Drumstas šlapimas: ar reikėtų sunerimti?
Drumstas šlapimas atrodo tarsi su nuosėdomis, praranda skaidrumą. Normaliomis sąlygomis šlapimas turėtų būti skaidrus, šviesiai gelsvo atspalvio. Dažniausia priežastis, kodėl šlapimas tampa drumstas – didelis šarminių medžiagų kiekis jame.
Jei šlapimas tapo drumstas, dažniausiai gydytojai rekomenduoja gerti daug vandens bei laikytis sveikos mitybos taisyklių. Reti šlapimo skaidrumo pokyčiai jokio pavojaus sveikatai nekelia, tačiau jei šlapimas yra drumstas nuolatos arba labai dažnai, reikėtų susirūpinti ir ieškoti šios patologijos priežasčių.
Drumstas šlapimas: kokios priežastys tai galėjo nulemti?
Dažniausios drumsto šlapimo priežastys:
- Padidėjęs šarmingumas. Dažniausia drumsto šlapimo priežastis – didelis šarminių medžiagų kiekis. Šlapimas yra sudarytas iš vandens, druskos ir inkstų išskiriamų dalelių. Šių komponentų balansas daro įtaką ir šlapimo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyrai). Tipinis šlapimo pH – nuo 4,5 iki 8. Šlapimas laikomas rūgščiu, jei jo pH yra mažesnis nei 5, šarminiu – jei pH viršija 8.
- Dehidratacija (dehidratacija kūdikiams ir mažiems vaikams pasireiškia dažniau ir greičiau, nei suaugusiems);
- Pagausėjusios išskyros iš makšties, galėjusios daryti įtaką ir šlapimo drumstumui;
- Gausus vaisių ir daržovių valgymas.
Ligos, dėl kurių šlapimas galėjo pasidaryti drumstas:
- Inkstų chilurija – limfos priemaišos šlapime;
- Lytiniu keliu plintančios ligos (LPL). Kai kurios LPL taip pat gali nulemti šlapimo drumstumą. Tiesa, vien pastebėjus, kad šlapimas yra neskaidrus, negalima daryti prielaidos, jog asmuo serga LPL, tačiau diagnozuojant ligas šis simptomas gali būti svarbus. Dažniausiai šlapimas pasidaro drumstas sergant chlamidioze, gonorėja ir makšties uždegimu (vaginitu);
- Šlapimo takų infekcijos. Tiek suaugusiųjų, tiek ir vaikų drumstas, putotas šlapimas gali signalizuoti apie šlapimo takų infekciją;
- Lėtinė inkstų liga;
- Inkstų akmenligė;
- Preeklampsija;
- Diabetas. Šlapimo drumstumas gali būti šalutinis diabeto poveikis. Sergant diabetu cukrus kaupiasi šlapime, o dėl didelio cukraus kiekio šlapimas tampa drumstas.
Vaistai ir kitų preparatų vartojimas:
- Geriamieji vaistai nuo diabeto;
- Vidurių laisvinamieji vaistai;
- Fenazopiridinas (šis vaistas yra naudojamas skausmui, dirginimui malšinti prasidėjus šlapimo takų infekcijai, po šlapimtakių operacijų ar sužalojimų);
- Varfarinas (vaistas sumažina kraujo polinkį krešėti, dažnai jo skiriama trombofilijos – ligos, kai formuojasi kraujo krešuliai, gydymui);
- Rifampinas / rifampicinas (tai vaistas, skirtas gydyti tuberkuliozę);
- Maisto papildai, kurių sudėtyje yra fosfatų (fosforo rūgšties druskų ir esterių). Kalcio fosfatai dažnai yra naudojami kaip lipnumą reguliuojanti medžiaga.
Įtakos šlapimo drumstumui gali turėti ir kai kurie maisto produktai: jie padidina šarminių medžiagų kiekį. Šlapimas gali tapti šarmingesnis valgant daugiau:
- Vaisių ir daržovių;
- Riebios mėsos;
- Grūdų produktų;
- Sūrio ir kt.
Drumstas šlapimas: ką daryti?
