Šlapimo tyrimas nėštumo metu

Šlapimo tyrimas nėštumo metu Peakstock | Shutterstock.com

Dažniausios nėštumo metu pasitaikančios komplikacijos – gestacinis (nėščiųjų) diabetas, preeklampsija, šlapimo takų infekcija ir šlapimo pūslės uždegimas. Visų minėtųjų ligų žymenys aptinkami šlapime. Būtent dėl to šlapimo tyrimas – vienas dažniausiai atliekamų ir svarbiausių nėštumo metu.

Jei sužinojote, kad laukiatės, nusiteikite, kad bene kiekvieno didesnio sveikatos patikrinimo metu į gydymo įstaigą teks pristatyti ir šlapimo mėginį.

Ką gali padėti nustatyti nėščiosios šlapimo sudėtis?

Cukrus / gliukozė

Nėštumo metu šlapime esantis nedidelis cukraus (gliukozės) kiekis – visiškai normalu. Tačiau jei kelis kartus iš eilės fiksuojamas padidėjęs cukraus lygis arba vieno tyrimo metu buvo nustatytas labai didelis cukraus kiekis kraujyje, tai gali reikšti, kad nėščioji serga gestaciniu diabetu. Siekiant tai išsiaiškinti, atliekamas gliukozės tyrimas. Jis gali būti skiriamas net ir pirmųjų vizitų metu, ypač jei nėščioji turi antsvorio, šeimoje yra sergančiųjų diabetu arba jei moteris ankstesnio nėštumo metu sirgo gestaciniu diabetu.

Net jei šlapimo tyrimo rezultatai normalūs, 24–28 nėštumo savaitę turėsite atlikti gliukozės tolerancijos testą.

Baltymai

Baltymų perteklius šlapime gali būti šlapimo takų infekcijos, inkstų pažeidimo ar kitų sutrikimų požymis. Jeigu šlapime fiksuojamas baltymų perteklius, o nėščiosios kraujospūdis yra aukštas, tai gali būti ir preeklampsijos požymis. Jai diagnozuoti gali prireikti kitų tyrimų, pavyzdžiui, nustatyti kepenų fermentų ir trombocitų kiekį kraujyje.

Jeigu šlapimo mėginyje aptinkama baltymų, bet kraujospūdis normalus, galima įtarti šlapimo takų infekciją. Dėl to papildomai atliekamas ir kraujo tyrimas.

Ketonai

Ketonų (acetono, acetacto rūgšties, β-hidroksibutirato) organizme atsiranda skylant riebalams. Ketonų kiekis padidėja, kai negaunama pakankamai angliavandenių (įprasto energijos šaltinio). Jei šlapime aptinkama ir ketonų, ir cukraus, tai gali būti nėščiųjų diabeto simptomas.

Dažniausiai padidėjęs ketonų kiekis šlapime reiškia, kad nėščioji vartoja per mažai skysčių.

Jeigu nėščioji kenčia nuo stipraus pykinimo ar vėmimo arba nėštumo metu numetė nemažai svorio, skubiai atliekamas šlapimo tyrimas ir prioritetas skiriamas ištirti, ar šlapime nėra ketonų. Jei ketonų lygis yra aukštas ir nėščioji negali valgyti maisto, vartoti skysčių, gali prireikti į veną lašinti skysčius ir elektrolitus.

Bakterijos

Šlapimo tyrimas padeda diagnozuoti besimptomę bakteriuriją. Tai būklė, kai šlapime aptinkama bakterijų, tačiau nėščioji jaučiasi gerai ir neįtaria apie šią būklę. Dažniausiai besimptomė bakteriurija pasireiškia pirmąjį nėštumo trimestrą. Šią būklę sukelia E. coli bakterija. Jeigu bakteriurija laiku nenustatoma arba negydoma, ji gali sukelti infekcinį inkstų uždegimą (kuris dažnai gydomas ligoninėje) ar kitas ligas. Neretai jos susijusios su padidėjusia priešlaikinio gimdymo rizika, taip pat gali gimti mažesnio svorio naujagimis.

Kraujo kūneliai

Tiriama, ar šlapimo mėginyje nėra eritrocitų ir leukocitų. Jei šlapime aptinkama raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių, tai taip pat gali rodyti šlapimo takų infekciją, tačiau papildomai jai diagnozuoti reikėtų imti šlapimo pasėlį.

Plačiau skaitykite:

Nėščiosios šlapimo spalva

Tamsus, silpnos juodosios arbatos atspalvio šlapimas dažniausiai signalizuoja, kad nėščiajai gresia arba jau prasidėjo dehidratacija ir būtinai reikia gerti daugiau vandens. Dėl dehidratacijos, kaip ir dėl šlapimo takų infekcijos, gali grėsti priešlaikinis gimdymas. Laimei, šias būkles galima nesudėtingai gydyti ir kontroliuoti.

Plačiau skaitykite:

Kaip taisyklingai surinkti šlapimo mėginį tyrimui?

Šlapimo mėginio surinkimo rekomendacijos:

  • Pirmiausia vaistinėje reikės įsigyti specialų indelį šlapimo tyrimui. Tiesa, kartais indelį gali duoti pati klinika, ypač jei mėginį bus prašoma surinkti vizito pas gydytoją dieną. Toks indelis vaistinėje kainuoja keliasdešimt centų.
  • Kruopščiai nusiplaukite rankas. Atskirkite lytines lūpas ir apsiplaukite vulvą. Galima naudoti ir intymiajai higienai skirtą servetėlę, tačiau tuomet labai svarbu valyti atliekant judesius nuo makšties išeinamosios angos link (nuo priekio link galo).
  • Kelias sekundes šlapinkitės į tualetą, tada po srove pakiškite indelį, kol surinksite apie trečdalį ar pusę indelio, tuomet baikite nusišlapinti į tualetą. Pasistenkite pirštais neliesti indelio vidaus: nuo pirštų čia patekusios bakterijos gali iškraipyti tyrimo rezultatus.
  • Ant indelio užsukite dangtelį ir kuo greičiau mėginį pristatykite į laboratoriją. Jei greitai tyrimo pristatyti neturite galimybės, indelį su šlapimo mėginiu laikykite šaldytuve.

Susiję straipsniai

B grupės streptokoko (BGS) tyrimas nėštumo metu

B grupės β hemolizinis streptokokas – tai dažniausias naujagimių įgimtos infekcijos sukėlėjas. Tad 35–37 nėštumo savaitę atliekamas BGS tyrimas.

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.