Vaiko kalbos raida: 6–12 mėn. (28)

6–12 metų vaiko kalbos raida

Kaip kūdikis reaguoja į garsus?

Tokio amžiaus mažylis pasisuka garso link, klausosi, kai jam kalbi, jį sudomina muzika ir dainelės (tiesa, neilgam).

Ką kūdikis supranta?

6 mėnesių amžiaus kūdikiai ima suprasti paprastus kasdien girdimus žodžius, daugiausia daiktavardžius, pavyzdžiui „katytė“, „pienukas“, „namas“, „nu-nu“, atpažįsta savo vardą.

Taip pat pradeda reaguoti į paprastus klausimus ar paliepimus, ypač jei papildai juos gestais ir balso intonacija.

Beje, iki vaikas išmoks gerai kalbėti, gestai jam bus svarbi bendravimo dalis. Kai kurie specialistai netgi skatina išnaudoti gestų kalbos teikiamus privalumus )

Kaip kūdikis kalba?

Pamažu, jo čiauškėjimas taps vis įvairesnis, vaiko kalboje rasis ne tik paprasti, dviejų vienodų skiemenukų junginiai (ma-ma, ba-ba), bet ir ilgesni, skirtingų skiemenukų junginiai (ma-pa, ba-pa), o dar vėliau – vienskiemenių, dviskiemenių ir daugiaskiemenių garsų junginiai.

Bendraudamas jis ims naudoti nuo tavęs nusižiūrėtus gestus („atia“, „bučkis“, „taip“). Apie pirmąjį gimtadienį vaikas jau ištars pirmuosius savo tikrus žodžius: greičiausiai tai bus asmenų, paprastų veiksmų ar daiktų pavadinimai – „mama“, „tėtė“, „alio“, „atia“.

Tiesa, žodžiai gali būti tariami savitai, nukandant žodžio pradžią (ar pabaigą) arba vienus garsus pakeičiant kitais. Pavyzdžiui, „mama“ gali skambėti kaip „ma“, o „alio“ kaip „ajo“.

Tokių žodžių sulaukus pirmojo gimtadienio būna nuo vieno-dviejų iki 10-ties, tačiau spėjama, kad kūdikis supranta apie 5 kartus daugiau žodžių, nei jau moka (ar bando) pasakyti.

Kaip paskatinti kūdikio kalbos raidą?

Pasakok vaikui, ką veikiate: kai valgote, ruošiatės miegoti, einate maudytis. Įvardink vaikui šiuos veiksmus (gerti, miegoti) ir kasdien matomus daiktus, asmenis (kėdė, sesė, puodukas, katė, vanduo).

Stenkis naudoti kuo paprastesnius, trumpesnius žodžius ir kalbėti paprastais sakiniais, jei reikia, naudok „vaikišką“ kalbą.

Tačiau nepersistenk. Pavyzdžiui, nevadink katės „miau-miau“, nes dauguma vaikų „katė“, „katytė“ yra gana lengvai „įkandami“ žodžiai. Šiuo atveju geriau iškart paaiškinti, ką katytė „sako“  („Katytė sako „miau“). Naudok gestus ir papildyk jais žodžius: „atia“, „ku-ku“, „taip“, „nu-nu-nu“, „tyliai“, „taip“.

Stebėk vaiką ir bandyk suprasti jo pirmuosius bandymus tarti žodžius. Pavyzdžiui, jei vaikas rodo į puodelį ir sako „po“, parodyk, kad jį supranti: „Taip, čia puodelis“, „Puodelis? Duoti tau puodelį?“ Tai, kad jo pastangos kalbėti neina perniek, bus vaikui didžiausias paskatinimas!

Kada sunerimti dėl vaiko kalbos raidos?

Jei vaikas nepradeda veblenti skiemenukų su priebalsiais, nebando kalbėti „savo kalba“, jei nesupranta paprastų nurodymų (pavyzdžiu „ne“, „negalima“), jei nenaudoja gestų, kuriuos dažnai naudoja jūsų šeima („atia“, bučkis ir panašiai).

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Rugele prieš 2 m.

  Taip liudna ir sunku😢

 2. Erica1
  Erica1 prieš 2 m.

  Rugele parašė:
  Taip liudna ir sunku😢

  Neleiskite sau ilgai liūdėti, jūsų stiprybė, ryžtas ir darbas reikalingas sūneliui.

 3. User has not uploaded an avatar
  Liolik123 prieš 2 m.

  Rugele parašė:
  Taip liudna ir sunku😢

  Laikykitės, jūs reikalinga savo sūneliui. Medicina sparčiai vystosi, kreipkitės į gerus specialistus,dabar yra implantai, žinoma priklauso nuo vaiko būklės konkrečios. Bet kaip gydytojai iki 6 mėn nepastebėjo? Juk klausa visiems kūdikiams turi būti tikrinama gimdymo namuose...

 4. User has not uploaded an avatar
  Rugele prieš 2 m.

  Darys visus tyrimus,as ir nesuprantu ,kaip gime tikrino sake viskas gerai.ir Kaip galejo dingti klausa jei ji buvo.baigiu isverkti asaras😢😢😢😢

 5. Pumpurelius
  Pumpurelius prieš 3 mėn.

  Rugele parašė:
  Darys visus tyrimus,as ir nesuprantu ,kaip gime tikrino sake viskas gerai.ir Kaip galejo dingti klausa jei ji buvo.baigiu isverkti asaras😢😢😢😢

  Praėjo jau kažkiek laiko... Kaip laikotes? Kaip vaikutis?