Siekiant, kad šlapimas vėl taptų normalaus atspalvio ir tipinio skaidrumo, reikia ieškoti priežasčių, tačiau dažniausiai rekomenduojama imtis šių priemonių:
- Gerti daugiau vandens;
- Vartoti vitaminą C: jis padeda sumažinti šarmų kiekį šlapime;
- Gydyti bakterines infekcijas vartojant antibiotikus, neignoruoti, neužleisti infekcinių ligų;
- Laikytis sveikos mitybos principų.
Drumstas šlapimas: kada jau reikėtų kreiptis į gydytoją?
Jeigu šlapimas drumstas tik retkarčiais ir neturite jokių kitų nusiskundimų, tikriausiai jokių sveikatos patologijų nėra. Tačiau jei drumstą šlapimą pastebite kaskart šlapinimosi metu, jei šlapimas per kelias dienas taip ir netapo skaidrus, reikėtų kreiptis į gydytoją. Gydytojas, visų pirma, paskirs atlikti bendrąjį šlapimo tyrimą.
Plačiau skaitykite:
Jei nėštumo metu nuolat pastebite, kad šlapimas yra drumstas, jei atsirado papildomų simptomų, kaip, pavyzdžiui, pasireiškė karščiavimas, skausmas, kraujavimas ar išskyros tapo netipinės, informuokite nėštumą prižiūrintį gydytoją. Jis skirs reikiamus tyrimus ir gydymą.
Taip pat jei pastebėjote, kad vaiko šlapimas tapo drumstas, neignoruokite šio simptomo: jis irgi gali įspėti apie tam tikras minėtąsias ligas ir infekcijas.
Drumstas šlapimas nėštumo metu
Drumstą šlapimą dažnai pastebi nėščios moterys.
Nėštumo metu šlapimas gali tapti drumstas dėl šių priežasčių:
- Dehidratacija. Vartojant nepakankamai skysčių, šlapimas gali tapti labiau koncentruotas, todėl atrodo tamsesnis negu įprastai. Dehidratacija dažniau pasitaiko pirmojo nėštumo trimestro metu: ją sukelia intensyvus pykinimas ir vėmimas bei su tuo susijęs skysčių netekimas. Taip pat karštą vasarą dehidrataciją gali sukelti gausus prakaitavimas.
- Pagausėjęs išskyrų iš makšties kiekis. Nėščiosios gali pastebėti daugiau išskyrų nei įprastai. Tai pačios gamtos būdas apsaugoti nėščiąją ir vaisių nuo galimų infekcijų, patenkančių per makštį. Išskyros gali patekti ir į šlapimą, ypač kai šlapimo mėginys surenkamas tyrimui, todėl šlapimas ir atrodo drumstas.
- Šlapimo takų infekcija. Nėštumo metu ji taip pat gali būti drumsto šlapimo kaltininkė. Turimų duomenimis, bent kartą šlapimo takų infekcija suserga apie 40 proc. moterų, o nėščiosios kyla kur kas didesnė rizika. Dėl šios infekcijos šlapime pagausėja bakterijų, raudonųjų kraujo kūnelių, todėl šlapimas atrodo drumstas.
- Preeklampsija. Tai nėštumo komplikacija, susijusi su aukštu kraujospūdžiu ir kelianti pavojų tiek mamai, tiek ir vaisiui. Dėl preeklampsijos, ypač antroje nėštumo pusėje, šlapime padidėja baltymų kiekis – tai yra drumstumo priežastis.
Ar šlapimo drumstumas gali būti nėštumo požymis?
Ne, dažniausiai drumstas šlapimas nėra patikimas požymis, rodantis, kad moteris laukiasi. Šlapimas neskaidrus gali tapti vienodai tiek nesilaukiančioms, tiek ir besilaukiančioms moterims.
Ką daryti, jeigu nėščios moters šlapimas tapo drumstas?
Siekiant parinkti tinkamą gydymą, būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių nėščiosios šlapimas tapo drumstas. Geriausia atlikti išsamius šlapimo tyrimus. Beje, nėštumo metu būtent dėl to, kad šlapimas yra geras nėščiosios būklės indikatorius, jo mėginius į gydymo įstaigą prašoma pristatyti bent kelis kartus. Dažniausiai tiriamas šlapimo skaidrumas, spalva, baltymų ir bakterijų kiekis. Įtariant infekciją, iš šlapimo mėginio gali būti imamas pasėlis.