Velykų stalo serviravimas ir dekoracijos
Pagrindiniai Velykų stalo akcentai – margučių krepšelis ir vadinamieji „kačiukai“. Tačiau kokioms spalvoms ir indams dekoruojant šventinį stalą teikti pirmenybę, kaip dar įdomiai jį papuošti su vaikais ir kokių dekoracijų pasigaminti iš anksto?
Spalvos
Velykų stalui puošti labai tinka šviesių, pastelinių ar natūralių spalvų, ypač žalios, dekoracijos. Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį, ar pasirinktos spalvos derės tarpusavyje. Galite pasirinkti vienos ar kelių (pavyzdžiui, šviesiai žalios ir rusvos, žalios ir baltos) spalvų detales – staltiesę, žvakes, servetėles, kitas stalo dekoracijas.
Stalas gali būti ir spalvingas, tačiau spalvos turi „nesipjauti“: rinkitės tik kelias ryškias arba kelias pastelines spalvas. Geriausia, jei vyrautų viena ar dvi pagrindinės spalvos.
Indai
Velykiniam stalui labiausiai tiks vienos spalvos (ne margi) arba skaidrūs stikliniai indai. Spalvų ir gyvumo suteiks dekoracijos. Stalo akcentas – indas su margučiais. Beje, nebūtina įsigyti jiems skirto specialaus indo: tiks turimi krepšeliai, vaisių, salotų indas, net ir turimas padėklas. Indą, į kurį dėsite margučius, dekoruokite augalais (pavyzdžiui, samanomis), apriškite juostele ar pagyvinkite turimomis pavasariškomis dekoracijomis.
Velykiniai akcentai stalui dekoruoti
Velykinė girlianda
Viena žaismingiausių, labiausiai pamėgtų ir beveik bet kokia proga tinkamų dekoracijų – girlianda. Velykų girlianda puikiai tiks ne tik sienoms, bet ir šventiniam stalui papuošti, tik turėkite omenyje, kad tam užteks smulkesnės girliandos.
Ją nesunkiai pagamins bet kokio amžiaus vaikas: patys mažiausi galės vandeniniais dažais ar guašu nuspalvinti iškirptus popierinius margučius, vyresnieji patys galės pasiruošti šablonus karpinių girliandai.
Servetėlės – velykiniai zuikučiai
Pagrindiniai Velykų simboliai – kiškiai ir viščiukai. Tad su vaikais nesunkiai galite pasigaminti spalvingus kiškius – servetėlių laikiklius.
Tačiau jei metas dengti stalą ir sudėtingesniems rankdarbiams nebėra laiko, kiškio ausytes galite suformuoti iš paprastos medžiaginės ar popierinės servetėlės. Imkite virtą vienos spalvos maistiniais dažais nudažytą kiaušinį, ant jo flomasteriu nupieškite kiškio veidą, tuomet į ritinėlį susukite servetėlę, apgobkite ja kiaušinį, ties kiaušinio viršumi servetėlę suriškite kaspinu arba gumele.
Anastasia Voskresenskaya | Shutterstock.com
Beje, kiaušinio galite ir nenaudoti – iš servetėlės suformuokite ausytes ir jomis papuoškite lėkštę.
Užkandžių smeigtukai
Užkandžius, velykinį tortą ar keksiukus taip pat galima papuošti pačių gamintais smeigtukais.
Jiems reikės medinių iešmelių ir pasirinktų dekoracijų (iš popieriaus iškirptų, iš veltinio lakštų pagamintų kiškių, viščiukų, margučių ir kt.).
2 vienodas popierines dekoracijas baltąja puse į vidų PVA klijais reikia priklijuoti prie medinio iešmelio. Veltinio lakštų dekoraciją prie smeigtuko atsargiai priklijuokite karštais klijais.
Syrtseva Tatiana | Shutterstock.com
Taip pat ant smeigtuko galima užrišti kaspinėlį.
Velykinio stalo puošimas gyvais augalais
Sėklos, daigintos kiaušinio lukšte
Puiki velykinio stalo puošmena – kiaušinio lukšte daigintos sėklos. Sėklytes daiginti pradėkite iki Velykų likus maždaug savaitei.
Velykinis medis
Viena populiariausių namų ir velykinio stalo puošmenų – medelis. Paprastai Velykų medis gaminamas iš karklo ar gluosnio šakų, kurių suvešėję pumpurai dar vadinami „kačiukais“. Tinka ir kitų augalų, pavyzdžiui, geltonai žydinčių forsitijų, aptinkamų bene kiekviename darželyje, šakelės. Jos merkiamos į vazą, tuomet ant jų kabinami popieriniai, šokoladiniai, iš tuščių išpūstų kiaušinio lukštų, veltinio lakštų pagaminti ar bet kokie kitokie margučiai.
Gyvų gėlių velykinė kompozicija
Didžiausia Velykų stalo puošmena – gyvos gėlės. Jų galima tiesiog pamerkti į vazą, galima pagaminti ir įdomesnę kompoziciją. Jai prireiks:
- pinto krepšelio arba iš medžio šakelių supinto vainiko;
- oazės (floristinės kempinės skintoms gėlėms);
- gyvų gėlių (nedidelių vazoninių, pavyzdžiui, narcizų, hiacintų; skintų žiedų);
- samanų;
- dekoracijų (plastikinių kiaušinukų ir pan.).
Natalia Ruedisueli | Shutterstock.com
Visus pasirinktus kompozicijos elementus tiesiog reikės gražiai sukomponuoti, kaip pagrindą naudojant pintą krepšelį ar medžio šakeles. Gėles galima palikti vazonuose ir apkaišyti samanomis, kad nesimatytų žemių, o gyvas gėles sukaišioti į gerai išmirkytą floristinę kempinę. Kiaušinukus ir kitas dekoracijas prie samanų ar medinio krepšelio (karkaso) galima priklijuoti karštais klijais. Jei turite smeigtukų, juos taip pat galima įsmeigti į floristinę kempinę.