Vaiko kalbos raida: 6-12 mėn. (13)

6-12 metų vaiko kalbos raida

Kaip kūdikis reaguoja į garsus?

Tokio amžiaus mažylis pasisuka garso link, klausosi, kai jam kalbi, jį sudomina muzika ir dainelės (tiesa, neilgam).

Ką kūdikis supranta?

6 mėnesių amžiaus kūdikiai ima suprasti paprastus kasdien girdimus žodžius, daugiausia daiktavardžius, pavyzdžiui „katytė“, „pienukas“, „namas“, „nu-nu“, atpažįsta savo vardą.

Taip pat pradeda reaguoti į paprastus klausimus ar paliepimus, ypač jei papildai juos gestais ir balso intonacija.

Beje, iki vaikas išmoks gerai kalbėti, gestai jam bus svarbi bendravimo dalis. Kai kurie specialistai netgi skatina išnaudoti gestų kalbos teikiamus privalumus )

Kaip kūdikis kalba?

Pamažu, jo čiauškėjimas taps vis įvairesnis, vaiko kalboje rasis ne tik paprasti, dviejų vienodų skiemenukų junginiai (ma-ma, ba-ba), bet ir ilgesni, skirtingų skiemenukų junginiai (ma-pa, ba-pa), o dar vėliau – vienskiemenių, dviskiemenių ir daugiaskiemenių garsų junginiai.

Bendraudamas jis ims naudoti nuo tavęs nusižiūrėtus gestus („atia“, „bučkis“, „taip“). Apie pirmąjį gimtadienį vaikas jau ištars pirmuosius savo tikrus žodžius: greičiausiai tai bus asmenų, paprastų veiksmų ar daiktų pavadinimai – „mama“, „tėtė“, „alio“, „atia“.

Tiesa, žodžiai gali būti tariami savitai, nukandant žodžio pradžią (ar pabaigą) arba vienus garsus pakeičiant kitais. Pavyzdžiui, „mama“ gali skambėti kaip „ma“, o „alio“ kaip „ajo“.

Tokių žodžių sulaukus pirmojo gimtadienio būna nuo vieno-dviejų iki 10-ties, tačiau spėjama, kad kūdikis supranta apie 5 kartus daugiau žodžių, nei jau moka (ar bando) pasakyti.

Reklama:

Kaip paskatinti kūdikio kalbos raidą?

Pasakok vaikui, ką veikiate: kai valgote, ruošiatės miegoti, einate maudytis. Įvardink vaikui šiuos veiksmus (gerti, miegoti) ir kasdien matomus daiktus, asmenis (kėdė, sesė, puodukas, katė, vanduo).

Stenkis naudoti kuo paprastesnius, trumpesnius žodžius ir kalbėti paprastais sakiniais, jei reikia, naudok „vaikišką“ kalbą.

Tačiau nepersistenk. Pavyzdžiui, nevadink katės „miau-miau“, nes dauguma vaikų „katė“, „katytė“ yra gana lengvai „įkandami“ žodžiai. Šiuo atveju geriau iškart paaiškinti, ką katytė „sako“  („Katytė sako „miau“). Naudok gestus ir papildyk jais žodžius: „atia“, „ku-ku“, „taip“, „nu-nu-nu“, „tyliai“, „taip“.

Stebėk vaiką ir bandyk suprasti jo pirmuosius bandymus tarti žodžius. Pavyzdžiui, jei vaikas rodo į puodelį ir sako „po“, parodyk, kad jį supranti: „Taip, čia puodelis“, „Puodelis? Duoti tau puodelį?“ Tai, kad jo pastangos kalbėti neina perniek, bus vaikui didžiausias paskatinimas!

Kada sunerimti dėl vaiko kalbos raidos?

Jei vaikas nepradeda veblenti skiemenukų su priebalsiais, nebando kalbėti „savo kalba“, jei nesupranta paprastų nurodymų (pavyzdžiu „ne“, „negalima“), jei nenaudoja gestų, kuriuos dažnai naudoja jūsų šeima („atia“, bučkis ir panašiai).

Reklama:

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  mano maziukuj 8 menesiukai,tikras snekoriu.megsta komentoti ipac kada eina zinios sneka kartu su vedeju,reagoja i dainas eigu patinka tai irgi liaidzia idomus garsus panasus i niuniojima suniuka vadina "atia",eigu nori kad ateitu suniukas tai pradeda ziuret i suniuka puse ir rekt "atia ,atia,atia",kada supiksta pradeda tave stumt ir sako"di,di"as tai suprantu kaip"idi".dar ledzia garsa"dai.dai"tada kada pamato zaislikus bet negali pasekt arba nori kad jam atidotu tai va tokie mias snekoriai

 2. mylinti
  mylinti prieš 7 m.

  na mums tuoj 10 menesiuku tai pasneka mazoji kai nori kad ka duociau sako de, arba ati sako mama mama kaip kas negerai, siaip garsu galybe, puikiai supranta zodelius "duok man" "duok buciuka" "myliu myliu" tada priglaudzia galvele, daro caca, supratimas zodeliu jau tikrai didelis, o siaip sava kalba labai daug kalba, tik nieko nesuprasi

 3. Lotos
  Lotos prieš 7 m.

  Mano 8 menesiu ziuredama i mane sako mama, kai su mociute buna, tai sako baba. Ir moka tete, daugiau kolkas snekam savo kalba

 4. kviste
  kviste prieš 5 m.

  pasiskapcius tai juodas pavydas mums 8men ir 2 sav. Bet temoka cypaut garsiai, ir sakyt bababa ir tai retokai ... Gal jau sunerimt

 5. medu
  medu prieš 5 m.

  maniškiui ne už ilgo 10mėn ir dar nesako nieko apart tete ir atia, anksčiau ir nene ne ir dada sakydavo porą kart net mama yra pasakęs, bet dabar pasako tik tuos du
Skelbimai

39,00 €
36 | 8 | S
70,00 €
86 | 15-24 mėn.
13,00 €
80 | 9-15 mėn.
Rezervuota!