastai serga vaikai nuo 6 mėnesių iki 2-3 metų amžiaus ir kuriai būdingas specifinis bėrimas.

Ligą paprastai sukelia šeštojo tipo žmogaus herpes virusas (HHV-6), rečiau - septintojo tipo žmogaus herpes virusas (HHV-7). Nors pavadinimai ir panašūs, tai ne tie virusai, kurie sukelia lūpų pūslelinę ar lytinių organų herpį.

Liga plinta oro-lašeliniu būdu, inkubacinis jos periodas yra apie 5-15 dienų.

Tridienės karštinės simptomai

Tridienė karštinė paprastai prasideda nuo aukštos temperatūros. Po kelių dienų, nukritus temperatūrai, pasireiškia bėrimas:

 • Temperatūra. Staiga pakilusi labai aukšta temperatūra (virš 39.5°C), kuri laikosi 3-5 dienas;
 • Bėrimas. Temperatūrai nukritus, atsiranda 1-2 dienas trunkantis bėrimas, galintis šiek tiek priminti tymus ar raudonukę. Bėrimas paprastai atsiranda ant liemens ir gali išplisi ant kaklo, rankų, kojų. Veido bėrimai nėra būdingi, bet gali pasitaikyti ir jų. Bėrimas paprastai būna 2-5 mm skersmens plokščių ar iškilių raudonų dėmelių pavidalo, dėmelės gali turėti "aureoles" - dėmelę gaubiantį žiedą. Paspaudus dėmelės dingsta (pabąla), tačiau atsistačius odos kraujotakai vėl išryškėja. Šis bėrimas paprastai nesukelia niežulio ar diskomforto.
 • Kiti simptomai. Sergant šia liga vaikas paprastai jaučiasi palyginti gerai, net jei temperatūra būna aukšta. Kartais pasitaiko nesunkūs peršalimo simptomai (sloga, kosulys, ausų infekcijos), šiek tiek padidėję limfmazgiai, viduriavimas, suprastėjęs apetitas, irzlumas, nuovargis.

Kaip diagnozuojama tridienė karštinė

Paprastai gydytojas ligą diagnozuoja remdamasis simptomais, nes ligos eiga yra pakankamai tipiška. Kraujo ir kiti tyrimai gali būti paskirti, jei kyla komplikacijų tikimybė.

Kaip gydoma tridienė karštinė?

Jokio specifinio gydymo ar vaistų nuo tridienės karštinės nėra, susirgęs vaikas pasveiksta savaime. Tad tiesiog pasirūpinkite, kad vaikas turėtų geras sąlygas sveikti: ilsėtųsi ir gertų pakankamai skysčių (vandens, arbatos ar sultinio).

Kadangi tridienei karštinei yra būdinga aukšta ir staiga pakilusi temperatūra, siekiant išvengti karščiavimo sukeltų traukulių, gydytojas gali rekomenduoti šiek tiek numušti temperatūrą.

Šiek tiek numušti temperatūrą reikėtų ir tuo atveju, jei dėl karščiavimo vaikas patiria diskomfortą. Nesistenkite numušti temperatūros iki normalios, nes aukštesnė temperatūra aktyvuoja imuninę sistemą, padeda kovoti su liga ir greičiau sveikti.

Antibiotikai sergant šia liga neskiriami, nes tai ne bakterinis, o virusinis susirgimas.

Taip pat skaitykite:

Kaip apsisaugoti nuo tridienės karštinės?

Pirmuosius 4-6 mėnesius nuo tridienės karštinės saugo iš mamos gaunami antikūnai, todėl šia liga kelių mėnesių kūdikiai neserga. Skiepų nuo šios ligos taip pat nėra.

Persirgus tridiene karštine imunitetas susidaro visam gyvenimui, tačiau kadangi ligą gali sukelti keletas viruso atmainų, kartais vaikai perserga šia liga ir porą kartų.

Štai kaip atrodo tridienės karštinės bėrimas:

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Dvynukai-mergytės prieš 1 mėn.

  Sveiki.nuo vakar pavakarės, jau parą laikosi temperatūra 38.5-39, duodu Nurofen sirupą, iš kart numuša iki 37. Praėjus 6 h vėl kyla, daviau Panadol sirupą(paracetamolis) numušė tik biški iki 38.4. Parašyta, kad Nurofen galima duoti 3 kar per parą. Ar galiu tiek ir duoti, nekaitalioti su Panadol(paracetamoliu), nes nieko nenumuša jis. Įtariu tridienę. Ryt skambinsiu pediatrei. Vaikui 2 metukai, žvali, valgo, žaidžia.

 2. midn
  midn prieš 1 mėn.

 3. midn
  midn prieš 1 mėn.

  midn parašė:

  Viena para turėjo temperatūros ir trečia diena va taip atrodo🥺

 4. User has not uploaded an avatar
  aistiotia prieš 1 mėn.

  Sveiki, pries 4dienas sukarsciavo 11menesiu vaikas, temperatura kilo iki 38,5, naudojau paracetamolio 125ml zvakutes, per 3 dienas vaikas isgijo, taciau visiskai nukritus temperaturai prasidejo odos berimas, didziausias pilvo ir nugaros srityje. Ar tai galejo but paracetamolio salutinis poveikis?

 5. User has not uploaded an avatar
  Dvynukai-mergytės prieš 1 mėn.

  aistiotia parašė:

  aistiotia parašė:
  Sveiki, pries 4dienas sukarsciavo 11menesiu vaikas, temperatura kilo iki 38,5, naudojau paracetamolio 125ml zvakutes, per 3 dienas vaikas isgijo, taciau visiskai nu…

  Čia "tridienė karštinė" ir toks bėrimas po temperatūros nukritimo atsiranda. Todėl galima atskirtį šį virusą nuo kitų. Ne nuo paracetamolio. Mano dviejų metukų dukra persirgo ketvirtadienį, išbėrė irgi nukritus temperatūrai, po biški praeina. Buvau išsigandus, bet daktarė nuramino, sako nieko netepti, praeis savaime.Jei neramu paskambinkit gydytojai. Įveskit į google tridienė karštinė ir ten bus aprašyti požymiai, ligos eiga. P.s. naufojau nurofeną, iš viso buvo duota 10 dozių. Nustojus karščiuoti dingo apetitas trim dienom, bet dabar jau valgo kaip visada. Skaičiau, kad nurifeb dirgina dkrsndį labai, matyt dėl to ir nevalgė daug, kol atsistatė.